درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک یکی از روش‌های درمانی تضمینی و قطعی است که نزدیک به 92 درصد منجر به درمان مشکلات خواب شده است. اختلال خواب می‌تواند به دلایل مختلفی در کودکان و بزرگسالان رخ دهد؛ درمان اختلال خواب ضروری است زیرا باعث کاهش کیفیت خواب و زندگی می‌شود و اجازه نمی‌دهد که افراد تمرکز و توجه کافی داشته باشند. دکتر بیات در کلینیک روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات درمان اختلال خواب با نوروفیدبک را با بالاترین استانداردها ارائه می‌دهد.

اختلال خواب چیست؟

داشتن استراحت شبانه به مدت 7 تا 8 ساعت برای هر فردی مورد نیاز است و باعث می‌شود انرژی مورد نیاز در طول روز فراهم شود. زمانی که فردی خواب طبیعی نداشته باشد و مشکلاتی مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به خواب عمیق و سخت به خواب رفتن را تجربه کند در واقع مبتلا به اختلال خواب است. آشنایی با اختلال خواب با استفاده از علائم و علت ابتلا می‌تواند در تشخیص آن موثر باشد.

اختلال خواب می‌تواند به دلیل بیماری‌هایی مانند استرس و اضطراب شدید و بیماری‌های تنفسی ایجاد شود. اختلال خواب می‌تواند سلامت زندگی افراد را به خطر بیاندازد و مشکلات بیشتری در زندگی ایجاد کند به همین دلیل باید در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی و با روش‌هایی مانند درمان با نوروفیدبک و دارو درمانی؛ درمان شود.

اگر افراد در طول شبانه روز خواب کافی و با کیفیت را تجربه نکنند در زمان بیداری احساس خستگی و ضعف می‌کنند و نمی‌توانند به درستی بر روی زندگی و کار خود تمرکز کنند. یکی از دلایل مهم ایجاد اختلال در خواب استرس و اضطراب شدید است که سلامت افراد را به خطر می‌ندازد. با شناسایی علائم و دلایل ابتلا به بی خوابی می‌توان هر چه زودتر این اختلال را شناسایی کرد و روند درمان اختلال خواب با نوروفیدبک را آغاز کرد.

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

انواع اختلال خواب

اختلال خواب انواع مختلفی دارد که از نظر علت ایجاد و تاثیر آن بر روی خواب با هم متفاوت هستند. معمولا اختلال در خواب، بی خوابی در نظر گرفته می‌شود؛ با اینکه بی خوابی یکی از شایع‌ترین نوع اختلال در خواب است؛ ولی اختلال خواب انواع دیگری مانند پرخوابی، اختلال تنفس در خواب، اختلال نارکولپسی و پاراسومنیا را نیز شامل می‌شود.

 1. بی خوابی یکی از شایع‌ترین اختلالات بی خوابی است که شامل مشکل در شروع خواب، مشکل در تداوم خواب و زود بیدار شدن می‌شود.
 2. پرخوابی زمانی رخ می‌دهد که فردی در طول شبانه روز بیش از 9 ساعت بخوابد؛ تحقیقات نشان می‌دهد که خوابیدن بیش از حد و نداشتن تحرک فیزیکی می‌تواند به اندازه کشیدن سیگار مضر باشد.
 3. اختلال تنفس در خواب یکی دیگر از انواع اختلالات خواب است که باعث توقف تنفس برای مدت کوتاهی در خواب می‌شود. فردی که به این اختلال مبتلا است ممکن است در طول شبانه روز به دفعات زیادی به دلیل احساس خفگی از خواب بپرد.
 4. اختلال نارکولپسی نوعی اختلال خواب است که در زمان بیداری و به صورت ناگهانی رخ می‌دهد و شامل میل ناگهانی و مقاومت ناپذیر نسبت به خوابیدن است.
 5. پاراسومنیا نیز یکی دیگر از انواع نابهنجاری‌های خواب است که شامل حرکات غیرعادی و ناهنجار در خواب می‌شود.

تماس با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات

علت ایجاد اختلال خواب

اختلال خواب می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. در برخی موارد چند دلیل منجر به ایجاد اختلال در خواب می‌شود. اگر چه علت ایجاد اختلالات خواب متفاوت است ولی همه‌ی آن‌ها منجر به ایجاد اشکال در چرخه خواب و بیداری می‌شود. عوامل مختلفی مانند:

 • عوامل فیزیکی(مانند زخم، درد بدن و …)
 • مشکلات پزشکی( مانند بیماری‌های تنفسی و روانی)
 • عوامل محیطی( الکل، کافئین و …)
 • کار کردن در شیفت شب
 • ژنتیک
 • افزایش سن

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

درمان با نوروفیدبک یکی از روش‌های برتر درمانی در سراسر جهان است که هدف آن درمان انواع اختلالات روانی و روحی و افزایش توانایی‌های فرد در تنظیم عملکردهای مغز می‌باشد. درمان اختلال خواب با نوروفیدبک نیز یکی از روش‌های ثاثیر گذار است که منجر به تغییر و تنظیم خواب در افراد می‌شود. درمان اختلال خواب با نوروفیدبک بک روش بدون دارو و بدون عوارض است که با آموزش دادن به مغز خواب را تنظیم و اختلال خواب را بر طرف می‌کند.

سلامت انسان شامل سلامت جسمی و ذهنی می‌شود و در صورتی که هر دو بدون مشکل باشند؛ فرد از سلامت کامل برخوردار است. یکی از عواملی که بر روی سلامت جسمی و ذهنی افراد تاثیر دارد خواب است و کیفیت و کمیت آن می‌تواند به سلامت افراد کمک کند. درمان مشکلات اختلال خواب با نوروفیدبک می‌تواند به دلیل سن مراجعه کننده و شدت مشکل بین 20 تا 60 جلسه به طول انجامد.

در روش درمان مشکلات خواب با نوروفیدبک الکترودهایی را به قسمت‌های مختلف سر متصل می‌کنند و از فرد می‌خواهند به مانیتور دستگاه که بازی، فیلم یا موسیقی را پخش می‌کنند نگاه کنند و با استفاده از امواج مغزی خود سعی در کنترل آن‌ها داشته باشند. روش نوروفیدبک حتی در افرادی که برای درمان مشکلات خواب از این روش استفاده نمی‌کنند هم منجر به تنظیم خواب و داشتن بهترین نوع خواب در شب می‌شود.

آیا روش درمان اختلال خواب با نوروفیدبک موثر است؟

نتایج و تحقیقات نشان داده که روش درمان اختلال خواب با نوروفیدبک موثر است و منجر به درمان انواع اختلالات خواب شامل بی خوابی، سخت به خواب رفتن، از خواب پریدن و … که علائمی مربوط به استرس و اضطراب دارند می‌شود. روش نوروفیدبک درمانی در انواع مشکلات روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از روش‌های نوین مورد استفاده در فرایند درمانی است. درمان مشکلات خواب با نوروفیدبک سیستمی پیچیده، به روز و غیر تهاجمی دارد که منجر به تغییر و بهبود عملکرد سلول‌های مغز می‌شود.

تشخیص زودهنگام بی خوابی با شناسایی علائم آن

با شناسایی و تشخیص علائم اختلال خواب می‌توانید اختلال خواب را در خود و دیگران تشخیص دهید؛ البته این تشخیص اولیه است و برای تشخیص قطعی نیاز به فرد متخصص است. علائم اختلال خواب با توجه به شدت و نوع اختلال خواب متفاوت است؛ ولی در ادامه علائمی را معرفی می‌کنیم که معمولا در همه‌ی اختلالات خواب مشاهده می‌شود.

 • مشکل در به خواب رفتن یا ماندن در خواب
 • هر شب بیش از 30 دقیقه زمان گذاشتن برای به خواب رفتن
 • خستگی در تمام طول روز و میل شدید به خواب
 • از خواب پریدن در طول شبانه روز و زود بیدار شدن
 • عدم تمرکز
 • ایجاد صداهای غیرمعمول در هنگام خوابیدن
 • افسردگی
 • تغییر در برنامه خواب به صورت مکرر
 • حرکات غیرمعمول در هنگام خواب
 • افزایش وزن
 • در هنگام خواب، رویاهای متفاوت را تجربه می‌کنید.
 • وقتی به تازگی از خواب بیدار شده‌اید؛ توانایی حرکت کردن را ندارید.

درمان اختلال خواب با نوروفیدبک می‌تواند به افراد مختلفی که به انواع اختلال خواب دچار هستند کمک کند؛ به ویژه به آن‌هایی که در اثر استرس و اضطراب دچار اختلال خواب شده‌اند. نوروفیدبک درمانی در کلینیک‌های تخصصی توسط افرادی که با این روش به صورت علمی آشنا شده‌اند صورت می‌گیرد.

مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات یکی از بهترین و استانداردترین درمان با نوروفیدبک را ارئه می‌دهد؛ و افراد زیادی را با استفاده از نوروفیدبک به خواسته خود که درمان بیماری‌های روانی و تقویت فعالیت مغز بوده است رسانده است. اگر می‌خواهید از امکانات این موسسه استفاده کنید می‌توانید با مراجعه به صفحه تماس با ما فرم مورد نظر خود را پر کنید و از افراد متخصص مشاوره دریافت کنید.

سئوالات متداول درمورد درمان اختلال خواب با نوروفیدبک

1- میزان استراحت طبیعی برای یک فرد در طول شبانه روز چقدر است؟

داشتن استراحت شبانه به مدت 7 تا 8 ساعت برای هر فردی مورد نیاز است و باعث می‌شود انرژی مورد نیاز در طول روز فراهم شود.

2- اختلال خواب چیست؟

زمانی که فردی خواب طبیعی نداشته باشد و مشکلاتی مانند زیاد یا کم خوابیدن، پریدن از خواب، نرفتن به خواب عمیق و سخت به خواب رفتن را تجربه کند در واقع مبتلا به اختلال خواب است.

3- انواع اختلال خواب را نام ببرید؟

بی‌خوابی، پرخوابی، اختلال تنفس در خواب، اختلال نارکولپسی و پاراسومنیا از انواع اختلال خواب هستند.

4- علت ایجاد اختلال خواب چیست؟

 • عوامل فیزیکی(مانند زخم، درد بدن و …)
 • مشکلات پزشکی( مانند بیماری‌های تنفسی و روانی)
 • عوامل محیطی( الکل، کافئین و …)
 • کار کردن در شیفت شب
 • ژنتیک
 • افزایش سن

5- میزان تاثیرگذار بودن نوروفیدبک در درمان اختلال خواب چقدر است؟

طبق تحقیقات انجام شده میزان تاثیرگذار بودن نوروفیدبک در درمان اختلال خواب نزدیک به 92 درصد بوده است.

6- درمان اختلال خواب با نوروفیدبک چقدر زمان می‌برد؟ 

درمان مشکلات اختلال خواب با نوروفیدبک می‌تواند به دلیل سن مراجعه کننده و شدت مشکل بین 20 تا 60 جلسه به طول انجامد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *