درمان وسواس بدون دارو

درمان وسواس بدون دارو

درمان وسواس بدون دارو یکی از برترین راه‌های درمان اختلال وسواس فکری یا OCD است. این روش یکی از روش‌های نوین است و نسبت به روش‌های درمانی با دارو درصد بهبودی بالاتری دارد. درمان وسواس بدون دارو خود دارای چندین نوع است که شامل درمان شناختی رفتاری، درمان روان پویشی، خانوده درمانی، گروه درمانی و درمان وسواس با نوروفیدبک می‌شود. در ادامه می‌خواهیم با انواع روش‌های درمان وسواس و انواع وسواس آشنا شویم.

شناخت وسواس و درمان آن 

وسواس رفتاری است که عدم درمان آن می‌تواند منجر به ایجاد اختلال وسواس اجباری(OCD) شود. این اختلال باعث ایجاد افکار و خواسته‌‌های ناخواسته و انجام آن‌ها به صورت مستمر و ادامه دار است. با رشد این بیماری توانایی انجام کارهای روزمره و زندگی کردن بسیار سخت و غیرممکن می‌شود. معمولا در ابتدای شروع بیماری افراد وسواس خود را انکار می‌کند تا جایی که استرس و اضطراب آن‌ها افزایش می‌یابد و کارهای مختلفی انجام می‌دهند تا استرس خود را کاهش دهند. روش‌های مختلفی برای درمان وسواس وجود دارد که شامل روش‌های درمانی با دارو و بدون دارو می‌شود.

درگذشته افراد از روش‌های روان درمانی و استفاده از دارو برای درمان وسواس استفاده می‌کردند. عدم نتیجه گیری افراد، عوارض جانبی داروها و عدم علاقه افراد به استفاده از آن‌ها و مدت زمان زیاد درمان باعث شده افراد از روش‌های دارویی کناره‌گیری کنند. در عین حال عدم درمان وسواس موجب به وجود آمدن مشکلات عاطفی، اجتماعی و فردی برای افراد مبتلا به این اختلال می‌شود. امروزه علاوه بر روش دارو درمانی از روش‌های دیگری مانند درمان روانشناختی وسواس و درمان وسواس با نوروفیدبک نیز استفاده می‌کنند که بسیار موفق بوده‌اند. روش روانشناختی درواقع رو به رو کردن فرد با ترس‌ها و افکار خود است که در ادامه مورد برسی قرار می‌دهیم.

دلیل و مبدا به وجود آمدن وسواس می‌تواند به محیط یا به ژنتیک فرد مربوط باشد. طبق تحقیقات انجام شده کمتر از 10 درصد از اختلالات وسواس فکری مربوط به عوامل ژنتیکی است؛ در حالی که بیشتر افراد به دلیل محیط مبتلا به وسواس می‌شوند. افراد مبتلا به وسواس به دلیل قضاوت دیگران درمورد بیماری آن‌ها اقدام به درمان آن نمی‌کنند و منجر به پیشرفت بیماری و سخت‌تر کردن درمان آن می‌شوند.

درمان وسواس بدون دارو

انواع روش‌های درمان وسواس

اختلال وسواس فکری یا OCD بیماری اضطرابی روانی است که با استفاده از انواع روش‌ها قابل درمان است. این روش‌ها معمولا به دو نوع دارویی و بدون دارو تقسیم می‌شوند. درمان وسواس با استفاده از دارو توسط روانپزشک صورت می‌گیرد و تا حد زیادی نتیجه خوبی می‌دهد ولی استفاده از دارو برای برخی از افراد سخت است. درمان وسواس بدون دارو با روش‌های مختلفی مانند خود درمانی، گروه درمانی، خانواده درمانی، روان پویشی، شناختی-رفتاری و شوک درمانی صور می‌گیرد. هر کدام از روش‌های درمان وسواس را در ادامه بررسی می‌کنیم تا شما بوانید بهترین و مناسب‌ترین روش را برای خود انتخاب کنید.

درمان وسواس با دارو 

نشانه‌های بیماری وسواس از سنین 14 تا 25 سالگی خود را نمایش می‌دهند و اگر درمان نشود با گذشت زمان تقویت شده و جدی‌تر می‌شود و می‌تواند تمام زندگی فرد و اطرافیان آن را تحت تاثیر قرار دهد. درمان وسواس با دارو یکی از قدیمی‌ترین روش‌های موجود برای درمان این بیماری است و تا مقدار زیادی نیز تاثیر گذار بوده است اما به دلیل اینکه مصرف دارو برای برخی از افراد مشکل بوده است روش‌های جدید دیگری نیز بوجود آمده است. با این حال هنوز دارو درمانی یکی از برترین روش‌هاست. اگر اختلال وسواس فکری خفیف باشد با مصرف داروهای ضدافسردگی می‌تواند درمان شود به صورتی که منجر به تغییر تعادل مواد شیمیایی و کاهش وسواس می‌شود. اگر وسواس فرد بیمار بیشتر باشد دوره استفاده از دارو نیز افزایش می‌یابد و می‌تواند به چند ماه نیز برسد.

شماره تماس روانشناس در شیراز

درمان وسواس بدون دارو 

درمان وسواس بدون دارو یکی از روش‌های به روز درمانی است که بسیار موفق بوده و بیش از 70 درصد افراد به وسیله آن درمان شده‌اند. این روش انواع مختلفی دارد؛ برخی از آن‌ها با انجام جلسات تراپی و تمرکز بر روی مشکلات مختلف منجر به درمان آن‌ها می‌شوند و در برخی دیگر با استفاده از دستگاه‌های مختلف تلاش در بهبود قسمتی از مغز می‌کنند که باعث وسواس می‌شود. در ادامه انواع روش‌های درمان وسواس بدون دارو را بررسی می‌کنیم.

درمان شناختی- رفتاری

این نوع درمان با تمرکز بر روی صحبت کردن با بیمار و بررسی ریشه و دلیل رفتارهای وسواس گونه سعی در درمان آن دارند. بسیاری از اختلالات روان‌شناختی همچون افسردگی، اضطراب و وسواس با استفاده از این روش به طور کامل قابل درمان هستند.

درمان روان‌پویشی

یکی دیگر از روش‌های درمان وسواس بدون دارو روش روان پویشی است. در این روش روانشناس با بررسی دلیل و الگوهای رفتاری، احساسات و باورهای بیمار و بررسی دوران کودکی و بزرگسالی فرد به دنبال شناخت ناخودآگاه فرد و کمک به درمان آن است. درمان وسواس به شیوه‌ی روان‌پویشی ممکن است کوتاه مدت یا بلند مدت باشد ولی در هرحال اثرات آن ماندگارند و به حل ریشه‌ای مشکلات فرد مبتلا کمک می‌کنند.

خانواده درمانی

خانواده یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی وسواس تاثیر دارد. این روش با قرار گرفتن در کنار دیگر روش‌ها مانند شناختی-رفتاری و روان پویشی می‌تواند تاثیر درمان را بالا ببرد. این روش با آموزش اعضای خانواده و چگونگی رفتار آن‌ها در زمان‌های حساس باعث کمک به بیماری می‌شود.

گروه درمانی

در این روش گروهی متشکل از افراد مبتلا به OCD، توسط درمانگر گرد هم آورده می‌شوند  و درمورد مشکلات خود صحبت می‌کنند. هدف از تشکیل جلسات گروه درمانی کاهش انزوای فرد مبتلا به OCD و افزایش ارتباط‌های اجتماعی است.

درمان وسواس با نوروفیدبک

درمان وسواس با نوروفیدبک یکی از روش‌های ثابت شده است که با اتصال وسیله‌ای به مغز بیمار سعی در از بین بردن افکار بد و تکرار شونده دارد.

انواع وسواس فکری و عملی

 • وسواس نسبت به مایعات بدن (مثل: ادرار و مدفوع)
 • وسواس نسبت به میکروب و بیماری
 • ترس از آسیب زدن به خود و دیگران
 • ترس از به ذهن آمدن تصاویر وحشتناک و خشن به ذهن
 • ترس از توهین کردن و زدن حرف های رکیک در جمع
 • ترس از دزدیدن اشیاء
 • دوباره خوانی یا دوباره نویسی
 • تکرار فعالیت های روزمره
 • تکرار حرکات بدنی
 • چک کردن این که اتفاق بدی رخ نداده نباشد.
 • چک کردن این که اشتباهی مرتکب نشده باشید (چک کردن چندین باره قفل درب)
 • ترس از گم کردن چیزی
 • افکار بدبینانه در مورد خوش شانسی و یا بدشانسی اعداد و یا رنگ های خاص
 • بیش از حد طولانی بودن کارهای روزمره مانند مسواک زدن و حمام کردن
 • افکار یا تخیلات جنسی درمورد دیگران
 • افکار یا تصاویر جنسی درباره کودکان یا نزدیکان
 • افکار آزار دهنده درمورد رفتار خشونت آمیز جنسی با دیگران
 • نگرانی درمورد زیر سئوال بردن خدا یا توهین به مقدسات
 • نگرانی بیش از حد درمورد درست و غلط بودن امور اخلاقی

علائم درمان وسواس

علائم وسواس

بیماری وسواس شما را مجبور می‌کند رفتاری را تکرار کنید تا بتوانید اضطراب و وسواس خود را کاش دهید در حالی که فقط برای مدت زمان کوتاه وسواس از بین می‌رود و دوباره باید رفتارهای خود را تکرار کنید. در ادامه انواع علائم وسواس را نام خواهیم برد. داشتن این ویژگی‌ها شاید به تنهایی نشانه داشتن وسواس نباشند ولی تکرار آن‌ها می‌تواند وسواس باشد؛ در هر ورت برای اینکه بتوانید اختلال وسواس خود را به صورت قطعی تشخیص دهید باید به پزشک مراجعه کنید.

 1. شمارش برای مطمئن شدن از تعداد
 2. نظم و ترتیب(استرس شدید وقتی اشیاء منظم نیستند.)
 3. داشتن یک روال کاری سفت و سخت
 4. ترس از آلودگی یا خاک
 5. تصاویر جنسی ناخوشایند
 6. افکار ناخواسته، از جمله پرخاشگری، یا موضوعات جنسی یا مذهبی.
 7. نیاز به اطمینان.
 8. شستن دست ها تا زمانی که پوست آسیب ببیند.
 9. شک درمورد این که در را قفل کرده اند یا اجاق گاز را خاموش کرده اند.
 10. شمارش با الگوهای خاص.
 11. زیرلب دعا، کلمه یا عبارتی را تکرار می کند.
 12. افکار تهاجمی یا وحشتناک در مورد از دست دادن کنترل خود و آسیب رساندن به خود یا دیگران.
 13. افکاری در مورد رفتار نامناسب در ملاء عام.

درمان وسواس بدون دارو در شیراز

درمان وسواس بدون دارو در شیراز یکی از مهم‌ترین روش‌های درمان محسوب می‌شود. استفاده از دستگاه‌های نوروفیدبک و درمان وسواس با نوروفیدبک یکی از روش‌های مورد استفاده پزشکان و روانشناسان شیرازی است که تا درصد زیادی نیز موفق بوده است و منجر به درمان بیماری‌های روانی زیادی به خصوص وسواس شده است. کلینیک روانشناسی و نوروفیدبک بیات تاکید اصلی خود را بر روی راه‌های درمان بیماری‌های روانی بدون استفاده از دارو گذاشته است با مراجعه به این کلینیک می‌توانید در افزایش کیفیت زندگی خود تلاش کنید.

در این مقاله درمورد انواع روش‌های درمان وسواس با دارو و بدون دارو صحبت کردیم. برای اینکه بتوانید بیماری خود یا اطرافیان خود را کنترل کنید با اطلاعات بالایی در مورد بیماری، علائم آن و روش‌های درمان داشته باشید تا بتوانید به بهترین نحو بیماری را کنترل کنید. برای دریافت خدمات نوروفیدبک و مشاوره می‌توانید به مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات مراجعه کنید.