روانشناسی زرد | آیا باعث بهتر شدن زندگی شما می‌شود؟

روانشناسی زرد
روانشناسی زرد یکی از مشکلاتی است که امروزه انسان‌ها در سراسر جهان مخصوصا افرادی که در فضای مجازی فعالیت دارند را به خود مبتلا کرده است. این نوع از روانشناسی برخلاف روانشناسی علمی از درمان افراد با اختلالات و مشکلات روحی و روانی جلوگیری می‌کند و به آن‌ها راه‌حل‌های سریع و بدون هیچ پایه و اساس علمی می‌دهد. این گونه راه‌حل‌ها فقط می‌توانند برای زمان کوتاهی مشکل افراد را حل کنند و بعد از آن می‌تواند حتی مشکلات بیشتری را نیز بوجود آورد. شناخت مطالب زرد و ویژگی‌های آن به ما کمک می‌کند تا مبتلا به آن نشویم و سلامت خود را در خطر نیندازیم.
 

روانشناسی زرد چیست؟ 

روانشناسی عامه پسند(پاپ) با تاکید بر احساسات شخصی و تکنیک‌های خود درمانی به دنبال درمان مشکلات مهم و دشوار با استفاده از راه‌حل‌های فوری است. روانشناسی عامه پسند در ایران با نام روانشناسی زرد شناخته می‌شود و این نوع روانشناسی از طرف تحقیقات علمی و بالینی مورد تایید قرار نمی‌گیرد. مطالب زرد هرگونه درمان، تکنیک یا ایدئولوژی روان‌شناختی که از طریق کتاب، سوشال مدیا، برنامه تلوزیونی یا افراد معروف محبوبیت پیدا کرده باشد را شامل می‌شود. افراد زیادی در سراسر جهان و ایران این نوع روانشناسی را تبلیغ می‌کنند که از میان آن‌ها می‌توان به فیل مک گرو و اپرا وینفری که شهرت جهانی دارند و فرهنگ هلاکوئی و محمود انوشه که در ایران بسیار شناخته شده هستند اشاره کرد.روانشناسی زرد همان طور که اشاره شد در ایران نیز وجود دارد و اگر در فضای مجازی فعالیت داشته باشید مطمئنا با تبلیغات و محتواهای مختلفی که شامل این نوع روانشناسی می‌شوند رو به رو شده‌اید. در این‌گونه مطالب برای مشکلات مختلف به دنبال پاسخ‌های بسیار کوتاه هستند و به اصطلاح می‌خواهند راه صد سال را یک شب طی کنند. مانند اینکه در یک روز فردی را عاشق کنید، چگونه در یک شب ثروتمند شوید یا لاغری در یک ماه و … شامل این گونه مطالب زرد می‌شود.فریب روانشناسی زرد را نخورید

فریب روانشناسی زرد را نخورید!

دکتر بیات درمورد روانشناسی زرد و روانشناسی علمی نظر تخصصی خود را ارائه داده‌اند تا بتوانید با شناخت این نوع مطالب زرد و تشخیص آن از روانشناسی علمی از دچار شدن به آن جلوگیری کنید. این روزها در شبکه‌های اجتماعی با مطالب گوناگونی با عناوین موفقیت، امید،انگیزش، پیشرفت و …مواجه می‌شویم که بسیاری از آنها محتوای زرد و غیر علمی دارند. روانشناسان زرد معمولا حرف خود را تغییر نمی‌دهند و اگر شما سخنرانی‌ها و موضوعاتی را که این روانشناسان مطرح کرده‌اند با سخنان امروزشان مقایسه کنید در آن تغیری نمی‎بینید؛ این در حالی است که علم روانشناسی علمی به روز است و هر روز روش‌های جدید مانند درمان با بیوفیدبک را برای تشخیص و درمان انواع مشکلات مانند درمان استرس و اضطراب، درمان افسردگی و … ارائه می‌دهد. در نوشته زیر به تفاوت‌ها اصلی روانشناسی زرد و روانشناسی علمی می‌پردازیم.

شماره تماس روانشناس در شیراز

چگونه روانشناسی زرد را تشخیص دهیم؟ 

در این نوع روانشناسی به شما گفته می‌شود که تغییر و موفقیت و سلامت یک شبه رخ می‌دهد، به شما القا می‌کنند که با مطالعه کتاب‌هایشان یک شبه پولدار می‌شوید، یک شبه اعتماد به نفس، ثروت و شهرت را جذب می‌کنید و در عرض چند دقیقه از افسردگی و اضطراب رها می‌شوید. سخنان و کتاب‌های این افراد پایه و اساس علمی ندارند. این روش‌ها موقتا و برای مدت بسیار کوتاهی شاید حالتان را خوب کند ولی بعد از مدتی دوباره سر و کله مشکلتان پیدا می‌شود. این گونه کتاب‌ها دارای نام‌های جذابی مثل موفقیت نامحدود، پیش بینی آینده، نفوذ بر دلها و قدرت جذبه هستند که اساسا نظر شخصی نویسنده را نشان می‌دهند و هیچ گونه مبنی علمی و تخصصی ندارند.

مطالب زرد ویژگی‌های متفاوتی دارد که با اطلاع داشتن از آن می‌توانید این گونه مطالب را شناسایی کرده و از آن‌ها دوری کنید. سخنان و راه‌حل‌های این گونه روانشناسان پیش از حد رویایی و خوب است؛ در حالی که زندگی طبیعی سختی‌ها و مشکلات خود را دارد و هیچ موفقیتی بدون تلاش بدست نمی‌آید. سخنان روانشناسان زرد غیرکاربردی و بدون هیچ گونه پایه و اساس علمی است و در واقع نظریه‌های است که از نظر شخصی روانشناسان منشا می‌گیرد.

روانشناسی علمی و ویژگی‌های آن

روانشناسی علمی و ویژگی‌های آن 

تغییر رفتار، رشد و درمان فرآیندی مداوم، مستمر، طولانی مدت است و لازمه تلاش و خودنگری و خودسازی دائمی است و مثل شربت سرفه و آمپول پنی سیلین می‌تواند حتی تلخ و دردناک باشد. دستورالعمل‌ها و فرمول‌های تغییر رشد و درمان پایه علمی و پژوهشی دارند، و بر پایه دیدگاه نظریه پردازان روانشناس و روان درمانگر قرار گرفته است.  در طول زمان و با افزایش خود آگاهی و ریشه یابی مشکل، حالتان خوب می‌شود و می‌توانید بر حل مشکلتان مسلط شوید تغییر رفتار یا بهبودی یا به کمک کتاب های خودیاری علمی و یا مشاور و روان درمانگر صورت می‌گیرد. روانشناس نماها و کتاب‌های زرد شبه علمی بیشتر از اینکه کمک کننده باشند، فرد را نسبت به تغییر خود ناامید و حتی پشیمان می‌کنند.

معایب اصلی روانشناسی عامه پسند

روانشناسی عامه پسند یا زرد شاید بتواند فرد را برای مدت زمان کوتاهی خوشحال و موفق نشان دهد؛ اما یک راه حل علمی نیست و اثر زودگذری دارد و زمانی که تاثیر سخنان و مطالب انگیزشی از بین برود فرد از قبل مشکلات بیشتری دارد. مهم‌ترین عیب مطالب زرد دور کردن افراد از درمان واقعی و حقیقی است. سلامت روحی و جسمی یکی از مهم‌ترین مسائلی است که انسان را درگیر کرده است و روانشناسی زرد با ارائه راه‌حل‌های نامناسب باعث می‌شود فرد به درستی درمان نشود. درمان وسواس، استرس و اضطراب و درمان افسردگی و دیگر اختلالات روانی نیاز به تلاش مستمر و طولانی بیمار و پزشک یا روانشناس او است و با استفاده از تکنیک‌های سریع درمان نمی‌شود.

یکی دیگر از معایب این نوع از روانشناسی سودجویی است. بسیاری از افرادی که در فضای مجازی مطالب زرد را تبلیغ می‌کنند؛ دوره‌ها و کتاب‌های خود را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند و این نوع مطالب فقط برای سودجویی طراحی می‌شوند و هیچ گونه کمکی به افراد نمی‌کنند. یکی دیگر از معایب مطالب زرد  به وجود آوردن باورهای غلط و نادرست است. این گونه باورها می‌توانند در فرهنگ و عقاید مردم یک جامعه نفوذ کرده و مشکلات فرهنگی را ایجاد کنند.

در این مقاله درمورد روانشناسی زرد و ویژگی‌ها و معایب آن صحبت کردیم. برای اینکه بتوانید از این گونه مطالب زرد دوری کنید باید اطلاعات و اگاهی خود را بالا ببرید؛ این موضوع باعث می‌شود فریب مطالب غیر علمی و کاملا اشتباه را نخورید و موفقیت و آرامش خود را از راه‌های درست جویا شوید. در مرکز روانشناسی و نوروفیدبک بیات انواع راه‌حل‌های علمی برای درمان اختلالات مختلف و رسیدن به عادت‌های صحیح توسط دکتر حسین بیات ارائه داده می‌شود. با مراجعه به مراکز تخصصی می‌توانید بهترین کمک را دریافت کنید پس به دنبال مطالب و روانشناسان زرد نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *