نگرانی چیست؟ +راه های حتمی درمان نگرانی

درمان نگرانی
نگرانی چیست؟ نگرانی مربوط به زمانی است که ذهن شما درگیر افکاری می‌شود و مدام به آن فکر می‌کند. نگرانی می‌تواند برای زندگی ضروری و لازم باشد به دلیل اینکه باعث ایجاد انگیزه در افراد می‌شود؛ اما اگر این نگرانی منفی باشد و مربوط به موضوعاتی باشد که نمی‌شود کاری برای آن انجام داد باید درمان شود. درمان نگرانی فقط با رو‌به رو شدن و گذشتن از آن امکان پذیر است.

نگرانی چیست؟

نگرانی چیست؟ نگرانی یکی از پدیده‌های جهانی است که شامل همه‌ی افراد می‌شود و تعریف آن می‌تواند کمی پیچیده باشد. نگرانی زمانی رخ می‌دهد که ذهن شما درگیر افکار منفی و غیرقابل اطمینان می‌شود؛ در نتیجه نگرانی فقط در فکر و ذهن شما روی می‌دهد و در جسمتان نیست. درمان نگرانی در صورتی که شدید و غیرقابل کنترل شود ضروری است در غیر این صورت نگرانی می‌تواند کامل طبیعی باشد و پدیده مهمی در زندگی باشد.

ما وقتی به یک موقعیت ناخوشایند یا تردید برانگیز فکر می‌‌کنیم (مثلا اینکه نتوانیم اجاره را پرداخت کنیم یا امتحان را بد داده باشیم)، مغز ما تحریک می‌‌شود. نگرانی باعث می‌شود به دنبال راه حل بگردیم یا دست به اقدامی بزنیم تا بتوانیم از رخ دادن اتفاق بد جلوگیری کنیم. نگرانی انواع مختلفی دارد که شامل نگرانی کارساز و نگرانی دردسرساز می‌شود. رفع نگرانی دردسرساز ضروری است زیرا باعث ایجاد اختلال استرس و اضطراب می‌شود.

درمان نگرانی

نگرانی کارساز

همه‌ی انواع نگرانی‌ها بد نیستند بلکه برخی از آن‌ها کارساز و ضروری هستند. نگرانی یکی از ابزار مفید برای بقای انسان‌ها بوده است؛ زیرا در طول تکامل بشر آن‌هایی که نگران و به دنبال غذا و سرپناه بوده‌اند زنده‌ مانده‌اند. نگرانی کارساز باعث رو‌به رو شدن افراد با مشکلات زندگی می‌شود و به دنبال راه حلی برای حل مشکلات می‌گردد؛ مثلا اگر فردی بخواهد زندگی سالمی داشته باشد کشیدن سیگار را ترک کرده و ورزش را آغاز می‌کند.

درمان نگرانی دردسرساز

نوع دیگر نگرانی، نگرانی دردسرساز است که باعث ایجاد راه حل درست و دقیق مانند نگرانی کارساز نمی‌شود. درمان نگرانی دردسرساز ضروری است به دلیل اینکه به شما فرصت نمی‌دهد که مشکل خود را با راه حلی درست حل کنید و باعث ایجاد استرس و اضطراب شدید می‌شود. این نوع نگرانی بر روی اتفاقاتی تمرکز می‌کند که احتمال رخ دادن آن بسیار کم یا غیرممکن است. زندگی پر از خطرات مختلف است که اگر بخواهیم نگران هرکدام از آن‌ها باشیم زندگی روزمره و معمولی خود را از دست می‌دهیم.

آیا نگرانی و استرس یکی هستند؟

تفاوت نگرانی و استرس در این است که وقتی نگران هستید در صورتی که درمورد موضوع واقعی نگران باشید می‌توانید برای حل شدن مشکلتان به راه حلی درست و منطقی برسید؛ ولی اضطراب شما را به راه حل درستی نمی‌رساند. یکی دیگر از تفاوت‌های نگرانی و استرس این است که نگرانی موقتی است و درصورتی که مشکلی که دارید حل شود نگرانی نیز رفع می‌شود ولی اضطراب در صورتی که درمان نشود از بین نمی‌رود و از موضوعی به موضوع دیگری منتقل می‌شود.

درمان نگرانی

راه های درمان حتمی نگرانی

نگرانی با اینکه می‌تواند ضروری باشد و در مواردی باعث پیشرفت شود؛ وقتی از حد معمول بیشتر می‌شود فقط جلوی پیشرفت را می‌گیرد. این پدیده تمام ذهن را در بهر می‌گیرد و باعث می‌شود که آرامش از فرد گرفته شود به همین دلیل بهتر است با نگرانی‌های خود رو‌به‌رو شد و از آن گذر کرد؛ در این صورت سلامت جسمی و ذهنی فرد حفظ می‌شود. راه های درمان نگرانی متنوع هستند؛ برای یادگیری آن‌ها می‌توانید مطالعه کنید و از مراجعه به مشاوره فردی کمک بگیرید.

زمان مشخصی را نگران باشید

به خودتان فرصتی برای نگران بودن بدهید. شما باید زمانی برای خودتان در نظر بگیرید تا اجازه داشته باشید در مورد مسئله‌‌ای که فکرتان را مشغول کرده نگران باشید. وقتی این زمان به پایان رسید (با ۲۰ دقیقه شروع کنید)، آگاهانه افکار خود را به سمت دیگری هدایت کنید. ساعتی که برای فکر کردن به نگرانی‌های خود در نظر می‌گیرید بهتر است چند ساعت با زمان خوابتان فاصله داشته باشد. می‌توانید نگرانی‌هایی که در طول روز به ذهنتان می‌رسد را بر روی یک برگه یادداشت کنید و در این زمان به آن فکر کنید.

ذهن خود را از نگرانی دور کنید

یکی از راه های درمان نگرانی سرگرم کردن ذهن خود با افکار دیگری است. فعالیت‌های سرگرم کننده در طول روز خود قرار دهید و سعی کنید با مطالعه کردن و گوش دادن به موسیقی ذهن خود را از نگرانی‌هایی که ممکن است در ذهنتان ایجاد شود دور کنید. ورزش کردن علاوه بر قوی کردن عضلات شما ذهنتان را نیز تقویت می‌کند یکی دیگر از راه‌هایی که منجر به فراموشی نگرانی‌ می‌شود مدیتیشن و تنفس کردن است؛ با انجام دادن این دو عمل می‌توانید ذهن خود را آرام کنید.

نگرانی‌های خود را بنویسید

نوشتن نگرانی‌ها می‌تواند یکی دیگر از راه های درمان نگرانی باشد؛ که می‌تواند به کاهش افکار منفی کمک کند. تحقیقات نشان می‌‌دهد فقط 8 تا 10 دقیقه وقت صرف نوشتن نگرانی‌‌ها کردن می‌‌تواند افکار منفی و مکررتان را آرام کند و منجر به درمان نگرانی شود.

بعد از نوشتن نگرانی‌های خود می‌توانید آن‌ها را مرور کنید و برای هر یک که می‌توانید کاری انجام دهید؛ انجام دهید. درصورتی که برای نگرانی نمی‌توانید کاری کنید بهتر از آن را فراموش کنید چون این نوع نگرانی بیهوده است و فقط منجر به از بین رفتن آرامش شما می‌شود. 

درمان این اختلال باعث می‌شود در زندگی خود آرامش بیشتر داشته باشید و بتوانید ذهن خود را بر روی زندگی و کارهای مفیدتری متمرکز کنید. اگر نگرانی و استرس شما بیش از حد ممکن است و نمی‌توانید با راه حل‌های نام برده آن را کنترل کنید می‌توانید با مراجعه به روانشناس نگرانی خود را کاهش دهید. در مرکز روانشناسی بیات در شیراز می‌توانید جلسات مشاوره‌ای برای کنترل نگرانی خود دریافت کنید.

سئوالات متداول درمورد درمان نگرانی

1-آیا نگرانی انواع مختلفی دارد؟

نگرانی انواع مختلفی دارد که شامل نگرانی کارساز و نگرانی دردسرساز می‌شود. رفع نگرانی دردسرساز ضروری است زیرا باعث ایجاد اختلال استرس و اضطراب می‌شود.

2-آیا داشتن نگرانی کارساز مفید است؟

همه‌ی انواع نگرانی‌ها بد نیستند بلکه برخی از آن‌ها کارساز و ضروری هستند. نگرانی یکی از ابزار مفید برای بقای انسان‌ها بوده است؛ زیرا در طول تکامل بشر آن‌هایی که نگران و به دنبال غذا و سرپناه بوده‌اند زنده‌ مانده‌اند.

3-راه های درمان نگرانی را نام ببرید؟

  • زمان مشخصی را نگران باشید. شما باید زمانی برای خودتان در نظر بگیرید تا اجازه داشته باشید در مورد مسئله‌‌ای که فکرتان را مشغول کرده نگران باشید.
  • ذهن خود را از نگرانی دور کنید. فعالیت‌های سرگرم کننده در طول روز خود قرار دهید و سعی کنید با مطالعه کردن و گوش دادن به موسیقی ذهن خود را از نگرانی‌هایی که ممکن است در ذهنتان ایجاد شود دور کنید.
  • نگرانی‌های خود را بنویسید. تحقیقات نشان می‌‌دهد فقط 8 تا 10 دقیقه وقت صرف نوشتن نگرانی‌‌ها کردن می‌‌تواند افکار منفی و مکررتان را آرام کند و منجر به درمان نگرانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *