درمان PTSD با نوروفیدبک | روشی نوین و کارآمد

درمان PTSD با نوروفیدبک

درمان PTSD با نوروفیدبک یکی از روش‌هایی است که توسط متخصصان برای درمان اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD استفاده می‌شود. اختلال استرس پس از سانحه بعد از یک اتفاق وحشتناک می‌تواند به وجود بیاید و در صورتی که درمان نشود باعث ایجاد اختلال در زندگی طبیعی فرد می‌شود. درمان PTSD با نوروفیدبک که یکی از اختلالات شایع در سطح جهان است به دلیل غیر تهاجمی بودن و نداشتن عوارض بسیار مورد توجه است.

اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD چیست؟

اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD(Post-traumatic stress disorder) یک وضعیت سلامت روان است که پس از یک سانحه و رویداد وحشتناک رخ می‌دهد. اتفاقاتی مانند جنگ، جنایت، آتش سوزی، تصادف، مرگ و آزار و تجاوز جنسی می‌تواند باعث ایجاد اختلال استرس پس از سانحه شود. هر کسی ممکن است پس از یک حادثه دچار ترس و استرس شود؛ به صورت طبیعی این ترس و استرس پس از زمانی از بین می‌رود ولی اگر از بین نرود می‌تواند منجر به ایجاد اختلال استرس پس از سانحه شود.

آمار افرادی که به اختلال PTSD دچار می‌شوند در جهان رو به افزایش است و بین 7 تا 8 درصد از جمعیت جهان به این اختلال دچار هستند. طبق تحقیقات انجام شده زنان بیشتر از مردان به اختلال استرس پس از سانحه دچار می‌شوند. در ادامه با علائم PTSD آشنا می‌شویم تا در صورت مشاهده علائم آن در خود و یا نزدیکان بتوانید تشخیص اولیه این اختلال را بدهید؛ البته که تشخیص اصلی اختلال استرس پس از سانحه برعهده پزشک متخصص است.

درمان PTSD با نوروفیدبک

درمان PTSD با نوروفیدبک

درمان این اختلال با استفاده از روش‌های متفاوتی مانند درمان PTSD با نوروفیدبک، روان درمانی و دارو درمانی امکان پذیر است. درمان PTSD با نوروفیدبک در شیراز یکی از روش‌های موثر و نوینی است؛ که توسط روانشناسان و افراد متخصص در سراسر جهان انجام می‌شود. اختلال PTSD یک اختلال مغزی که باعث ایجاد یک واکنش شدید استرسی می‌شود؛ برای اینکه بتوانیم این اختلال را درمان کنیم باید با ایجاد کنترل در مغز منجر به کاهش حملات استرسی شویم. درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک نیز می‌تواند به روند درمانی کمک کند.

نوروفیدبک با کنترل حملات استرسی مغز منجر به تولید آرامش و کاهش پاسخ استرس زا می‌شود. هر نوع اختلال روانی قسمت‌های خاصی از مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد و نوروفیدبک با تاثیر بر روی این قسمت‌ها تلاش می‌کند تا الگوهای سالم‌تری را آموزش دهد. درمان PTSD با نوروفیدبک به دلیل تاثیر پذیری بالا، غیرتهاجمی بودن درمان، مستقل از دارو، بدون درد و نداشتن عوارض جانبی روش مناسبی برای درمان است. پس از اینکه آموزش‌های کافی در درمان با نوروفیدبک تاثیر خود را بگذارد منجر به ایجاد آرامش در افراد PTSD می‌شود.

مراحل درمان اختلال ptsd با نوروفیدبک

برای بیمار یک ارزیابی کامل برنامه ریزی می‌شود. در طول ارزیابی کامل تاریخچه زیست شناسی، روانی، اجتماعی فرد مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین یک تست عصبی روانشناختی پیشرفته که امواج مغز را در حال حاضر اندازه گیری می کند انجام می‌شود. سپس یک اسکن مغز SPECT انجام می‌شود که کارکنان کلینیک از آن برای شناسایی مناطق مغز که به خوبی کار می‌کنند، مناطقی که بیش از حد سخت کار می‌کنند و مناطقی که به اندازه کافی کار نمی‌کنند، استفاده می‌کنند. 

درمان PTSD با نوروفیدبک

علائم اختلال استرس پس از سانحه

PTSD با اضطراب شدید همراه با یک حادثه مشخص می‌شود. علائم ممکن است شامل افسردگی، کابوس، افکار غیر قابل کنترل در مورد این رویداد باشد. PTSD می‌تواند یک اختلال پیچیده و گاهی گیج کننده باشد؛ در حالی که دو نفر ممکن است یک ضربه دقیق را تجربه کنند، این تضمین نیست که هر دو بعدا از PTSD رنج می‌برند. بعضی از عوامل خطر مانند تجربیات دوران کودکی، آسیب‌های گذشته و سابقه خانوادگی افسردگی، ممکن است فردی را بیشتر در معرض اختلال قرار دهد.

در بیماران PTSD ممکن است که سانحه در پیش چشم فرد زنده شود به گونه‌ای که گویا بار دیگر دارد اتفاق می‌افتد. خواب، کابوس‌های آزار دهنده، پریشانی، آشفتگی و بی قراری شدید نیز در فرد مشاهده می‌شود. افرادی که دچار اختلال استرس پس از سانحه هستند همواره نسبت به خود، دیگران و جهان افکار منفی دارند و نسبت به آینده ناامید هستند. اختلال در حافظه، انزوای اجتماعی، عدم تجربه احساسات مثبت، بی حسی و بی میلی نیز از دیگر نشانه‌های این اختلال است.

تماس با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات

یکی از روش‌هایی که در مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات بسیار مورد ارزیابی قرار گرفته است روش درمان با نوروفیدبک است. درمان PTSD با نوروفیدبک درصورتی که به صورت علمی و استاندارد صورت گیرد می‌تواند منجر به درمان قطعی این اختلال شود.

نوروفیدبک تراپی به دلیل نداشتن عوارض و غیر تهاجمی بودن آن بسیار مورد توجه افراد در سراسر جهان قرار گرفته است و یکی از روش‌های برتر درمانی است. در صورتی که می‌خواهید برای دریافت وقت به مشاوران کلینیک روانشناسی بیات مراجعه کنید می‌توانید با استفاده از صفحه تماس با ما نوبت خود را رزرو کنید.

سئوالات متداول

1_ اختلال استرس پس از سانحه چیست؟

هر کسی ممکن است پس از یک حادثه دچار ترس و استرس شود؛ به صورت طبیعی این ترس و استرس پس از زمانی از بین می‌رود ولی اگر از بین نرود می‌تواند منجر به ایجاد اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD شود.

2_ آمار ابتلا به اختلال PTSD در جهان چقدر است؟

آمار افرادی که به اختلال PTSD دچار می‌شوند در جهان رو به افزایش است و بین 7 تا 8 درصد از جمعیت جهان به این اختلال دچار هستند.

3_ درمان PTSD با نوروفیدبک چه مزیت‌هایی دارد؟

درمان PTSD با نوروفیدبک به دلیل تاثیر پذیری بالا، غیرتهاجمی بودن درمان، مستقل از دارو، بدون درد و نداشتن عوارض جانبی روش مناسبی برای درمان است.

4_ عواملی که باعث بالا رفتن احتمال ابتلا به اختلال PTSD می‌شوند؟

بعضی از عوامل خطر مانند تجربیات دوران کودکی، آسیب‌های گذشته و سابقه خانوادگی افسردگی، ممکن است فردی را بیشتر در معرض اختلال قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *