درمان بیش فعالی بدون دارو

درمان بیش فعالی بدون دارو

بر اساس شواهد، مطالعات و تحقیقات به عمل آمده بسیاری از افراد مبتلا به بیش فعال نیازی به مصرف داروهای محرک ندارند. معمولا درمان بیش فعالی بدون دارو با تکیه بر فناوری‌های ایمن و مؤثر بالینی از جمله بیوفیدبک، نوروفیدبک و درمان نورومدولاسیون امکان پذیر است. امروزه با استفاده از جدیدترین فناوری‌‌ها از جمله نقشه برداری رنگی مغز(qEEG)، نوروفیدبک و فناوری تحریک عصبی(TDCS)، امکان درمان سریع بیش فعالی بدون دارو وجود دارد. علاوه بر این، بر خلاف روش دارو درمانی بیش فعالی، در فرآیند درمان نوروفیدبک که یک روش درمان بیش فعالی بدون دارو است، بیمار بهبودی طولانی ‌مدت را کسب می‌نماید.

مرکز مشاوره و نوروفیدبک بیات به عنوان اولین و موفق‌ترین مرکز نوروفیدبک در شیراز متشکل از تیم روان‌شناسی، علوم کامپیوتر، خانواده و کودک درمانی نهایت تلاش خود را برای درمان بیش فعالی بدون دارو به کار می‌گیرد. در این مرکز علاوه بر روش‌های غیر تهاجمی درمان بیش فعالی، رفتارهای مناسب به کودک و والدین وی آموزش داده می‌شود. در صورت تشخیص روانشناس مربوطه دارو درمانی و یا رژیم غذایی خاصی نیز برای کودک در نظر گرفته می‌شود. در کلینیک بیات کلیه مراحل تشخیص و درمان با استفاده از روش‌های علمی و مدرن و طی می‌شود.

چرا حفظ تمرکز برای افراد بیش فعال مشکل است؟

تولید انرژی یا فعالیت عصبی مغز توسط ناحیه پیشانی انجام می‌شود و افراد از این طریق می‌توانند تا زمانی که برای تکمیل یک کار نیاز دارند تمرکز کنند. در صورتی که فردی مبتلا به اختلال بیش فعالی و نقص توجه باشد معمولاً ناحیه پیشانی مغز کمتر فعال شده و در نتیجه عملکرد ناقصی دارد، که باعث دشواری تمرکز پایدار می‌شود. اگر شما یا فرزندتان مشکل عدم تمرکز دارید، ممکن است ناحیه پیشانی مغز انرژی کافی برای حفظ تمرکز روی کارهای روزمره، از جمله وظایف تحصیلی، تولید نمی‌کند.

ما در طی پروسه تشخیص و حل مشکل بیش فعالی و نقص توجه بدون دارو در درصد کمتری از بیماران، مشکلات تمرکز ناشی از تحریک بیش از حد لوب پیشانی با امواج مغزی بسیار سریع(امواج مغزی بتا) را مشاهده کرده‌ایم که می‌تواند باعث اختلال در تنظیم لوب فرونتال و در نتیجه مشکلات تمرکز و اضطراب شود. متأسفانه در دنیای امروزی، وظایف و سرگرمی‌های افراد جهت حفظ تمرکز آن‌ها چندان جذاب نیستند و حفظ تمرکز را برای افراد آسیب دیده فوق‌العاده دشوار می‌کنند. در نتیجه ممکن است بیماران مبتلا به بیش فعالی و نقص توجه با وجود ضریب هوشی بسیار بالا در مدرسه و محل کار دچار آسیب شوند.

آیا بیش فعالی بدون دارو قابل درمان است؟

خبر خوب این است که درمان بیش فعالی بدون دارو و با موفقیت زیاد ممکن است. با این حال، قطع داروهای بیش فعالی بدون توصیه پزشک کاری غیرمجاز و اشتباه است. داروهای بیش فعالی برای برخی افراد به صورت موقت موثر هستند و با وجود به همراه داشتن تعداد قابل توجهی از عوارض جانبی ناخواسته، عدم مصرف داروها طبق تجویز توصیه نمی‌شود. در مرکز نوروفیدبک بیات، پروتکل‌های درمانی بیش فعالی و نقص توجه غیر دارویی ما می‌توانند به کاهش یا در برخی موارد، رفع نیاز به داروهای ADHD کمک کنند. زیرا روند درمان ما به رفع مشکل به صورت ریشه‌ای می‌پردازد و می‌تواند باعث تسکین علائم در درازمدت شود. درمان بیش فعالی بدون دارو شامل موارد زیر است.

 • نوروفیدبک
 • تحریک الکتریکی مغز
 • مشاوره درمان بیش فعالی بدون درمان که همان روانکاوی فرد است

درمان بیش فعالی در بزرگسالان و کودکان

درمان مبتنی بر دارو در مقابل درمان غیردارویی

برخلاف درمان‌های ADHD و ADD مبتنی بر دارو، درمان نوروفیدبک هدایت‌شده توسط نقشه مغز مؤسسه بیات معمولاً باعث بروز عوارض جانبی منفی در فرد نمی‌شود و همچنین می‌تواند باعث بهبودی طولانی ‌مدت در فرد شود. از آنجایی که نتایج نوروفیدبک توسط تلاش‌های خود بیمار از طریق فرآیند یادگیری موسوم به شرطی‌سازی عامل حاصل می‌شود، این درمان به جای حذف موقت اختلال، به علت اصلی اختلال در مغز می‌پردازد و خود مشکل را برطرف می‌نماید. در مقابل، درمان‌های بیش فعالی و نقص توجه مبتنی بر دارو فقط می‌توانند باعث بهبودی کوتاه ‌مدت فرد شوند. علاوه بر این، داروهای محرکی که برای درمان علائم ADHD و ADD استفاده می‌شوند، پتانسیل سوء مصرف، وابستگی و همچنین عوارض جانبی ناخواسته را دارند. علاوه بر مزایای ذکر شده در بالا، نوروفیدبک که نوعی درمان بیش فعالی بدون دارو است، روشی هدایت شده توسط نقشه مغز در مرکز بیات است. این روش بیماران ما را قادر می‌سازد تا منابع عصبی و مهارت‌های مورد نیاز برای غلبه بر علائم بیش فعالی و نقص توجه را توسعه دهند.

درمان بیش فعالی بدون دارو در مرکز مشاوره و نوروفیدبک بیات

در مرکز مشاوره بیات ما معتقدیم که جهت درمان بیش فعالی و نقص توجه باید باید بر ریشه مشکل که همان بی نظمی مغز بیمار است تمرکز کنیم. در این مرکز مراحل درمان بیش فعالی بدون دارو در مراحل زیر انجام می‌شود.

 • پی بردن به اختلال از طریق نقشه‌برداری مغز یا qEEG و تنظیم برنامه شخصی برای هر فرد
 • کاهش علائم از طریق نوروفیدبک و نورومدولاسیون

مرکز بیات اولین کلینیک درمانی بیش فعالی در شیراز است که بیش از یک دهه سابقه در این حوزه دارد. ما در درمان بیش فعالی بدون دارو پیشگام هستیم و به بیماران زیادی کمک کرده‌ایم تا علائم بیش فعالی خود را بدون مصرف هر نوع دارویی کاهش دهند.  کلینیک بیات بیش از 10 سال است که بیوفیدبک و نوروفیدبک را محور برنامه‌های درمان غیر دارویی خود قرار داده است. البته تشخیص و درمان صحیح بیش فعالی بدون دارو مستلزم تجربه بسیار زیاد است.

6 علامت و نشانه بیش فعالی و نقص توجه

در ادامه مهم‌ترین علائم بیش فعالی ذکر می‌شوند. پزشک با استفاده از این علائم به درمان بیش فعالی بدون دارو می‌پردازد.

 • بی توجهی
 • حواس پرتی
 • عدم تمرکز مداوم بر روی کارها
 • مشکل در انجام وظایفی مانند تکالیف بدون نظارت
 • حافظه کوتاه مدت ضعیف(مشکل در پیروی از یک سری دستورالعمل)
 • مهارت شنیداری ضعیف

اهمیت درمان زود هنگام بیش فعالی

بیش از 60 درصد از کودکانی که مبتلا به بیش فعالی هستند، علائم را تا بزرگسالی دارند. در واقع عدم درمان بیش فعالی می‌تواند باعث بروز مشکلات زیر برای فرد شود.

 • عدم موفقیت تحصیلی
 • نتیجه عزت نفس پایین
 • تصادفات وسایل نقلیه موتوری
 • سوء مصرف الکل و مواد مخدر
 • مشکلات اشتغال
 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکلات رابطه

بر اساس مطالعات علمی، این افراد در بزرگسالی با افزایش خطر ابتلا به اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد یا وابستگی به مواد مواجه می‌شوند. عدم موفقیت تحصیلی، ناتوانی در فارغ التحصیلی از مدرسه و دانشگاه، کسب درآمد بسیار کم، مشکلات شغلی و مشکلات زناشویی نیز از دیگر مسائل این افراد در بزرگسالی است. بنابراین روانشناسان همیشه به ضرورت درمان بیش فعالی با نوروفیدبک تاکید می‌کنند.

درمان بیش فعالی در دختران و پسران بدون دارو

مقایسه بیش فعالی در پسران و دختران

بیش فعالی در پسران بیشتر از دختران تشخیص داده می‌شود. دختران مبتلا به ADHD/ADD کمتر از پسرها بیش فعال هستند و معمولاً رفتارهای مخربی را که اغلب توسط پسران ADHD بروز داده می‌شود نشان نمی‌دهند. در نتیجه ممکن است این اختلالل در دختران در سنین بالاتر تشخیص داده شود. علاوه بر این، دختران مبتلا به ADD یا ADHD ممکن است علائم بی توجهی را تا دوران راهنمایی یا دبیرستان نشان ندهند و علائم آنها در واقع با بلوغ و در اثر افزایش سطح استروژن افزایش می یابد.

چگونه بیش فعالی و اضطراب را درمان کنیم؟

بیش فعالی و نقص توجه و اضطراب می‌توانند در ظاهر دارای علائم مشابه باشند؛ اما تفاوت های کلیدی بین آن‌ها وجود دارد. به صورت خلاصه، اگر کودکی به دلیل افکار نگران کننده دچار حواس پرتی می‌شود است و نمی‌تواند تمرکز کند، احتمالاً از اختلال اضطراب فراگیر رنج می‌برد. اگر ذهن کودک آرام است؛ اما او همچنان به راحتی دچار حواس پرتی می‌شود، احتمالاً علت آن اختلال بیش فعالی یا نقص توجه است.

درمان بیش فعالی با رژیم غذایی و تغذیه مناسب

یک رژیم غذایی متعادل، ورزش و مدیتیشن همگی گزینه‌های خوبی برای افرادی هستند که به دنبال کاهش علائم ADHD خود می‌باشند. با این وجود، در حالی که این درمان های طبیعی ADHD ممکن است شدت برخی از علائم  بیش فعالی را کاهش دهد، آن‌ها به اختلالات اساسی مغز فرد توجه نمی‌کنند.

چه ویتامین هایی باعث درمان بیش فعالی می‌شوند؟

چندین ویتامین و مواد معدنی وجود دارند که می توانند در صورت استفاده مداوم همزمان با درمان بیش فعالی بدون دارو باعث کاهش علائم این اختلال شوند. این ویتامین‌ها شامل روی، آهن، منیزیم، اسیدهای چرب امگا 3 و غیره هستند.

درمان بیش فعالی

عوارض عدم درمان بیش فعالی چیست؟

در صورت عدم درمان، ADHD و ADD می‌تواند نوعی نیروی مخرب برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان باشد. در واقع، ADHD و ADD می‌توانند منجر به انجام نادرست و ناتمام تکالیف، عملکرد ضعیف در محل کار، قلدری و حتی افسردگی شوند. اگر شما شخصی را می‌شناسید که از علائم بیش فعالی رنج می‌برد، ضروری است که در اسرع وقت اقدامات پزشکی  درمانی وی را شروع نمایید.

رفتار درمانی برای بیش فعالی چقدر موثر است؟

یکی از روش‌های درمان بیش فعالی بدون دارو، درمان شناختی رفتاری(CBT)، جهت درمان ADHD می‌تواند یک گزینه درمان کمکی موثر برای برخی افراد باشد. گفته می‌شود نتایج حاصل از CBT را می توان با پروتکل های درمانی مانند نوروفیدبک و نورومدولاسیون افزایش داد. با کمک این پروتکل‌های درمانی، بیماران مبتلا به ADHD و ADD می‌توانند یاد بگیرند که از ارتباط ذهن و بدن برای کاهش علائم و به حداقل رساندن یا حذف پاسخ‌های هیجانی منفی استفاده کنند.

چه غذاهایی برای کودک مبتلا به بیش فعالی مناسب است؟

بهترین غذاها برای درمان کودکان مبتلا به بیش فعالی، غذاهای طبیعی سرشار از ویتامین‌های ضروری، مواد معدنی و چربی‌های سالم هستند. علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی سالم، حذف غذاهای حاوی غذاهای فرآوری شده و رنگ‌‎های مصنوعی نیز می‌تواند به کاهش علائم بیش فعالی و نقص توجه کمک کند.

شما می‌توانید درمان بیش فعالی بدون دارو را با استفاده از روش‌های بسیار موثر و حتمی انجام دهید. برای درمانی مطمئن و ایمن و بدون بازگشت باید به صورت دقیق به تحقیق بپردازید. بررسی پیشینه و سوابق مرکز درمانی مورد نظر شما و همچنین نظرات کاربران درباره مرکز بسیار مهم است. مرکز مشاوره و نوروفیدبک بیات به عنوان اولین مرکز نوروفیدبک در شیراز توانسته است موفقیت بسیاری در این حوزه کسب نماید.