درمان با نوروفیدبک

درمان با نوروفیدبک و کاربرد آن در درمان اختلالات روانی

مغز انسان، مرکز تمامی اعمال، احساسات و واکنش‌ها است و در حالی که بسیاری از افراد دارای عملکرد طبیعی در مغز خود هستند، بسیاری نیز وجود دارند که دچار عدم تعادل در فعالیت‌های مغز می‌باشند و این موضوع باعث بروز مشکلات مختلف برای آن‌ها می‌شود. “نوروفیدبک” یا بازخورد عصبی، روشی است که در آن درمان فرد توسط مغز او انجام می‌شود. در درمان با نوروفیدبک، عملکرد مغز به صورت لحظه‌ای بر روی صفحه نمایشی نشان داده می‌شود تا کنترل دقیق‌تری نسبت به آن صورت گیرد. از این روش، برای درمان انواع مختلفی از اختلالات روحی و روانی استفاده می‌شود.

نوروفیدبک چیست؟

 

زمانی که افراد از فعالیت‌ها و عملکردهای مغزی خود به صورت کامل آگاه شوند، می‌توانند آن را درک کرده، کنترل کنند و از طریق تنظیم دوباره، اختلالات و مشکلات خود را درمان کنند. در لورتا نوروفیدبک، با قرار دادن سنسورهایی بر روی مغز و ثبت لحظه به لحظه عملکرد آن، الگویی را ایجاد می‌کنند تا بتوانند مشکلاتی که وجود دارد را بهتر درک کنند.

با توجه به اینکه تمامی عادات، اخلاق و احساسات از طریق امواج قابل شناسایی هستند، در نوروفیدبک با دادن بازخود عصبی به فرد و ثبت امواج EEG یا امواج نوار مغز، فعالیت او به شکلی واضح ترسیم می‌شود. در نهایت، پس از آنالیز و تحلیل در سیستم، نتیجه آن بر روی صفحه نمایش به درمانگر و خود فرد نمایش داده می‌شود.
در واقع، لورتا نوروفیدبک راهی برای آموزش دادن مغز است. در این روش، مغز با فعالیت‌های خود می‌آموزد که چگونه عملکرد بهتری داشته باشد. تلاش درمانگر در این است که الگوی امواج مغز را بهبود دهد و آن را به الگوی مناسب‌تری تبدیل کند. برای اینکه بتوانیم این روش را بهتر درک کنیم، خوب است که با امواج مغزی خود بیشتر آشنا شویم.

سلول‌های مغزی برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند، باید از طریق پالس‌ها یا ضربات الکتریکی با یکدیگر اتصال پیدا کنند. عادت‌های مختلف، استرس، افکار متفاوتی که در طول روز از ذهن شما می‌گذرد و حتی خلق و خوی شما، همه دارای امواج به خصوصی هستند که تماما قابل شناسایی می‌باشند. در روش نوروفیدبک با سنسورهایی که بر روی مغز شما قرار داده می‌شوند، این امواج شناسایی شده و صفر تا صد فعالیت‌های مغز اندازه‌گیری می‌شوند. از طریق تحلیل نتایج با نرم‌افزار، می‌توانید متوجه شوید که کدام فعالیت موجب بروز چه علائمی می‌شود.

بیماری‌های قابل درمان با نوروفیدبک 

درمان با نوروفیدبک می‌تواند مشکلات و اختلالات متنوعی را درمان کند و قابلیت درمان همه‌ی بیماری‌ها را ندارد. بیماری‌هایی که به وسیله نوروفیدبک قابل درمان است در زیر نام برده شده است؛ حتی برای درمان این بیماری‌ها توسط نوروفیدبک نیز تشخیص پزشک مورد نیاز است.

 • بیش فعالی
 • نقص توجه
 • مسائل حافظه
 • PTSD
 • مشکلات خواب
 • آسیب ترماتیک مغز
 • اضطراب
 • اختلال اوتیسم
 • اختلال دوقطبی
 • درد مزمن
 • افسردگی
 • سردرد

درمان با نوروفیدبک چگونه است؟

متوجه شدیم که لورتا نوروفیدبک، با شناسایی امواج مغز و بازخوردهای عصبی آن انجام می‌شود و هدف آن نیز درمان اختلالات روحی و روانی بدون مصرف دارو و از طریق آموزش مغز فرد است؛ اما این درمان چگونه انجام می‌شود و چه مراحلی دارد؟
در طی جلسات نوروفیدبک، درمانگر با رصد امواج مغزی و فعالیت‌های آن، آنچه که مغز انجام می‌دهد با آنچه که فرد می‌خواهد انجام دهد را مقایسه می‌کند. زمانی که مغز پیشرفت می‌کند و به وضعیت مورد نظر نزدیک‌تر می‌شود توسط یک بازخورد یا فیدبک مثبت پاداش داده می‌شود. این بازخورد مثبت به صورت یک موسیقی، بازی یا فیلم خواهد بود. در همین راستا، هرچه که فعالیت مغز به وضعیت مطلوب نزدیک‌تر شود با پاداش‌های بیشتری رو به رو می‌شود و هرچه که از وضعیت مطلوب دورتر شود، فیلم و موسیقی کمتری را دریافت می‌کند. مغز نیز مانند عضلات بدن با انجام این تمرینات، تقویت می‌شود. نوروفیدبک نیز مانند هر روش تمرینی و آموزشی دیگری، به تعداد جلسات مداوم و گذر زمان نیاز دارد.

در واقع، این امواج مغزی که از بیمار گرفته می‌شود به صورت یک فیلم یا بازی بر روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود. در این حالت، کنترل پخش فیلم یا انجام بازی باید بدون دخالت دست و تنها با امواج مغزی فرد صورت گیرد. با این روش، فرد با توجه به پیشروی مراحل بازی یا توقف نمودن آن، گرفتن یا از دست دادن پاداش و به صورت کلی تغییرات بوجود آمده، به شرایط امواج مغزی خود واقف می‌شود و در صورت نامطلوب بودن شرایط، برای اصلاح آن تلاش می‌کند. بهترین شرایط سنی برای انجام درمان با نوروفیدبک، سنین بالاتر از 5 و 6 سال است. همچنین این شرایط سنی برای درمان اختلالات بیش فعالی و ADHD در کودکان بسیار مناسب است. این روش درمان، در مرکز درمان نوروفیدبک توسط بهترین متخصصان و باتجربه‌ترین افراد انجام می‌شود و شما می‌توانید برای تعیین وقت درمان و جلسات خود به کلینیک درمان لورتا نوروفیدبک مراجعه نمائید.

انواع روش‌های درمان با نوروفیدبک

نوروفیدبک می‌تواند بیماری‌های متنوعی را درمان کند و با ایجاد تغییری کوچک در دستگاه بیوفیدبک روش درمان بیماری‌ها را تغییر دهد. برای هر نوع روش درمان الکترودهای متصل به پوست به دنبال فرکانس‌های مغزی خاصی هستند؛ این فرکانس‌ها که سرعت انتشار امواج مغزی آن‌ها را تعیین می‌کند واکنش افراد در موقعیت‌های مختلف را نشان می‌دهند. فرکانس‌ها انواع عملکردها و واکنش‌های مغز را نشان می‌دهند و نوروفیدبک با تاثیر بر روی آن‌ها منجر به بهبود انواع بیماری‌ها می‌شود.

نوروفیدبک فرکانس یا قدرت

نوروفیدبک فرکانس یا قدرت پرکاربردترین نوع نوروفیدبک است که به آن نوروفیدبک سطحی نیز می‌گویند. در روش نوروفیدبک سطحی یا فرکانس معمولا 2 تا 4 الکترود سطحی به نواحی مشخصی از سر متصل می‌شوند. نوروفیدبک سطحی برای تغییر دامنه یا سرعت امواج مغزی که منجر به درمان ADHD، اضطراب و بی‌خوابی می‌شود مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوروفیدبک بالقوه آهسته قشر مغز

یک نوع دیگر نوروفیدبک، نوروفیدبک بالقوه آهسته قشر مغز یا کورتیکال (SCP-NF) است. روش درمانی نوروفیدبک بالقوه آهسته قشر مغز برای کمک و درمان افراد مبتلا بهADHD ، صرع و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش درمانی یکی از روش‌های درمانی نوین است که برای جایگزینی راه‌حل‌ها و روش‌های درمانی با دارو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سیستم نوروفیدبک کم انرژی

نوروفیدبک کم انرژی  یا (LENS) نوعی از نوروفیدبک است که نیازی به تلاش آگاهانه‌ای از جانب بیمار ندارد. در این روش در حالی که بیماری با چشمان بسته و بدون هیچ تحرکی است الکترودهای دستگاه را به قسمت‌هایی که فعالیت مغز کم نشان داده می‌شود متصل می‌کنند و سپس الکترودها فرکانس‌های میدان مغناطیسی بسیار پایینی را از خود ساطع می‌کنند که منجر به تغییر عملکرد مغز می‌شود. این نوع نوروفیدبک برای درمان آسیب‌های مغزی، ADHD، بی‌خوابی، فیبرومیالژیا، سندرم پای بی‌قرار، اضطراب، افسردگی و خشم استفاده می‌شود. نوروفیدبک کم انرژی علاوه بر بیش فعالی برای افراد با انرژی کم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش‌های درمان با نوروفیدبک

کاربردهای نوروفیدبک و درمان اختلالات

همانطور که خواندید، شیوه درمان با نوروفیدبک در اموری صورت می‌گیرد اختلالات روحی و روانی هستند و بیشتر برای سنین پایین‌تر و کودکان انجام می‌شود و مشکلاتی نظیر بیش فعالی و مشکلات خلقی کودکان را هدف قرار می‌دهند. البته نوروفیدبک برای مشکلات دیگری نیز بکار می‌رود و کاربردهای گسترده‌ای دارد. از نوروفیدبک برای درمان انواع اختلالات روانی شامل استرس و اضطراب، وسواس، بیش فعالی، افسردگی، اعتیاد، پانیک و اختلالات خواب استفاده می‌شود و تاثیراتی بالایی نیز بر روی بهبود همه‌ی این اختلال‌ها داشته است.

درمان اضطراب با نوروفیدبک

انواع اختلالات استرس که شامل اختلال اضطراب عمومی، اختلال هراس، اختلال اضطراب اجتماعی، ترس افراطی، آگورافوبیا یا بازار هراسی، اختلال اضطراب جدایی و اختلال سکوت انتخابی می‌شود با استفاده از نوروفیدبک قابل درمان است. اضطراب و استرس در افراد، موجب ایجاد فرسودگی‌های ذهنی و گاها جسمی می‌شود. یکی از کاربردهای این روش درمانی، تغییر در واکنش‌ها نسبت به شرایطی است که برای فرد اضطراب ایجاد می‌کند. شدت اختلال و مزمن بودن آن، در روند درمان و نتیجه‌گیری تاثیرات عمیقی خواهد داشت. روش درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک یکی از بهترین روش‌های درمانی این اختلال است و تحقیقات نشان می‌دهد استرس یکی از اولین بیماری‌هایی است که توسط نوروفیدبک درمان شده است.

درمان استرس با نوروفیدبک

یکی دیگر از اختلالاتی که با استفاده از نوروفیدبک قابل درمان است استرس است. درمان استرس با نورفیدبک مزیت‌هایی دارد که شامل عدم استفاده از دارو، نداشتن عوارض جانبی، غیرتهاجمی بودن و تاثیر بلند مدت و قطعی می‌شود. تحمل استرس و فضارهای روانی باعث فرسودگی ذهن و جسم انسان می‌شود به همین دلیل درمان استرس با استافده از روش‌های مختف ضروری است. در درمان با نوروفیدبک پزشک با بررسی امواج مغزی فرد علت استرس را مشخص کرده و با استفاده از دستگاه بیوفیدبک علائم این بیماری را کاهش می‌دهد. این اتفاقات منجر به درمان و بهبود اختلال استرس می‌شود.

بیش فعالی و کم توجهی

یکی از اختلالاتی که در کودکان بسیار دیده می‌شود، بیش فعالی و کم توجهی است. نداشتن تمرکز، بی‌توجهی به امور، داشتن فعالیت‌های بیش از اندازه و واکنش‌ها و عملکردهای ناگهانی از نشانه‌های بارز این اختلال هستند. این اختلال یکی از رایج‌ترین‌ها در بین کودکان و نوجوانان است به صورتی که بیش از 80 درصد افراد در این سنین، به آن دچار هستند. درمان بیش فعالی با نوروفیدبک در کودکان به آن‌ها کمک می‌کند تا کنترل مغز خود را بدست بیاورند.

افسردگی

افسردگی اختلالی است که دارای روش‌های درمان مختلف می‌باشد؛ اما گاها دیده شده است که بسیاری از روش‌ها بر روی افراد جوابگو نمی‌باشند و تاثیرات نتیجه بخشی را شامل نشده‌اند. نوروفیدبک یکی از راه‌هایی است، که برای افراد با افسردگی‌های غیرقابل کنترل پیش گرفته می‌شود. در درمان افسردگی با نوروفیدبک الکترودهایی را به گوش و سر وصل می‌کنند و به وسیله آن مشکلات موجود در مغز را بررسی و شناسایی می‌کنند. در این روش درمان می‌توان با تغییر الگو امواج مغزی منجر به درمان انواع بیماری‌ها و افسردگی مقاوم در برابر درمان (TRD) شد. برترین روش درمان افسردگی با نوروفیدبک، روش نوروفیدبک کم انرژی است.

میگرن و سردردهای شدید

یکی از مهم‌ترین کاربردهای این روش درمانی، از بین بردن میگرن است. افرادی که به بیماری سردردهای شدید و میگرن مبتلا هستند، معمولا ناچار به استفاده از داروهای شیمیایی به صورت طولانی مدت می‌شوند که این موضوع می‌تواند اثرات مخربی را بر سلامت جسم آن‌ها روانه کند. درمان با این روش به افراد کمک می‌کند تا شدت و تعداد حملات میگرن و سردردهای شدید خود را کاهش دهند و حتی در بعضی موارد، به صورت کامل از بین ببرند. البته در صورتی که نوروفیدبک با مصرف دارو همراه باشد، می‌تواند به صورت تضمینی و عمیق این اختلال را برطرف کند.

درمان کنترل تشنج با نوروفیدبک

بیماری تشنج از آن دسته مشکلاتی است که خطرات بسیاری را به همراه دارد و بروز آن در کودکان، می‌تواند آسیب‌های جدی را وارد کند. این روش درمانی در صورتی که دست متخصصین حرفه‌ای انجام شود، می‌تواند تا حد زیادی این مشکل را در افراد برطرف کند.

شماره تماس کلینیک تخصصی روانشناسی و لورتا نوروفیدبک در شیراز

اختلالات رفتاری مخرب

استفاده از شیوه درمان با نوروفیدبک، می‌تواند به شکل موثری اختلالاتی چون: دوقطبی بودن کودکان، فلج مغزی، طیف اوتیسم و مشکلات مغزی مادرزادی یا مشکلاتی که حین تولد کودک برای او بوجود امده است را برطرف کند و از جدی شدن این مشکلات جلوگیری کند.

مشکلات مربوط به خواب

هر فرد بزرگسال در طول روز به 7 تا 8 ساعت خواب مفید نیاز دارد و درصورتی که خوابی با کیفیت و کمیت مناسب نداشته باشد می‌تواند مشکلات جسمی و روانی برای او ایجاد شود. درمان اختلال خواب با نوروفیدبک بر روی تغییر و تنظیم روتین خواب تاثیر گذار است. لورتا نوروفیدبک می‌تواند انواع مشکلات خواب مانند: کابوس‌های ترسناک، راه رفتن در خواب، صحبت در خواب، دندان قروچه در خواب یا شب ادراری را برطرف کند. جلسات نوروفیدبک در شیراز با توجه به سن مراجعه کننده و شدت مشکل می‌تواند بین 20 تا 60 جلسه طول بکشد.

 

آسیب‌های مغزی

مشکلاتی مانند سرگیجه، حواس پرتی و اثرات باقی مانده از سکته مغزی با نوروفیدبک قابل رفع شدن هستند. همچنین دیگر مشکلاتی مانند بهبود حافظه، بهبود بینایی و حتی تغییرات شدید خلقی از طریق نوروفیدبک برطرف خواهند شد. نوروفیدبک به عنوان یک روش درمان می‌تواند منجر به بسیاری از پیشرفت‌ها برای کمک به درمان مغز شود حتی سال‌ها پس از رخ دادن آسیب نیز این موضوع امکان پذیر است. به عنوان مثال، یک بیمار وضعیتی داشت که در آن بیمار بهبود چشمگیری را پس از سه سال پس از سکته مغزی تجربه کرد. دست چپ بیمار به طور مداوم و به طور کامل از زمان سکته مغزی بی حس شده بود. پس از دهمین دوره آموزشی نوروفیدبک او شروع به استفاده از دست خود کرد.

بعضی ناحیه‌های رایج که پس از سکته مغزی و TBI با درمان نوروفیدبک بهبود یافته‌اند عبارتند از:
 • گفتار
 • جنبش و تحرک
 • کنترل رفتار بهتر
 • کاهش سردرد

درمان پانیک با نوروفیدبک

یکی از بیماری‌هایی که با استفاده از این روش قابل درمان است حملات پانیک است. درمان پانیک با نوروفیدبک در تمام گروه‌های سنی قابل استفاده است و علاوه بر بهبود بیماری باعث افزایش اعتماد به نفس، کاهش استرس و اضطراب و افزایش تمرکز می‌شود. بالا رفتن ضربان قلب، حالت تهوع، احساس نفس تنگی، لرزش درونی و بیرونی بدن، احساس درد در قفسه سینه، سنگینی در قفسه سینه و عرق کردن بیش از حد طبیعی از علائم پانیک اتک هستند. درصورت مشاهده این علائم مراجعه به پزشک الزامی زیرا می‌تواند عوارض پیچیده‌تری را با گذشت زمان ایجاد کند.

درمان انواع بیماری‌ها با نوروفیدبک

جلوگیری از مصرف مواد مخدر

حل مشکلات سوء مصرف مواد مخدر و یا الکل در سنین نوجوانی و حتی بزرگسالان توسط این روش درمانی انجام می‌گیرد. درست است که مصرف مواد اعتیادآور در ابتدا با اختیار و انتخاب فرد صورت می‌گیرد؛ اما پس از مدتی، کنترل این مسئله از دست فرد خارج می‌شود و به یک مشکل مغزی جدی تبدیل می‌شود که فرد به تنهایی قادر به برطرف کردن آن نیست. درمان اعتیاد با نوروفیدبک، با از بین بردن الگوهای شکل دهنده اعتیاد درون مغز، به فرد کمک می‌کند تا افراد راحت‌تر بتوانند هر نوع اعتیاد خود را ترک نمایند.
از دیگر کاربردهای نوروفیدبک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ADHD
 • اضطراب پس از سانحه
 • ناتوانی در یادگیری
 • .کاهش وسواس

نوروفیدبک گاها برای اهداف غیرپزشکی نیز استفاده می‌شود. می‌توان از نوروفیدبک برای ایجاد آرامش ذهنی و انجام مراقبه نیز کمک گرفت. برای مثال؛ هنرمندانی که به دنبال ایجاد پیشرفت و عملکرد بالاتر در حوزه کاری خود هستند، گاها از این روش کمک می‌گیرند تا بتوانند فضایی خلاق‌تر و آرام را در ذهن خود بوجود آورند. علاوه بر هنرمندان، مدیران تجاری و حتی ورزشکارانی که قصد دارند تا تمام تمرکز خود را معطوف کار کنند و برای رسیدن به اوج از تمامی پتانسیل مغز خود استفاده کنند، برای بهبوددهی عملکرد مغز از روش نوروفیدبک استفاده می‌کنند. فرقی نمی‌کند که شما در چه حالتی هستید و فعالیت‌های مغزی شما به چه صورت است، لورتا نوروفیدبک در هر صورت به شما کمک می‌کند تا الگوهای سالم‌تری را دنبال کنید.

عوارض جانبی درمان با نوروفیدبک

این روش درمانی کاملا بدون خطر و عوارض جانبی است و هیچ نگرانی در زمینه استفاده از این روش وجود ندارد. تاکنون هیچ موردی درون حوزه عوارض جانبی و خطرات نوروفیدبک ثبت نشده است و شایان ذکر است که بدانید، الکترودهایی که جهت ثبت امواج مغزی بر روی پوست سر فرد قرار می‌گیرند، غیرتهاجمی هستند. همچنین، در این روش از هیچ دارو و ماده شیمیایی استفاده نمی‌شود، در نتیجه این روش درمانی کاملا بی خطر و بدون عارضه خواهد بود. البته ممکن است در مواردی لازم به استفاده از دارو برای فرد باشد؛ اما این موضوع به هیچ عنوان دارای عارضه و ساید افکت نخواهد شد.

نتیجه گیری

در صورتی که قصد استفاده از روش درمان با لورتا نوروفیدبک را دارید، می‌توانید به مرکز درمان نوروفیدبک مراجعه نمائید و جهت تعیین وقت نزد بهترین متخصصان در این زمینه، اقدام نمائید. مرکز روانشناسیی و نوروفیدبک بیات به صورت اختصاصی بر روی روش نوروفیدبک درمانی فعالیت می‌کند و بیماری‌ها و اختلالات روانی مختلف در این مرکز درمانی توسط نوروفیدبک مورد درمان قرار می‌گیرد. دکتر حسین بیات موسس این مرکز روانشناسی نوروفیدبک را یکی از روش‌های برتر درمانی می‌دانند و با استفاده از آن بیماران زیادی را درمان کرده‌اند.

سئوالات متداول درمان با نوروفیدبک 

1- نوروفیدبک درمانی چیست؟

نوروفیدبک، با قرار دادن سنسورهایی بر روی مغز و ثبت لحظه به لحظه عملکرد آن، الگویی را ایجاد می‌کنند تا بتوانند مشکلاتی که در مغز وجود دارد را بهتر درک کنند و با افزایش کنترل افراد بر روی مغز خود آن‌ها درمان کند.

2- کدام بیماری‌ها با نوروفیدبک قابل درمان است؟

 • بیش فعالی
 • نقص توجه
 • مسائل حافظه
 • PTSD
 • مشکلات خواب
 • آسیب ترماتیک مغز
 • اضطراب
 • اختلال اوتیسم
 • اختلال دوقطبی
 • درد مزمن
 • افسردگی
 • سردرد

3- آیا تاثیر نوروفیدبک بر روی کودکان و بزرگسالان یکسان است؟

خیر. نوروفیدبک بر روی کودکان تاثیر بیشتری دارد به همین دلیل بیشتر برای سنین پایین‌تر و کودکان انجام می‌شود و مشکلاتی نظیر بیش فعالی و مشکلات خلقی کودکان را هدف قرار می‌دهند.

4- نوروفیدبک کم انرژی برای درمان چه بیماری‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

این نوع نوروفیدبک برای درمان آسیب‌های مغزی، ADHD، بی‌خوابی، فیبرومیالژیا، سندرم پای بی‌قرار، اضطراب، افسردگی و خشم استفاده می‌شود. نوروفیدبک کم انرژی علاوه بر بیش فعالی برای افراد با انرژی کم نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳ دیدگاه برای “درمان با نوروفیدبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *