آشنایی با تست MMPI | کاربرد تست شخصیت شناسی

تست MMPI

تست MMPI یکی از تست‌های معروف و پرمصرف شخصیت شناسی است که برای تشخیص بیماری‌های روانی و تعیین سلامت روانی افراد مورد مصرف قرار می‌گیرد. تست MMPI دارای انواع مختلفی است که برای افراد با شرایط خاص طراحی شده است و در موقعیت‌های متنوع به کار برده می‌شود. تست ام ام پی ای دارای 10 شاخص ارزیابی است که سلامت روان افراد را از همه جهت ارزیابی می‌کند.

تست MMPI چیست؟

تست MMPI یک تست شخصیت شناسی است که از 10 مقیاس متفاوت برای ارزیابی شخصیت و شناسایی افراد استفاده می‌کند. این تست در سال 1930 توسر دو عضو هیئت علمی دانشگاه مینه سوتا برای کمک به متخصصان در شناسایی و ارزیابی اختلالات روانی ایجاد شده و تا به امروز در انواع محیط‌های بالینی و غیر بالینی برای تشخیص سلامت روان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست شخصیت چند وجهی مینه سوتا یا همان  MMPI بین 330 تا 570 سئوال دارد و پرسش‌نامه‌های این تست به صورت گروهی یا جداگانه و به صورت آنلاین یا کتبی انجام می‌شود. سئوالات این تست به صورت بلی و خیر جواب داده می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای انجام این تست بین 35 تا 90 دقیقه متغییر است و بستگی به نوع این تست دارد. این تست در گذر زمان و حذف تعصباتی مانند نژاد و جنسیت اصلاح شده و به روز رسانی شده است و امروزه در 40 کشور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست مینه سوتا برای افرادی که از بیماری‌های روانی رنج می‌برند مورد استفاده قرار می‌گیرد و در تشخیص نوع بیماری و شدن آن به متخصصان کمک می‌کند. این تست انواع مختلفی دارد که برخی مختصرتر و کوتاه‌تر هستند ولی افراد متخصص برای شناسایی بیماری از تست اصلی استفاده می‌کنند تا تشخیص بیماری به صورت صحیح انجام شود. یکی از تست‌های روانشناسی که برای شناسایی اختلال بیش فعالی مورد استفاده قرار می‌گیرد تست IVA است.

تست MMPI
تست MMPI

انواع تست MMPI 

تست شخصیت چند وجهی مینه سوتا یکی از تست‌های معروف و پرمصرف است که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولین نوع این تست همان طور که اشاره شد نزدیک به یک قرن است که ایجاد شده است و در اسن سال‌ها تغییرات زیادی در آن ایجاد شده تا برای افرد مختلفی قابل مصرف باشد. در ادامه انواع تست‌های پرمصرف این تست شخصیت شناسی را به شما معرفی می‌کنیم.

تست شخصیت شناسی

تست MMPI-2

اولین اصلاح بر روی تست مینه سوتا در سال 1989 در آمریکا صورت گرفت و نام آن MMPI-2 نام گرفته شد. این تست برای افراد بالای 18 سال مناسب است و ایرادهایی را که آزمون اولیه داشت در این تست برطرف کردند. این تست دارای 567 سئوال است و به عنوان فرم بلند تست ام ام پی ای شناخته می‌شود. سئوالات تست ام ام پی ای دو به صورت صحیح و غلط جواب داده می‌شود و با توجه به سرعت فرد بین 1 تا 2 ساعت به طول می‌انجامد.

تست MMPI-2-RF

تست ام ام پی ای دو نوع کوتاه‌تری نیز دارد که دارای 370 سئوال است. این تست نسبت به نخسه دیگر کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد و در زمانی که کمبود وقت وجود دارد و فرد بیماری خاصی دارد و تونایی پاسخ‌گویی به نسخه اول را ندارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تست کم‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرد به این دلیل که به اندازه تست اول کامل نیست و اعتبار کم‌تری دارد.

تست MMPI-3

تست ام ام پی ای نوع دیگری دارد که برای نوجوانان بین 14 تا 18 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکلات نوجوانان را به صورت اختصاصی مورد بررسی قرار می‌دهد. این تست به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی و فرانسوی در دسترس است و ترجمه آن به ایرانی نیز وجود دارد. از این تست برای تحلیل شخصیتی افراد در نهادهای مختلف برای استخدام نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و بین 25 تا 50 دقیقه زمان می‌برد.

تست MMPI

کاربرد تست شخصیت شناسی ام ام پی ای

آزمون MMPI برای بررسی جنبه‌های مختلف سلامت روان و تشخیص بیماری‌های روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نتیجه نهایی این تست که با ارزیابی 10 دسته از رفتارهای غیرطبیعی انسان‌ها همراه است به همراه تشخیص فرد متخصص سلامت روان افراد را مشخص می‌کند.

هدف اصلی این تست تشخیص بیماری‌های روانی است ولی در موقعیت‌های مختلف برای بررسی سلامت روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این تست در حضانت کودک و فرزند، در برخی نهادها برای استخدام و در برنامه‌های سوء مصرف مواد و پیش از ازدواج مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از تست‌هایی که پیش از ازدواج انجام می‌شود تست شخصیت MBTI است؛ که تیپ شخصیتی افراد را تعیین می‌کند.

ضرورت تست MMPI پیش از ازدواج

تست MMPI در مشاوره قبل از ازدواج می‌تواند به افراد برای خود شناسی، شناخت همسر آینده خود و آسیب‌ها و اختلالات روانی او کمک کند. هدف مشاوره ازدواج اسن است که شما می‌توانید در فضایی خنثی و بی طرف موضوعات مهم زندگی مشترک را مورد بررسی قرار دهید و شریک زندگی خود را بهتر بشناسید و تصمیمی آگاهانه بگیرید.

شاخص‌های ارزیابی تست MMPI

شاخص‌های ارزیابی در تست ام ام پی ای

تست MMPI با توجه به 10 شاخص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و برای تعیین سلامت روانی به کار برده‌می‌شود. هر شاخص به یک الگو روانی یا شرایطی خاص مربوط می‌شود. سئوالات تست MMPI هم‌پوشانی زیادی با یکدیگر دارند ولی به طور کلی نمرات بالا در یک شاخص خاص نشان دهنده یک اختلال سلامت روانی می‌شود. در ادامه 10 شاخص ارزیابی تست ام ام پی ای را بررسی می‌کنیم.

شاخص 1 خود بیمار انگاری یا هیپوکندریازیس

این مقیاس از آزمون ام ام آی پی دارای 32 سئوال است و برای اندازه گیری نگرانی بیش از حد فرد درمورد وضعیت سلامتی خود است. خود بیمار انگاری به این گونه است که فرد بدون وجود هیچ گونه نشانه و علائم بالینی تصور می‌کند که به بیماری مبتلا است و یا به زودی مبتلا می‌شود. گرفتن امتیاز بالا در این شاخص نشان دهنده این است که نگرانی درمورد وضعیت سلامت می‌تواند منجر به اختلال در زندگی و روابط افراد شود.

شاخص 2 افسردگی

این شاخص دارای 57 سئوال است و میزان رضایت افراد از زندگی خود را می‌سنجد و اگر فرد نمره بالایی دراین شاخص بگیرد می‌تواند به این معنی باشد که فرد دارای افسردگی بالینی به همراه افکار خودکشی است. اگر نمره افراد در این شاخص متوسط رو به بالا باشد می‌تواند به این معنی باشد که افراد از رندگی خود احساس رضایت نمی‌کنند و در موقعیت مناسبی قرار ندارد؛ به صورتی که ادامه این روند می‌تواند منجر به ایجاد افسردگی بالینی شود.

شاخص 3 هیستری یا حمله عصبی

این شاخص از تست MMPI دارای 60 سئوال دارد و نشان می‌دهد که میزان استرس و اضطراب شما در موقعیت‌های استرس زا به چه صورت است. سئوالات این شاخ می‌تواند علائم فیزیکی و واکنش‌های روانی را شامل شود. تحقیقات نشان داده است که افراد مبتلا به بیماری‌ها و دردهای مزمن، افراید که در موقعیت‌های استرس زا قرار می‌گیرند و افرادی که تحصیلات و موقعیت اجتماعی بالایی دارند امتیازشان در این شاخص بالاتر است.

شاخص 4 تست MMPI انحراف روانی

این مقیاس از تست ام ام پی ای دارای 5 سئوال است و برای شناسایی انحراف روانی و روان پریشی، عدم پذیرش اقتدار و بی‌اخلاقی (بی توجهی به اخلاق) فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر فرد امتیاز بالایی در این شاخص دریافت کند می‌تواند به اختلال هویت مبتلا باشد.

شاخص 5 مردانگی_ زنانگی

این بخش از تست که دارای 56 سئوال است هویت جنسی افراد را تعیین می‌کند و تمایلات جنسی آن را نشان می‌دهد؛ البته این بخش از تست ام ام پی ای زمانی وجود داشت که همجنس گرایی یک اختلال روانی به حساب می‌آمد و امروزه فقط برای تعیین میزان سازگاری افراد با هنجارهای جنسی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

شاخص 6 پارانویا

این شاخص دارای 40 سئوال است و به طور ویژه علائم روان پریشی را ارزیابی می‌کند که شامل:

  • سوءظن شدید به افراد دیگر (شکاک بودن بیش از حد)
  • افکار خیلی بزرگ و غیرمعقول
  • احساس مورد آزار و اذیت بودن توسط جامعه

شاخص 7 روان پریشی یا ضعف روان

این شاخص تست MMPI 48 سئوال دارد و مواردی را شامل اضطراب، افسردگی، رفتارهای اجباری و علائم اختلال وسواس فکری و عملی (OCD)را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مقیاس در ابتدا برای اندازه گیری شک‌های بیش از حد، وسواس‌ها و ترس‌های غیرمنطقی استفاده می‌شد.

شاخص 8 اسکیزوفرنی

این مقیاس تست ام ام پی ای 78 سئوال دارد و نشان می‌دهد شما به اختلال شخصیت اسکیزوفرنی مبتلا هستید یا خیر. این بخش از تست باعث انعاکس طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها از جمله فرآیندهای فکری و ادراکات غیرواقعی، بیگانگی اجتماعی، روابط خانوادگی ضعیف، مشکل در تمرکز و کنترل تکانه، فقدان علایق عمیق، سوالات تخریبی ارزشی خود و هویت شخصی، و مشکلات جنسی است.

شاخص 9 هیپومانیا یا جنون خفیف

مقیاس نهم تست MMPI برای شناسایی ویژگی‌های جنون خفیف مانند خلق و خوی بالا، توهم، هذیان عظمت، تسریع در گفتار و فعالیت حرکتی، تحریک پذیری، فرار از افکار و دوره‌های کوتاه افسردگی ایجاد شده است. نمره بالا در این شاخص می‌تواند امکان وجود اختلال شخصیت دو قطبی را در افراد بدهد.

شاخص 10 درونگرایی اجتماعی

این شاخص 69 سئوال دارد و برای ارزیابی درون گرایی و برون گرایی افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این مقاله با تست شخصیت شناسی MMPI آشنا شدیم. این تست در مراکز معتبر روانشناسی مورد استفاده قرار گرفته می‌شود و به کمک آن انواع بیماری‌های روانی شناسایی شده و بهترین نوع درمان برای آن در نظر گرفته می‌شود. در مرکز روانشناسی بیات تست ام ام پی ای توسط دکتر حسین بیات انجام می‌شود و به صورت تخصصی بیماری‌های مختلف ارزیابی می‌شود.

سئوالات متداول

1-تست MMPI چیست؟

تست MMPI یک تست شخصیت شناسی است که از 10 مقیاس متفاوت برای ارزیابی شخصیت و شناسایی افراد استفاده می‌کند.

2-تست MMPI-3 برای چه کسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

تست ام ام پی ای نوع دیگری دارد که برای نوجوانان بین 14 تا 18 سال مورد استفاده قرار می‌گیرد و مشکلات نوجوانان را به صورت اختصاصی مورد بررسی قرار می‌دهد.

3-کاربرد تست ام ام پی ای چیست؟

آزمون MMPI برای بررسی جنبه‌های مختلف سلامت روان و تشخیص بیماری‌های روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *