درمان پانیک

 

درمان پانیک

شاید برای شما و یا یکی از نزدیکان شما، پیش آمده باشد که با قرار گیری در یک محیط متشنج، استرس و اضطراب شدید و بیش از حدی را تجربه کرده باشید و میزان این تنش ایجاد شده در شما به میزانی باشد که نتوانید به درستی آن را کنترل کنید. زمانی که فرد در این موقعیت قرار گرفته باشد، حملات پانیک را تجربه می‌کند که تسلط کافی برای کنترل حمله‌ای که در آن‌ها رخ داده است را ندارند و اکثرا فکر می‌کنند که دچار حمله‌ی قلبی شده‌اند؛ اما زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنند قلب آن‌ها سالم می‌باشد. شاید به درستی حملات و راه‌های درمان پانیک را نشناسید، در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم تا به درستی حملات و راه درمان پانیک را به شما معرفی کنیم.

پانیک چیست

اختلال وحشت زدگی و یا پانیک اتک(حملات وحشت زدگی) عبارت است از وقایع عود کننده و غیر قابل پیش بینی در برخی از افراد که در برخی از شرایط غیر قابل کنترل می‌باشد. معمولا حملات پنیک غیر قابل پیش بینی هستند یعنی از نظر تمامی بیماران، چنین حملاتی به صورت غیر منتظره و بدون هیچ دلیل واضحی در افراد دارای پیش زمینه بروز می‌کند. برای تشخیص حملات پانیک لازم است که فرد در قبال این حملات، واکنش‌های به خصوصی از جمله نگرانی دائم درباره وقوع این حملات یا نگرانی که سبب بروز مشکلات احساسات فیزیولوژیکی مربوط به وحشت دارد داشته باشد.

در افرادی که زمینه قبلی در این  حملات داشته‌اند رفتارهای مرتبط با امنیت مانند تلفن همراه و داروهای تجویز شده دکتر متخصص به همراه داشته باشند. اضطراب یا نگرانی درباره عواقب این حملات ممکن است شامل ترس از حمله قلبی مرگبار یا بیهوش شدن فرد در برابر دیگران را به همراه داشته باشد.

نشانه‌های حملات پانیک

حملات پانیک نشانه‌های قابل رویتی دارد که در زمان حملات فردی که دچار پانیک اتک شده است آن‌ها را از خود بروز می‌دهد. نشانه‌های حملات پانیک به شرح زیر می‌باشد.

 • تعرق شدید
 • تنگی نفس
 • لرزش بدن در مقادیر بسیار بالا
 • ناراحتی و یا درد شدید در ناحیه قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • حالت تهوع شدید
 • دوبینی محیط
 • بی‌حسی
 • سرگیجه
 • غش و یا بی‌هوشی

در برخی از شرایط این نشانه‌ها در فردی که دچار  این حملات شده است به مدت 30 دقیقه( نیم ساعت) پا برجا است و بعد از گشذت این مدت این نشانه‌ها از بین می‌رود. افرادی که دائما به حملات پانیک دچار می‌شوندف افرادی مضطرب هستند که این اضطراب ناشی از استرس و عدم آرامش در زندگی روزانه آن‌ها می‌باشد. در هنگام مواجه با این نشانه‌ها در خود و یا در یکی از اعضای خانواده سریعا به یک روانشناس باتجربه مراجعه کنید.

درمان نوروفیدبک

علل پزشکی بروز حملات پانیک در افراد

برخی از بیماری‌های جسمی منجر به حملات پانیک در فرد می‌شود که می‌تواند در صورت تکرار و عدم رسیدگی به آن مشکلات جدی‌تری را به همراه داشته باشد و سلامتی فرد را به خطر بیاندازد.

 • پر کاری غدد تیروئید
 • مصرف مواد محرک مانند، آمفتامین، کوکائین و کافئین
 • قند خون بسیار پایین(هیپوگلیسمی)

در صورتی که  این حملات در شما به صورت مکرر و در بازه زمانی بسیار کوتاه اتفاق می‌افتد، توصیه می‌شود جهت درمان اختلال خود ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کرده تا نسبت به سلامت درونی بدن خود اطمینان حاصل فرمایید.

علت روانشناختی پانیک اتک

دلایل بسیار زیادی سبب بروز حملات پانیک در فرد می‌شود که البته به طور حتم و عدم مراجعه به پزشک نمی‌توان گفت هر فردی که مستعد پانیک اتک است حتما به این موارد دچار است. برخی شرایط بروز حملات پانیک در یک فرد علل‌های روانشناختی دارد، این علت‌ها به شرح زیر هستند.

 • تجربیات تلخ و مکر در گذشته( این تجربیات می‌توانند شامل مرگ یکی از عزیزان، سو استفاده‌های جنسی، شکست در مقاطع مختلف زندگی و .. باشند)
 • تجربه‌های استرس آور در گذشته

موارد بسیار زیاد روانشناختی دیگری هستند که در طول دراز مدت می‌توانند منجر به حملات پانیک در فرد شوند و سلامت او را به طور جدی به خطر اندازند.

برترین روش درمان پانیک

برای درمان پانیک ابتدا، باید تشخیص داده شود که علت حمله‌های پانیک در شما به چه علت است و سپس بعد از آن با توجه به علت بهترین روش جهت از بین بردن پانیک زیر نظر بهترین پزشک معالج برای شما صورت گرفته شود؛ اما رایج‌ترین روش به صورت زیر است.

 • درمان پانیک به کمک مصرف داروهای تجویز شده زیر نظر پزشک متخصص
 • کنترل و تسکین پانیک به کمک روش‌های روان درمانی
 • شناسایی و درمان پانیک به کمک برخی روش‌ها مانند هیپنوتیزم

بسته به تشخیص پزشک روش‌های دیگری جهت درمان پانیک برای فرد تجویز می‌شود. پس به یاد داشته باشید روش درمانی هر فرد به یکدیگر متفاوت است و حتی گاهی روشی که برای یک فرد تجویز می‌شود بر روی فرد دیگر نتیجه و پاسخی معکوس دارد و یا حتی ممکن است بدون نتیجه باشد.

داروهای پانیک

دارو‌های فراوانی بسته به میزان و شدت پانیک توسط پزشک متخصص برای فرد تجویز می‌شود که باید طبق دستور داده شده مصرف شود. عمده داروهایی که به بیمارانی که دارای حملات پانیک هستند از سوی پزشک تجویز می‌شوند به صورت زیر هستند.

 • سیتالوپرام
 • پاروکستین
 • فلوکستین
 • سرنرالین
 • دیازپام
 • کلونوزپام
 • و…

پزشک با توجه به شرح حال بیمار و معاینه‌های لازم داروهای فوق را برای بهبود وضعیت او تجویز می‌کند. به یاد داشته باشید این داروها فقط توسط پزشک معالج  تجویز و مصرف شود تا نتیجه‌ی مطلوبی جهت بهبود بیماری بر روی فرد بگذارد. در غیر این صورت و مصرف خود سر هر یک می‌تواند نتیجه‌ و عواقب منفی در فرد ایجاد کند.

بهترین دارو برای معالجه و درمان حملات پانیک

به طور حتم نمی‌توان گفت بهترین دارو جهت از بین بردن و کم کردنحملات پانیک از بین داروهای دیگر کدام است، زیرا تاثیر گذاری داروها بر روی افراد یکسان نیست و نتیجه متفاوتی دارد. تاثیر گذاری داروها در افراد مختلف متفاوت است به همین دلیل پزشک معالج با توجه به شرح حال بیمار و میزان درگیری او با پانیک دارویی مناسب برای درمان بیمار تجویز می‌کند. در کنار داروی مناسب، مصرف به موقع داروها کمک بسیار زیادی در معالجه حملات برای فرد دارد و حتی می‌تواند طول درمان فرد را کم‌تر و کوتاه‌تر کند.

RTMS و پانیک

یکی از روش‌های بسیار پر هزینه و کوتاه مدت است که در درمان پانیک تاثیر گذار نمی‌باشد به عبارتی می‌توان گفت تاثیر مصرف دارو برای افرادی که مستعد حملات پانیک هستند بیشتر از RTMS می‌باشد. معمولا دارو بسیار راحت‌تر و در مدت زمان کوتاه‌تری می‌تواند پانیک را معالجه کند. متاسفانه برخی از روانشناسان به علت هزینه بسیار بالای RTMS و دریافت مبلغ بیشتر این روش را به بیماران به علت منفعت و بدون هیچ گونه اثر بخشی و نتیحه دلخواه  به بیماران معرفی می‌کنند.

بهترین مرکز درمان پانیک در شیراز

درمان پانیک نیاز به تجربه بسیار زیادی دارد تا طول درمان فرد را کوتاه‌تر و نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.شاید شما هم به دنبال برترین مرکز مشاوره جهت معالجه حملات پانیک می‌گردید. یکی از برترین مرکز روانشناسی در شیراز، مرکز روانشناسی دکتر بیات می‌باشد. در این مرکز تمامی اختلالات از جمله اضطراب، اعتیاد و همچنین برترین مشاوره اعم از خانواده، تحصیلی و … توسط برترین متخصصان در این مرکز صورت می‌گیرد. مرکز دکتر بیات با داشتن بیش از 10 سال تجربه تخصصی بهترین روش درمانی را با توجه به شرح حال بیمار برای او تجویز می‌کنند و بهترین نتیجه را در مدت زمان بسیار کوتاه برای او به ارمغان می‌آورند.