آشنایی با نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ و تاثیر آن بر عملکرد ذهنی

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ یک برنامه آموزشی شناختی است که برای اصلاح انواع مهارت‌های شناختی شامل پردازش دیداری، شنیداری، استدلال مفهومی، حافظه و … استفاده می‌شود. این نرم افزار برای تمامی سنین قابل استفاده است و کاربردهای متنوعی دارد که شامل تقویت مهارت شناختی، درمان بیماری‌های جسمی و روانی، بهبود عملکرد شغلی، جلوگیری از آلزایمر و … می‌شود. نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ این قابلیت را دارد که همراه با نوروفیدبک تاثیرات عمیق و غیرقابل برگشتی بر روی مغز افراد داشته باشد.

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ چیست؟

Captain Log MindPower Builder یا نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ یک برنامه نرم افزاری شناختی است که توسط Captain Log Innovation ساخته و توسعه یافته است. اثر بخشی نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ بر روی توانایی‌های شناختی و بهبود عملکرد ذهنی از طریق یک سری تمرینات و فعالیت‌های آموزشی مغز امکان پذیر است. هدف این نرم افزار تحریک و تقویت انواع عملکردهای شناختی شامل حافظه، توجه، حل مسئله، استدلال منطقی و مهارت های بصری-فضایی است.

با استفاده از MindPower Builder می‌توانید برنامه‌های آموزشی اختصاصی برای هر فرد ایجاد کنید. این نرم افزار 18 تست شناختی کوتاه که 9 مورد آن برای بزرگسالان و 9 مورد دیگر برای کودکان است ارائه می‌دهد. این تست معمولاً طیف وسیعی از تمرین‌ها و بازی‌های تعاملی را ارائه می‌دهد که کاربران را در وظایف مختلف شناختی به چالش می‌کشد و پیشرفت می‌دهد. این تمرینات ممکن است شامل یادآوری حافظه، تشخیص الگو، محاسبات ذهنی، پازل و سایر چالش های شناختی باشد. این نرم افزار با توجه به هر فرد سطح دشواری را تنظیم می‌کند و سطح مناسبی از چالش را ارائه می‌دهد.

کاربرد نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ

6 کاربرد اصلی نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ می‌تواند کاربردهای مختلفی در حوزه‌های مختلف داشته باشد. تقویت شناختی، استفاده در محیط آموزش، توانبخشی و درمان، تقویت عملکرد شغلی، جلوگیری از زوال شناختی و استفاده در تحقیق و ارزیابی از جمله کاربردهای نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ است. اثر بخشی نرم افزار کاپیتان لاگ بسیار زیاد است؛ به همین دلیل استفاده از آن در مکان‌ها و موضوعات مختلف پیشنهاد می‌شود.

تقویت مهارت‌های شناختی

مهم‌ترین کاربرد نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ تقویت مهارت‌های شناختی است؛ که اغلب افراد به این دلیل از این نرم افزار استفاده می‌کنند. این نرم افزار در افزایش توانایی‌های شناختی و بهبود عملکرد ذهنی تاثیر مثبت دارد و با استفاده از تمرین‌هایی فرد را به چالش می‌کشد تا مهارت‌های شناختی خود مانند حافظه، توجه، حل مسئله، استدلال و تصمیم گیری را پیشرفت دهد. این نرم افزار با ایجاد تست‌های اختصاصی شده با توجه به سن و سطح عملکردی افراد باعث ایجاد تغییرات مثبت در عملکرد ذهنی آن‌ها می‌شود. تمام مهارت‌های شناختی که توسط این نرم افزار کاپیتان لاگ قابل تقویت است شامل:

 • توجه متمرکز
 • توجه انتخابی
 • توجه تجزیه‌شده
 • جابجایی توجه
 • توجه مداوم
 • توجه کلی
 • سرعت پردازش شنیداری
 • سرعت پردازش مرکزی
 • استدلال ادراکی
 • کنترل موتور حرکتی ریز
 • سرعت موتور حرکتی ریز
 • حافظه فوری
 • بازداری پاسخ
 • طبقه‌بندی دیداری/فضایی
 • توالی دیداری/فضایی
 • ادراک دیداری
 • سرعت پردازش دیداری
 • اسکن دیداری
 • ردیابی دیداری
 • حافظه فعال

استفاده از نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ در محیط آموزش

از این نرم افزار می‌توان در موسسات آموزشی برای ارزیابی و پشتیابی از رشد شناختی و عملکرد تحصیلی افراد مورد استفاده قرار داد. اثر بخشی نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ می‌تواند بر روی دانش آموزان و کودکان بیشتر باشد؛ زیرا این افراد تاثیر پذیری بیشتری دارند. این نرم افزار با ارائه تمرین‌ها و بازی‌های تعاملی می‌تواند به دانش آموزان در بهبود مهارت‌های شناختی، تفکر انتقادی و توانایی‌های حل مسئله کمک کند.

توانبخشی و درمان بیماری‌های جسمی و روانی

یکی دیگر از کاربردهای مهم نرم افزار Captain Log این است؛ که می‌توان از آن در درمان و کنترل بیمای‌هایی مانند سکته مغزی، آسیب‌های مغزی، درمان بیش فعالی و نقص توجه، آلزایمر، تاخیر در مراحل رشد، اسکیزوفرنی و شرایط روانی و عصبی مختلف استفاده کرد. این نرم افزار با بازآموزی و تقویت عملکردهای شناختی می‌تواند باعث بهبودی بیشتر مشکلات روانی شود و به فرد در روند بهبود کمک کند. توانبخشی و درمان بیماری‌های جسمی و روانی یکی از مهم‌ترین کاربردهای این نرم افزار است و برای افرادی که دیگر روش‌های درمانی تاثیرات مناسب را نداشته است استفاده می‌شود.

تقویت عملکرد شغلی

یکی دیگر از کاربردهای نرم افزار شناختی Captain Log در محیط‌های حرفه‌ای است که به افرادی با توانایی‌های شناختی بالا و قوی نیاز دارند. از تست‌های ساخته شده در این نرم افزار می‌توان برای استخدام افراد با توانایی شناختی بالا استفاده کرد. نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ برای آموزش شناختی و توسعه کارکنان در مشاغل مختلف مانند مراقبت های بهداشتی، هوانوردی، خدمات اضطراری و سایر مشاغل پر تقاضا استفاده می‌شود.

جلوگیری از زوال شناختی توسط نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ

یکی دیگر از اختلالات سلامتی که این نرم افزار می‌تواند از رخ دادن آن جلوگیری کرده یا باعث بهبود در آن شود؛ بهبود عملکرد و شناختی افراد مسن است. در صورتی که عملکرد شناختی و ذهنی در افراد سالمند بسیار کاهش یابد می‌تواند باعث ایجاد آلزایمر در این افراد شود. استفاده منظم از تمرینات شناختی این نرم افزار می تواند به حفظ توانایی های شناختی، ارتقای چابکی ذهنی و به طور بالقوه کاهش خطر زوال شناختی مرتبط با سن کمک کند.

تحقیق و ارزیابی

نرم افزار شناختی Captain Log ممکن است در مطالعات تحقیقاتی و ارزیابی‌های شناختی مورد استفاده قرار گیرد. می‌تواند وظایف و اندازه‌گیری‌های شناختی استانداردی را فراهم کند و به محققان این امکان را می‌دهد که فرآیندهای شناختی را مطالعه کنند، تغییرات را در طول زمان دنبال کنند یا عملکرد شناختی را در بین جمعیت‌های مختلف مقایسه کنند. این تنها چند نمونه از کاربردهای نرم افزار شناختی Captain Log است. تطبیق پذیری و توانایی این نرم افزار برای هدف قرار دادن عملکردهای شناختی مختلف، آن را در طیف وسیعی از زمینه ها که در آن آموزش شناختی، بهبود یا ارزیابی مورد نظر است، قابل استفاده است.

ویژگی‌های نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ

ویژگی‌های نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ 

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ ویژگی‌های مختلفی دارد؛ که آن را برای افزایش توانایی‌های شناختی و بهبود عملکرد ذهنی استاندارد می‌سازد. نرم افزار شناختی Captain Log بستری را برای گروه‌های مختلف فراهم می‌کند تا بتوانند توانایی‌های شناختی خود را تقویت کرده و تمرکز، عملکرد شناختی و ذهن خود را بهبود بخشند. این نرم افزار معمولا توسط افرادی که به دنبال یادگیری مهارت‌های شناختی هستند و همچنین متخصصانی که در زمینه‌های مختلف مانند آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و … فعالیت دارند استفاده می‌شود. در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم افزار آشنا می‌شویم.

 • تمرین‌های آموزش به مغز: تست Captain Log تمرین‌ها و بازی‌های تعاملی را برای به چالش کشیدن و تحریک عملکردهای شناختی افراد ارائه می‌کند. این تمرین‌ها می‌تواند شامل سئوالات حافظه، توجه، حل مسئله، چالش‌های استدلال منطقی و پازل‌های بصری_فضایی باشد.
 • سطوح دشواری قابل تطبیق: یکی از ویژگی‌های مهم این نرم افزار این است که با توجه به عملکرد کاربر سازگار شده و سطح دشواری آن تنظیم می‌شود. این ماهیت تطبیقی نرم افزار باعث ایجاد یک تجربه آموزشی موثر و مفید می‌شود.
 • شناسایی نقاط قدرت و ضعف: نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ با ردیابی عملکرد کاربران به آن‌ها اجازه می‌دهد که بر روی پیشرفت خود را نظارت داشته باشند. این بازخورد می تواند به کاربران کمک کند تا نقاط قوت و ضعف شناختی خود را شناسایی کرده و پیشرفت خود را در ادامه استفاده از نرم افزار پیگیری کنند.
 • همکاری با نوروفیدبک: درمان با نوروفیدبک یکی از برترین روش‌های درمان اختلالات روانی است. جدیدترین نسخه این نرم افزار را می‌توان به همراه دستگاه‌های نوروفیدبک نیز اجرا کرد. تاثیر تست Captain Log به همراه نوروفیدبک بسیار بیشتر است.
 • برنامه آموزشی اختصاصی: برخی از نسخه‌های این نرم افزار شناختی به کاربران خود اجازه می‌دهد تا برنامه‌های آموزشی شخصی سازی شده ایجاد کنند و با توجه به نیاز و ترجیحات فرد بهتری برنامه ایجاد شود.
 • سن: کاربران در گروه سنی 6 تا 90 سال می‌توانند از تست‌های ارائه شده توسط این نرم افزار استفاده کنند.
 • تعداد تست‌ها: نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ در ابتدا یک آزمون 9 مرحله‌ای در دو سطح کودک و بزرگسال ارائه می‌دهد و سپس با توجه به سن فرد یک گزارش از قبولی فرد، میانگین زمان پاسخ دهی و نمودار مقایسه‌ای کامل ارائه می‌دهد.

جمع‌بندی

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ یکی از پروژه‌های عملی به روز دنیا است؛ که در افزایش عملکردهای شناختی برای افراد علاقه‌مند و افرادی که بخاطر شغل خود به عملکرد شناختی بالایی نیاز دارند؛ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان طور که اشاره شد می‌توان نرم افزار Captain Log را بر روی دستگاه‌های نوروفیدبک نصب کرده و به صورت ترکیبی از هر دو درمان استفاده کنیم. در مرکز روانشناسی و نوروفیدبک دکتر بیات می‌توانید از ابزار آموزشی Captain Log استفاده کنید و مهارت‌های شناختی خود را تقویت کنید.

سوالات متداول

1_ نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ چیست؟

نرم افزار شناختی کاپیتان لاگ یک برنامه نرم افزاری شناختی است که بر روی توانایی‌های شناختی و بهبود عملکرد ذهنی از طریق یک سری تمرینات و فعالیت‌های آموزشی مغز تاثیر گذار است.

2_ مهم‌ترین مهارت‌های قابل تقویت توسط تست Captain Log کدامند؟

حافظه، توجه، حل مسئله، استدلال، تصمیم گیری، حافظه فعال و استدلال ادراکی از مهم‌ترین مهارت‌های شناختی قابل تقویت توسط این نرم افزار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *