پرخاشگری از علائم افسردگی در نوجوانان است

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسین بیات روان شناس بالینی

به‌طور طبیعی و به دلیل تغییرات هورمونی و سوخت و ساز بدن (متابولیسم)، حساسیت دوره نوجوانی و جوانی دست خوش تغییرات شگرفی خواهد شد. روح و روان جوانان و نوجوانان که آماده دریافت جانی تازه است در مواجهه با مسائل ناخوشایند، طغیان می کند و ممکن است هرمساله ای باعث خشمگین شدن آنان شود به گونه ای که قادر به کنترل خشم خود نباشند.در این مرحله اطرافیان با دعوت به آرامش و خویشتن داری، می توانند از خشم جوان کاسته تا او از این بحران ناخواسته، خارج شود. اطرافیان باید به او کمک کنند که این دوران را پشت سر گذارد.

ناامیدی، پریشانی، عصبانیت یا پرخاشگری، گریه‌ مداوم، دوری کردن از خانواده و دوستان، بی‌علاقگی به فعالیت‌ های روزمره، عملکرد ضعیف در مدرسه، تغییر در عادت‌ خورد و خوراک،  بی‌قراری و بی حوصلگی،  احساس گناه و بی‌ارزش بودن،  نداشتن انگیزه،  خستگی و کمبود انرژی،  عدم تمرکز،  درد بی‌دلیل و فکر کردن در مورد مرگ و خودکشی از حالات و نشانه های بروز افسردگی نوجوانان است.

افسردگی مختص به جوانان و یا بزرگسالان نیست و گاهی ممکن است این عارضه در گروه‌ های کم سن و سال و حتی کودکان نیز روی دهد،یک بزرگسال چنان چه به افسردگی مبتلا شد می‌ تواند به‌ تنهایی درخواست کمک کنند و مشکل خود را با دیگران در میان گذارد اما یک فرد نوجوان اگر به اختلال افسردگی مبتلا شد با توجه به اینکه به والدین، معلم یا حتی سایر بزرگسالان خود وابسته است به راحتی نمی تواند مشکلات خود را با آنان در میان گذارد از این رو اطرافیانِ نوجوان باید درد او را تشخیص داده و به او کمک کنند.

کمک به فرد افسرده در عین حال کار ساده ای نیست و از طرفی نوجوان افسرده همیشه غمگین به نظر نمی‌رسد بنابراین افسردگی به خودی خود بهتر نمی‌ شود و حتی امکان تشدید آن نیز وجود دارد از این رو درصورت شناخت علائم و نشانه‌ های افسردگی که می تواند زندگی یک نوجوان را مختل یا احتمالِ خودکشی در او به وجود آورد در وهله نخست کمک خانواده و سپس مراجعه به متخصص می تواند کارساز باشد.

در بروز اختلال افسردگی ترکیبات شیمیایی مغز،  هورمون‌ ها،  رفتارهای ارثی،  آسیب‌ های دوران کودکی و یادگیری الگو های تفکر منفی را می توان دخیل دانست. وجود مشکلاتی که تاثیر منفی بر عزت نفس جوان دارد،  قربانیان خشونت‌ های فیزیکی و جسمی از سوی دیگر ابتلا به مشکلات سلامت روان از جمله اختلال دو قطبی،  بیماری‌ های مزمن از جمله سرطان و دیابت و در نهایت مصرف مواد مخدر را می توان به عنوان عوامل مخاطره آمیز ابتلا به افسردگی در بین نوجوانان برشمرد که خانواده ها و اولیای مدارس و اطرافیان فرد مبتلا باید از این موارد به سادگی عبور نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *