درمان فوبیا با نوروفیدبک به صورت قطعی و دائمی

درمان فوبیا با نوروفیدبک

درمان فوبیا با نوروفیدبک یکی از روش‌های ییشرفته پزشکی است که باعث درمان و کنترل بیشتر اختلالات روانی و ذهنی شده است. فوبیا یک ترس غیر منطقی و غیر طبیعی است؛ که می‌تواند نسبت به هر موضوعی ایجاد شود. این ترس غیرطبیعی با شدت یافتن می‌تواند اختلالات جدی در زندگی روزانه فرد ایجاد کند. درمان فوبیا با نوروفیدبک یک روش قطعی و بدون بازگشت است که با استفاده از تغییرات امواج مغزی در قسمتی از مغز که دچار آسیب شده است انجام می‌شود. برای آشنایی با فوبیا و درمان قطعی این روش با نوروفیدبک همراه ما باشید.

فوبیا چیست؟

فوبیا یا ترس شدید بیمارگونه به آسیب‌ها و اختلالات روانی گفته می‌شود که برخی محرک‌هایی مانند یک شی یا یک محیط می‌تواند باعث ایجاد ترس شدید و ناراحتی جدی شود که ممکن است باعث اختلال در عملکرد طبیعی فرد شود. معمولا محرک‌هایی که باعث ایجاد فوبیا می‌شوند تهدید جدی و واقعی برای فرد ندارد و این ترس از ذهن فرد نشئت می‌گیرد. فردی که دچار فوبیا است از ترس غیرطبیعی و شدید خود آگاه است؛ اما توانایی کنترل احساسات و درمان استرس و اضطراب خود را ندارد.

فرآیند ایجاد فوبیا می‌تواند از طریق تجربه خود شخص و به صورت مستقیم یا به‌طور غیر مستقیم، یعنی از طریق مشاهده افراد دیگر ایجاد شود. فوبیا همچنین می‌تواند به طور ناگهانی و توسط یک رویداد و یا به تدریج ایجاد شود. فوبیا یک ترس معمولی نیست و معمولا در زمان قرار گرفتن در یک موقعیت خطرناک ایجاد نمی‌شود. اگر فرد نسبت به یک موقعیت، مکان، شی یا جانوری فوبیا داشته باشد در هنگام مواجه شدن با آن نمی‌تواند تصمیم درستی بگیرد و دچار ترس و هراس شدیدی می‌شود.

هنگامی که فرد با ترس یا فوبیای خود روبه‌رو می‌شود می‌تواند علائمی مانند نفس تنگی، افزایش تپس قلب، از دست دادن کنترل، لرزیدن و سرگیجه را تجربه کند. فوبیا انواع مختلفی دارد و می‌تواند شامل آگورافوبیا، خون، پرواز، عنکبوت و فوبیای اجتماع باشد. فوبیای اجتماعی نیز به صورت عمومی ایجاد می شود، هر نوع تعامل با هر فرد، چه شناخته شده و چه غیر شناخته شده، می تواند فوبیا ایجاد کند. اگر ترس بیش از حد از یک موضوع بیش از 6 ماه در فرد ایجاد شود؛ او به فوبیا دچار شده است.

انواع فوبیا

آشنایی با انواع فوبیا 

انواع فوبیا می‌تواند نسبت به شی یا محیط خاصی ایجاد شود؛ اما به طور کلی فوبیا را به دو دسته فوبیای خاص و فوبیای پیچیده تقسیم می‌کنیم. آشنایی با انواع فوبیا می‌تواند در شناسایی و درمان ترس شدید و غیر طبیعی فرد کمک کننده باشد. شناسایی و تشخیص درست فوبیا مهم‌ترین موضوع قبل از شروع روند درمانی است؛ زیرا در درمان فوبیا با نوروفیدبک فرد با ترس خود مواجه می‌شود تا تحت درمان قرار بگیرد به همین دلیل نیاز است ترس فرد به صورت دقیق مشخص شود.

فوبیای خاص

فوبیاهای خاص به پنج دسته کلی تقسیم می‌شوند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. فوبیای خاص در مورد یک شی یا موقعیت خاص مانند عنکبوت یا پرواز است و اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی رشد می‌کنند. برای برخی از افراد، ممکن است شدت آن‌ها با افزایش سن کمتر شود. اگر فوبیا شما در رابطه با چیزی باشد که به صورت روزانه انجام می‌دهید یا می‌بینید؛ می‌تواند تاثیرات مخربی را بر روی زندگی فرد بگذارد؛ اما در صورتی که فوبیا شما در ارتباط با چیزی است که اغلب با آن در تماس نیستید تاثیر آن بر روی زندگی کمتر است.

  1. فوبیای حیوانات مانند سگ، حشرات، مارها یا جوندگان
  2. فوبیا از محیط طبیعی مانند ارتفاعات، آب، تاریکی، طوفان یا میکروب
  3. فوبیای موقعیتی مانند پرواز، رفتن به دندانپزشک، تونل، فضاهای کوچک، پله برقی و فوبیای آسانسور
  4. فوبیاهای مبتنی بر بدن مانند خون، استفراغ، تزریق، خفگی، اقدامات پزشکی یا زایمان
  5. فوبیای جنسی مانند اعمال جنسی یا ترس از برهنگی

فوبیای پیچیده 

فوبیای پیچیده نسبت به فوبیاهای خاص تأثیر مخرب یا شدیدتری بر زندگی فرد دارد و معمولا در بزرگسالی رشد می‌کنند. دو مورد از رایج ترین فوبیاهای پیچیده شامل فوبیای اجتماعی و آگورافوبیا می‌شوند. افراد مبتلا به فوبیا ممکن است در موقعیت‌های خاصی دچار حملات پانیک شوند؛ که این حملات پانیک می‌تواند منجر به ایجاد مشکلات فیزیکی و ذهنی متفاوتی شود.

درمان فوبیا با نوروفیدبک

درمان فوبیا با نوروفیدبک برترین روش درمانی

فوبیا باعث ایجاد علائم غیرقابل کنترل هراس و ترس در هنگام قرار گرفتن فرد در معرض محرک می‌شود. این علائم می‌تواند باعث اختلال در زندگی روزمره و طبیعی فرد شود. درمان فوبیا با نوروفیدبک مغز را آموزش می‌دهد تا به محرک‌های فوبیا واکنش منطقی و آرام‌تری نشان دهد؛ تا از بروز اختلال در زندگی و روابط فرد جلوگیری کند. در جلسات درمان فوبیا با نوروفیدبک به تصحیح امواج مغزی فرد برای کاهش دفعات و طول دوره‌های فوبیا کمک می‌کند. درمان فوبیا با نوروفیدبک می‌تواند باعث درمان قطعی و دائمی این اختلال شود.

درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک می‌تواند مقداری ترس ناشی از فوبیا را کاهش دهد؛ اما برای درمان این اختلال کنترل علائم فوبیا و مواجه شدن با ترس مهم‌ترین موضوع است؛ که هر دو این موارد در درمان فوبیا با نوروفیدبک انجام می‌شود. با پیوند دادن فعالیت مغز به یک تصویر یا صدا در زمان واقعی نوروفیدبک می‌‌تواند فعالیت مغز و امواج مغزی را کنترل کند. با تصویر برداری از مغز می‌توان قسمتی از مغز که باعث ایجاد فوبیا شده است را شناسایی کرده و با استفاده از نوروفیدبک مشکل ایجاد شده را حل کرد.

راهکارهای ضروری برای درمان فوبیا با نوروفیدبک در شیراز

قبل از برگذاری جلسات نوروفیدبک؛ فراهم کردن یک محیط که باعث ایجاد آرامش و راحتی فرد تحت درمان شود بسیار مهم است. ایجاد یک فضای آرام قبل از شروع جلسه درمان فوبیا با نوروفیدبک می‌تواند زمینه را برای یک جلسه موفق و سازنده فراهم کند. برای کاهش حواس پرتی و اضطراب فرد می‌توان از شرایطی مانند نور کم، صندلی راحت و هدفون‌های حذف‌کننده صدا استفاده کرد. تکنیک‌های آرامش اعصاب مانند تمرین‌های تنفسی، تصاویر هدایت‌شده و آرام‌سازی پیشرونده عضلانی نیز می‌توانند برای کمک به آرامش بیماران مورد استفاده قرار گیرند.

یکی از کلینیک‌های برتر درمان با نوروفیدبک در شیراز مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات است؛ که با ارائه برترین خدمات به بیماران ذهنی انواع اختلالات ذهنی و روانی مانند فوبیا، استرس و اضطراب، افسردگی و … را تحت درمان قرار داده است. این مرکز با برخورداری از کارشناسان با تجربه و دستگاه‌های بیوفیدبک به روز توانسته است درصد بالایی از مراجعین خود را درمان کند. فوبیا یکی از اختلالات ذهنی است که با استفاده استاندارد از نوروفیدبک به صورت قطعی و کامل درمان می‌شود.

جمع‌بندی

درمان با نوروفیدبک یکی از روش‌هایی است که امروزه به صورت گسترده توسط پزشکان و روانپزشکان جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان فوبیا با نوروفیدبک می‌تواند داشتن ترسی غیر عادی را از بین ببرد و منجر به درمان قطعی فوبیا شود. انواع فوبیا شامل فوبیای خاص و فوبیای پیچیده در روند درمان تفاوتی ندارد؛ اما تشخیص نوع فوبیا می‌تواند باعث تسریع بهبود فرد شود. برای دریافت نوبت در مرکز روانشناسی بیات می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

سئوالات متداول درمورد درمان فوبیا با نوروفیدبک

1_ فوبیا چیست؟

فوبیا یا ترس شدید بیمارگونه به آسیب‌ها و اختلالات روانی گفته می‌شود که برخی محرک‌هایی مانند یک شی یا یک محیط می‌تواند باعث ایجاد ترس شدید و ناراحتی جدی شود که ممکن است باعث اختلال در عملکرد طبیعی فرد شود.

2_ درمان فوبیا با نوروفیدبک امکان پذیر است؟

بله. درمان فوبیا با نوروفیدبک مغز را آموزش می‌دهد تا به محرک‌های فوبیا واکنش منطقی و آرام‌تری نشان دهد؛ تا از بروز اختلال در زندگی و روابط فرد جلوگیری کند و منجر به درمان قطعی فوبیا شود.

3_ قبل از انجام جلسه درمان فوبیا با نوروفیدبک چه نکاتی باید رعایت شود؟

قبل از برگذاری جلسات نوروفیدبک؛ فراهم کردن یک محیط که باعث ایجاد آرامش و راحتی فرد تحت درمان شود بسیار مهم است. علاوه بر مورد قبل برای کاهش اضطراب فرد از نور کم، صندلی راحت و هدفون‌های حذف‌کننده صدا استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *