10 تکنیک برتر برای مبارزه با افکار منفی

ذهن انسان از لحظه ای که از خواب بیدار می‌شود تا وقتی دوباره بخوابد مشغول فکر کردن می‌باشد؛ که برخی از این افکار خوب و برخی بد هستند. شرایط جامعه باعث شده است که افکار منفی بیشتر در افراد وجود داشته باشد و باعث پرخاشگری و عصبانیت شود. این مشکل باعث شده مبارزه با افکار منفی اهمیت بالایی پیدا کند و امری ضروری برای جامعه باشد.

امروزه از بین بردن افکار منفی یک راهکار الزامی برای افراد جامعه می‌باشد. این امر اتفاقی نیست که بخودی خود انجام پذیرد؛ بلکه نیاز به تمرین و درمان دارد. در این مطلب راهکارهای پیشنهادی دکتر حسین بیات روانشناس بالینی در شیراز برای این موضوع را بررسی میکنیم.

10 تکنیک‌ برتر برای مبارزه با افکار منفی 

امروزه مبارزه با افکار منفی یک راهکار الزامی برای افراد جامعه می‌باشد. تکنیک‌ها و راه‌کارهای متفاوتی برای مبارزه با افکار منفی وجود دارد. افکار منفی را می‌توان پذیرفت و با آن رو به رو شد در این صورت می‌توان آن را حل کرد. افکار منفی می‌تواد باعث کاهش کیفیت زندگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود و درصورتی که درمان نشود می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های روانی مانند افسردگی شدید شود.

در ادامه چند مورد از تکنیک‌های علمی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد را برایتان آوردیم و در زیر نیز تعدادی از تکنیک‌ها را نام برده‌ایم.

 • درمان اختلالات ذهنی مانند درمان استرس و اضطراب 
 • برخی مسائل را بیش از حد شخصی نکنید.
 • قرار نگرفتن در محیط‌ها و شرایط غمگین و ناراحت کننده
 • جایگزین نمودن تفکرات مثبت بجای منفی
 • مراجعه به مشاور یا روانشناس برای یافتن راه‌های درمانی بهتر.

تنفس برای مبارزه با افکار منفی

زمانی که بیش از اندازه به یک موضوع فکر می‌کنید دچار افکار منفی درمورد آن موضوع می‌شوید؛ پس بهتر است از فکر کردن به آن موضوع دست بکشید و با یک نفس عمیق اکسیژن را وارد بدن خود کنید. نفس کشیدن باعث می‌شود که ضربان قلب کاهش پیدا کند و بدن در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار گیرد. وقتی ذهن شما به تنفس کردن فکر می‌کند و روی آن تمرکز می‌کند دیگر افکار منفی در آن وجود ندارد و به آرامش می‌رسد.

شناسایی و پیدا کردن افکار منفی

قبل از اینکه بخواهیم درباره تکنیک‌های مختلف برای از بین بردن افکار منفی صحبت نماییم،باید بدانیم این افکار چه هستند و چه زمان‌هایی به سراغ ما می آیند و چه تاثیری بر روان، ذهن و عملکرد ما می گذارند. برای این کار متد مختلفی وجود دارند که می‌توانید با یک جستجوی کوتاه در اینترنت با آنها آشنا شوید.

مبارزه با افکار منفی

به دیگران فکر نکنید

برای اینکه بتوانید حس بهتری نسبت به خود داشته باشید و افکار منفی به سراغ شما نیاید بهتر است به دیگران فکر نکنید و دیگران را بی اهمیت بدانید. به جای فکر کردن به دیگران و قضاوت‌هایشان بهتر است بر روی خود و اعتماد به نفستان کار کنید؛ تا بتوانید افکار منفی را از خود دور کنید.

تکنیک طوطی سخنگو

برای آشنایی با این تکنیک فوق العاده به فیلم زیر توجه نمایید.

استراحت کنید

زمانی را برای خود بگذارید و به ذهن و بدن خود استراحت دهید. خواب کافی می‌تواند سبب افزایش هوش هیجانی و مدیریت احساسات و عواطف شما شود. استراحت و خواب کافی افکار منفی را از شما دور می‌کند و به شما اجازه می‌دهد درمورد موضوعات بهتری فکر کنید.

 مدیتیشن

یکی از راه‌های آرامش ذهنی، استفاده از روش مدیتیشن می‌باشد. هر روز صبح وقتی ذهن شما هنوز مشغولیتی ندارد و بدن شما در اوج آرامش خود قرار دارد، به مدت ۱۵ دقیقه مدیتیشن نمایید. در این زمان هر فکری به سمت شما آمد، آن را متوقف نمایید.

مبارزه با افکار منفی

درباره افکار منفی‌تان بنویسید

علاوه بر فکر کردن به افکار می توانید درباره آن‌ها بنویسید. این را بدانید که این کار تاثیر فوق العاده ای برای آرامش ذهن شما دارد. با نوشتن و فکر کردن به این گونه تفکرات خیلی راحت تر این مشکل را حل می نمایید.

توجه نکردن به افکار منفی

در برخی از زمان‌ها نیاز دارید که افکار منفی را از خود دور کنید و این گونه به مبارزه با آن بپردازید؛ در این زمان‌ها بهتر است حواستان را با فکر کردن به یک موضوع جالب پرت کنید و سعی کنید بر روی موضوع دیگری تمرکز کنید. وقتی بر روی یک موضوع دیگر تمرکز می‌کنید و ذهن خود را وقف فکر کردن به آن موضوع می‌کنید ذهن شما افکار منفی را فراموش می‌کند. گوش دادن به یک موسیقی خاص و یا دیدن یک برنامه تلوزیونی می‌تواند موثر باشد.

مهربان باشید

سعی کنید با خود مهربان باشید و در صورتی که اشتباهی کردید به جای سرزنش کردن خود و ایجاد افکار منفی در ذهنتان مشکل را حل کنید. در صورتی که فردی سمی یا رابطه‌ای سمی را تمام کردید خود را سرزنش نکنید و بدانید که شما بی تقصیر هستید و مشکل رفتار فرد مقابل است.

مراجعه به مشاوره

اگر نتوانستید با افکار منفی خود مبارزه کنید و به تنهایی آن را حل کنید، می‌توانید به یک مشاور و فرد متخصص مراجعه کنید. افکار منفی می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌ها و اختلالات روانی زیادی در فرد شوند؛ اگر که ادامه پیدا کنند و درمان نشوند. اگر افکار منفی در هیچ زمانی شما را رها نمی‌کنند و نمی‌توانید در هیچ شرایطی آن را کنتل کنید با مراجعه به یک روانشناس می‌توانید آن را کنترل کنید.

روانشناس دکتر بیات در کلینیک روانشناسی خود انواع راه‌های برای درمان اختلالات ذهنی را ارائه می‌دهند و در جلسات مشاوره و تراپی خود افکار منفی را از شما دور می‌کنند. افکار منفی سلامت و کیفیت زندگی را کاهش می‌دهند و باعث می‌شوند فرد به انواع بیماری‌های ذهنی و جسمی دچار شود پس بهتر است سریعا به آن رسیدگی شود و مورد درمان قرار گیرد.

سئوالات متداول درمورد مبارزه با افکار منفی

1-آیا افکار منفی می‌توانند منجر به ایجاد بیماری‌های دیگر شوند؟

افکار منفی می‌تواد باعث کاهش کیفیت زندگی و کاهش اعتماد به نفس می‌شود و درصورتی که درمان نشود می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های روانی مانند افسردگی شدید شود.

2-تعداید از تکنیک‌های مبارزه با افکار منفی را نام ببرید؟

 • تنفس عمیق
 • برخی مسائل را بیش از حد شخصی نکنید.
 • درمان اختلالات ذهنی مانند درمان استرس و اضطراب
 • قرار نگرفتن در محیط‌ها و شرایط غمگین و ناراحت کننده
 • جایگزین نمودن تفکرات مثبت بجای منفی
 • مراجعه به مشاور یا روانشناس برای یافتن راه‌های درمانی بهتر.

3-آیا تنفس می‌تواند منجر به کاهش افکار منفی شود؟

نفس کشیدن باعث می‌شود که ضربان قلب کاهش پیدا کند و بدن در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار گیرد. وقتی ذهن شما به تنفس کردن فکر می‌کند و روی آن تمرکز می‌کند دیگر افکار منفی در آن وجود ندارد و به آرامش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *