مشاوره تحصیلی

مشاوره تحصیلی

یکی از رایج‌ترین دغدغه‌های افراد در حال تحصیل، موفق شدن و رسیدن به رتبه و جایگاه دلخواه در زمینه تحصیلی و رشته خود می‌باشد. مشاوره در همه مقاطع زندگی و در همه زمینه‌ها به ویژه در زمینه تحصیل بسیار اهمیت دارد و می‌تواند یکی از چندین دغدغه والدین و فرزندان را برطرف نماید. شما باید بدانید که برای موفق شدن در امتحانات و آزمون‌های تحصیلی برنامه ریزی دقیق و درستی لازم است. دانش‌آموزان، دانشجویان و همه افراد محصل می‌توانند برای کسب موفقیت به یک مشاور با تجربه مراجعه کنند. یک مشاوره تحصیلی با اصول و دقیق شما را به آنچه که برایش تلاش می‌کنید می‌رساند.

چگونه درس بخوانیم؟

آیا شما نیز با فرا رسیدن زمان امتحانات به دنبال روش‌های درس خواندن و موفقیت هستید؟ این سوالی است که ذهن همه افرادی که می‌خواهند درس بخوانند را درگیر می‌کند. برای درس خواندن مفهومی و موثر علاوه بر روش‌های درس خواندن به طور صحیح مشاوره تحصیلی نیز لازم است. افراد با یادگیری مهارت‌های درس خواندن علاقه زیادی به این کار پیدا می‌کنند و دیگر درس خواندن را یک عمل زجر آور نمی‌دانند. در اینجا به یکسری از راهکارها و تکنیک‌های مطالعه می‌پردازیم:

 • قبل از اینکه در جلسات کلاس درس حاضر شوید پیش خوانی کنید.
 • از جعبه لایتنر برای یادگیری استفاده کنید.
 • از خود توقع بی‌جا نداشته باشید و در حد توانایی خود درس بخوانید.
 • تغذیه‌های سالم و تقویت کننده بخورید.
 • از زمان‌ خود به خوبی استفاده کنید.
 • مطالب را به دیگران تدریس کنید.
 • برای خود هدف داشته باشید.
 • تند خوانی را یاد بگیرید.

شما باید توجه کنید که این راهکارها ممکن است به تنهایی نتوانند شما را به هدف خود برساند. یک مشاور تحصیلی خوب می‌نواند به شما کمک کند تا هدف خود را با دقت به دنبال کرده و به طور حتم به آن برسید. مرکز مشاوره دکتر بیات که در زمینه‌های مختلف از جمله مشاوره تحصیلی فعالیت دارد به شما کمک می‌کند تا شیوه درست درس خواندن را یاد بگیرید و به موفقیت دست یابید.

مشاوره تحصیلی چیست؟

برای اینکه بتوانید با کیفیت بالا مطالعه کنید و بتوانید در آخر به خواسته خود برسید به یک مشاوره تحصیلی نیاز دارید. افرادی که می‌خواهند برای آزمون‌های مهم مانند کنکور سراسری و آزمون‌های ارشد و دکتری مطالعه کنند باید بدانند که با مطالعه زیاد نمی‌توانند به خواسته خود برسند؛ بلکه مطالعه‌ی آن‌ها باید اصولی و بر پایه قوانین خاصی باشد که یک مشاور تحصیلی از آن مطلع است. مشاور تحصیلی با ارائه یک برنامه ریزی دقیق و اصولی موفقیت شما را حتمی می‌کند و منجر به انتخاب آگاهانه شما برای تصمیمات تحصیلی می‌شود.

بهترین مشاوره تحصیلی 

همان‌طور که می‌دانید دوران نوجوانی و جوانی افراد دوره‌ای است که آینده و موفقیت فرد را شکل می‌دهد و توجه به آن‌ها در این دوره بسیار اهمیت دارد. اکثر پدر و مادر‌ها گمان می‌کنند که مشاوره تحصیلی بی‌فایده است و تاثیری بر روی موفقیت ندارد؛ اما بر خلاف آن مشاوره تحصیلی نه تنها امری بی‌فایده نیست بلکه برای موفقیت بسیار ضروری می‌باشد. مشاوره تحصیلی در همه مقاطع از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان و حتی دانشگاه نیز انجام می‌گیرد و مختص به گروه سنی خاصی نمی‌باشد. مشاوران تحصیلی به شما کمک می‌کنند تا با برنامه ریزی دقیق و برنامه‌های انگیزشی به هدف خود برسید.

ضرورت مشاوره تحصیلی

ضرورت مشاوره تحصیلی از جایی مشخص می‌شود که یک اشتباه کوچک می‌تواند همه زحمات فرد را از بین ببرد و آینده‌ی شما را تحت تاثیر قرار دهد. از طرف دیگر مشاور با بررسی و کشف استعداد‌های شما با استفاده از مشاوره فردی و نیز کمک به شناخت ضعف‌ها می‌تواند شما را به یافتن هدف درست نزدیک کند. اینکه دانش‌آموزان با اطلاع کافی و درست وارد رشته‌ی تحصیلی مورد علاقه خود شوند اهمیت زیادی دارد. متاسفانه امروزه افراد صرفاً با شنیدن اینکه رشته‌ای پر درآمد است و یا تحت تاثیر حرف اطرافیان، رشته خود را بدون آگاهی و علاقه انتخاب می‌کنند و در آخر پس از چند ماه شرکت در کلاس‌ها و تحصیل در آن رشته متوجه می‌شوند انتخاب اشتباهی کرده‌اند.

ضرورت مشاوره تحصیلی در کشورهای پیشرفته برای تمام مقاطع تحصیلی ثابت شده است. مشاوره تحصیلی در مقاطع مختلف ابتدایی، دبیرستان دوره اول و دوم، کنکور و دانشگاه می‌تواند کمک کننده باشد؛ ولی در برخی از مقاطع تحصیلی که در آینده شغلی افراد تاثیر بالایی دارد می‌تواند مهم‌تر باشد. مشاور تحصیلی با انجام دادن تست‌های مختلف شخصیت شناسی می‌تواند بهترین و مناسب‌ترین شغل را برای آینده افراد انتخاب کند.

مشاوره تحصیلی در کدام مقطع ضروری است؟

اهمیت مشاوره تحصیلی در مقطع ابتدایی در بررسی ضعف‌ها و قوت‌های دانش‌آموزان و تلاش برای پیشرفت درسی است. اهمیت و ضرورت مشاوره تحصیلی در مقطع دبیرستان دوره اول می‌تواند در انتخاب رشته باشد. رشته شما می‌تواند مسیر کار و زندگی را در آینده مشخص کند و باید با توجه به شخصیت افراد انتخاب شود. ضرورت مشاوره تحصیلی در مقطع دبیرستان مشخص می‌شود زیرا این دوره تحصیلی می‌تواند با استرس زیادی همراه باشد و با راهنمایی مشاوره تحصیلی بهتر طی خواهند شد.

تاثیرات و مزایای مشاوره تحصیلی

تاثیرات و مزایای مشاوره تحصیلی

یکی از الزامات درس خواندن و موفقیت برنامه ریزی منسجم و مفید است. افراد با مراجعه به مشاور در یک مسیر دقیق و منظم قرار می‌گیرند و بدون اتلاف وقت درس می‌خوانند. علاوه بر این مشاور با استفاده از روش‌ها و راهکارهای مختلف به درمان استرس و اضطراب مراجعه‌کننده خود می‌پردازد. از آنجایی که اکثر مراجعه‌کنندگان دانش‌آموزان و دانشجویان هستند مشاوره کودک و نوجوان نیز در حل مشکلات و علاقه‌مند کردن افراد به درس خواندن موثر است. حضور یک فرد دلسوز و آگاه در کنارتان به شما کمک می‌کند تا بدون دغدغه درس بخوانید و بتوانید درصورت برخورد با مشکل به مشاور خود مراجعه کنید.

تاثیر خانواده بر روی مشاوره تحصیلی

تاثیر خانواده بر روی شرایط زندگی و تحصیل فرزندانشان ثابت شده و حتمی است. مشاور تحصیلی که اهمیت خانواده را می‌داند و سعی دارد از والدین برای پیشرفت فرزندشان کمک بگیرد بی شک موفق‌تر است. خانواده‌ای که هدف فرزندشان از تحصیل را می‌دانند و شرایط زندگی را برای او فراهم می‌کنند؛ می‌توانند سرعت فرزندشان در رسیدن به هدف را افزایش دهند. مشاور تحصیلی اگر با خانواده دانش‌آموز خود در ارتباط باشد می‌تواند مشکلاتی که در خانواده وجود دارد را شناسایی کرده و راه‌حل‌هایی برای بهبود آن ارائه دهد؛ تا بتواند وضعیت تحصیلی دانش‌آموز را بهتر کند و منجر به پیشرفت آن شود.

ویژگی‌های بهترین مشاور تحصیلی

مشاوره تحصیلی توسط مشاوران متخصص و با تجربه انجام می‌شود. مشاور به معنای فردی است که مشورت دهنده افراد در موضوعات مختلف می‌باشد. هر فردی برای موفقیت به یک فرد با تجربه که قبلا مسیر و دشواری‌های راه هدف را طی کرده است؛ نیاز دارد. مشاور به او نشان می‌دهد که چه کاری درست و چه کاری نادرست است. البته علاوه بر اینکه افراد نیازمند یک مشاوره خوب برای رسیدن به موفقیت در زمینه تحصیل هستند؛ وجود پشتکار و تلاش خود فرد نیز موثر است. مشاوری که شما  برای تحصیل انتخاب می‌کنید باید دارای ویژگی‌های زیر در زمینه تحصیلی باشد:

 • دادن انگیزه به محصل برای تلاش و درس خواندن
 • کمک به دانش‌آموز برای یافتن استعدادها و توانایی خود
 • داشتن شناخت دقیق بر روی مراجعه کننده
 • کمک به افراد برای شناخت هر چه بیشتر توانایی‌ها و ضعف‌های خود
 • آموزش چگونگی درس خواندن و تمرکز کردن
 • معرفی منابع و کتب درس
 • درمان استرس و اضطراب با راهکارهای مناسب و مدیریت آن
 • پیگیری مداوم دانش‌آموز و دادن قوت قلب به او
 • برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری شده

هزینه‌های مشاوره تحصیلی حضوری

هزینه‌های مشاوره تحصیلی

با اینکه افراد بیشتر ترجیح می‌دهند به صورت حضوری به مشاور خود مراجعه کنند؛ باید بدانید که مشاوره تحصیلی به صورت تلفنی نیز امکان پذیر است. امروزه هزینه‌های مشاوره تحصیلی بسته به مرکزی که به آن مراجعه می‌کنید متفاوت خواهد بود؛ اما به طور کلی هزینه مشاوره تلفنی از مشاوره حضوری بسیار کمتر است. افراد می‌توانند با توجه به شرایط خود نوع مشاوره را نیز انتخاب کنند. مرکز مشاوره بیات با سال‌ها تجربه در زمینه مشاوره با در نظر گیری شرایط مالی شما و کم کردن هزینه‌ها تا حد امکان، بهترین خدمات مشاوره را در زمینه تحصیل ارائه می‌کنند؛ تا خیال شما عزیزان درمورد مسائل مالی راحت باشد.

شماره تماس روانشناس در شیراز

مشاوره تحصیلی در شیراز

دانش‌آموزان و دانشجویان ساکن در شیراز می‌توانند برای دریافت مشاوره حضوری به مرکز مشاوره و روانشناسی دکتر بیات مراجعه کنند. این مرکز با به کار گیری افراد کاربلد در زمینه مشاوره تحصیلی و نیز سایر زمینه‌ها به افراد کمک می‌کنند تا مسیر خود را پیدا کرده و به موفقیت برسند. دکتر بیات تلاش می‌کند با استفاده از جدیدترین و بروزترین روش‌ها و متودهای مشاوره بهترین کیفیت را ارائه کند. با مراجعه به این مرکز خیال مراجعه‌کنندگان از بابت وقت و هزینه‌ای که صرف می‌کنند راحت خواهد بود.

یکی از دلایل پیشرفت کشورها وجود افراد آگاه و تحصیل کرده در آن است. از آنجایی که شما کودکان و نوجوانان آینده ساز جوامع هستید پس سلامت شما در همه زمینه‌ها بسیار اهمیت دارد. علاوه بر آن شما با درس خواندن می‌توانید موفق شوید و آینده‌ساز کشور خود باشید. این موفقیت نه تنها برای خود شما بلکه برای اطرافیان و حتی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بسیار مفید است. با اینکه درس خواندن ممکن است برای شما سخت باشد؛ اما یک مشاور تحصیلی خوب می‌تواند همه این راه‌های سخت را برای شما هموار کند. شما دانش‌آموزان و دانشجویان با تلاش و پشتکار و پشتیبانی یک مشاور مناسب به آنچه که می‌خواهید و لیاقتش را دارید خواهید رسید.

سئوالات متداول

1_ راه‌حل‌هایی برای بهتر درس خواندن را نام ببرید؟

 • قبل از اینکه در جلسات کلاس درس حاضر شوید پیش خوانی کنید.
 • از خود توقع بی‌جا نداشته باشید و در حد توانایی خود درس بخوانید.
 • تغذیه‌های سالم و تقویت کننده بخورید.
 • از زمان‌ خود به خوبی استفاده کنید.
 • برای خود هدف داشته باشید.
 • تند خوانی را یاد بگیرید.

2_ آیا مشاوره تحصیلی برای گروه سنی خاصی است؟

مشاوره تحصیلی در همه مقاطع از جمله دبستان، راهنمایی و دبیرستان و حتی دانشگاه نیز انجام می‌گیرد و مختص به گروه سنی خاصی نمی‌باشد.

3_ ویژگی‌های بهترین مشاور تحصیلی را نام ببرید؟

 • دادن انگیزه به محصل برای تلاش و درس خواندن
 • کمک به دانش‌آموز برای یافتن استعدادها و توانایی خود
 • داشتن شناخت دقیق بر روی مراجعه کننده
 • کمک به افراد برای شناخت هر چه بیشتر توانایی‌ها و ضعف‌های خود
 • آموزش چگونگی درس خواندن و تمرکز کردن
 • معرفی منابع و کتب درس
 • درمان استرس و اضطراب با راهکارهای مناسب و مدیریت آن
 • پیگیری مداوم دانش‌آموز و دادن قوت قلب به او
 • برنامه ریزی دقیق و هدف گذاری شده

4_ مشاوره تحصیلی در کدام مقطع ضروری است؟

ضرورت مشاوره تحصیلی در مقطع دبیرستان مشخص می‌شود زیرا این دوره تحصیلی می‌تواند با استرس زیادی همراه باشد و با راهنمایی مشاوره تحصیلی بهتر طی خواهند شد.

5_ برترین مزیت‌های یک مشاوره تحصیلی را نام ببرید؟

یکی از الزامات درس خواندن و موفقیت برنامه ریزی منسجم و مفید است. افراد با مراجعه به مشاور در یک مسیر دقیق و منظم قرار می‌گیرند و بدون اتلاف وقت درس می‌خوانند. علاوه بر این مشاور با استفاده از روش‌ها و راهکارهای مختلف به درمان استرس و اضطراب مراجعه‌کننده خود می‌پردازد