زمان مناسب جدا کردن جای خواب کودک

جای خواب کودک مرکز مشاوره در شیراز

۱۸ ماهگی بهترین سن برای جدا کردن جای خواب کودک است

 

حسین بیات کارشناس ارشدروان شناسی بالینی ١٨ماهگی به بعد را بهترین سن برای جدا کردن جای خواب کودکان دانست.

وی با اشاره به اهمیت جدا کردن جای خواب کودک در سن مناسب، ادامه داد: جدا کردن جای خواب کودک پیش از هر چیز می بایست به یک ضرورت برای والدین تبدیل شود، زیرا در بسیاری از موارد والدین در مقابل جدا کردن فرزند از خود، مقاومت می‌کنند.
اگر این موضوع در سن مناسب انجام نشود، در سنین بالاتر بسیار دشوارخواهد شد و در نهایت باعث می‌شود کودک نتواند استقلال را تجربه کند.
جدا کردن جای خواب کودک باید در سن مناسب صورت گیرد، اولین توصیه در این خصوص این است که جدا کردن کودک قبل از شش ماهگی صورت نگیرد، زیرا کودک در این سن وابستگی‌های مختلفی خصوصا وابستگی تغذیه‌ای به والدین دارد.
مرحله اول جدا کردن کودک، جدا کردن جای خواب او است، ابتدا باید فقط تخت کودک جدا شود، اما همچنان در اتاق والدین بخوابد. بعد از این مرحله می‌توان جای خواب را کامل جدا و به اتاق دیگر منتقل کرد، اما پدر یا مادر می‌توانند تا زمانی که کودک می‌خوابد نزد او بمانند.
در این حالت والدین می‌توانند تا زمان خواب کودک پیش او بمانند، اما بهتر است به جای اینکه کودک را بغل کنند و در کنار او دراز بکشند، عروسکی بغل او بگذارند و یا برایش قصه بخوانند تا از میزان وابستگی او کاسته شود.
گاهی پدر و مادر به دروغ به کودک می‌گویند تا صبح کنار تو خواهیم ماند، اما زمانی که کودک می‌خوابد او را ترک می‌کنند. در چنین شرایطی اگر کودک در خلال شب بیدار شود و  پدر و یا مادرش را نبیند، به آنها بی‌اعتماد می‌شود.
نکته دیگر این است که برخی والدین اگر گریه و مقاومت کودک را ببیند اجازه می‌دهند یک شب پیش آنها برگردد که این کار بسیار اشتباه است و باعث می‌شود روند جداسازی از ابتدا و البته بسیار سخت‌تر تکرار شود، زیرا کودک یاد می‌گیرد که با گریه می‌تواند نزد والدینش باز گردد.
گاهی کودکان به دلیل ترس، از والدین جدا نمی‌شوند، زیرا با قدرت تخیل بالایی که دارند واقعا می‌توانند اجسام غیرواقعی، هیولا و … را تجسم کنند.
برای این موضوع هیچ اشکالی ندارد که نور اتاق کودک تا صبح روشن بماند تا کودک از تاریکی نترسد، اما بهتر است از نور ملایم استفاده شود.
بهترین سن برای جدا کردن جای خواب کودک بعد از ۱۸ ماهگی و بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است. لازم به ذکر است که جدا کردن کودک بعد از این سن دشوار است، بعد از این سن ترس‌های اکتسابی کودک و همچنین وابستگی او بیشتر شده و جدا کردن او سخت‌تر است
جای خواب کودک مرکز مشاوره در شیراز
روانشناسی در شیراز
0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *