هوش هیجانی

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسن بیات روانشناس بالینی

امروزه روانشناسان علاوه بر توجهی که به تفاوت افراد از لحاظ هوش عقلی (IQ) دارند، هوش هیجانی (سوادهيجاني)يا EQ را نیز به عنوان یک تفاوت عمده بین شخصیت‌ های مختلف قلمداد می‌ کنند. به طوری که افراد مختلف ممکن است از لحاظ میزان بهره هوش هیجانی متفاوت از یکدیگر باشند و این تفاوت به شیوه‌ های گوناگون در زندگی آن ها نمود پیدا کند. کارکردها و عملکرد های افراد به دلیل داشتن درجه هوش هیجانی متفاوت بوده و کل زندگی آن ها را تحت‌ الشعاع خود قرار می‌ دهد.

هوش هيجانی (سوادهيجانd) يا eq چیست ؟

هوش هیجانی، شیوه برخورد فرد با مسائل و فراز نشیب‌ های زندگی را نشان می‌ دهد. به عبارتی هوش هیجانی مجموعه‌ ای از خصوصیات شخصیتی است که در سرنوشت و سبک زندگی فرد موثر است. این خصوصیات شخصیتی موجب می‌ شود که فرد از شیوه‌ های مناسب برای گذران زندگی و مراحل آن استفاده می‌ کند. این افراد رضایت از زندگی بیشتری دارند، شاداب‌ تر هستند.ارتباط بهتری با اطرافیان برقرار می‌ کنند و قدرت سازش بیشتری با مشکلات عاطفی و هیجانی دارند. از زندگی عاطفی غنی و سرشاری برخوردار هستند. دلسوز و پرملاحظه هستند. مسئولیت پذیری بیشتری دارند. در مورد خود برداشت و نگرش مثبتی دارند. با خود راحت هستند و بیشتر از افراد دیگر پذیرای تجارب احساسی و هیجانی هستند.

هوش هيجانی و شناخت احساسات خود :

خود آگاهی و شناسایی نوع و شدت احساسات خود بخش مهمی از هوش هیجانی است. فردی که احساسات خود را به راحتی شناسایی می‌ کند، واکنش سریع‌ تری در برخورد با مسائل دارد. به عبارتی قدم اول در ارائه و استفاده از راهکارها برای مسائل زندگی شناسایی احساسات است. در اغلب مسائل زندگی احساسات و عواطف ما دخیل هستند. بنابراین هوش هیجانی عمدتا با این مسائل درگیر است. و بخشی از آن که شناسایی نوع و شدت احساسات را بر عهده دارد، اولین مراحل را برای آماده شدن فرد برای اجرای مراحل بعدی طی می‌ کند. تا زمانی که فرد با تاخیر و با مشکل از احساسات خود سر در می‌ آورد، امکان اداره و کنترل این احساسات نیز در او با تاخیر همراه خواهد بود. سرعت عمل در اجرای این مراحل بالا بودن هوش هیجانی فرد را نشان می‌ دهد.

هوش هیجانی و کنترل احساسات :

افرادی که هوش هیجانی بالاتری دارند، راحت‌ تر از دیگر افراد احساسات خود را کنترل می‌ کنند. قدرت بیشتری برای تحت اختیار درآوردن عواطف خود دارند و اجازه نمی‌ دهند عواطف آن ها بیش از حد لازم و در سطح افراطی عمل کند یا پسروی عاطفی داشته باشند. آن ها برای کنترل احساسات خود شگرد ها و مهارت‌ های زیادی را می‌ دانند و در اکثر موارد با سرعت عمل از این مهارت‌ ها و شگردها استفاده می‌ کنند. آن ها را به راحتی خشم خود را کنترل کرده و آن را در مسیر درست برای تخلیه و رسیدن به نتیجه مناسب هدایت می‌ کند. زود و نابهنگام مضطرب نمی‌ شوند و در این موارد می‌ دانند که چگونه باید آرامش خود را حفظ کنند.

هوش هیجانی و روابط اجتماعی :

افرادی که از هوش هیجانی بالاتری برخوردارند، از لحاظ روابط اجتماعی بسیار موفق هستند. آن ها به راحتی روابط خود را برقرار می کنند، می‌توانند با مهارت‌ هایی که دارند، این روابط را حفظ کرده و تحکیم ببخشند. آن ها در روابط خود راحت، فاقد اضطراب و خونگرم عمل می‌ کنند و دیگران را نیز به راحتی می‌ پذیرند. افراد دیگر در ارتباط با این افراد احساس راحتی و آرامش می‌ کنند و معمولا تمایل بیشتری برای ادامه ارتباط با این افراد دارند. در حالی که افرادی ‌که دارای هوش هیجانی پائین‌ تری هستند، در روابط ، سرد و خشک ارزیابی می‌ شوند و اغلب روابط آن ها در همان مراحل اولیه با شکست مواجه می‌ شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.