چرا باید برای خودمان هدیه بخریم

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسن بیات روانشناس بالینی

هدیه‌دادن به دیگران با احساس خوشایندی همراه است. هدیه ‌دادن لذتی معادل لذت فیزیکی خلق می ‌کند. هدیه‌ گرفتن هم تجربه ‌ای لذت‌ بخش است. آخرین باری که هدیه گرفتید چه حسی داشتید؟ هدیه ممکن است قابل ‌لمس باشد و یا حسی دل‌ گرم‌ کننده یا یک عذرخواهی ساده. هرچه باشد، حس خوبی به آدم می ‌دهد. پس چرا منتظر باشیم تا دیگران به ما هدیه بدهند؟! بر مبنای پژوهش‌ ها هدیه‌ خریدن برای خودمان، به هر دلیلی به ویژه به‌ خاطر دستاورد های حرفه‌ ای و فردی، سودمند و برای سلامتی مفید است.

هدیه ‌دادن به خودمان یک معامله دو سر برد است ! پژوهشگران دریافته اند که هدیه ‌دادن بخش ‌هایی از مغز را تحریک می ‌کند که با لذت ‌های فیزیکی مانند خوردن شکلات تلخ یا شستن دست ‌های سرد با آب گرم تحریک می ‌شوند. در مقابل، هنگام دریافت هدیه احساس می‌ کنید مهم هستید و مورد ستایش قرار گرفته ‌اید،‌ حتی اگر یادداشتی ساده برای تشکر باشد. هدیه‌ دادن به خودمان با حس خوب اقدام‌ کردن به‌جای بی ‌عملی همراه است

چطور به خودمان هدیه دهیم :

هدیه‌ دادن به خودمان، شکل‌ های مختلفی دارد. اغلبشان هم در لحظه‌ های زندگی روزمره جاری‌ است، مثلا هدیه من به خودم این است که در حال نوشتن این مطلب، وقفه‌ ای کوتاه کنم، به صندلی تکیه دهم، نفس‌ عمیقی بکشم و نگاهی به پنجره بیندازم. مثال دیگری می‌ زنم: چند روز پیش، ذهنم به ‌شدت درگیر دوستی بود که خیلی مشتاق بودم در کارش موفق شود، بنابراین این ‌گونه به خودم پاداش دادم : رها‌کردن ذهنم از توجه زیادی به چیزهایی که در اختیارم نیستند. قدردانی برای فرصت یادگیری از اطرافیانمان هم نوعی هدیه است.

قطعا در طول روز فرصت‌ های فراوانی برای دادن هدیه ‌ای ساده اما دل‌پذیر و تاثیرگذار به خودمان وجود دارد. مدام از خودتان بپرسید: الان چه می‌ توانم به خودم هدیه بدهم؟ از میان چیز هایی که توانایی تامینشان را دارم، دلم چه می ‌خواهد؟ سپس، برای انجام آن تلاش کنید.

چرا زن‌ ها باید برای خودشان هدیه بخرند :

خانم ‌ها عاشق هدیه ‌گرفتن هستند. همانظور که گفتیم نیاز نیست صبر کنید تا کسی برایتان هدیه بخرد. شما فردی مستقل و توانمند هستید، پس این را در عمل نشان دهید.

 • تلاش شما شایسته پاداش است :

  شما زنی قدرتمند و مستقل هستید. ممکن است شاغل باشید و یا ممکن است مادر باشید و مراقبت از کودک را بر ‌عهده بگیرید. شما سخت تلاش می‌ کنید و شایسته قدردانی هستید. توانایی خرید جواهرآلات موردعلاقه ‌تان احساس توانمندی به شما می ‌دهد. خرید چیزی گرا ن‌قیمت اما ماندگار به شما قدرت، حس استقلال و شایستگی می ‌دهد.

 • انتخاب با خودتان است :

  اغلب پس‌انداز می ‌کنید تا برای عزیزانتان هدیه بخرید، اما مهم ‌ترین فرد زندگیتان را فراموش می ‌کنید خودتان. البته که هدیه‌ دادن به عزیزان کار خوبی است، اما خودتان را از قلم نیندازید. گاه ‌به ‌گاه چیزی را که واقعا دلتان می‌خواهد برای خودتان بخرید. این راهی است برای نشان‌ دادن اینکه به خودتان عشق می‌ ورزید.

 • واقعا مایه شادی است :

  هدیه‌ باعث افزایش شادی و اعتماد ‌به نفس می ‌شود. حتی پاداش‌ های کوچک مانند دسته‌گل یا پیام تشکر، ارزش کار های خوب را دوچندان و گذر از سرخوردگی ‌های روزمره را ساده ‌تر می ‌کند. اگر چنین چیز های کوچکی مایهٔ دلگرمیتان است، تصور کنید انگشتر طلا چه می‌کند.

 • به‌صرفه ‌تر از روان ‌درمانی است :

  طلا و جواهر ارزان نیستند، اما سرمایه‌ گذاری اقتصادی و عاطفی به ‌شمار می ‌روند. تصور کنید در پایان هفته ‌ای ناخوشایند که هیچ چیزی حالتان را خوب نمی ‌کند، خرید یک جفت گوشواره ریزه‌میزه موردعلاقه ‌تان چقدر می ‌تواند شما را دل‌ خوش کند

 • پول کمتر اهمیت دارد :

  وقتی برای دیگران هدیه می ‌خرید، معمولا بودجه خاصی مد نظرتان است. اما وقتی پای خودتان در میان باشد، می ‌توانید سر کیسه را کمی شل کنید! چه اشکالی دارد؟ شما سلیقه خوبی دارید و کیفیت برایتان مهم است. این چیزی نیست که مایه خجالت باشد. پس کمی ولخرجی کنید

 • هروقت دلتان را زد به ‌راحتی به دیگران می ‌بخشید :

  چه حسی دارید وقتی مادرشوهرتان سراغ پیراهنی را می ‌گیرد که سال پیش برایتان خریده و شما هیچ‌و قت نپوشیده‌ اید؟! تقریبا غیرممکن است به کسی که هدیه ‌ای به شما داده، بگویید از هدیه‌ اش خوشتان نمی ‌آید. وقتی هدیه از طرف خودتان باشد، همان چیزی است که دوست دارید. اگر هم مد یا سلیقه ‌تان تغییر کرد، می‌توانید آن را به دیگران بدهید، بفروشید یا با هدیه‌ا ی نو جایگزین کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *