چرا ناامید می‌شویم

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسن بیات روانشناس بالینی

ناامیدی یا دلسرد شدن ذهن از رویا ‌پردازی، یکی از مهم ‌ترین مشکلات روانی است که امروزه با وجود همه‌ پیشرفت ‌های جامعه‌ بشری، با آن رو‌ به ‌رو هستیم. ناامیدی نسبت به هر موضوعی، به علت عدم شناخت خود و احساس خود‌کم ‌‌بینی به ‌وجود می ‌آید.

چرا ناامید می ‌شویم:‌

برای اینکه ببینیم چگونه با ناامیدی مقابله کنیم، اول باید ریشه‌ های ناامیدی را پیدا کنیم.

۱_ خود‌باختگی :

افراد خودباخته بر این باورند که به نحوی با دیگران متفاوت هستند. از عدم پذیرش توسط دیگران و درد ناشی از آن می‌ ترسند، بنابراین منزوی و گوشه ‌گیر می ‌شوند. اگر در انجام کاری مسلط نباشند، از خود متنفر و بیزار می‌ شوند و خود را لایق هیچ‌گ ونه توجه و حمایتی نمی ‌دانند.

۲_ احساس طرد شدن :

این احساس فراتر از یک آسیب هیجانی ساده است بنابراین این افراد همیشه در بحران هستند. فرد از اینکه توسط شخصی، در زمانی که بیشترین نیاز را به او داشته است رها شده، احساس تنهایی و ناامیدی می‌کند.

۳_ بی ‌انگیزگی :

احساس بی ‌انگیزگی به ‌ویژه برای اقلیت ‌های محروم مشکل ایجاد می ‌‌کند، چرا‌که احتمالا فرصت‌ های رشد و الگو های مثبت در این قشر موجود نیست و یا در صورت وجود، فاقد ارزش قلمداد می ‌شود.

۴_ بی ‌کفایتی :

افراد در هر سنی به این باور نیاز دارند که نویسنده‌ داستان زندگی خود هستند. اگر این نیاز برآورده نشود و شخص در هدایت مسیر زندگی و دستیابی به اهداف خود قدرتمند نباشد احساس بی‌ کفایتی بروز کرده و ادامه می ‌یابد.

۵_ محدودیت :

وقتی مبارزه برای بقا با حس عدم تسلط بر امور ترکیب شود، فرد احساس محدودیت می ‌کند و خود را نالایق و ناکار آمد می ‌‌بیند. این شکل ناامیدی به خصوص در میان افرادی که از وضعیت مالی مناسب برخوردار نیستند و همچنین کسانی که دچار معلولیت‌های جسمی و یا ناتوانی در یادگیری هستند، شایع‌ تر است.

۶_ درماندگی :

افراد درمانده معتقدند که نمی ‌توانند با آرامش و امنیت در جهان زندگی کنند. ضربه‌ های روحی مکرر یا قرار گرفتن در معرض استرس‌ های غیر‌قابل ‌کنترل و تکرار شونده، احساس درماندگی عمیق و ریشه‌ داری را به‌ وجود می ‌آورد که از آن ها افرادی وابسته و درمانده می ‌سازد. احساس درماندگی چیزی مانند احساس پرنده ‌ای است که شکسته بال روی زمین افتاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *