ترس چیزی بالاتر از تصور ذهنی نیست

به قلم حسين بيات، روانشناس بالينی

شاید ساده ترین تعریف ترس این باشد که ترس، احساسی درونی ست که در مقابل خطر، ایجاد می شود و ما را از آن دور می سازد. ترس، یک واکنش هوشمندانه از طرف مغز است، تا از آسیب رسید به ما جلوگیری کند. هنگامی که خطری ما را تهدید می کند، بایستی بترسیم و در برابر آن از خود محافظت کنیم. ترس باعث می شود از شرایط و محیطی که برای ما خطر آفرین است، دوری کنیم.

نوروفیدبک کودکان

ترس ها یا عینی هستند و یا ذهنی . ترس های عینی ترس هایی است که در پس آنها باور منطقی وجود دارد که باعث بقای ما می شود، بنابراین ما آن ها را می شناسیم و کنترل می کنیم یا ترس ها غیرمنطقی و ذهنی است و در سطح ناخوداگاه که ریشه اصلی اش را نمی بینیم مانند ترس از مرگ ،ترس از آینده ، ترس از مساله ای غیرقابل پیش بینی و …

در واقع ترس همان احساس است که به واسطه تهدید بر فردیت ما و بر داشته های ما حاصل می شود. وقتی کسی از چیزی می ترسد گویا آن چیز موقعیت،انسان،شی و یا حتی مفهوم ذهنی قرار است تهدیدی بر وجود آن به حساب آید به طور طبیعی، ممکن است از گرگ درنده در بیابان بترسیم چون ممکن است کشته شویم ولی بعضی از ترس های بیرونی تعریف واضحی ندارند اما ممکن است کل زندگی ما را در بربگیرند مثل ترس از مرگ.

ترس ایجاد تنش می کند واین تنش اگر ادامه دار باشد برای سلامتی فرد قطعا آسیب رسان است ،در بزرگسالان ترس ریشه در هراس فرد از متلاشی شدن کلیت و از دست دادن کنترل برای حفظ یکپارچگی خوداست.

اگر فرد به دلایل مختلف حس کنترل را ازدست بدهداین ترس باعث ویرانی انسجام شخصیتی اش می شود که نمونه آن را دربیماران (اسکیزوفرنی) مشاهده می کنیم ولی در بیشتر اوقات فرد ترس را تحمل می کند وبا خود درهمه امور زندگی همراهی می کند که اثرش را درنداشتن توجه و حواس پرتی است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *