چرا کودکان در کودکی پیر میشوند!!

نوروفیدبک کودکان

بیماری ” پروگریا ” یا پیری زودرس کودکان نوعی بیماری ژنتیکی نادر است که ظاهر کودک را پیر و فرتوت می کند. این بیماری یکی از ناخوشایند ترین بیماری های شناخته شده برای اطفال است و درمانی ندارد.

کودکانی که با این اختلال به دنیا میایند اغلب در سن ۱۳ سالگی می میرند. در این بیماری اندام های کودک به سرعت پیر می شود و نشانه های پیری مانند ریزش مو، چروک های پوستی و بیماری های قلبی و پوکی استخوان در او بروز می دهد.

علائم این بیماری شامل طاسی، پیری پوست، کوتاهی قد و کوچکی جمجمه است.کودکانی که به این علائم دچار می‌شوند همچنین تمام علائم و بیماری هایی را که همراه با پیری به سراغ یک فرد سالخورده می‌آید دارند برای مثال دچار ضعف جسمانی، تصلب شرائین، پوکی استخوان و بیماری های قلبی و عروقی و نیز آرتروز می‌شوند. اما لازم به ذکر است که ذهن و روان این کودکان رشدی کاملا عادی دارد. طول عمر کودکان مبتلا به پیری زودرس به طور متوسط ۱۳ سال است و علائم بیماری از دو تا سه سالگی آغاز می‌شود.

  آشنایی با سندرم پیری زودرس :

سندرم ژنتیکی پروگریا یا پیری زودرس کودکان، کلیه اندامهای بدن کودک را تحت تاثیر قرار می دهد. و علایمی که در بدن شخص مبتلا ظاهر می شود کاملا متفاوت از پروسه طبیعی سالخوردگی است و به همین جهت قابل کنترل نیز نیست.

یادآوری : این بیماری چه در دختران و چه در پسران به یک نسبت ( یک نفر از هر یک میلیون کودک ) دیده می شود علت آن نیز، بروز جهش ژنتیکی در کروموزوم های فرد است، اما مکانیسم دقیق این تغییر ژنتیکی هنوز کاملا شناخته نشده است. حتی از تعریف بیماری پروگریا به عنوان یک بیماری مستقل نیز، مدت زمان زیادی نمی گذرد.بدیهی است که درمان نیز برای پروگریا وجود ندارد و اکثر کودکان مبتلا، در ۸ یا ۱۰ سال ابتدای زندگی از بین می روند.

علایم سندرم پیری زودرس :

در کودکی که دچار سندرم پیری زودرس شده است علایم زیر عموماً دیده می شود :

  • در ناحیه سر و صورت :طاسی، چروک شدن ناحیه پیشانی و اطراف چشم ها، لرزه فک و دهان و افتادن دندان ها است.
  • در استخوان ها :ماهیچه های ضعیف و استخوان های نارس و شکننده و شکستگی لگن، همچنین بیماری قلبی و عروقی نیز، در کلیه این کودکان دیده می شود.

به علاوه علائمی از قبیل خاکستری شدن موی سر، آب مروارید، گونه های چروک افتاده، صدای سالخورده و خشن، پوکی استخوان، دیابت و انواع سرطان های شایع نیز، ممکن است در فردی که دچار پروگریا شده دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *