مشاوره ترک اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد

به دلیل افزایش بی‌سابقه مواد مخدر و اعتیاد به آن،  تعداد روانپزشکان اعتیاد افزایش یافته است. افزایش متخصصین فعال در این حوزه باعث شده تا یافتن یک روانشناس فوق العاده و ماهر به امری دشوار و گاها غیر ممکن تبدیل شود. برخی از افراد فکر می‌کنند که افرادی که دارای اعتیاد هستند با ترک و عدم مصرف مواد مخدر می‌توانند به راحتی ترک کنند؛ اما این باور، باوری غلط است. افراد در کنار ترک به روحیه و انگیزه نیاز دارند. مشورت و کمک از یک مشاوره ترک اعتیاد یکی از روش‌های بسیار تاثیر گذار در جهت بهبود وضعیت و حال روحی افراید که اعتیاد دارند می‌باشد.

اعتیاد چیست؟

شاید شما هم این جلمه را که اعتیاد بلایی خانمان سوز است را بارها از افراد مختلف شنیده‌اید. زمانی که سخن از اعتیاد است، منظور ما در حقیقت اعتیاد به مواد مخدر است، این در حالی است که اعتیاد ابعاد بسیار گسترده‌ای دارد. از شایع‌ترین اعتیاد در جوامع امروزی می‌توان به اعتیاد به نوشیدنی‌های الکلی، اعتیاد به دخانیات، اعتیاد به بازی‌های کامپیوتری و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد که افراد زیادی بدون محدودیت سنی را درگیر کرده است.

اعتیاد در تعریف تخصصی یعنی نوعی اختلال رفتاری است که به صورت مداوم فرد در حال انجان آن رفتار در بازه زمانی طولانی مدت می‌باشد. در تعریف ساده اعتیاد یعنی عادت، خو گرفتن و وابستگی بسیار شدید به فعالیت و مصرف برخی مواد به خصوص مواد مخدر مانند شیشه، تریاک، حشیش، هروئین، مورفین،شیشه، متادون، ترامادول و .. اشاره کرد.

علت‌های اساسی اعتیاد افراد به مواد مخدر

تا به امروز دلایل بسیار زیادی برای اعتیاد افراد معرفی شده است، اما مسئله اصلی این است که چرا با وجود اطلاع افراد از ضرر استفاده از مواد مخدر باز به سراغ مصرف مواد مخدر می‎‌روند و یا چرا با وجود همه تبلیغات منفی باز شاهد افزایش گرایش افراد به سوی سیگار هستیم؟ سوالاتی از این قبیل نشان می‌دهند که باید در ابتدا ریشه و عامل اصلی گرایش افراد به اعتیاد را پیدا کنیم و سپس به کمک مشاوره ترک اعتیاد به افرادی که دچار استفاده از مواد مخدر هستند کمک کنیم.

مشاوره ترک اعتیاد

علائم اعتیاد در فرد

افرادی که از مواد مخدر  استفاده می‌کنند، یک سری علائم و نشانه‌های قابل مشاهده در خود دارند. آگاهی از علائم اعتیاد به مواد مخدر می‌تواند به شما در شناخت فرد معتاد کمک بسیار زیادی کند، این نشانه‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 • انبساط و یا گشاد شدن مردمک چشم
 • پرحرف و پر انرژی بودن
 • تعرق بسیار زیاد
 • بی‌تفاوتی نسبت به ظاهر
 • بی‌خوابی و یا خواب آلودگی بسیار شدید
 • وجود دردهای عضلانی

موارد فوق از علائمی هستند که به شما در شناخت فردی که مواد مخدر مصرف می‌کند، کمک می‌کند. در صورت مشاهده ه یک از این علائم در بین اعضای خانواده خود می‌تواتنید با برترین روانشناس مشورت کنید.

رابطه میان پیشینه روانی و اعتیاد

در برخی از شرایط و بسته به تشخیص روانپزشک ممکن است برای درمان اختلال سو مصرف مواد مخدر ناچار است دارو را برای مدیریت علائم فرد و جلوگیری از مصرف بیشتر تجویز کند و یا در صورتی که فرد نیاز به مصرف دارو نداشته باشد صرفا فقط نیاز به مشاوره ترک اعتیاد و گفت و گو درمانی با فرد باشد. ممکن است در برخی از بیماران دچار اختلال سومصرف مواد مخدر همزمان با بیماری‌های اعصاب و روان نیز مبتلا باشند، در این صورت درمان افرادی که دچار این نوع عارضه هستند دشوار و به نوعی پیچیده است. تمامی این دلیل سبب شده تا در انتخاب مشاوره ترک اعتیاد وسواس زیادی به خرج دهید.

مشاوره ترک اعتیاد

 

نقش مشاوره ترک اعتیاد در فرآید ترک و درمان اعتیاد

مشاوره ترک اعتیاد با آموزش به خانواده و شخص معتاد و همچنین با به کار گیری مهارت‌های ارتباطی، شیوه‌های موثر و صحیح گفتاری و راهبردهای ایجاد انگیزه سعی دارد تا در ابتدا انگیزه ترک مواد مخدر را در فرد مصرف کننده به وجود آورد تا احتمال بازگشت به مصرف مواد مخدر در بازه زمانی درمان و بعد از پایان درمان کاهش یابد. روانشناسان سعی می‌کنند موارد زیر را در فرد مصرف کننده در طول درمان تقویت کنند.

 • مشاوره خانواده و خانواده درمانی
 • بالا بردن اعتماد به نفس در بیمار
 • ایجاد مهارت برای مقابله با وسوسه مصرف
 • افزایش انگیزه
 • از بین بردن افسردگی ناشی از اعتیاد

مشاوره باتجربه مهارت‌های بالا را در فرد بیمار تقویت می‌کند و به فرد در بهبود روند درمان کمک می‌کند.

نحوه تشکیل جلسات با حضور روانپزشک

روانپزشک اعتیاد، جلسات متعدد با بازه زمانی مختلف را با حضور بیمار برای درک بهتر ماهیت بیماری روانی و سومصرف مواد مخدر برگزار می‌کند و سابقه مشکلات روانی وی را در این جلسات متعدد مورد بررسی قرار می‌دهد. پس از گذشت چند جلسه روانشناس برای درمان فرد از طرح‌های درمانی نظیر درمان دارویی، سم زدایی بدن از مواد، برنامه‌های پیشگیری از عود اعتیاد در فرد و درمان‌های موثر جهت رفع فشارهای روحی و روانی و همچنین از بین بردن وابستگی فرد به مواد استفاده می‌کند.

مزایای مراجعه به مشاوره ترک اعتیاد

افراد بسیار زیادی در سراسر جهان با عوارض آزاردهنده مصرف مواد مخدر مانند مصرف نوشیدنی‌های الکلی و ماری جوانا دست و پنجه نرم می‌کنند. نتیجه این تحقیقات حاکی از آن است که تعداد مرگ و میرهای ثبت شده ناشی از مصرف مواد مخدر در هر سال نسبت به سال گذشته در حال افزایش است. این در حالی است که مصرف مواد مخدر از 12 سالگی شروع می‌شود. مصرف مشروبات الکلی و نوشیدنی‌هایی که حاوی این مواد در ترکیبات خود هستند از سن پایین غالبا منجر به ایجاد الگوهای وابستگی زودهنگام در افراد می‌شود.

شماره تماس روانشناس در شیراز

خدمات مشاوره ترک اعتیاد در شیراز

کلینیک‌های روانشناسی بی‌شماری در سراسر کشور وجود دارد؛ اما نکته‌ی حائز اهمیت در انتخاب برترین مرکز روانشناسی در بین دیگر مراکز این است که آن مرکز از روانشناس و روانپزشک‌های با تجربه تشکیل شده باشد. این اتفاق در مرکز روانشناسی نوروفیدبک دکتر بیات رخ داده است. در این مرکز مشاوره که بیش از 10 سال تجربه کاری را دارا می‌باشد برترین پزشکان شیراز در این کلینیک قرار دارند که برترین و موثرترین اعم از درمان نوروفیدبک، درمان استرس، برترین مشاوره خانواده و … را در اختیار شما قرار می‌دهند. دسترسی به این مرکز روانشناسی فوق العاده راحت و آسان بوده که به شما این امکان را می‌دهد تا از مشاوره منحصر به فرد این مرکز به خوبی استفاده کنید.