معرفی بهترین غذاهای ضد استرس

غذاهای ضد استرس

همه افراد به طور طبیعی استرس را تجربه می‌کنند اما استرس‌های بلند مدت و مزمن تاثیر مخربی بر سلامتی افراد می‌گذارد. استرس‌های مزمن عوارض جدی از جمله مشکلات فشار خون، مشکلات قلبی و تضعیف سیستم ایمنی را به همراه دارند. در این مقاله قصد داریم درمورد کاهش سطح استرس با استفاده از غذاهای ضد استرس صحبت کنیم.

غذاهای ضد استرس

غذاها می‌توانند با چندین روش متفاوت به درمان استرس و اضطراب کمک کنند. به طور کلی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها تاثیر زیادی بر استرس روزمره افراد دارد. برخی از غذاهای ضد استرس با کاهش کورتیزول و آدرنالین سطح استرس را پایین می‌آورند. مصرف کربوهیدرات‌ها نیز باعث آزاد سازی ماده سرتونین در مغز و ایجاد آرامش می‌شود. کربوهیدرات‌های پیچیده مثل نان، انواع پاستا، غلات صبحانه و جو دو سر که زمان هضم طولانی دارند برای تولید پی در پی سرتونین انتخاب مناسبی هستند.

جو دو سر یکی از غذاهای ضد استرس

جو دوسر

یکی از روش‌های طبیعی برای مواجه با استرس مصرف جو دوسر است. جو دوسر یک ماده غذایی فوق‌العاده است که طبع گرم و آرام بخشی دارد و با وجود کربوهیدرات در آن به افزایش تولید سرتونین و کنترل قند خون بدن نیز کمک می‌کند. کافی بودن میزان سرتونین بدن از تغییرات رفتاری جلوگیری می‌کند و سبب آرامش می‌شود. شما می‌توانید انواع غذاهای ضد استرس با جو دوسر را برای کسب سلامتی و کاهش استرس تهیه کنید.

توت‌ها

توت‌ها حاوی آنتی اکسیدان می‌باشند و تاثیرات فراوانی در سلامت افراد دارند. توت فرنگی، تمشک، بلوبری و… حاوی مقدار زیادی ویتامین C، می‌باشند که برای کاهش استرس بسیار مفید است. افزایش ویتامین C در بدن میزان فشار خون و سطح کورتیزول را پایین می‌آورد. اگر مشکل خوابیدن دارید ویتامین و ملاتونین موجود در انواع توت‌ها خواب را بهبود می‌دهند و با استرس اکسیداتیو نیز مبارزه می‌کنند.

جعفری

مصرف جعفری تاثیر چشمگیری در کاهش استرس دارد. جعفری حاوی ویتامین C فراوان، اسیدهای آمینه و مملو از آنتی اکسیدان‌ها است که مغز را تقویت کرده و موجب کاهش استرس اکسیداتیو و اختلالات روانی می‌شوند. به طور کلی رژیم غذایی حاوی آنتی اکسیدان باعث کاهش استرس روزانه و درمان استرس و درمان افسردگی بدون دارو می‌شود.

آجیل برای کاهش استرس

آجیل‌ها یکی از غذاهای ضد استرس

استرس منابع ویتامین B را تخلیه می‌کنند و از آنجایی که آجیل حاوی ویتامین B، روی، منیزیم، و روغن امگا 3 و 6 است؛ تاثیر مثبتی بر کاهش استرس خواهد داشت. ترکیب مغز بادام، گردو، فندق و پسته حاوی امگا 3، انواع ویتامین‌های B و آنتی اکسیدان است و مصرف روزانه آن‌ها از میزان استرس افراد می‌کاهد.

آجیل‌ها حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان‌ها است و برای سلامتی فواید زیادی دارد. بادام حاوی پلی فنول و ویتامین E، و پسته و گردو نیز حاوی چربی‌های سالمی هستند که  در هنگام بروز استرس و افسردگی شما را قوی‌تر می‌کند و سطح استرس را پایین می‌آورد. مصرف آجیل برای مبارزه با استرس اکسیداتیو در بدن بسیار حائز اهمیت است.

شکلات

شکلات ارتباط مستقیمی با خلق و خو و استرس دارد. شکلات‌‌های تلخ حاوی نوعی فلانوئید هستند که از التهاب نورون‌ها جلوگیری کرده و فشار خون را نیز پایین می‌آورد و در نهایت باعث حس بهتر و کاهش استرس می‌شود. مصرف شکلات تلخ سیستم آنتی اکسیدانی بدن را تقویت می‌کند و از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان و بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری می‌کند.

سیر

سیر حاوی ترکیبات گوگردی است و باعث افزایش گلوتاتیون در بدن می‌شود که اولین خط دفاعی در مقابل استرس محسوب می‌شوند. علاوه بر این سیر منبع ویتامین B، C، آهن، منیزیم و گوگرد است و مصرف آن نقش موثری در کاهش اظطراب و افسردگی دارد. عرق سیر از جمله موادی است که آرامبخش و ضد استرس بوده و باعث افزایش نیرو می‌شود.

یکی از غذاهای ضد استرس برتر پرتقال

انواع میوه‌های حاوی ویتامین C مثل پرتقال و مرکبات بر کاهش استرس موثر اند. ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال‌های بدن را از بین می‌برد. پرتقال حاوی مقادیر زیادی از ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و استرس را نیز کاهش می‌دهد. نوشیدن یک لیوان آب پرتغال در روز به بدن کمک می‌کند تا با استرس به طور موثری مبارزه کند.

تخم مرغ

بدن انسان در مواجه با استرس به مواد غذایی حاوی پروتوئین نیاز دارد. رژیم غذایی حاوی پروتوئین برای افراد دارای استرس مزمن پیشنهاد می‌شود. تخم مرغ منبع غنی پروتوئین، ویتامین D و تریپتوفان است. تریپوفان به ایجاد سرتونین کمک می‌کند که باعث بهبود روحیه، رفتار و خواب افراد و در نتیجه کاهش استرس می‌شود.

بهترین نوشیدنی‌های ضد استرس

4 نوشیدنی‌ برتر ضد استرس 

یکی از موثرترین روش‌های کاهش استرس مصرف انواع نوشیدنی‌های ضد استرس است. یکی از بهترین روش‌های کاهش استرس خوردن شیر گرم قبل از خواب است. انواع دمنوش‌ها و چای‌های گیاهی که در ادامه آورده شده‌اند نیز در تنظیم میزان استرس موثر است.

چای سبز

نوعی از پودر چای سبز که به پودر ماچا معروف است؛ منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها و آمینو اسیدهای غیر پروتوئینی است و یکی از مهمترین مواد غذایی برای کاهش استرس محسوب می‌شود. ماچا نسبت به سایر انواع چای سبز منبع غنی‌تری از آمینو اسیدها است و تاثیر بیشتری بر کاهش استرس دارد.

چای بابونه

بابونه یک ماده گیاهی با خاصیت ضد عفونی کنندگی و آنتی اکسیدانی دارد و در مواقع استرس زا نیز مصرف می‌شود. مصرف مواد غذایی حاوی بابونه و یا دمنوش و چای بابونه باعث آرامش و جلوگیری از بروز استرس می‌شود. بابونه بهترین دمنوش برای رفع استرس، بهبود خواب، کاهش فشار خون و ایجاد حالت آرامش است.

چای قرمز

مصرف کنندگان چای قرمز احساس آرامش و سطح پایینی از کورتیزول را دارند که این موضوع نشان دهنده تاثیر نوشیدن چای قرمز بر استرس است. علاوه بر این این چای باعث کاهش فشار خون می‌شود و برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی نیز مفید است. این چای ذهن را تسکین می‌دهد و از نظر جسمی بدن را آرام می‌کنند.

چای زنحبیل

بر طبق تحقیقاتی که توسط محققیندانشگاه مری لند انجام شده است ترکیبات موجود در زنجبیل خواص آن را تشکیل می‌دهند و برای سلامت بدن فواید بسیاری دارند. زنجبیل یک منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها است و از بین بردن استرس یکی از بی شمار خاصیت‌های زنجبیل و دمنوش‌های حاوی آن است.

تماس با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات

درمان استرس و اضطراب با مشاوره

انواع غذاهای مختلف حاوی مواد مغذی کاهنده استرس هستند و افراد می‌توانند با یک رژیم غذایی مناسب میزان استرس خود را کاهش دهند. با این حال برخی از افراد به دنبال استفاده از روش‌های مشاوره هستند. هموطنان ساکن شیراز می‌توانند برای مشاوره به مرکز روانشناسی و لورتانوروفیدبک بیات مراجعه کنند و استرس و اضطراب خود را درمان کنند.

نتیجه گیری

همانطور که گفته شد راه‌های مختلفی برای کاهش استرس وجود دارد و  استفاده از رژیم غذایی مناسب یکی از راحت‌ترین راه‌های کنترل استرس است. پیروی از یک رژیم غذایی متعادل و حاوی انواع ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌ها می‌تواند به کاهش استرس روزمره کمک کند. با گنجاندن برخی از مواد غذایی و نوشیدنی‌ها در رژیم غذایی روزانه تا حد امکان استرس را از خود دور نگه دارید. برای دریافت اطلاعات به روز درمورد درمان افسردگی می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما با مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات در ارتباط باشید.

سوالات متداول درمورد غذاهای ضد استرس

1_ سرتونین چگونه عمل می‌کند؟

سرتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که به اصطلاح به آن هورمون شادی نیز گفته می‌شود. این ماده تثبیت کننده خلق و خو است که در کاهش افسردگی و تنظیم اضطراب نقش دارد. کمبود سرتونین در بدن می‌تواند باعث تاثیرات روانی و جسمی داشته باشد. سرتونین بر خلاف دوپامین اعتیاد آور نیست و اثر بخشی طولانی‌تری دارد.

2_ چه راه‌های دیگری برای درمان استرس و اضطراب وجود دارد؟

علاوه بر رژیم غذایی ضد استرس راه‌های دیگری مثل درمان استرس و اضطراب با نوروفیدبک و بدون دارو، ورزش، یوگا و مدیتیشن نیز وجود دارد.

3_ چه موادی در غذا باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شوند؟

به طور کلی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین‌ها تاثیر زیادی بر استرس روزمره افراد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *