درمان اعتیاد با نوروفیدبک

نکات طلایی درمان اعتیاد با نوروفیدبک

می‌توان گفت، درمان اعتیاد در افرادی که مصرف کننده مواد هستند، یا با عادت رفتاری خاصی خو گرفته‌اند و به طور مداوم آن را انجام می‌دهند یکی از چالش‌ برانگیزترین موارد در حوزه سلامت و بهداشتی فردی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین و کارآمدترین عواملی که در زمینه درمان اعتیاد در افراد تاثیر گذار است، تمایل و اراده شخص مصرف کننده در طول دوره درمان است. فرد در طول دوره درمان ممکن است همکاری لازم را به عمل نیاورد که در این زمان رسیدن به نتیجه‌ی دلخواه و مطلوب بسیار سخت و در بیشتر مواقع ناممکن است. به همین علت پزشکان زیادی به دنبال راه‌حل‌هایی برای درمان اعتیاد در افراد مصرف کننده بودند و روشی فوق العاده را ارائه کردند، این روش درمان اعتیاد با نوروفیدبک نام دارد. در ادامه تمامی دلایلی که به شما نشان می‌دهد درمان اعتیاد با نوروفیدبک بهترین روش برای ترک اعتیاد افراد به برخی مواد است را بررسی می‌کنیم.

نوروفیدبک 

EEG( ای ای جی) یا الکتروانسفالوگرافی نوعی روش الکتروفیزیولوژیک برای ثبت فعالیت‌های الکتریکی سلول‌های عصبی یا همان نورون‌های مغزی مغز می‌باشد. در این روش سنسورهای پلاستیکی یا همان الکترودهایی بر روی سر فرد قرار می‌گیرد که این الکترودها با استفاده از سیم‌هایی به مانیتور کامپیوتر متصل می‌شود. با توجه به توانایی‌های مغز در خوگیری با الگوهای ایجاد شده‌ی جدید که نوروپلاست نام دارد، مغز قادر است مسیر عصبی جدیدی را ایجاد کند که این در حالی است که با گذشت زمان پایدار می‌شوند. در افرادی که اعتیاد دارند، مسیرهای عصبی ایجاد می‌شوند که مصرف مواد مخدر تقویت می‌شود. روش درمانی نوروفیدبک زمانی که فرد دوره نقاهت خود را می‌گذراند، این کانال‌های ایجاد شده ناشی از مصرف مواد مخدر مسدود می‌شود.

نوروفیدبک برای اعتیاد، از بیوفیدبک به عنوان وسیله‌ای غیر تهاجمی و فاقد درد برای آموزش صحیح و دوباره مغز و همچنین تنظیم مجدد مسیرهای عصبی ایجاد شده استفاده می‌شود. در این حین سنسورهای EEG فعالیت‌های امواج مغز را به درستی ثبت می‌کند. بدین صورت که رایانه هنگام مشاهده فعالیت موجی خاص و مورد نظر به مغز پاداشی می‌دهد. شاید از خود بپرسید چرا افرادی که از مواد مخدر استفاده می‌کنند باید تمایل داشته باشند هفته‌ای چند مرتبه الکترودهایی را به سر خود متصل کنند و به مدت 30 تا 40 دقیقه به کامپیوتری که به طور مدام در حال تولید بوق است را تحمل کنند؟ پاسخ به این سوال واضح و روشن است، به علت تسکین درد در دوره نقاهت.

یکی از مزایای استفاده از درمان اعتیاد با نوروفیدبک این است که مغز را وادار به تولید مواد و اثری مشابه به مواد مخدر( به میزان بسیار کمی) می‌کند، با این تفاوت که اثر این روش درمانی فاقد هیچ گونه عواقب منفی در فرد می‌باشد.

درمان اعتیاد با نوروفیدبک

درمان اعتیاد با نوروفیدبک به چه صورت است؟

در حالت عادی اکثر افراد مبتلا به اعتیاد با دو چالش بسیار مهم و اصلی دست و پنجه نرم می‌کنند. چالش اول شامل تحریک شدن بیشتر حد فرد برای مصرف مواد مخدر و چالش دوم  این است که فرد در صورت عدم استفاده به موقع مواد مخدر دچار بی‌تحرکی زیاد و بی‌حالی شدید می‌شود. به طور کلی هر فرد مصرف کننده مواد مخدر با یکی از این دو چالش رو به رو، و مدام بین این دو حالت در حال نوسان است.

1.جنب و جوش زیاد

زمانی که فرد مقدار بسیار زیادی مواد مخدر مصرف می‌کند، دچار استرس و واکنش پذیری بسیار زیاد می‌شود به طوری که دارای جنب و جوش فراوانی می‌شود. استفاده از الکل و مواد افیونی این حالت را در این افراد آرام می‌کند، البته باید در نظر داشته باشید که اغلب استفاده از این مواد عواقب مرگباری را به همراه دارند. از نمونه روش‌هایی که در به دست آوردن این آرامش به این افراد کمک می‌کند استفاده از روش درمانی نوروفیدبک است. در روش درمانی نوروفیدبک می‌توان از پاداش دادن به مغز و سیستم عصبی به منظور ایجاد آرامش استفاده نمود. بدین صورت که مغز بازخوردی را دریافت کرده و در برابر دریافت این بازخورد به او جایزه‌ای تعلق می‌گیرد. در این حالت مغز به دنبال دریافت دوباره پاداش می‌باشد و در نهایت خود را برای آرام سازی مجدد تنظیم می‌کند، در نتیجه بیمار مانند گذشته که با مواد با آرامش می‌رسید در این مرحله بدون مصرف به آرامش می‌رسد.

2. بی‌تحرکی

در این حالت مغز دچار کم تحرکی می‌شود و نتیجه‌ی این کم تحرکی افسردگی، کم انرژی و احساس ناامیدی در فرد می‌باشد. در مواجه با این حالت در فرد مصرف کننده مصرف داروهایی مانند کوکائین، مت آمفتامین و سایر محرک‌ها احساس بیداری و زنده بودن را در فرد ایجاد می‌کند که استفاده از این داروها سبب ایجاد عواقب ناگواری در فرد می‌شود. روش نوروفیدبک برای افرادی که این حالت را تجربه می‌کنند به تشویق مغز برای ایجاد امواج مغزی با فرکانس بالاتر کمک می‌کند. در نتیجه با این روش تمرکز در فرد بالا رفت و انگیزه زیادی در وی ایجاد می‌شود.

با پیگیری صحیح و به موقع روش درمانی نوروفیدبک آرامشی به صورت مداوم در فرد ایجاد می‌شود و امتناع فرد در مدت زمان طولانی در برابر مصرف مواد مخدر را طولانی مدت می‌گردد.

درمان اعتیاد با نوروفیدبک

مزایای درمان مدرن نسبت به درمان سنتی

یکی از عوارض استفاده از روش درمانی سنتی برای ترک افرادی که به اعتیاد روی آورده‌اند این است که در برخی از شرایط فرد مصرف کننده تمایلی به پیگیری درمان نشان نمی‌دهد و یا در برخی از شرایط تمایلی به همکاری جهت ترک نشان نمی‌دهد. که در روش ترک اعتیاد با نوروفیدبک بر اساس عملکرد مغزی پاداشی به مغز داده شده و فرد این مشکل را برای ادامه‌ی فعالیت ندارد. به وسیله‌ی روش درمانی نوروفیدبک سیستم عصبی و مغزی فرد وادار به ادامه درمان می‌شوند، زیرا مغز به دریافت مجدد پاداش تمایل دارد. یکی از مزایای استفاده از روش نوروفیدبک برای ترک اعتیاد به تعادل رسیدن سیستم عصبی شخص است. مشارکت پیوسته در جلسات نوروفیدبک علاوبر کاهش علائم اعتیاد فرد، در بهبود عملکرد سیستمی فرد نقش اساسی و فوق العاده‌ای دارد.

بیمارانی که از روش درمانی نوروفیدبک استفاده می‌کنند، اغلب نتایج مثبت و بهتری اعم از تنظیم خون، تنظیم ضربان قلب و فشار خون نسبت به افرادی که از روش سنتی برای ترک اعتیاد خود استفاده می‌کنند، برخوردار هستند. علاوبر آن در روش درمانی نوروفیدبک به بهبود عملکرد غدد درن ریز کمک می‌کند تا هورمون‌های مترشحه متعادل‌تر و بهتر از غدد ترشح شوند و در نهایت فرد از نظر روحی و روانی در یک وضعیت پایدارتری قرار بگیرد.

عوارض استفاده از روش درمانی نوروفیدبک

نوروفیدبک در واقع نوعی ورزش مغز محسوب می‌شود که عملکرد مغز را که دچار اختلال شده را دوباره از نو بهبود می‌بخشد و همچنین تقویت می‌کند. در این روش درمانی مغز مسیرهای مسدود و ضعیف شده‌اند را تقویت و بازآفرینی می‌کند. در این صورت می‌توان گفت روش درمانی نوروفیدبک، نوعی روش درمانی بدون خطر و بدون هیچ گونه عوارضی برای مغز و ذستگاه عصبی می‌باشد و همچنین به بهبود عملکرد سیستم‌های عصبی کمک بسیار زیادی می‌کند. البته باید در نظر داشته باشید که این روش درمانی زیر نظر بهترین پزشک متخصص و در بهترین مرکز روانشاسی صورت گیرد در غیر این صورت روند درمانی نتیجه‌ای عکس را برای فرد به ارمغان می‌آورد.

شماره تماس روانشناس در شیراز

برترین مرکز مشاوره نوروفیدبک در شیراز

همانطور که در این مقاله به آن اشاره کردیم، روش درمانی نوروفیدبک باید در بهترین مرکز مشاوره و زیر نظر برترین پزشکان متخصص صورت گیرد، در غیر این صورت سبب بروز مشکلات مغزی و عصبی در فرد خواهد شد. یکی از برترین و بهترین مرکز مشاوره نوروفیدبک، مرکز مشاوره تخصصی و نوروفیدبک دکتر بیات است. در این  این مرکز مشاوره درمانی با داشتن برترین پزشکان متخصص و جامع‌ترین روش درمانی بهترین روند درمانی را با توجه به شرح حال بیمار برای او آغاز می‌‎کنند. درمان اعتیاد با نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی است که توسط پزشک متخصص در این کلینیک به طور تخصصی انجام می‌شود. علاوبر آن شما می‌توانید در این مرکز روانشناسی از مشاوره خانواده، مشاوره قبل از ازدواج، درمان استرس و … با حضور پزشکان با تجربه استفاده کنید.