عواطف کودکان و عوامل موثر بر آن

مرکز مشاوره بیات

ترجمه : حسین بیات روانشناس بالینی

عواطف انسان ها مانند هر یک از جنبه‌ های شخصيتش در نتیجه رشد ظاهر می‌ شوند و از همان صورت کامل و ساخته و پرداخته در او وجود ندارند. بر اثر رشد بدنی و تکامل ذهنی و پاسخ‌ های عاطفی کودک دگرگون می‌ شود و پیچیدگی بیشتری پیدا می‌ کند.

تاثیر و ارزش محرک‌ های عواطف گوناگون کودک همیشه یکسان نمی‌ ماند. به این معنا که چیزی که زمانی کودک را می‌ ترسانده است، ممکن است بعدا کنجکاوی او را برانگیزد و در مرحله دیگری از زندگی اصلا تاثیری در او نکند.

عواطف کودکان خردسال با عواطف بزرگسالان تفاوت برجسته‌ ای دارند:

کودک برخلاف بزرگسالان می‌ تواند یک باره و بی پرده هیجانات عاطفی خود را بیرون بریزد. به همین علت، حالات عاطفی او زود سپری می‌ شوند. اما با افزایش سن چون رفتارش زیر کنترل عادات و قواعد اجتماعی درمی‌ آید، دیگر نمی‌ تواند با آزادی و سرعت پیشین در مقابل محرک‌ های عاطفی عکس‌ العمل نشان دهد.

ظهور ناگهانی عواطف بچه با شدتی همراه است که در بزرگسالان به ندرت دیده می‌ شود. پاسخ عاطفی کودک درجات شدت و ضعف نمی‌ شناسد. یعنی واکنش او در مقابل یک امر ناچیز به همان شدت است که در برابر یک امر جدی و مهم. مشاهده این وضع در خردسالان برای بزرگترها که به طبیعت آن ها آشنا نیستند، اسباب شگفتی می‌ شود.

پاسخ‌ های عاطفی کودک متفاوت اند :

مشاهده رفتار کودکان معلوم کرده است که افراد یک گروه وقتی با یک محرک ترس‌ آور یا ناراحت کننده مواجه می‌ شوند، هر یک به نحوی دیگر پاسخ نشان می‌ دهد. این امر نه تنها درباره محرک‌ های ترس‌ آور بلکه در مورد همه عواطف صدق می‌ کند. هنگام ترس یک بچه از اتاق می‌ گریزد، دیگری پشت مادر پنهان می‌ شود و سومی شاید همان جا می‌ ماند و گریه می‌ کند. این تنوع در رفتار عاطفی نتیجه یادگیری‌ ها و محیط بچه‌ ها است وگرنه نوزادان که از تجارب عاری هستند در برابر یک محرک همه یکسان واکنش نشان می‌ دهند.

عواطف کودکان را می‌ توان با علائم رفتار تشخیص داد :

یک بزرگسال می‌ تواند احساسات و عواطف خود را پنهان کند و پی بردن به حالات درونی آن ها مشکل است. در حالی که در بچه‌ ها چنین نیست. گرفتگی، بی‌قراری، خیالبافی، خیس کردن پی در پی خود، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، بی‌اشتهایی، حرکات بچگانه، پی در پی گریستن، لجبازی و عارضه حمله علائمی هستند که بر عواطف افشا نشده کودک دلالت می‌ کنند. هیجانات درونی عموما در پسران بیشتر از دختران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.