تست IVA(تست تمرکز و بیش فعالی)

تست IVA

تست IVA یک تست روانشناختی برای تشخیص انواع بیش فعالی و نقص توجه در کودکان و بزرگسالان است. این تست فقط برای تشخیص بیماری به کار می‌برد و تاثیری بر روی درمان اختلال ADHD ندارد. تست IVA یک تست بینایی و شنوایی است که میزان توجه شما را می‌سنجد و به افراد متخصص کمک می‌کند هر چه بهتر بیماری فرد را تشخیص دهند. برای اینکه این تست به درستی انجام شود نیاز است به نکات مختلفی توجه شود که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تست IVA چیست؟

تست  IVA یا تست عملکرد پیوسته بینایی و شنوایی یک وسیله غربالگری است که همراه با سایر روش‌های تشخیصی (مقیاس‌های رتبه‌بندی رفتار والدین و معلم، QEEG، TOVA) برای کمک به غربالگری افراد مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی استفاده می‌شود. تست IVA توسط جان سندفورد (روانشناس) و آن ترنر (پزشک) تهیه شده است و برای تشخیص و تفکیک انواع ADHD شامل نوع کمبود توجه، نوع بیش فعال(تکانشگر) نوع ترکیبی و نوع ناشناخته (NOS) از افراد بدون مشکلات رفتاری استفاده می‌شود. همچنین از آن برای نظارت بر اثربخشی درمان با نوروفیدبک استفاده می‌شود. تست IVA ، یک آزمون پیوسته دیداری شنیداری ۱۳ دقیقه ای است که دو عامل اصلی یعنی کنترل واکنش و توجه را مورد ارزیابی قرار می دهد.

ویژگی‌های تست IVA

ویژگی‌های تست IVA

مانند همه‌ی تست‌های غربالگری افراد مبتلا به ADHD این تست نیز خسته کننده و نیازمند توجه زیاد است تا باعث ایجاد خطاهای بی توجهی و غفلت شود. در ادامه ویژگی‌های این آزمون را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 • IVA یک تست رایانه‌ای است که از ترکیب دو آزمون شنیداری و دیداری ایجاد شده است.
 • مدت زمان انجام این آزمون می‌تواند بین 13 تا 20 دقیقه باشد.
 • با ترکیب تکانش گری و عدم توجه در طراحی موجود و نشان دادن هر کدام از آنها در وضعیت شنوایی و دیداری این ابزار تلاش می‌کند ۴ نوع تست عملکرد مستمر را در یک قالب در اختیار افراد قرار دهد.
 • در این آزمون سئوالات در ترکیبات تصادفی ارائه داده می‌شوند و محرک‌های بصری و دیداری فرد را به چالش می‌کشند.
 • مدیریت این تست به صورت خودکار طراحی شده است و به گونه‌ای استانداردسازی شده که می‌تواند نمایشی از محرک‌های شنوایی و دیداری باشد.
  رایانه، همه دستورالعمل‌های تست را بیان می‌کند تا عوامل مخدوش کننده انجام تست کاهش یابد.
 • وظیفه این تست بسیار ساده است و فرد را ملزم می‌کند به هنگام شنیدن یا دیدن یک هدف خاص بر روی موس کلیک کنید و زمانی که چیزی خارج از هدف تعیین شده است بر روی موس کلیکی نداشته باشد.
 • با استفاده از کلیک بر روی موس به عنوان پاسخ، این ابزار می‌تواند با سنجش انواع مختلفی از کلیک‌های نامناسب انجام شده بر روی موس بیش فعالی را مورد بررسی قرار دهد.
 • تجزیه و تحلیل نتایج افراد در تست IVA در طول زمان به متخصص اجازه می‌دهد دو تست را با هم مقایسه کند و تغییرات قابل ملاحظه‌ای که از روان درمانی یا دارو حاصل شده را ارزیابی نماید.

صفر تا صد مراحل تست IVA

تست IVA همان طور که اشاره شد یک آزمون روان شناختی که توسط کامپیوتر و با حضور یک متخصص که در استفاده و تفسیر آزمایشات توانایی دارد صورت می‌گیرد. انجام این آزمون نیاز است که در کلینیک‌های درمانی و زیر نظر افراد متخصص انجام شود. برای شرکت در این آزمون باید در بازه سنی 6 تا 96 سال قرار داشت و نرم افزار بازه سنی پایین‌تر یا بالا‌تر را نمی‌پذیرد. یگی دیگر از شرایط آزمون این است که در بازه زمانی 8 صبح تا 8 شب انجام شود به دلیل اینکه نتایج دقیق‌تری ارائه داده می‌شود.

مزایای تست IVA

برترین مزایای تست IVA چیست؟

 1. در ۲۰ دقیقه به درمانگر کمک می‌کند تا انواع بیش فعالی را بر اساس DSM  تشخیص دهد.
 2. به درمانگر در تشخیص دقیق کمک می‌کند.
 3. انواع عدم دقت بینایی و شنوایی و تکانشی بودن را اندازه گیری می‌کند.
 4. به والدین و معلمین کمک می‌کند تا به مشکلات کودک و دانش آموز خود واقف گردند. برای مثال کودک در یادگیری از طریق بینایی مشکل دارد و یا شنوایی
 5. بهترین سبک یادگیری کودک را آشکار می‌کند.
 6. اجرای آن بسیار آسان است و مراجع و درمانگر هیچ مشکلی در اجرای آن ندارند.
 7. به دلیل برخورداری از ثبات بالای آزمون _ آزمون مجدد به درمانگر کمک می‌کند تا اثر درمان را بررسی کند.
 8. به درمانگر کمک می‌کند تا از مشکلات انگیزشی و آسیب‌های عصبی آگاه شود.
 9. از نتایج آن می‌توان برای فعالیت‌های پژوهشی استفاده کرد.
 10. از نوع پیشرفته که برای ۱۸ سال به بالا استفاده می‌شود می‌توان کنش‌های اجرایی مغز که در بیمارانی مانند آسیب‌های مغزی، اختلالات خواب، افسردگی، اضطراب، اختلالات یادگیری، زوال عقل مختل می‌شود، استفاده کرد.

شماره تماس روانشناس در شیراز

تست IVA در شیراز

تست IVA یک آزمون علمی و پزشکی است که باید در کلینیک‌های پزشکی و روان‌پزشکی انجام شود. در شهر شیراز کلینیک‌های مختلف روانشناسی و نوروفیدبک وجود داد که یکی از آن‌ها مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات است که با سال‌ها تجربه در تشخیص و درمان اختلال‌های روانی به‌ویژه ADHD می‌تواند بهترین خدمات را در اختیار شما قرار دهد. دکتر بیات با تست IVA در شیراز می‌تواند اختلالات نقص توجه و بیش فعالی را در همه‌ی افراد به ویژه کودکان تشخیص دهد و از طریق روش‌های مختلفی مانند نوروفیدبک، شناخت درمانی، روان‌کاوی و … به درمان این اختلال بپردازد.

در این مقاله درمورد تست IVA در شیراز و مراحل و شرایط مختلف انجام این تست صحبت کردیم. تست IVA به شما کمک می‌کند تا در تشخیص بیماری سریع عمل کنید و زودتر به فکر درمان آن باشید. با مراجعه به مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات می‌توانید با دریافت مشاوره درمورد چگونگی انجام تست IVA به بهترین شکل این آزمون را بگذرانید. دکتر بیات روش‌ها درمانی مختلفی را در کلینیک خود ارائه می‌دهد و می‌واد بهترین و مناسب‌ترین روش درمان را به شما معرفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *