علائم بلوغ زودرس چیست و چه علل و پیامدهایی دارد

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسن بیات روانشناس بالینی

فهمیدن اینکه فرزندتان دچار بلوغ زودرس شده است، می ‌تواند زنگ خطری برای شما باشد. چرا این اتفاق می‌افتد! آیا واقعا فرزند شما می ‌تواند اثرات جسمی و روانی بلوغ زودرس را مدیریت کند! بسیاری از کودکانی که دچار بلوغ زودرس می‌ شوند، نیازی به درمان ندارند. در موارد ضروری هم درمان فقط به توقف روند بلوغ کمک می‌ کند.

بلوغ معمولا در دختران بین سنین ۸ تا ۱۳ سال و در پسرها بین سنین ۹ تا ۱۴ سال آغاز می ‌شود. پزشکان بلوغ زودرس را زمانی تشخیص می ‌دهند که به دلایلی نامعلوم، این روند طبیعی زودتر آغاز شود و با رشد استخوان و جهش رشدی همراه باشد. بلوغ زودرس در دخترانی که قبل از سن ۷ سالگی و پسرانی که قبل از سن ۹ سالگی نشانه‌ های مهم بلوغ در آن ها دیده شود، تشخیص داده می ‌شود. تقریبا ۱ کودک از میان ۵ هزار کودک به بلوغ زودرس دچار می‌ شود.

انواع بلوغ زودرس :

۱_ بلوغ زودرس مرکزی
۲_ بلوغ زودرس محیطی

بلوغ زودرس مرکزی شایع‌ تر از بلوغ زودرس محیطی است. این روند برای بلوغ طبیعی نیز یکسان است اما زودتر از موعد اتفاق می‌ افتد. غده‌ هیپوفیز هورمونی به نام گونادوتروپین تولید می ‌کند. این هورمون‌ باعث تحریک بیضه‌ ها و تخمدان ‌ها می‌ شود تا هورمون ‌های دیگر یعنی تستوسترون یا استروژن تولید شود. این ها هورمون‌ های جنسی هستند که باعث تغییرات جنسی در دوران بلوغ (مانند رشد سینه‌ ها در دختران) می ‌شوند. بلوغ زودرس محیطی یا بلوغ زودرس کاذب، شرایط متفاوتی دارد. این نوع بلوغ زودرس به ‌ندرت اتفاق می‌ افتد. هورمون‌ های استروژن و تستوسترون باعث بروز علائم بلوغ می ‌شوند، اما مغز و غده‌ی هیپوفیز درگیر نمی‌شوند. بلوغ زودرس محیطی معمولا در اثر اختلالاتی در تخمدان‌ ها، بیضه ‌ها، غدد آدرنال یا غده‌ تیروئید بسیار کم‌کار ایجاد می ‌شود.

علائم بلوغ زودرس :

علائم بلوغ طبیعی و بلوغ زودرس تقریبا مشابه است، فقط (زمان وقوع بلوغ) تعین ‌کننده‌ طبیعی یا زودرس بودن بلوغ است. این علائم عبارت اند از:

در دختران :

  • بزرگ شدن سینه (که اغلب اولین نشانه است)
  • عادت ماهانه (که معمولا ۲ یا ۳ سال بعد از شروع علائم اولیه دیده می ‌شود)

در پسران :

  • رشد بیضه ها، آلت تناسلی و کیسه‌ بیضه
  • بَم شدن صدا (که معمولا آخرین نشانه‌ بلوغ در پسران است)

پیامد های بلوغ زودرس :

  • کوتاهی قد

  • مشکلات رفتاری

  • استرس

  • فعالیت ‌های جنسی در سنین پایین ‌تر

نکاتی که باید والدین به‌یاد داشته باشند :

نگران شدن درباره‌ی بلوغ زودرس کودکتان کافی نیست! شما به‌ عنوان پدر و مادر باید علائم بلوغ زودرس را جدی بگیرید. این علائم باید توسط متخصص غدد کودکان مورد بررسی قرار بگیرند. کودکان و والدین نباید به بلوغ زودرس به چشم یک بیماری ترسناک نگاه کنند. علائمی که ممکن است علائم بلوغ زودرس در نظر گرفته شود، اغلب به این اختلال ربطی ندارند و خودبه‌خود حل می‌شوند. بسیاری از کودکانی که علائم بلوغ زودرس دارند، هم از لحاظ پزشکی، هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ اجتماعی سالم هستند و مشکلی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *