چگونه دوست صمیمی خود را شناسایی کنیم؟

دوست صمیمی
دوست صمیمی چه کسی است؟ چرا به دوست صمیمی نیاز داریم؟ آیا دوست صمیمی از دوست عادی قابل تشخیص است؟ برای گرفتن جواب سئوالات گفته شده و آشنایی با دوست صمیمی همراه ما باشید. دوست صمیمی ویژگی‌های مشخصی دارد و فردی است که شما با او احساس راحتی می‌کنید و می‌توانید هرچیزی را با او به اشتراک بگذارید و در شادی و غم خود او را شریک کنید. دوست صمیمی منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس و حس دیده شدن در اجتماع می‌شود.

دوست صمیمی چه کسی است؟

دوست می‌تواند یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های موجود در زندگی هر فردی باشد. صمیمیت به معنای ارادت، خلوص، دوستی و مهربانی است و دوست صمیمی منبع آرامش و صمیمت است که افراد در دوره‌های مختلف زندگی خود این نوع رابطه را تجربه می‌کنند. نیاز به داشتن دوست صمیمی یک نیاز همگانی است؛ به همین دلیل افراد از کودکی به دنبال راه‌حل و مهارت‌هایی برای یافتن دوستی‌های صمیمانه هستند. انسان‌‌ها از دوران کودکی تلاش‌‌های خود را برای ارتباط برقرار کردن با افرادی خارج از دایره افراد خانواده‌شان، شروع می‌‌کنند. در واقع دوست صمیمی کسی است که شما ارتباط عاطفی و فکری نزدیکی با او برقرار می‌‌کنید و از اعضای خانواده شما نیست.

زمانی می‌توانیم فردی را دوست صمیمی خود بدانیم که با او شفاف، صادق و مهربان باشیم و بتوانیم به او اعتماد کنیم. یکی از موضوعاتی که در دوستی اهمیت بالایی دارد این است که اگر از رفتار دوست خود ناراحت شدید بتوانید با او در این مورد صحبت کنید و بدون هیچ گونه سانسور احساسات خود را بیان کنید. دوستان صمیمی اگر از یکدیگر ناراحت باشند با هم در مورد آن صحبت می‌کنند و سعی می‌کنند یکدیگر را ناراحت نکنند.

دوست صمیمی

چگونه روابط خود را صمیمانه‌تر کنیم؟

یافتن دوست و نگه داشتن نیاز به مهارت دارد و برخی افراد مهارت بالایی در آن دارد درحالی که بقیه می‌توانند با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند برای یافتن دوست روبه‌رو شوند. برخی افراد نمی‌توانند روابط خود را صمیمی کنند و دوستان صمیمی ندارند. انجام روش‌های مختلفی که توسط مشاوره فردی و اجتماعی توصیه شده است می‌تواند منجر به صمیمانه‌ شدن روابط شود. اولین راه خود افشایی است؛ خود افشایی به معنی گفتن تمام رازهای زندگی نیست ولی باید بتوانید درمورد موضوعات مشترک خود با دوستتان صحبت کنید و به صحبت‌های او گوش دهید.

از تمسخر و تحقیر دوست خود بپرهیزید و سعی کنید رابطه خود را با شوخی به موقع و صحیح عمیق‌تر کنید؛ درصورتی که دوستتان از شوخی شما ناراحت شد سعی کنید به احساسات او احترام گذشته و راه دیگری برای افزایش صمیمیت را انتخاب کنید. با یکدیگر تعارف نکنید و سعی کنید چیزی که در ذهن خود دارید را با دوستتان به اشتراک بگذارید این‌گونه می‌توانید رابطه خود را صمیمی‌تر کنید. در آخر برای یکدیگر وقت بگذارید و سعی کنید زمانی را پیدا کنید که با او صحبت کنید و یا به تفریحات مشترک بپردازید.

نقش دوست صمیمی در زندگی

  • دوست صمیمی فردی است که شما به او احساس تعلق دارید.
  • هویت یابی افراد در سنین نوجوانی و درکنار همسالان و دوستان رخ می‌دهد.
  • دوست صمیمی منجر به داشتن حمایت اجتماعی در موقعیت‌های مورد نیاز می‌شود.
  • با دوستان صمیمی می‌توان تفریح و شادی را تجربه کنید و حس خوب و انرژی دریافت کنید.
  • دریافت احساس ارزشمند و مهم بودن.
  • دریافت حس همدلی و به اشتراک گذاشتن عقاید و احساسات.
دوست صمیمی

ویژگی‌هایی شناسایی دوست صمیمی

ما در طول زندگی خود با افراد مختلفی آشنا می‌شویم و دوستانی پیدا می‌کنیم؛ تعداد این افراد با توجه به خصوصیات و شرایط ما می‌تواند متفاوت باشد. همه‌ی این افراد تبدیل به دوست و دوست صمیمی نمی‌شوند و ممکن است در زمان‌های مختلفی احساس صمیمت شما با یکی از دوستانتان بخاطر شرایطی که شما یا او در آن قرار گرفته‌اید بیشتر شود. برای اینکه بتوانید دوست صمیمی خود را شناسایی کنید می‌توانید با ویژگی‌های دوست صمیمی و تفاوت آن با یک دوستی ساده آشنا شوید.

اعتماد داشتن به یکدیگر

اعتماد داشتن به یکدیگر یکی از ویژگی‌های اساسی دوستی صمیمانه است. شما باید به این فرد که دوست صمیمی خود می‌دانید اعتماد داشته باشید و اگر رازی را به او می‌گویید مطمئن باشید که فاش نمی‌شود؛ یا اگر قراری با یکدیگر بگذارید تردید نداشته باشید که دوست شما به قرار تایین شده می‌آید. این اعتماد باید دو طرفه باشد و همین طور که شما به او اعتماد دارید فرد مقابل نیز به شما اعتماد داشته باشد.

اولین نفری که با او صحبت می‌کنید

بهترین دوست شما کسی است که هر اتفاقی که برای شما می‌افتد خوب یا بد را با او به اشتراک می‌گذارید. دوست صمیمی همیشه یکی از افراد مهم لیست شما است که در کنار پدر و مادر، خواهر و برادر قرار می‌گیرد. ممکن است با دوست خود تماس بگیرید یا به او پیام دهید؛ روش‌ها متفاوت است ولی او از اتفاقات مهم زندگی شما مطلع است.

در خوشی و ناراحتی کنار شما هستند

بهترین دوست شما کسی است که همه اخبار خود را با او به اشتراک می گذارید، در حالی که سایر دوستان ممکن است فقط در زمان‌های خاص در کنار شما باشند. دوستان مختلف می‌توانند در شادی یا ناراحتی شما شریک باشند ولی دوست صمیمی می‌تواند در هردو آن شریک باشد و در ناراحتی با شما همدردی کند یا در خوشحالی با شما شاد شود.

دوست صمیمی منبع انگیزه

دوست شما باید منبع انگیزه شما باشد و شما را در رسیدن به بهترین ورژن خود همراهی کند. دوستان صمیمی سعی می‌کنند بهترین ویژگی‌های یکدیگر را شناسایی کرده و آن ویژگی را رشد دهند و همیشه به هم الهام می‌دهند که افراد بهتری باشند.

تماس با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات

در این مقاله درمورد اینکه دوست صمیمی چه کسی است و چگونه می‌توان روابط خود را صمیمی‌تر کرد صحبت کردیم. افراد با توجه به ویژگی‌های شخصیتی که دارند می‌توانند دوستانی با ویژگی‌های متفاوتی انتخاب کنند؛ اگر در یافتن دوست مناسب دچار مشکل هستید و نمی‌توانید رفتار صحیحی با دوستان خود داشته باشید می‌توانید با دریافت مشاوره سطح مهارت دوست یابی خود را افزایش دهید. دکتر بیات در مرکز روانشناسی بیات بهترین جلسات مشاوره را در اختیار شما قرا می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *