درمان پانیک یا اختلال وحشت زدگی

 

درمان پانیک

شاید برای شما و یا یکی از نزدیکان شما، پیش آمده باشد که با قرار گیری در یک محیط متشنج، استرس و اضطراب شدید و بیش از حدی را تجربه کرده باشید و مقدار این تنش ایجاد شده در شما به میزانی باشد که نتوانید به درستی آن را کنترل کنید. زمانی که فرد در این موقعیت قرار گرفته باشد، حملات پانیک را تجربه می‌کند که تسلط کافی برای کنترل حمله‌ای که در آن‌ها رخ داده است را ندارند و اکثرا فکر می‌کنند که دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند؛ اما زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنند قلب آن‌ها سالم می‌باشد. اگر به درستی حملات و راه‌های کنترل و درمان پانیک را نشناسید، ممکن است در صورت رخ دادن پانیک اتک نتوانید واکنش‌های خود را کنترل کنید.

پانیک چیست؟

اختلال پانیک یک اختلال اضطرابی است و شامل حملات ترس شدید و ناگهانی می‌شود. همه‌ی افراد ممکن است در زندگی خود دوره‌هایی از ترس و نگرانی را تجربه کنند و این اتفاق یک واکنش طبیعی در موقعیت‌های استرس‌زا و خطرناک است. اگر فردی به طور منظم و بدون دلیل آشکار دچار ترس و اضطراب شدید شود به اختلال هراس یا پانیک دچار است. اختلال وحشت زدگی و یا پانیک اتک عبارت است از وقایع عود کننده و غیر قابل پیش بینی در برخی از افراد که در برخی از شرایط غیر قابل کنترل می‌باشد. معمولا پانیک اتک ها غیر قابل پیش بینی هستند یعنی از نظر تمامی بیماران، چنین حملاتی به صورت غیر منتظره و بدون هیچ دلیل واضحی در افراد دارای پیش زمینه بروز می‌کند.

برای تشخیص حملات پانیک لازم است که فرد در قبال این حملات، واکنش‌های به خصوصی از جمله نگرانی دائم درباره وقوع این حملات داشته باشد. در افرادی که زمینه قبلی در این حملات داشته‌اند باید نکاتی رعایت شود که شامل داشتن تلفن همراه و داروهای تجویز شده توسط دکتر متخصص می‌شود. ممکن است این افراد اضطراب یا نگرانی درباره عواقب این حملات شامل ترس از حمله قلبی مرگبار یا بیهوش شدن فرد در برابر دیگران را نیز تجربه کنند. حملات پانیک به تنهایی تهدید کننده زندگی فرد نیستند؛ اما می‌تواند تاثیرات مخربی بر روی کیفیت زندگی افراد داشته باشند. درمان‌های موجود برای این اختلال در صورتی که به درستی انجام شوند تاثیر بالایی دارند.

نشانه‌های حملات پانیک

پانیک اتک نشانه‌های روحی و جسمی مشخصی دارد؛ که افراد مبتلا به این اختلال در زمان بروز حملات تجربه می‌کنند. حملات پانیک می‌توانند خیلی سریع و بدون هیچگونه دلیل مشخصی ایجاد شوند و تجربه ترسناک و وحشتناکی را برای فرد ایجاد کنند. علائم این اختلال معمولا در عرض 10 دقیقه پس از شروع حملات به اوج خود رسیده و بلافاصله بعد از بین می‌رود. حملات پانیک با توجه به شرایط بیمار می‌تواند یک یا دو بار در ماه یا چندین بار در هفته رخ دهد. معمولا این حملات بین 5 تا 20 طول می‌کشند؛ اما در برخی از افراد ممکن است تا یک ساعت نیز ادامه پیدا کند. در ادامه با علائم و نشانه‌های پانیک اتک آشنا می‌شویم.

 • افزایش ضربان قلب
 • تعرق شدید
 • تنگی نفس
 • لرزش بدن در مقادیر بسیار بالا
 • ناراحتی و یا درد شدید در ناحیه قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • حالت تهوع شدید
 • دوبینی محیط
 • بی‌حسی
 • سرگیجه
 • غش و یا بی‌هوشی
 • گرگرفتگی
 • خشک شدن دهان

در برخی از شرایط این نشانه‌ها در فردی که دچار  این حملات شده است به مدت 30 دقیقه( نیم ساعت) پا برجا است و بعد از  این مدت این نشانه‌ها از بین می‌رود. افرادی که دائما به حملات پانیک دچار می‌شوند، افرادی مضطرب هستند که این اضطراب ناشی از استرس و عدم آرامش در زندگی روزانه آن‌ها می‌باشد. در هنگام مواجه با این نشانه‌ها در خود و یا در یکی از اعضای خانواده سریعا به یک روانشناس باتجربه مراجعه کنید.

علت ابتلا به پانیک

علل پزشکی بروز حملات پانیک در افراد

برخی از بیماری‌های جسمی منجر به حملات پانیک در فرد می‌شود که می‌تواند در صورت تکرار و عدم رسیدگی به آن مشکلات جدی‌تری را به همراه داشته باشد و سلامتی فرد را به خطر بیاندازد.

 • پر کاری غدد تیروئید
 • مصرف مواد محرک مانند، آمفتامین، کوکائین و کافئین
 • قند خون بسیار پایین(هیپوگلیسمی)

در صورتی که  این حملات در شما به صورت مکرر و در بازه زمانی بسیار کوتاه اتفاق می‌افتد، توصیه می‌شود جهت درمان اختلال خود ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کرده تا نسبت به سلامت درونی بدن خود اطمینان حاصل فرمایید.

علت روانشناختی پانیک اتک

دلایل بسیار زیادی سبب بروز حملات پانیک در فرد می‌شود که البته به طور حتم و عدم مراجعه به پزشک نمی‌توان گفت هر فردی که مستعد پانیک اتک است حتما به این موارد دچار است. برخی شرایط بروز حملات پانیک در یک فرد علل‌های روانشناختی دارد، این علت‌ها به شرح زیر هستند.

 • تجربیات تلخ و مکر در گذشته( این تجربیات می‌توانند شامل مرگ یکی از عزیزان، سو استفاده‌های جنسی، شکست در مقاطع مختلف زندگی و .. باشند)
 • تجربه‌های استرس آور در گذشته

موارد بسیار زیاد روانشناختی دیگری هستند که در طول دراز مدت می‌توانند منجر به حملات پانیک در فرد شوند و سلامت او را به طور جدی به خطر اندازند.

برترین روش درمان پانیک

برای درمان این حملات ابتدا، باید تشخیص داده شود که علت حمله‌های پانیک در شما به چه علت است و سپس بعد از آن با توجه به علت بهترین روش جهت از بین بردن پانیک زیر نظر بهترین پزشک معالج برای شما صورت گرفته شود؛ اما رایج‌ترین روش به صورت زیر است.

 • درمان اختلال هراس به کمک مصرف داروهای تجویز شده زیر نظر پزشک متخصص
 • کنترل و تسکین پانیک به کمک روش‌های روان درمانی
 • شناسایی و درمان این اختلال به کمک برخی روش‌ها مانند هیپنوتیزم

بسته به تشخیص پزشک روش‌های دیگری جهت درمان پانیک برای فرد تجویز می‌شود. پس به یاد داشته باشید روش درمانی هر فرد به یکدیگر متفاوت است و حتی گاهی روشی که برای یک فرد تجویز می‌شود بر روی فرد دیگر نتیجه و پاسخی معکوس دارد و یا حتی ممکن است بدون نتیجه باشد.

درمان پانیک با دارو

دارو درمانی پانیک

به طور حتم نمی‌توان گفت بهترین دارو جهت از بین بردن و کم کردن حملات پانیک از بین داروهای دیگر کدام است، زیرا تاثیر گذاری داروها بر روی افراد یکسان نیست و نتیجه متفاوتی دارد. تاثیر گذاری داروها در افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل پزشک معالج با توجه به شرح حال بیمار و میزان درگیری او با پانیک دارویی مناسب برای درمان بیمار تجویز می‌کند. در کنار داروی مناسب، مصرف به موقع داروها کمک بسیار زیادی در معالجه حملات برای فرد دارد و حتی می‌تواند طول درمان فرد را کم‌تر و کوتاه‌تر کند.

دارو‌های فراوانی بسته به میزان و شدت پانیک توسط پزشک متخصص برای فرد تجویز می‌شود که باید طبق دستور داده شده مصرف شود. عمده داروهایی که به بیمارانی که دارای حملات پانیک هستند از سوی پزشک تجویز می‌شوند به صورت زیر هستند.

 • سیتالوپرام
 • پاروکستین
 • فلوکستین
 • سرنرالین
 • دیازپام
 • کلونوزپام
 • و…

پزشک با توجه به شرح حال بیمار و معاینه‌های لازم داروهای فوق را برای بهبود وضعیت او تجویز می‌کند. به یاد داشته باشید این داروها فقط توسط پزشک معالج تجویز و مصرف شود تا نتیجه‌ی مطلوبی جهت بهبود بیماری بر روی فرد بگذارد. در غیر این صورت و مصرف خود سر هر یک می‌تواند نتیجه‌ و عواقب منفی در فرد ایجاد کند.

RTMS و پانیک

یکی از روش‌های بدرمانی که معمولا برای انواع اختلالات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد تحریک مغناطیسی مغز یا rtms است است که در درمان پانیک تاثیر گذار نمی‌باشد به عبارتی می‌توان گفت تاثیر مصرف دارو برای افرادی که مستعد حملات پانیک هستند بیشتر از RTMS می‌باشد. معمولا دارو بسیار راحت‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تری می‌تواند پانیک را معالجه کند. با اینکه این روش درمانی می‌تواند انواع اختلالات روانی که درمان مشخصی ندارد را بهبود بخشد؛ اما بر روی این حملات تاثیر گذار نیست و استفاده از آن فقط می‌تواند تاثیرات بسیار کوتاه مدتی را بر روی این اختلال داشته باشد.

بهترین مرکز درمان پانیک در شیراز

درمان پانیک نیاز به تجربه بسیار زیادی دارد تا طول درمان فرد را کوتاه‌تر و نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.شاید شما هم به دنبال برترین مرکز مشاوره جهت معالجه حملات پانیک می‌گردید. یکی از برترین مرکز روانشناسی در شیراز، مرکز روانشناسی دکتر بیات می‌باشد. در این مرکز تمامی اختلالات از جمله اضطراب، اعتیاد و همچنین برترین مشاوره اعم از خانواده، تحصیلی و … توسط برترین متخصصان در این مرکز صورت می‌گیرد. مرکز دکتر بیات با داشتن بیش از 10 سال تجربه تخصصی بهترین روش درمانی را با توجه به شرح حال بیمار برای او تجویز می‌کنند و بهترین نتیجه را در مدت زمان بسیار کوتاه برای او به ارمغان می‌آورند.

جمع‌بندی

اختلال پانیک می‌تواند در افراد زیادی به علت تجربه یک اتفاق وحشتناک ایجاد شود و در صورتی که تحت درمان قرار نگیرد؛ زندگی و کار فرد را دچار اختلال می‌کند. این اختلال کاملا قابل درمان است و اگر فرد در زمان مناسب به روانپزشک یا روانشناس مراجعه کند امکان اینکه این حملات به صورت کامل درمان شوند وجود دارد. دارو درمانی و  مراجعه به روانشناس بهترین راه‌های ممکن برای درمان این اختلال هستند و باعث بهبود درصد بالایی از بیماران مبتلا به پانیک اتک شده‌اند. اگر حملات پانیک باعث ایجاد اختلال در روند زندگی شما شده است می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کرده و نوبت مشاوره رزرو کنید.

سئوالات متداول

1_ پانیک اتک چیست؟

اختلال وحشت زدگی و یا پانیک اتک عبارت است از وقایع عود کننده و غیر قابل پیش بینی در برخی از افراد که در برخی از شرایط غیر قابل کنترل می‌باشد. معمولا پانیک اتک ها غیر قابل پیش بینی هستند یعنی از نظر تمامی بیماران، چنین حملاتی به صورت غیر منتظره و بدون هیچ دلیل واضحی در افراد دارای پیش زمینه بروز می‌کند.

2_ پانیک اتک به چه علتی رخ می‌دهد؟

پانیک اتک می‌تواند به علت‌های پزشکی مانند (پر کاری غدد تیروئید، مصرف مواد محرک مانند، آمفتامین، کوکائین و کافئین، قند خون بسیار پایین یا هیپوگلیسمی ) و علت‌های روانشناختی مانند تجربیات تلخ و مکر در گذشته و تجربه‌های استرس آور در گذشته ایجاد شود.

3_ برترین روش‌های درمان پانیک اتک کدامند؟

 • درمان این اختلال به کمک مصرف داروهای تجویز شده زیر نظر پزشک متخصص
 • کنترل و تسکین پانیک به کمک روش‌های روان درمانی
 • شناسایی و درمان حملات به کمک برخی روش‌ها مانند هیپنوتیزم

4_ تعداد دفعات و مدت رمان حملات پانیک چگونه است؟

حملات پانیک با توجه به شرایط بیمار می‌تواند یک یا دو بار در ماه یا چندین بار در هفته رخ دهد و اگر فرد در شرایط استرس‌زا قرار بگیرد تعداد آن افزایش می‌یابد. معمولا این حملات بین 5 تا 20 طول می‌کشند؛ اما در برخی از افراد ممکن است تا یک ساعت نیز ادامه پیدا کند.