سکس تراپی | بررسی و درمان مشکلات جنسی

سکس تراپی

افراد علاوه بر زندگی روزمره خود می‌توانند در زندگی زناشویی نیز دچار مشکل شوند. سکس تراپی شاخه‌ای از مشاوره است که به صورت فردی و یا برای زوجین استفاده می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند که راه حل مناسب را برای مشکلات جنسی خود بیابند. بیشتر این مشکلات ناشی از روابط عاطفی نادرست و تجربه‌های بد است که با کمک یک مشاور و یا متخصص در زمینه سکس تراپی برطرف می‌شود. علاوه بر این‌ها سکس تراپی می‌تواند برای افرادی که از هویت و جنسیت خود مطمئن نیستند و گرایشات خود را نمی‌دانند نیز مفید باشد و راه‌های درمانی مختلفی را برای این افراد در نظر بگیرد. در این مقاله قصد داریم درمورد دلایل مراجعه به سکس تراپیست بپردازیم و شما را برای شروع جلسات درمانی آماده کنیم.

سکس تراپی چیست؟

سکس درمانی یا سکس تراپی یکی از انواع مشاوره‌های موجود است که با بررسی عوامل پزشکی، روانشناسی، فردی و یا بین فردی بر مشکلات جنسی افراد تاثیر گذاشته و منجر به بهبود زندگی جنسی می‌شود. جلسات سکس تراپی می‌تواند به صورت تکی و یا دو نفره باشد و با توجه به فرد تحت درمان، طول جلسه و موضوعاتی که درمورد آن صحبت می‌شود متفاوت است. در جلسات تراپی می‌توانید درمورد مسائل مختلفی مانند عملکرد جنسی، احساسات جنسی و مشکلاتی که در هنگام سکس تجربه کرده‌اید صحبت کنید. سکس تراپیست با بررسی صحبت‌های شما، مشکل موجود را شناسایی کرده و با بهترین شیوه ممکن به درمان آن می‌پردازد.

در هنگام مراجعه به سکس تراپی معمولا افراد مضطرب می‌شوند و نمی‌توانند به صورت درست مشکلات خود را بیان کنند و این به دلیل این است که بیشتر افراد نمی‌توانند به راحتی درمورد مشکل جنسی خود صحبت کنند؛ البته مشاور شما این شرایط را درک کرده و با پرسیدن سئوال‌هایی درمورد سلامتی و بیشینه جنسی، آموزش جنسی، باورهای جنسی و نگرانی‌های جنسی بیمار، صحبت کردن درمورد مشکلات جنسی را راحت‌تر می‌کند. جلسات سکس درمانی بدون هیچ‌گونه تماس فیزیکی بین مراجعه‌کنندگان و مشاور برگزار می‌شود و اگر در هر قسمتی از جلسه مشاوره بیمار احساس ناراحتی کند می‌تواند با مشاور خود در میان بگذارد و حتی جلسه مشاوره را متوقف کند.

در جلسات سکس تراپی چه اتفاقاتی می‌افتد؟

قبل از هر چیزی شما باید سکس تراپیست خود را به خوبی بشناسید و بتوانید با او ارتباط برقرار کنید. سکس تراپیست باید مورد اعتماد، دلسوز و پیگیر باشد. مشاور در ابتدا از پیشینه و روابط شما با پارتنرتان آگاهی کسب می‌کند و سپس راه حل‌هایی را به شما ارائه می‌کند. بدلیل اینکه صحبت درباره زندگی خصوصی و به ویژه رابطه جنسی برای افراد سخت است مشاوره باید فردی راز دار باشد و تلاش کند اعتماد بیمار خود را به طور کامل جلب کند. جلسات سکس تراپی می‌توانند به صورت مشاوره فردی برگزار شوند؛ اما به طور معمول این جلسات به همراه پارتنر شما انجام می‌شود تا مشکلات بین دو طرف بررسی و حل شود.

جلسات سکس تراپی مانند تمام جلسات مشاوره دیگر بر پایه صحبت کردن است و معاینه‌ای فیزیکی صورت نمی‌گیرد؛ و این موضوع به این دلیل است که افرادی که به سکس تراپیست مراجعه می‌کنند می‌خواهند از لحاظ ذهنی خود را درمان کنند. درمانگر جنسی با ارزیابی مشکل فرد مراجعه کننده؛ علت مشکل او را که روانی، فیزیکی یا ترکیبی از هر دو است را مشخص می‌کند و سپس برای درمان آن‌ها اقدام می‌کند. جلسات سکس تراپی معمولا بین 30 تا 50 دقیقه است و با توجه به تشخیص مشاور و نیاز فرد تحت درمان می‌تواند هفته‌ای یک بار یا ماهی یک بار باشد. در هر جلسه تراپی درمورد مشکلات فرد صحبت می‌شود و تراپیست با تمریناتی که به فرد می‌دهد مشکلات را درمان یا بهبود می‌بخشد.

سکس تراپی

 

7 مشکل افراد در هنگام مراجعه به سکس تراپیست

باید بدانید که اختلالات، انحرافات و مشکلات جنسی همگی قابل درمان می‌باشند البته شرط آن این است که خود فرد برای درمان مشکل خود پیگیر باشد و تلاش کند. علاوه بر اراده خود فرد، سکس تراپیست نیز با توجه به آموزش‌هایی که دیده است توانایی درمان انواع مشکلات جنسی در افراد مختلف را دارد. طبق آمار دریافت شده از سکس تراپیست‌ها بیشتر افرادی که به جلسات سکس تراپی می‌آیند مشکلات مشابه‌ای دارند که می‌خواهیم در ادامه 7 مورد از این مشکلات را معرفی و بررسی کنیم.

اختلال در ارگاسم

ارگاسم احساس شدید رهایی در زمان تحریک جنسی است؛ اختلال ارگاسم هنگامی رخ می‌دهد که فرد در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشد. این مورد بیشتر در زنان دیده می‌شود و درصد کمی از مردان نیز ممکن است دچار این مشکل شوند. عواملی همانند افزایش سن، عوامل روانی همانند سابقه تجاوز، عدم اعتماد به پارتنر، داروهای خاص و … باعث اختلال در ارگاسم می‌شود. در این موارد بهترین راه برای درمان مراجعه به پزشک متخصص و مشاور در این زمینه می‌باشد.

تمایل نداشتن به رابطه جنسی

سردمزاجی و عدم تمایل به رابطه جنسی از جمله رایج‌ترین اختلالات جنسی در خانم‌ها می‌باشد. این مشکل حدودا در یک سوم بانوان وجود دارد که منجر به درد در هنگام نزدیکی و زخم‌های تناسلی می‌شود. از دلایل به وجود آمدن این اختلال می‌توان به استرس، افسردگی، ترس از بیماری‌های مقاربتی، ترس از باردار شدن، تجربه‌های جنسی بد و … اشاره کرد. البته این مشکل در مردان نیز ممکن است به وجود بیاید که با روان درمانی، سکس تراپی و یا درمان استرس و اضطراب برطرف می‌شود.

سکس دردناک

واژینیسموس یا دخول دردناک بیماری است که در آن دخول هر چیزی به داخل واژن باعث ایجاد درد می‌شود. علل این نوع مشکل می‌تواند ترس خانم‌ها از مقاربت، عفونت واژن و سایر بیماری‌های واژینال، دلایل عاطفی، خشکی واژن و … باشد. واژینیسموس عوارض خود را در کاهش یافتن میل جنسی، راحت نبودن معاینه واژن در افراد باردار و سخت بودن زایمان طبیعی نشان می‌دهد. این بیماری در اغلب موارد قابل درمان است از سری روش‌های درمانی می‌توان RF واژن و یا لیزر مونالیزا را نام برد.

انحرافات جنسی

پارافیلیا یا انحراف جنسی شامل هرگونه رفتار و عملی می‌شود که فرد برای به ارگاسم رسیدن انجام می‌دهد؛ که این‌گونه رفتارها از نظر جامعه و فرهنگ ناهنجاری محسوب می‌شود. از شایع‌ترین انواع پارافیلیا می‌توان به سادیسم، مازوخیسم و تمایل به حیوانات و کودکان اشاره کرد. افرادی که دچار این ناهنجاری‌ها هستند می‌توانند برای مشاوره و درمان به سکس تراپیست‌ها مراجعه کنند. روش درمان این بیماری بر اساس علت به وجود آمدن آن متفاوت خواهد بود.

رفتار جنسی خطرناک

هرگونه تماس جنسی‌ای که سلامت هر دو فرد یا یکی از آن دو به خطر بیوفتد رفتار پر خطر جنسی محسوب می‌شود و نباید انجام گیرد. این رفتارها فرد را در معرض خطر انتقال باکتری و عفونت و یا بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهد. ایدز، سوزاک، HPV، شپش تناسلی و … از جمله بیماری‌های مقاربتی هستند؛ این بیماری‌ها در صورتی که از لوبریکاسیون کم استفاده شده باشد خطر انتقال بالاتری دارند. عدم استفاده از کاندوم، رابطه جنسی از طریق مقعد، رابطه جنسی پس از مصرف مواد مخدر و الکل رفتارهایی هستند که سلامت هر دو فرد را به خطر می‌اندازند. در این مواقع مراجعه به سکس تراپیست، زوج درمانی و یا مشاوره ترک اعتیاد می‌تواند مفید باشد.

ترس از تجربیات جنسی گذشته

نگرانی درمورد تجربیات جنسی گذشته

افراد در صورتی که تجربه بدی را درمورد نزدیکی با همسر خود داشته باشند هر بار بیشتر از او فاصله می‌گیرند و همین موضوع باعث ایجاد یک مشکل بزرگ در رابطه زناشویی می‌شود. علاوه بر این افراد بدلیل تجربه قبلی خود با فرد دیگر نیز ممکن است دچار نگرانی شوند. مشاوران توصیه می‌کنند که در این موارد نیازی برای مطرح کردن گذشته وجود ندارد؛ اما در صورتی که این موضوع در زندگی آینده شما تاثیر می‌گذارد بهتر است پارتنر خود را در جریان بگذارید. در این شرایط‌‌ مراجعه به یک مشاور و زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا تصمیم درستی بگیرید.

مشکلاتی درمورد تحریک جنسی

در مردان با پایین بودن مقدار هورمون تستوسترون، دلایل عاطفی، عوارض داروها، بیماری‌هایی مثل دیابت، نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی و … میزان تحریکات جنسی کاهش می‌یابد. در زنان نیز تحریک نشدن به همین دلایل می‌باشد. افراد برای درمان خود می‌توانند با پزشک مشورت کرده و از هورمون درمانی و یا درمان‌های خانگی با استفاده از یکسری تمرین‌ها کمک بگیرند. رفع این مشکلات کمک زیادی به حل مشکل تحریک نشدن و روابط زناشویی می‌شود.

شماره تماس روانشناس در شیرازسکس تراپی چه تکنیک‎هایی دارد؟

جلسات سکس تراپی کوتاه مدت هستند و حداکثر تا چند جلسه طول می‌کشند. در این جلسات تراپیست با بررسی مشکلات شما در رابطه راه حل‌هایی را به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این‌ها تعدادی تکنیک و روش‌ برای درمان به شما آموزش داده می‌شود تا بتوانید رابطه خوبی را با همسرتان داشته باشید. چنانچه شما نیز درمورد رابطه جنسی با همسرتان به مشکل بر می‌خورید مرکز مشاوره بیات با استفاده از بروزترین و بهترین تکنیک‌ها شما را در این امر یاری می‌کند. برخی از تکنیک‌هایی که به بیماران آموزش داده می‌شود در زیر آورده شده است:

  • تمرکز حسی: در این روش تمرکز بر احساسات مورد توجه قرار می‌گیرد. کاهش سرعت در رابطه و تمرکز بر احساسات جسمی و امتحان کردن شیوه‌های جدید برای تعامل و نزدیکی باعث به وجود آمدن صمیمیت و اعتماد بین زوجین می‌شود. این روش با نوازش‌ها و صحبت‌های عاشقانه شروع می‌شود و با نزدیکی و نوازش جنسی و در آخر دخول پایان می‌یابد. سکس تراپیست با توضیح دادن جزئیات و تکنیک‌ها به زوجین آن‌ها را در این مورد راهنمایی می‌کند.
  • افزایش دانش جنسی: مشکلات در روابط در بعضی موارد می‌تواند بدلیل عدم آگاهی شخص از نوع برقراری روابط جنسی و یا عدم آگاهی او از نحوه برقراری رابطه با همسرش باشد. در این مواقع مشاور برای افراد آناتومی انسان و نحوه تحریک پذیری او و سایر موارد را شرح می‌دهد. علاوه بر این دیدن فیلم آموزشی و یا خواندن کتاب می‌تواند برای فرد مفید باشد. استفاده از آینه نیز گاهی اوقات به مراجعه کنندگان توصیه می‌شود تا بدن خود را بهتر بشناسند.
  • چگونگی برقراری ارتباط و تمرینات ارتباطی: سکس تراپیست نحوه برقراری ارتباط را برای مراجعه کنندگان شرح می‌دهد. در این شرایط افراد می‌توانند در مورد خواسته‌ها و ناخواسته‌های خود در رابطه صحبت کنند و تجربه جدیدی را در رابطه جنسی با همسر خود کسب کنند.

سکس تراپی در شیراز

زوجینی که در زمینه ارتباط با یکدیگر و روابط جنسی دچار مشکل شده‌اند نیازمند این هستند که برای رفع مشکل خود با مشاوری با تجربه صحبت کنند. باید توجه کنید که مشکلات در روابط زناشویی هر چقدر هم که کوچک باشند ممکن است موجب به وجود آمدن اختلافات بزرگ و در نهایت دور شدن زوجین از یکدیگر شوند. شما هموطنان شیرازی می‌توانید برای مشاوره به مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات مراجعه کنید. این مرکز با به کارگیری بهترین روش‌ها و بروزترین متودها شما را در این زمینه یاری می‌کند.

حرف آخر

همانطور که دیدید در این مقاله درمورد سکس تراپی و مشکلاتی که نیازمند مشاوره سکس تراپی هستند پرداختیم. سکس تراپی موجب می‌شود افراد به هم اطمینان بیشتری پیدا کنند و با هم صمیمی‌تر شوند. وجود روابط جنسی بین زوجین شادابی و سلامتی آنان و به همراه آن نیز سلامت و شادابی خانواده را به دنبال دارد. در مقابل وجود مشکل در رابطه جنسی باعث به وجود آمدن اختلافات بین زوجین و سایر مشکلات زناشویی می‌شود. در نتیجه افراد بهتر است برای بهبود روابط خود به یک سکس تراپیست مراجعه کنند تا در رابطه خود سلامت و شادابی را تجربه نمایند.