هدفمند زندگی کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشید

مرکز مشاوره بیات

معنا و مفهوم زندگی موضوعی است که هزاران سال ذهن فلاسفه را درگیر کرده و هنوز پاسخ روشن و واحدی برای آن پیدا نشده است؛ هرچند دانشمندان دریافته‌اند داشتن هر نوع هدف، عامل اصلی سلامتی و خوشی محسوب می‌شود. پژوهشگران دانشکده‌ی سلامت عمومی از دانشگاه میشیگان با بررسی داده‌های حدود هفت‌هزار نفر از افراد بالای ۵۰ سال دریافتند هدف قدرتمند در زندگی با کاهش مرگ‌ و میر ارتباط دارد و زندگی هدفمند می‌تواند برای سلامتی مفید باشد.

طبق تحلیل جدید پژوهشگران، افرادی که در پرسشنامه‌های روانی خود به هیچ هدفی اشاره نکرده بودند،‌ در‌مقایسه‌با افرادی که برای تحقق اهدافشان برنامه‌ داشتند، احتمال مرگشان بیشتر بود. درواقع، احتمال مرگ افراد بدون هدف دوبرابر بیشتر از افراد هدفمند و باانگیزه بود. به‌نظر می‌رسد هدف در زندگی بسیار بیشتر از جنسیت یا نژاد یا سطح تحصیلات می‌تواند بر طول عمر اثر بگذارد و اهمیت آن در کاهش خطر مرگ حتی از مصرف‌نکردن الکل و سیگارنکشیدن یا ورزش‌نکردن منظم نیز بیشتر است.

جالب است که پژوهش یادشده نشان می‌دهد داشتن هر نوع هدفی بهتر از بی‌هدف‌بودن است؛ هرچند در این تحلیل، دلیل این امر بررسی نشده که چرا افراد احساس هدفمندی می‌کنند. بنابراین، ظاهرا مهم نیست چه عاملی به افراد انگیزه می‌دهد. عشق به پرورش گل یا رشد و پیشرفت فرزندان یا علاقه به کاری که انجام می‌دهند، هر چیزی می‌تواند هدف زندگی باشد. درواقع، مهم این است که افراد با داشتن هدف، دربرابر زندگی هیجان‌زده شوند و انگیزه پیدا کنند.

بااین‌حال، کسانی که هیچ هدفی در زندگی ندارند، نباید ناامید شوند؛ زیرا طبق همین پژوهش می‌توان این نیروی محرکه را به‌وجود آورد. پژوهشگران می‌گویند:تعدادی از مداخلات به‌منظور ارتقای هدف از زندگی به‌وجود آمده‌اند. تحلیل‌های قبلی دریافته‌ اند کارهای داوطلبانه، سلامت‌‌درمانی، مدیتیشن و آموزش ذهن‌ آگاهی می‌توانند هدفمندی بیشتری در زندگی ایجاد کنند و کیفیت زندگی را ارتقا دهند و بر سلامت فیزیکی تأثیر بگذارند.

ترجمه

حسين بيات روان شناس بالينی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.