آیا درمان وزوز گوش با نوروفیدبک امکان پذیر است؟

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک که یکی از اختلالات شایع در جهان است می‌تواند باعث درمان قطعی و طولانی مدت این اختلال شود. وزوز گوش می‌تواند به دلیل بیماری‌های دیگر در فرد ایجاد شود؛ این اختلال همین طور می‌تواند دلایلی شامل تجمع موم، سرماخوردگی، ضربه به سر، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدای بلند، عفونت گوش، اشیاء داخل گوش، آلرژی بینی و … ایجاد شود. درمان وزوز گوش با نوروفیدبک یکی از به‌روزترین روش‌های ممکن برای درمان این اختلال است که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

آشنایی با وزوز گوش

وزوز گوش زمانی رخ می‌دهد که فرد صدای زنگ یا صداهای دیگری را در یک یا هر دو گوش خود به صورت هم زمان احساس می‌کند؛ در حالی که هیچ صدای خارجی واقعی وجود ندارد. هنگامی که به وزوز گوش اشاره می‌شود، مردم اغلب صدای زنگ را گزارش می‌کنند، اگرچه صداهای مختلف دیگری نیز گزارش می‌شود. صدا می‌تواند به صورت صدای پس زمینه آرام یا صدایی حتی بلندتر از صداهای خارجی ظاهر شود. وزوز گوش می‌تواند به صورت پراکنده و همچنین به طور مداوم رخ دهد و باعث ناراحتی فرد در زندگی شود. درمان سکته مغزی با نوروفیدبک یکی دیگر از اختلالاتی است که با این روش درمان می‌شود.

وزوز گوش می‌تواند صدایی شبیه به دای حرکت ماشین، صدای حشراتی مانند مگس، زنگوله و … باشد؛ که افراد مبتلا به ابن اختلال در گوش خود احساس می‌کنند. این صداها می‌توانند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شوند و باعث ایجاد اختلال در زندگی فرد شوند. وزوز گوش معمولا در شب و زمانی که صداهای بیرونی کم‌تر هستند بیشتر احساس می‌شود و باعث آزار بیمار می‌شود. زمانی که فرد دچار وزوز گوش می‌شود تمرکز کردن برای او دشوار است. وزوز گوش یک مشکل رایج است. حدود 15 تا 20 درصد افراد را تحت تاثیر قرار می دهد و به ویژه در افراد مسن شایع است.

دلیل ایجاد وزوز گوش چیست؟

دلیل ایجاد وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه‌ای مانند کاهش شنوایی مرتبط با افزایش سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون ایجاد می‌شود. در بیشتر افراد مبتلا به وزوز گوش درمان علت زمینه‌ای یا سایر درمان‌هایی که باعث کاهش صدا می‌شوند این اختلال را پنهان کرده یا بهبود می‌دهد. علت وزوز گوش می‌تواند عوامل مختلفی دیگری نیز باشد؛ که شامل تجمع موم، سرماخوردگی، ضربه به سر، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدای بلند، عفونت گوش، اشیاء داخل گوش، آلرژی بینی، آسیب های عصبی و استرس می‌شود.

مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از وزوز گوش

برای جلوگیری از ابتلا به وزوز گوش می‌توان از راهکارهای متفاوتی استفاده کرد. یکی از این راهکارها استفاده از محافظ‌های شنوایی است. اگر شما به واسطه کار خود در محل شلوغی هستید می‌توانید با استفاده از محافظ شنوایی از آسیب به اعصاب گوش خود جلوگیری کنید. سعی کنید قرار گرفتن در معرض صداهای بلند را محدود کنید و اگر نمی‌توانید از صداهای بلند اجتناب کنید، از محافظ گوش برای کمک به محافظت از شنوایی خود استفاده کنید. درمان با نوروفیدبک می‌تواند در صورت ابتلا به اختلال در بهبود آن کمک کند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدای موسیقی بلند نیز می‌تواند باعث کاهش شنوایی و وزوز گوش شود. از بدن خود نیز مراقبت کنید تا خطر ابتلا به وزوز گوش را کاهش دهید. ورزش منظم، تغذیه صحیح و مراقبت از سلامت قلب و عروق باعث سالم نگه داشتن رگ‌های خونی می‌شود و از ابتلا به وزوز گوش جلوگیری می‌کند. الکل، کافئین و نیکوتین را محدود کنید. این مواد، به ویژه زمانی که بیش از حد استفاده شوند، می‌توانند بر جریان خون تأثیر بگذارند و باعث ایجاد وزوز گوش شوند.

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک

یکی از روش‌های موثر در درمان این اختلال، درمان وزوز گوش با نوروفیدبک است. نوروفیدبک می‌تواند با تاثیر بر روی امواج مغزی که باعث ایجاد این اختلال شده باعث درمان آن شود. در طول آموزش نوروفیدبک، هدف ما آرام کردن مجدد مغز و تثبیت پردازش و حساسیت شنوایی است. با آرام کردن مغز و آموزش مغز برای حفظ آرامش، نوروفیدبک می تواند به طور قابل توجهی علائم وزوز گوش را بهبود بخشد.

برای اینکه بتوان امواج مغزی را آموزش داد ابتدا باید یک نقشه مغزی از سر فرد فراهم کنیم و آن را با نقشه مغزی فرد سالم مقایسه کنیم. با این کار قسمتی از مغز بیمار که دچار مشکل است شناسایی می‌شود؛ سپس روند درمان وزوز گوش با نوروفیدبک آغاز می‌شود. نوروتراپیست با قرار دادن الکترودها بر روی قسمت‌های مختلف سر بیمار میزان فعالیت هر قسمت را می‌سنجد و با ارزیابی این اطلاعات، سعی در تغییر امواج مغزی دارد. درمان وزوز گوش با نوروفیدبک یک درمان طولانی مدت و قطعی است.

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک در شیراز

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک در شیراز در برترین مراکز نوروفیدبک در این شهر انجام می‌شود. درمان با نوروفیدبک یکی از روش‌هایی است که درصورتی که به شکل استاندارد صورت بگیرد می‌تواند باعث درمان قطعی و طولانی مدت این اختلال شود. مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات یکی از مراکز برتر در زمینه درمان با نوروفیدبک است. برای دریافت اطلاعات درمورد هزینه درمان با نوروفیدبک می‌توانید به سایت بیات کو مراجعه کنید.

جمع بندی

درمان وزوز گوش با نوروفیدبک که یکی از به‌روزترین روش‌های درمانی است می‌تواند به صورت قطعی باعث درمان این اختلال شود. نزدیک به 20 درصد از جمعیت کل جهان به وزوز گوش مبتلا هستند. درمان این اختلال می‌تواند کمی پیچیده باشد؛ به دلیل اینکه برای درمان آن باید بیماری‌های زمینه‌ای که باعث ایجاد این اختلال می‌شوند را درمان کرد. نوروفیدبک در صورتی که با استانداردهای موجود انجام شود می‌تواند باعث کاهش وزوز گوش و درمان این اختلال شود.

1_ وزوز گوش چیست؟

وزوز گوش زمانی رخ می‌دهد که فرد صدای زنگ یا صداهای دیگری را در یک یا هر دو گوش خود به صورت هم زمان احساس می‌کند؛ در حالی که هیچ صدای خارجی واقعی وجود ندارد.

2_ دلیل ایجاد وزوز گوش چیست؟

افزایش سن، آسیب گوش یا مشکل در سیستم گردش خون، تجمع موم، سرماخوردگی، ضربه به سر، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدای بلند، عفونت گوش، اشیاء داخل گوش، آلرژی بینی، آسیب های عصبی و استرس از جمله دلایل ایجاد وزوز گوش هستند.

3_ آیا درمان وزوز گوش با نوروفیدبک امکان پذیر است؟

نوروفیدبک می‌تواند با تاثیر بر روی امواج مغزی که باعث ایجاد این اختلال شده باعث درمان آن شود. در طول آموزش نوروفیدبک، هدف ما آرام کردن مجدد مغز و تثبیت پردازش و حساسیت شنوایی است. با آرام کردن مغز و آموزش مغز برای حفظ آرامش، نوروفیدبک می تواند به طور قابل توجهی علائم وزوز گوش را بهبود بخشد.

4_ روند درمان وزوز گوش با نوروفیدبک چگونه آغاز می‌شود؟

برای اینکه بتوان امواج مغزی را آموزش داد ابتدا باید یک نقشه مغزی از سر فرد فراهم کنیم و آن را با نقشه مغزی فرد سالم مقایسه کنیم. با این کار قسمتی از مغز بیمار که دچار مشکل است شناسایی می‌شود؛ سپس روند درمان وزوز گوش با نوروفیدبک آغاز می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *