درمان افسردگی با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک

درمان افسردگی با نوروفیدبک یکی از روش‌های درمان افسردگی است که برای افراد با افسردگی‌های شدید تا خفیف و افسردگی‌های مختلف مناسب است. در این روش درمان با اصلاح امواج مختلف مغز مانند امواج آلفا منجر به کنترل و درمان افسردگی می‌شوند. مغز افراد طبیعی که به اختلالات روانی مانند افسردگی دچار نیستند نسبت به مغز افراد مبتلا به افسردگی متفاوت است و در روش درمان با نوروفیدبک تلاش می‌شود که مغز افراد بیمار اصلاح شده و مشابه مغز فرد سالم شود.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک یکی از نوین‌ترین روش‌های درمان است که به افراد امکان آگاه شدن از فعالیت‌ها و عملکردهای مغز خود و درک و کنترل آن را می‌دهد. در نوروفیدبک با قرار دادن سنسورهایی بر روی نقاط مخصوصی از مغز و ثبت تمام عملکردهای مغز به دنبال یافتن الگویی است که بتواند بیماری و اختلال فرد را درمان کند. نوروفیدبک راهی برای آموزش مغز و اصلاح کردن مشکلات است که از طریق تحلیل صفر تا صد فعالیت‌های مغزی توسط نرم‌فزارهای مختلف و درمانگر اتفاق می‌افتد. سلول‌های مغزی برای اینکه بتوانند با یکدیگر ارتباط بگیرند، باید از طریق پالس‌ها یا ضربات الکتریکی با یکدیگر اتصال پیدا کنند. عادت‌های مختلف، استرس، افکار متفاوتی که در طول روز از ذهن شما می‌گذرد و حتی خلق و خوی شما، همه دارای امواج به خصوصی هستند که تماما قابل شناسایی می‌باشند.

نوروفیدبک در درمان اختلالات مختلف مانند افسردگی، بیش فعالی، نقص توجه، مسائل حافظه، مشکلات خواب، آسیب ترماتیک مغز، اضطراب، اختلال اوتیسم، اختلال دوقطبی، درد مزمن و سردرد نقش دارد. در طول درمان با نوروفیدبک هر چه فعالیت مغز بهتر شود با پاداش‌های بیشتری رو به رو می‌شود که این پاداش می‌تواند یک موسیقی، بازی یا فیلم باشد. در مقابل این اگر مغز فعالیت خود را به وضعیت مطلوب نزدیک نکند پاداش کمتری دریافت می‌کند و این تمرینات منجر به تقویت مغز می‌شود.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

در درمان افسردگی با نوروفیدبک الکترودهایی را به گوش و سر وصل می‌کنند و به وسیله آن مشکلات موجود در مغز را بررسی و شناسایی می‌کنند. در این روش درمان می‌توان با تغییر الگو امواج مغزی منجر به درمان انواع بیماری‌ها و افسردگی مقاوم در برابر درمان (TRD) شد. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی بیش از 300 میلیون نفر به بیماری افسردگی مبتلا هستند و با اینکه روش‌های مختلف و مهمی مانند درمان افسردگی با دارو وجود دارد ولی نزدیک به یک سوم این افراد با دارو درمانی، درمان نمی‌شوند؛ به همین دلیل درمان با نوروفیدبک به برترین روش درمان افسردگی تبدیل شده است.

در درمان افسردگی با نوروفیدبک مهم‌ترین عامل موج آلفا است. موج آلفا در افراد سالم در نیم کره چپ آن‌ها پایین است به دلیل اینکه نیم‌ کره چپ در هیجانات مثبت نقش دارد و در نیم کره راست موج آلفا بالا است و مسئول کنترل هیجانات منفی است و این باعث می‌شود که تعادل بین هیجانات مثبت و منفی برقرار شود. موج آلفا در افراد افسرده با موج آلفا افراد سالم متفاوت است و این اساس کار درمان افسردگی با نوروفیدبک است. در نیم کره چپ افراد افسرده موج آلفا بالا است به همین دلیل هیجانات مثبت کاهش یافته و فرد دچار نشانه‌های افسردگی می‌شود. نوروفیدبک با سرکوب موج آلفا در نیم کره چپ منجر به متعادل شدن موج آلفا در نیم کره‌های بیمار و درمان افسردگی می‌شود.

درمان افسردگی با نوروفیدبک

نحوه درمان افسردگی با نوروفیدبک

نوروفیدبک با ارزیابی عملکرد مغز شما راه‌های درمان مختلفی را ارائه می‌دهد. الکترودهایی که به گوش و سر متصل شده‌اند در این روش امواج مغز را دریافت کرده و توسط سیستم‌های هوشمند تحلیل می‌کنند. نوروفیدبک با استفاده از صدا، چراغ‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و عکس‌های مختلف سعی در تغییر امواج آسیب دیده مغز و اصلاح آن‌ها دارد. همان طور که اشاره شد هدف نوروفیدبک متعادل کردن موج آلفا در مغز است.

در این نوع درمان کاهش موج آلفا در نیم کره چپ باعث کنترل و درمان افسردگی می‌شود. چگونه موج آلفا را کاهش می‌دهد؟ به این صورت که زمانی که مغز به صورت ناخودآگاه موج آلفا را کاهش می‌دهد سیستم‌های هوشمند بازی کامپیوتری را باز می‌کنند یا کارتون پخش می‌کنند و مغز این اتفاق‌ها را به عنوان یک جایزه و پاداش می‌بیند و تلاش می‌کند تا بیشتر موج آلفا را کاهش دهد و جایزه دریافت کند.

شماره تماس روانشناس در شیراز

درمان افسردگی با نوروفیدبک در شیراز

این نوع درمان همان طور که اشاره شد یکی از برترین روش‌های نوین و به روز درمان افسردگی است؛ به دلیل اینکه استان فارس و شهر شیراز یکی از برترین شهرها در علم پزشکی و درمان به شمار می‌آیند در کلینیک‌های مختلف خود روش درمان با نوروفیدبک را ارائه می‌دهند. مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات در شیراز نیز در درمان انواع اختلالات روانی نقش مهمی دارد و دکتر بیات با سال‌ها تجربه که در علم روانشناسی داشته‌اند می‌توانند بهترین روش درمان را ارائه دهند.

در این مقاله درمورد درمورد درمان افسردگی با نوروفیدبک در شیراز صحبت کردیم. این نوع روش یکی از برترین روش‌های درمان است و درصد بالایی در بهبود افسردگی داشته است به همین دلیل امروز بیش‌تر از آن استفاده می‌شود. این روش برای افرادی که توانایی استفاده از روش‌های دارو درمانی را ندارند بسیار مناسب است. درمان با نوروفیدبک در شیراز توسط دکتر بیات در کلینیک مشاوره و نوروفیدبک بیات امکان پذیر است.