آیا شما هوش اجتماعی دارید

مرکز مشاوره بیات

مترجم : حسین بیات روانشناس بالینی

موقع زنگ تفریح در مهد کودک  است، گروهی از پسرها و دخترها در حیاط در حال بازی و دویدن هستند. سارا در حین دویدن زمین می‌ خورد و زانویش زخم می‌شود و شروع به گریه می‌کند. اما همه‌ بچه ها به جز زهرا که می‌ ایستد به دویدن ادامه می‌ دهند. سارا همچنان گریه می‌کند تا این که زهرا به نزدش می‌ رود و زانوی خودش را می‌ مالد و می‌گوید: من هم زانویم زخم شده است روانشناسان این چنین رفتاری را هوش بین فردی می‌نامند. زهرا معمولا احساسات هم شاگردی‌ های خود را خیلی خوب تشخیص می‌دهد و خیلی سریع با آن‌ ها ارتباط برقرار می‌کند.

خصوصیات افراد دارای هوش اجتماعی

حسین بیات روانشناس بالینی در شیراز

سازماندهی گروه :

داشتن ابتکار عمل برای هماهنگ کردن فعالیت‌های عده‌ای از افراد. این استعدادها را می‌ توان در کارگردانان تئاتر ، افسران ارتش و مدیران شرکت‌ ها و سازمان‌ های مختلف مشاهده کرد. در کودکی، این گونه افراد در زمین بازی، کاپیتان تیم هستند و درباره‌ نحو‌ه بازی تصمیم‌گیری می‌ کنند.

روابط شخصی :

استعداد همدردی و دلجویی از دیگران. کسانی که دارای این ویژگی هستند، خیلی راحت با دیگران روبه رو می‌شوند و در قبال احساسات دیگران احساس مسئولیت می‌کنند. این گونه از افراد می‌توانند همسران قابل اعتماد، رفقای صمیمی، شرکای تجاری مناسب و بازیکنان تیمی خوبی باشند. در دنیای تجارت می‌ توانند مامور فروش یا مدیران شایسته‌ ای باشند.

آیا همه خوش‌برخوردها قابل اعتماد هستند

مرکز مشاوره بیات در شیراز

 اگر که مهارت‌ های اجتماعی به کمک درک هوشمندانه‌ ای از احساسات و نیازهای حقیقی شخص متعادل نشوند، آن گاه ممکن است به موفقیت‌های اجتماعی توخالی و بی‌ ثباتی منجر گردند. این اظهار نظر مربوط به مارک اسنایدر روان‌ شناس دانشگاه مینه‌سوتا است که در مورد افرادی تحقیق کرده است که مهارت‌ های اجتماعی‌ شان آن‌ ها را به افرادی تبدیل کرده است که هر کاری را برای مورد توجه واقع شدن خود انجام می‌ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *