مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج به زوج‌ها کمک می‌کند بهترین فرد را برای زندگی خود انتخاب کنند و با دیدی باز برای زندگی مشترک خود تصمیم بگیرند. مشاور در جلسات مشاوره اعتقادات و نظرات افراد را در مورد مسائل مهمی مانند کار، فرزند، مسائل اقتصادی، اعتقادی، جنسی و عاطفی مورد بررسی قرار می‌دهد. در نتیجه این بررسی‌ها زوج‌ها می‌توانند به طور سالم با یکدیگر آشنا شوند. مشاوره ازدواج نه فقط قبل از ازدواج، بلکه در حین ازدواج نیز می‌تواند کمک زیادی به افراد بکند و کیفیت زندگی مشترک را بالا ببرد.

مشاوره قبل از ازدواج 

مراجعه به مشاور در هر زمانی از زندگی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد؛ به ویژه در موقعیت‌های حساسی مانند ازدواج می‌تواند بیشترین کمک را به شما بکند. مشاور می‌تواند به شما کمک کند که بهترین تصمیم را بگیرید و فرد مناسبی را انتخاب کنید. مراجعه به مشاور یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توان انجام داد؛ و طبق تحقیقات تا حدود 50 درصد امکان و آمار طلاق را کاهش می‌دهد. مشاوره قبل از ازدواج توسط افراد مجربی مانند روان‌پزشک و روانشناس اتفاق می‌افتد. مشاوره به شما کمک می‌کند تا پارتنر خود را بشناسید و با دید کاملا باز برای ازدواج تصمیم بگیرید.

با مراجعه به مشاور افراد می‌توانند از ویژگی‌ها و اشکالات خود با خبر شده و آن‌ها را در کنار شریک زندگی خود و به کمک مشاور حل کنند. مشاوره یک نوع گفتار درمانی است که به افراد کمک می‌کند درباره چالش‌ها و احساسات خود بدون احساس ترس یا شرمندگی صحبت کنند. مشاور در طی جلسات مشاوره دید کلی رابطه و ازدواج شما را رسم می‌کند؛ و از شما می‌خواهد اهداف و خواسته‌های خود را برای ازدواج بازگو کنید. در این صورت خواسته‌ها و عقاید دو طرف درمورد موضوعات مختلفی مانند اقتصادی، جنسی، فرهنگی و اعتقادی گفته شده و افراد متوجه می‌شوند که توانایی تشکیل زندگی با فرد مقابل را دارند یا خیر.

مشاوره ازدواج

مزایای مشاوره ازدواج

مزایای مشاوره قبل از ازدواج این است که شما می‌توانید به صورت کامل فرد مقابل خود را بشناسید و از اهداف او برای زندگی و آینده مطلع شوید. این موضوع به شما کمک می‌کند که قدم‌های محکمی را برای آینده و زندگی مشترک خود بردارید. همه‌ی زوج‌ها برای شروع زندگی خود نیازمند مشاوره هستند؛ که باعث می‌شود شناختی که از یکدیگر پیدا می‌کنند شناختی سالم و واقعی باشد. معمولا افراد قبل از ازدواج می‌خواهند همه چیز را رویایی نشان دهند در حالی که زندگی واقعی رویایی نیست. رویایی نشان دادن زندگی باعث می‌شود که در ابتدا بین افراد عشق آتشین وجود داشته باشد اما با گذشت زمان این احساس از بین می‌رود و بین زوجین فاصله می‌افتد. در ادامه به چند مورد از مزایای مشاوره ازدواج اشاره خواهیم کرد.

دستیابی به اهداف مشترک

شما و پارتنرتان به احتمال زیاد انتظارات و دیدگاه‌های متفاوتی نسبت به ازدواج و زندگی مشترک خود دارید. با مشاوره ازدواج می‌توانید اهداف خود در مسائل مختلف را بررسی کنید و به یک هدف مشترک برسید. با راهنمایی‌هایی که پیش از ازدواج از طرف یک فرد متخصص دریافت می‌کنید، می‌توانید تفاهم بیشتری با پارتنر خود پیدا کنید؛ و اهداف خود از زندگی مشترک را مشخص کنید. میزان صمیمیت جنسی، تعداد فرزندان، مشخص کردن موقعیت شغلی خود برای فرد مقابل، موقعیت مالی و … از موضوعاتی است که در جلسات مشاوره مورد بحث قرار می‌گیرد.

مشاوره بدون دخالت

یکی از مزایای مشاور یا روانشناس این است که بدون داشتن قضاوت یا احساسات درمورد رابطه شما می‌تواند بهترین نظر را درمود تصمیم شما به صورت علمی بیان کند. مشاوره قبل و یا در حین ازدواج می‌تواند کیفیت زندگی مشترک شما را بالا ببرد و در مشکلات و دشواری‌های زندگی، به شما کمک می‌کند. مشاور همچنین به شما نقاط ضعف و قوت طرف مقابل و رابطه پیش رو را می‌گوید ولی تصمیم نهایی را به عهده خود شما می‌گذارد. شما می‌توانید با مراجعه به مرکز روانشناسی تخصصی دکتر بیات در مورد آینده و زندگی مشترک خود بهترین تصمیم را بگیرید.

شماره تماس روانشناس در شیرازبررسی مشکلات احتمالی زندگی و راه حل آن

همه‌ی زوج‌ها در ازدواج خود با مشکلات متفاوتی رو به رو می‌شوند که می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی روابطشان بگذارد. اگر راه حل مناسبی برای حل آن نداشته باشد، جلسات مشاوره ازدواج به آن‌ها مهارت‌های زندگی و برخورد مناسب در مشکلات مختلف را آموزش می‌دهد. مشاوران با برگزاری جلساتی همچون زوج درمانی و سکس تراپی به شما کمک می‌کنند تا مشکلات خود را از ریشه برطرف کنید. اگر ازدواج حتی اتفاق هم نیوفتد جلسات مشاوره به مهارت‌های فردی و اجتماعی افراد اضافه کرده است و باعث می‌شود نقاط ضعف و قوت خود را بیشتر بشناسند.

 

مشاوره ازدواج

ویژگی‌های مشاور ازدواج

در جلسات مشاوره ازدواج درمورد وظایف شما و پارتنرتان در زندگی مشترک صحبت می‌شود. جلسات مشاوره پیش از ازدواج به صورت انفرادی و زوجی برگذار می‌شود. در این جلسات مشاور سعی می‌کند با صحبت کردن و گرفتن تست‌های شخصیتی مانند MMPI ابعاد مختلف شخصیت زوج‌ها را برای هم آشکار کند. مشاور نتایج آزمون‌ها و صحبت‌ها را تحلیل کرده و ویژگی‌های شخصیتی مانند برون گرایی یا درون گرایی، میزان توافق پذیری و میزان مسئولیت پذیری افراد را به زوج‌ها می‌گوید. این جلسات بهتر است بعد از خواستگاری رسمی و زمانی که زوج‌ها بیش از 10 ساعت با یکدیگر معاشرت داشته‌اند انجام شود. جلسات مشاوره ازدواج بین 5 تا 6 جلسه است. بسیاری از زوج‌ها به دلیل کیفیت جلسات مشاوره بعد از ازدواج نیز زوج درمانی را قطع نکرده‌اند.

مشاوره ازدواج در شیراز

مشاوره ازدواج در شیراز در کلینیک‌های تخصصی مشاوره و روانشناسی ارائه داده می‌شود. ازدواج موضوع مهمی در زندگی هر فرد است به همین دلیل باید بهترین مشاور را انتخاب کنید تا بتوانید از تصمیمات خود مطمئن باشید. دکتر حسین بیات با سال‌ها تجربه در علم روانشناسی و کمک به زوج‌های جوان یکی از برترین مراکز مشاوره در شیراز به حساب می‌آید. شما می‌توانید با مراجعه به این مرکز بهترین خدمات درمانی را در هر زمینه‌ای دریافت کنید.

در این مقاله درمورد مشاوره ازدواج و مزایای آن صحبت کردیم. افراد می‌توانند هر چیزی که ذهن آن‌ها و یا پارتنرشان را در قبل یا حین ازدواج درگیر کرده با مشاور خود در میان بگذارند؛ و به دور از هرگونه قضاوت مشاوره دریافت کنند. مشاوره ازدواج حتی برای بزرگ کردن فرزندانی سالم نیز می‌تواند موثر باشد. دریافت مشاوره کیفیت زندگی شما را بالا می‌برد و باعث می‌شود زوجین به موفقیت‌های فردی و اجتماعی دست یابند. پس برای مراجعه کردن به یک مشاور با تجربه هر چه زودتر اقدام کنید.