تست رغبت سنجی هالند | انتخاب شغلی هدفمند

انتخاب شغلی هدفمند برای آینده

دوست دارید در آینده چه حرفه‌ای داشته باشید؟ آیا شخصیت‌ها و خلق و خوهای مختلف علاقه شغلی متفاوتی ایجاد می‌کنند؟ به تست رغبت سنجی هالند پاسخ دهید تا علاوه بر شخصیت شناسی شغل متناسب با استعدادها و توانایی‌های خود را کشف کنید.

تست شخصیت شناسی و رغبت سنجی هالند در واقع یک آزمون برای تطبیق علاقه‌مندی‌های فردی با یک شغل مناسب با آن‌ها است. تست هالند به عنوان یک گام مهم در مسیریابی هدف و رسیدن به آن است با استفاده از انجام این تست شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید و به موفقیت قطعی برسید.

تست رغبت سنجی هالند چیست؟

تست شخصیت شناسی هالند به دنبال علاقه ذاتی هر فرد و ارتباط آن با شغل‌های مختلف می‌گردد. این تست برای همه سنین مختلف قابل اندازه‌گیری است و به گونه‌ای عمل می‌کند که افراد مختلف را در گروه‌ها و تیپ‌های مخصوص طبقه بندی می‌کند. این تست توسط جان هالند و بر اساس تئوری انتخاب شغل بر مبنای شخصیت ابداع شده است.

از نظر جان هالند انتخاب حرفه و شغل انعکاسی از شخصیت افراد است. در این تست درمورد میزان علاقه شما به هر نوع فعالیت پرداخته می‌شود. مثلا از شما درمورد میزان علاقه به کارهای دفتری، ساختمانی، فروش، کارهای داوطلبانه یا انسان دوستانه، مدیریت و… سوالاتی پرسیده می‌شود و در نتیجه آن‌ها لیست شغلی دقیقی با توجه به استعداد و شخصیت شما ارائه می‌شود.

تیپ‌های شخصیتی از نظر جان هالند

انواع تیپ شخصیتی و انتخاب شغل مناسب از نظر هالند

افرادی که از تیپ شخصیتی خود آگاهند می‌توانند انتخاب‌های مناسب‌تری در مورد آینده خود داشته باشند. اهمیت تست شخصیت شناسی یا تست شخصیت MBTI در زمان انتخاب شغل بیشتر نمایان می‌شود. این تست یک تست رغبت سنجی شغلی است که با توجه به شخصیت افراد انواع مشاغل مناسب را به آن‌ها معرفی می‌کند.

Realistic

تیپ شخصیتی واقع‌گرا شامل مشاغل عملی و راه‌حل‌های دستی می‌شود. این افراد معمولا با دنیای واقعی و گیاهان، جانوران و کارهای عملی سر و کار دارند. این شغل‌ها بیشتر بدون ارتباط زیاد با اشخاص هستند و بیشتر ماشینی و ابزارگرا می‌باشند. مشاغل مناسب برای این افراد انواع مهندسی‌ها مثل مهندسی مکانیک و تعمیرات است.

Investigative

تیپ شخصیتی جستجوگر شامل کارهایی با ایده‌ها و تفکرهای وسیع است و افراد در این شغل‌ها به صورت تحلیل‌گرایانه و اکتشافی عمل می‌کنند. این مشاغل مرتبط با کشف مشکلات ذهنی، اجتماعی و کشف حقیقت می‌باشند. شغل مناسب این افراد شغل‌های پژوهشی و تحقیقاتی مثل زیست شناسی، جامعه شناسی، داروسازی و… است.

انجام تست هالند و انتخاب بهترین شغل

Artistic

افراد علاقه مند به هنر و مشاغل هنری افرادی خلاق، نامنظم، اهل نوشتن، مبتکر و نوآور هستند. این تیپ از افراد با الگوها و طرح‌ها سر و کار دارند و اغلب با الهام گرفتن از اطراف خود طرح‌های جدیدی را عملی می‌کنند. افراد دارای تیپ هنری اهمیتی به قوانین نمی‌دهند و بدون پیروی از آن‌ها آثار جدیدی را خلق می‌کنند.

Social

تیپ اجتماعی از جمله تیپ‌های مشاغلی است که فرد در آن با افراد دیگر سر و کار دارد. در اینگونه شغل‌ها نیاز به آموزش به افراد مراجعه کننده و یا ارائه خدمات به آن‌ها می‌باشد. این تیپ از افراد معمولا در زمینه آموزشی مثل معلمی، درمانی مثل پزشکی یا پرستاری، پرورشی یا تعاونی فعالیت دارند.

Enterprising

تیپ متهور یا شجاع و دلیر، اغلب شامل شغل‌هایی مثل راه اندازی پروژه‌ها و رهبری و تصمیم‌گیری برای گروهی از افراد است. افراد دارای این تیپ شخصیتی افرادی ریسک پذیر و رقابتی و دارای مقام‌های بالا هستند.

Conventional

تیپ شخصیتی قراردادی از مشاغل مخصوص افراد جزئی‌گرا و قانون مدار است و معمولا مشاغل دفتری را شامل می‌شود. در این مشاغل کارها بر اساس یک برنامه از قبل تنظیم شده و طبق نظم و قوانین خاص پیش می‌روند. شغل‌هایی مثل دفترداری، حسابداری، کارشناس امور اداری یا مالی انتخابی مناسب برای این دسته از افراد می‌باشند.

تست رغبت سنجی هالند چگونه انجام می‌شود؟

تست رغبت سنجی هالند

تست هالند شامل یکسری سوالاتی است که متمرکز بر میزان علاقه افراد در انجام یک فعالیت می‌باشند. این تست به عنوان یک تست رغبت سنجی تحصیلی و شغلی برای انتخاب یک هدف در دوره جوانی به همراه مشاوره تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه برخی از سوالات این تست را آورده‌ایم:

  • میزان علاقه شما به کار در یک فروشگاه به چه اندازه است؟
  • آیا انجام تحقیقات بر روی چیز‌های جدید را دوست دارید؟
  • نظر شما راجع به مدیریت یک مکان مثل مدرسه چیست؟
  • آیا از کتاب خواندن و یا نوشتن لذت می‌برید؟

پاسخ اینگونه سوالات توسط مددجو به پنج جواب خیلی دوست دارم، دوست دارم، نظری ندارم، بدم می‌آید و متنفرم محدود می‌شود که مراجعه کننده موظف است یکی از این پاسخ‌ها را انتخاب کند. در آخر با جمع بندی امتیازهای هر کدام از این پاسخ‌ها، نتیجه تست هالند تفسیر می‌شود.

انجام تست رغبت سنجی هالند در شیراز

افرادی که به دنبال روشن کردن یک هدف درست برای آینده خود هستند؛ می‌توانند با مراجعه با مراکز روانشناسی و انجام مشاوره‌ فردی و روانشناختی، شغل مورد علاقه خود را انتخاب کنند و برای رسیدن به آن تلاش کنند. شما هموطنان شیرازی می‌توانید با مراجعه به مرکز روانشاسی و لورتا نوروفیدبک بیات تست هالند را زیر نظر ماهرترین روانشناسان انجام دهید و با توجه به نتیجه آن برای آینده خود اقدام کنید.

سخن آخر

تست رغبت سنجی هالند یک راهکار مناسب برای یافتن مسیر و هدفی درست برای آینده کودکان و نوجوانان است که با استفاده از انواع دیگر تست‌ها برای مشاوره کودک و نوجوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. انتخاب مسیر شغلی درست سرعت رشد شما در زمینه کاری را افزایش می‌دهد و دقت شما در ارائه خدمات را بیشتر می‌کند. انتخاب شغل باید به گونه‌ای باشد که با صرف نظر کردن از درآمد باز هم به کار کردن در آن زمینه علاقه‎‌مند باشید.

سوالات متداول درمورد تست رغبت سنجی هالند

1-آیا می‌توانیم بدون مراجعه به مراکز مشاوره تست هالند را در خانه انجام بدهیم؟

بله، شما می‌توانید در سایت‌های مختلف این تست را انجام دهید و نتایج آن را بررسی کنید اما بهتر است برای مطمئن شدن از نتایج و دریافت مشاوره درسی به یک مشاور با تجربه مراجعه کنید.

2-آیا می‌توانیم از تست هالند برای انتخاب رشته استفاده کنیم؟

بله، شما می‌توانید با انجام تست هالند و مشاهده شغل‌های متناسب با خلقیات خود رشته‌ای را انتخاب کنید که در انتها به یکی از شغل‌های مورد علاقه شما گرایش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *