تست شخصیت MBTI

تست شخصیت MBTI

تست MBTI یک تست شخصیت شناسی است که براساس نظرات و نتایج این تست، چهار بعد شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی را در افراد شناسایی می‌شود. تست شخصیت شناسی یا MBTI در سال 1960 براساس نظریه یونگ و توسط ایزابل بریگز مایرز و مادرش، کاترین بریگز طراحی شده است. آزمون MBTI یکی از معتبرترین و کاربردی‌ترین تست‌های شخصیت شناسی است. در این تست با پاسخ دادن به سئوالات روان سنجی فردی که شخصیت، نقاط ضعف و قوت و اولویت‌ها و … را مورد بررسی قرار می‌دهد می‌توان تایپ شخصیتی خود را مشخص کرد.

تست شخصیت شناسی MBTI

تست MBTI یکی از تست‌های شخصیت شناسی یا personality test است که برای شناختن بهتر خود و دیگران مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این تست شما متوجه خواهید شد چه ویژگی شخصیتی دارید و در کدام مشاغل موفق خواهید بود و اینکه کدام محیط‌‌های کاری برای شما لذت بخش است. با شناخت تیپ شخصیتی دیگران نیز متوجه می‌شوید با کدام تیپ‌های شخصیتی سازگار هستید و با کدامیک اختلاف نظر دارید. تست شخصیت شناسی به دلیل شناخت فردی برای سازمان‌ها می‌تواند اهمیت بالایی داشته باشد.

تست مایرز بریگز دارای 93 سئوال است و به طور متوسط 10 دقیقه زمان می‌برد. در این تست شخصیت شناسی برای ارزیابی شخصیت هر فرد چهار معیار مورد بررسی قرار می‌گیرد که شامل برون گرا یا درون گرا بودن، شهودی یا حسی بوده، ادراکی یا قضاوتی بودن و در نهایت احساسی یا منطقی بودن می‌شود. تست MBTI یک تست روان شناختی است و در آن جواب درست یا غلط وجود ندارد و فقط درصد معیارهای اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تست شخصیت MBTI افراد را در 16 تیپ شخصیتی قرار می‌دهد که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تست شخصیت MBTI

4 معیار اصلی تست شخصیت MBTI

در تست شخصیت MBTI، چهار معیار اصلی مورد بررسی قرار می‌گیرد که تست شخصیتی نیز با 4 حرف مرتبط با این معیارها اعلام می‌شود. تست شخصیت MBTI با پرسیدن 4 سئوال و اینکه هر فرد کدام را ترجیح می‌دهد می‌تواند برون گرایی (E) یا درون گرایی (I)، حسی (S) یا شهودی (N)، منطقی (T) یا احساسی (F)، قضاوت‌گر (J) یا ادراکی (P) بودن فرد را تشخیص دهد. سئوال‌های پرسیده شده شامل:

 1. ترجیح می‌دهید انرژی خود در زندگی را از طریق خود یا دیگران تامین کنید؟ جواب این سئوال نشان می‌دهد که شما درون گرا(Introverted) یا برون‌گرا(Extroverted) هستید و اولین حرف تایپ شخصیت شما را مشخص می‌کند.
 2. اطلاعات مورد نظر خود را چگونه جمع آوری می‌کنید؟ جواب این سئوال نشان می‌دهد که شما حسی(Sensing) یا شهودی(Intuition) هستید و حرف دوم تایپ شخصیتی شما را مشخص می‌کند.
 3. در هنگام تصمیم گیری ترجیح می‌دهید به عقل یا قلب خود توجه کنید؟ بر اساس جواب به این سئوال منطقی(Thinking) یا احساسی(Feeling) بودن شما و همین طور سومین حرف شخصیت MBTI شما مشخص می‌شود.
 4. ترجیح می‌دهید سبک زندگی خود را چگونه سازماندهی کنید؟ جواب این سئوال نیز قضاوتگر(Judging) یا ادراکی(Perceiving) بودن شما را مشخص می‌کند و حرف اخر تیپ شخصیت MBTI نیز مشخص می‌شود.

برون گرایی و درون گرایی

برونگرا (E) یا درونگرا (I) مشخص می کند که فرد چگونه انرژی می گیرد در ارتباط با دیگران یا در تنهایی و خلوت .

حسی یا شهودی

حسی (S) یا شهودی (N) مشخص می کند چگونه افراد از محیط اطراف خود اطلاعات جمع آوری می کنند. فرد اطلاعات را یا از طریق شهود به دست می آورد یا توسط حواس ۵ گانه خود و تجربه. افرادی که حسی هستند از عقل و تجربیات خود در گذشته برای ارزیابی محیط و موقعیت خود استفاده می کنند و افراد شهودی از بیشتر به دیدن تصاویر جامع تر از قضیه توجه دارند.

احساسی یا منطقی

منطقی (T) و احساسی (F) مشخص می کند افراد چگونه تصمیم گیری می کنند. افراد منطقی تحت تاثیر عقل و منطق خود قرار می گیرند و افراد احساسی برا ارزش ها و خوبی و احساسات تکیه دارند .

قضاوت‌گر یا انعطاف‌پذیر

قضاوتی (J) و دریافت گرا (P) ، سرعت انجام تصمیمات و اقدامات افراد را مشخص می کند. افراد قضاوتی کار را در یک چارچوب دوست دارند و معمولا منظم هستند و اما افراد منعطف بیشتر خود را به سمت یک محیط انعطاف پذیر گرایش می دهد و خود را با برنامه ها براساس نیاز وفق می دهد.

تست شخصیت MBTI

انواع تیپ‌های شخصیتی در تست MBTI

همان طور که پیش‌تر اشاره شد تست شخصیتی MBTI، افراد را در 16 تیپ شخصیتی قرار می‌دهد که شامل تیپ شخصیتی ESFJ، تیپ شخصیتی ENFJ، تیپ شخصیتی ENFP، تیپ شخصیتی ESTP، تیپ شخصیتی ENTP، تیپ شخصیتی ESTJ، تیپ شخصیتی ESFP، تیپ شخصیتی ENTJ، تیپ شخصیتی ISFJ، تیپ شخصیتی INFJ، تیپ شخصیتی INFP، تیپ شخصیتی ISTP، تیپ شخصیتی INTP، تیپ شخصیتی ISTJ، تیپ شخصیتی ISFP و تیپ شخصیتی INTJ می‌شود. در ادامه تعدادی از این تیپ‌های شخصیتی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

ESFJ(تامین گر)

 • افرادی فوق‌العاده مراعاتگر، اجتماعی و محبوب، همیشه مشتاق کمک کردن هستند.
 • این گونه افراد شخصیت‌های اجتماعی وخواستار به روز ماندن هستند که از تیپ‌های شخصیتی رایج در بین انسان‌ها هستند که تقریبا ۱۲ درصد جمعیت را شامل می‌شوند.
 • این اشخاص افرادی مهربان، نوع دوست، دارای انرژی زیاد برای کار کردن، معاشرتی، عاشق کمک کردن به دیگران، مسئولیت پذیر، واقع بین، خونگرم، برای کسب حسن شهرت تلاش می‌کنند و میل شدیدی برای راضی کردن اشخاص دیگر دارند.

ENFJ(‌معلم)

 • رهبران کاریزماتیک و الهام‌بخش، قادر هستند شنوندگان خود را هیپنوتیزم کنند.
 • افراد این تیپ شخصیتی حدود دو درصد از جمعیت جهان را تشکیل داده‌اند.
 • این افراد سرشار از عشق و شور  و مهربانی هستند.
 • علاقه و محبت این افراد به دیگران واقعی و بیش از حد می‌باشد.
 • که این خود به نوعی نقص شخصیتی محسوب می‌شود زیرا این افراد را نسبت به دامهای دیگران بی نهایت آسیب پذیر می‌کند.
 • برونگرایی و قدرت بالای برقراری ارتباط این تیپ شخصیتی باعث بالا بودن مهارت متقاعد کنندگی این افراد می‌باشد.

ENFP(قهرمان)

 • این افراد مهارت فوق العاده در برقراری ارتباطی دارند.
 • ابن افراد بخوبی احساسات دیگران را درک می‌کنند و واقعا به دیگران اهمیت می‌دهند.
 • علاوه بر هم نوع دوستی شخصیتی کاریزماتیک دارند و با توجه به این دو موضوع رهبران بزرگی می‌توانند بشوند.
 • این افراد اصلا طرفدار روزمرگی نیستند و معمولا اهل رویاپردازی هستند.
 • این تیپ افرادی انعطاف پذیر، خودجوشو خوشبین هستند و این افراد دوستدارند گزینه‌های موجود را باز نگه دارند.

ESTJ(ناظر)

 • ESTJ ها در انجام کارها عالی هستند.
 • در سازماندهی امور، گرفتن تصمیمات عینی، استفاده از کلمات کارآمد بی نهایت موفق می‌باشند.
 • دارای رفتاری مسئولانه و پایبند به تعهداتشان می‌باشند. این تیپ شخصیتی به زمان و وقت شناسی اهمیت زیادی می‌د‌هند.
 • علاقه شدیدی به تصمیم گیری دارند.
 • این افراد اغلب اوقات براساس تجربیات گذشته شان تصمیمات خود را می‌گیرند.
 • این افراد برای تصمیمات خود از استدلال استفاده می‌کنند نه احساسات.
 • این افراد بیشتر از اینکه به آینده توجه کنند به حال توجه می کنند.
 • این افراد با توجه به قوانین مشخص کار میکنند و ثابت قدم می باشند. بنابراین بر روی این افراد می توان حساب کرد.
 • این افراد توجه زیادی به زندگی احساسی خود ندارند و در داوری دیگران خیلی راحت هستند.

در این مقاله درمورد تست شخصیت MBTI صحبت کردیم و معیارهایی که این تست مورد بررسی قرارا می‌دهد تا بتواند شخصیت افراد را شناسایی کند بررسی کردیم. شخصیت‌‌های MBTI به شما در یافتن شغل مناسب، زندگی مناسب و دوست و شریک مناسب کمک زیادی می‌کند. تست MBTI فقط یکی از تست‌های شخصیت موجود است. در کلینیک‌های روانشناسی انواع تست‌های شخصیت توسط پزشک برگذار می‌شود و می‌تواند تحلیلی مناسب از تایپ شخصیتی شما در اختیار شما قرار دهد. مرکز روانشاسی و نوروفیدبک دکتر بیات شما را در پیدا کردن تیپ شخصیتی خود و شناسایی بیشتر خود کمک کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *