شکست عاطفی

شکست عاطفی روانشناسی در شیراز

عکس‌العمل افراد مختلف به هنگام شکست عاطفی چگونه است؟

حسین بیات روان شناس بالینی درمصاحبه باروزنامه خبرشیرازنوین میگوید:
در خلال بحران‌های عاطفی عده‌ای در دام احساسات ناخوشایندی چون خشم، نفرت، حقارت، غم، اضطراب و افسردگی می‌افتند و یا با انجام زنجیره‌ای از رفتارهای آسیب زا همچون پرخاشگری، سرزنش، مصرف موادمخدر، الکل، پرخوری، اعتصاب غذا، غرق شدن در روابط جنسی و… عرصه را برای خود و اطرافیان‌شان تنگ می‌کنند.

برای مقابله با این بحران غالباً ۴ گزینه برای انتخاب دارید: نخست اینکه می‌توانید با اشک و التماس و ناله به دنبال شریک زندگی خود باشید، دوم، هیجانی عمل کنید و با توسل به خشم و انجام رفتارهای پرخاشگرانه به شریک زندگی یا دست کم به خود آسیب بزنید. سوم، به زندگی خودتان ادامه دهید و طوری که انگار اتفاقی نیفتاده، مسائل را نادیده بگیرید، که احتمالاً در این شرایط در دام تجربه روابط مشابه گرفتار و مجدداً شکست را تجربه خواهید کرد. انتخاب چهارم و آخر اینکه برای خود ارزش قائل باشید. صفحه زندگی‌تان را ورق بزنید و راه‌های جدید برای یک زندگی توأم با روان سالم را بیاموزید.

قطعاً سه انتخاب اول چندان با عقل جور در نمی‌آید، اما راه چهارم گرچه به نظر بسیار سخت می‌آید، اما نباید نگران باشید چرا که برای حرکت در این مسیر پیشنهادهایی عملی و کاربردی وجود دارد که می‌تواند شما را به یک زندگی سالم امیدوار کند.

همه ما می‌دانیم که فقدان یک رابطه عاشقانه تا چه حد دردناک است، پس لطفاً احساسات منفی خود را سرکوب نکنید. ممکن است احساس عدم امنیت کنید، حتی فکر کنید که جذاب نیستید. شما حق دارید غمگین شوید و گریه کنید، متنفر یا خشمگین باشید. آنچه مهم است این است که شما باید در این مرحله برای رابطه‌تان سوگواری کنید، ممکن است شدت احساسات شما را شوکه کند اما نگران نباشید شما در حال سوگواری هستید، اگر فکر می‌کنید به تنهایی نمی‌توانید این مرحله را پشت سر بگذارید، مشاوره گرفتن را فراموش نکنید، افراد متخصص می‌توانند نقشه صحیح راه را به شما نشان دهند.

برخی فکر می‌کنند اگر بلافاصله بعد از جدایی، رابطه جدیدی را شروع و با فرد دیگری ازدواج کنند، اوضاع بهتر می‌شود. باید بگویم، در این صورت نه تنها اوضاع بهتر نمی‌شود بلکه احتمال شکست به مراتب بیشتر هم خواهد بود. به جای این کار باید اهداف‌تان را مشخص کنید، برای ساعت‌های تنهایی برنامه‌ریزی کنید، به خود احترام بگذارید و به خودتان اهمیت دهید و روابط اجتماعی‌تان را گسترده‌تر کنید.

سبک زندگی خود را از نو تعریف کنید، استراحت کنید و به جسم‌تان بیشتر برسید. مثلاً ورزش کنید، خوب غذا بخورید، خوب بخوابید، یادتان باشد که آرامش حق شماست باید به خودتان حسابی وقت بدهید و در آرامش به شناسایی نقاط قوت و ضعف رابطه قبلی خود بپردازید تا بتوانید رابطه جدید را با یک سازمان دهی مشخص شروع کنید.
در پایان، نوشتن یکی از فعالیت‌های بسیار مهم است. بنا نیست مثل یک نویسنده حرفه‌ای بنویسید. فقط سعی کنید صادقانه درباره خودتان بنویسید. نوشتن باعث می‌شود تا شما براحتی بتوانید احساسات منفی خود را بروز بدهید و هیجان‌های منطقی تری را جایگزین آنها کنید.

حسین بیات کارشناس ارشدروان شناسی بالینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *