ترس چیزی بالاتر از تصور ذهنی نیست

ترس ذهنی

ترس یکی از ابتدایی‌ترین واکنش‌هایی است که یک فرد تجربه می‌کند و می‌تواند نسبت به شرایط و جامعه که در آن زندگی کرده‌ایم متفاوت باشد. ترس ذهنی یکی از انواع ترس است که در ذهن ایجاد می‌شود و علت واقعی و قابل مشاهده ندارد؛ اما می‌تواند منجر به اختلال در زندگی روزمره شود پس درمان ترس ذهنی حتمی و ضروری است.

ترس چیست؟

شاید ساده‌ترین تعریف ترس این باشد که ترس احساسی درونی است که در مقابل خطر ایجاد می‌شود و ما را از آن دور می‌سازد. ترس، یک واکنش هوشمندانه از طرف مغز است که از آسیب رسیدن به ما جلوگیری می‌کند. هنگامی که خطری ما را تهدید می‌کند، بایستی بترسیم و در برابر آن از خود محافظت کنیم. ترس باعث می‌شود از شرایط و محیطی که برای ما خطر آفرین است، دوری کنیم.

ترس‌ها به دو نوع عینی و ذهنی تقسیم می‌شوند. ترس‌های عینی ترس‌هایی هستند که در پس آنها باور منطقی وجود دارد و باعث بقای ما می‌شوند.  ترس‌های ذهنی غیر منطقی هستند و در سطح ناخوداگاه قرار می‌گیرند ریشه اصلی این ترس‌ها می‌تواند ترس از مرگ،ترس از آینده، ترس از مساله‌ای غیرقابل پیش بینی و … باشد.

انسان،شی و یا حتی افکار می‌تواند باعث ترس ذهنی در فرد شود. انسان به طور طبیعی، ممکن است از گرگ درنده در بیابان بترسد چون ممکن است باعث مرگ او شود. درحالی که بعضی از ترس‌های بیرونی مثل ترس از مرگ تعریف واضحی ندارند اما ممکن است کل زندگی ما را در بربگیرند. ترس ایجاد تنش می‌کند که اگر ادامه دار باشد برای سلامتی فرد قطعا آسیب رسان است و درمان ترس ذهنی برای داشتن زندگی سالم ضروری است.

درمان ترس ذهنی

ترس ذهنی

همان طور که اشاره شد ترس نوع‌های متفاوتی دارد که ترس ذهنی یکی از آن‌ها است. ترس ذهنی به این معنی است که فرد به یک نیروی بزرگ و منفی در دنیای بیرون اعتقاد دارد که واقعی و قابل دیدن نیست ولی ترس واقعی یک محرک واقعی در دنیای بیرون دارد. ترس در ذهن افراد اتفاق می‌افتد؛ مثلا این افراد به اتفاقات ترسناک گذشته خود فکر کرده و بی دلیل ترس آن را وارد زندگی و تصمیمات پیش روی خود می‌کنند. درمان ترس ذهنی می‌تواند فرد را در زندگی و تصمیمات خود رشد دهد.

غلبه و درمان ترس ذهنی

برای اینکه بتوانیم زندگی سالم و رو به رشدی داشته باشیم باید با درمان ترس ذهنی و روبه‌رو شدن با ترس‌هایمان به آرامش برسیم و بتوانیم کار و زندگی خود را بدون ترس و اضطراب پیش ببریم. مراجعه به مشاوره فردی می‌تواند تاثیر بسزایی در درمان ترس ذهنی باشد

ترس خود را شناسایی کنیم

ترس اگر از مقدار طبیعی خود بیشتر شود دیگر یک عامل بازدارنده که منجر به حفظ و نگه‌داری می‌شود نیست بلکه تبدیل به دشمنی می‌شود که شما را از رسیدن به موفقیت‌های بزرگ و زندگی پر از آرامش باز می‌دارد. مهم‌ترین دلیلی که باعث ایجاد ترس می‌شود ناشناخته بودن علت و پیامد آن است. پس بهتر است که ترس خود را به خوبی بررسی کنیم و با آن روبه‌رو شویم.

با ترس خود روبه‌رو شوید

در بسیاری از موارد ترس از اتفاق افتادن یک حادثه از خود حادثه سخت‌تر و وحشتناک‌تر است. برای اینکه بتوانید بر ترس خود غلبه کنید بهتر است با آن مواجهه کنید و به بدترین و شدیدترین حالت‌هایی که ممکن است ایجاد شود فکر کنید؛ بی شک ترس شما از آن واقعه کم‌تر می‌شود به دلیل اینکه شما بدترین حالت را تصور کرده و با آن روبه‌رو شده‌اید.

تماس با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات

مراجعه به مشاوره

مراجعه به مشاور برای درمان ترس می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب باشد. ترس می‌تواند منجر به پانیک و استرس و اضطراب شدید شود که یک مشاور با تجربه می‌تواند بهترین کمک را در این زمینه کند. گوه درمانی یکی از روش‌هایی است که معمولا مشاوران توصیه می‌کنند. در گروه درمانی افرادی که مشکلات مشابه دارند دور هم جمع می‌شوند و از تجربیات و روند بهبود خود صحبت می‌کنند.

ترس ذهنی

چگونگی ایجاد ترس

باورهایی که در افکار ما وجود دارد منجر به ایجاد ترس می‌شود. شیوه تربیتی در دنیای امروزی باعث شده که امکان تجربه کردن و خطا کردن از افراد گرفته شود؛ به خصوص در کشور ما حتی به کودکان نیز اجازه تجربه کردن داده نمی‌شود و منجر به ایجاد ترس از انجام دادن کارهای مختلف در بزرگسالی می‌شود.

فوبیا یا ترس شدید ذهنی

فوبیا نوعی واکنش و ترس بیش از حد و غیرطبیعی است. ترس فوبیا می‌تواند از مکان، موقعیت، موجودات زنده و اشیا باشد و درهنگام رویارویی با منبع ترس فرد دچار احساس ترس بیش از حد شود و علائمی مانند ضربان قلب و تپش قلب بالا، تنگی نفس، خشک شدن دهان، درد معده، حالت تهوع، بالا رفتن فشار خون و سرگیجه و سردرد و … را تجربه کند.

علت ابتلا به فوبیا می‌تواند ژنتیک و محیط باشد؛ مثلا کودکانی که نزدیکانشان به فوبیا یا ترس شدید دچار هستند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری ذهنی قرار می‌گیرند. فوبیا انواع مختلفی دارد که شامل آگورافوبیا (Agoraphobia)، فوبیای اجتماعی (Social Anxiety Phobia)، فوبیای عملکرد (Glossophobia)، آکروفوبیا (Acrophobia)، هِموفوبیا (Hemophobia)، آوینوفوبیا (Aviophobia) و … می‌شود.

ترس واکنش طبیعی ذهن ما به موقعیت‌های خطرناک است که نباید منجر به اختلال در زندگی و کار ما شود در این صورت نیاز به درمان دارد. در مرکز روانشناسی بیات انواع روش‌ها برای درمان و مغابله با ترس توسط مشاوران و پزشکان باتجربه ارائه داده می‌شود که می‌تواند شما را از ترس خود رهایی دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *