آیا خنده درمانی یک روش واقعی و ثابت شده است؟

خنده درمانی
تا به حال احساس کرده‌اید که بعد از یک دورهمی با دوستان یا خانواده خود به موضوعات مختلف خندیده‌اید و بعد از آن حال روحی بهتری داشتید. این موضوع به صورت علمی ثابت شده است و خنده درمانی یا یوگا خنده می‌تواند به شکل منحصر به فردی باعث ارتقای سلامت جسمی، عاطفی و روانی شود. خنده باعث می‌شود تغییرات فیزیکی و احساسی مثبتی در بدن انسان ایجاد شود.  خنده سیستم ایمنی بدن و روحیه شما را تقویت می‌کند و از درد کاسته و از شما در برابر اثرات مخرب اضطراب محافظت می‌کند.

آشنایی با خنده درمانی

خنده درمانی یا یوگای خنده یک روش درمانی است که در این روش از قدرت خنده برای بهبود سلامت جسمی و روانی استفاده می‌شود. این رویکرد ابتکاری که توسط پزشک هندی به نام مادان کاتاریا در دهه 1990 مورد توجه قرار گرفت. در یوگا خنده تمرینات خنده را با تکنیک‌های تنفس یوگا ترکیب می‌کنند تا یک تجربه درمانی جامع ایجاد کند. موضوع جالبی که وجود دارد این است که بدن توانایی تشخیص خنده ساختگی و واقعی را ندارد و حتی خنده اجباری نیز می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد.

یوگا خنده شامل استفاده از شوخ طبعی برای بهبود سلامت و تسکین استرس است و مزایایی مانند تسکین درد و بهبود خلق و خو را شامل می‌شود. هنگامی که افراد شرکت کننده در یوگا خنده تمرینات این روش درمانی را انجام می‌دهند؛ احساس آرامش می‌کنند و خود را رها می‌کنند؛ به همین دلیل می‌تواند احساس عمیق شادی و رفاه را تجربه کنند. فواید خنده درمانی می‌تواند بسیار وسیع باشد و با ترشح اندروفین که یکی از هورمان‌های شادی است و باعث تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

امروزه یوگا خنده در محیط های مختلف در سراسر جهان از جمله بیمارستان‌ها، مدارس و مراکز اجتماعی انجام می‌شود. جلسات معمولا توسط خنده‌درمانگران معتبر هدایت می‌شوند که شرکت‌کنندگان را از طریق یک سری تمرین‌ها راهنمایی می‌کنند، که اغلب شامل بازی‌های سرگرم‌کننده، داستان‌گویی و فعالیت‌های خلاقانه است.

فواید خنده درمانی

فواید خنده درمانی

یوگا خنده به دلیل فواید بسیاری که برای سلامت جسمی، روانی و اجتماعی دارد در سراسر جهان محبوبیت بسیاری پیدا کرده است و مورد توجه پزشکان و عموم افراد قرار گرفته است. در ادامه با فواید یوگا خنده آشنا خواهیم شد.

فواید جسمانی خنده درمانی

 • تقویت سیستم ایمنی بدن: مطالعات انجام شده نشان داده است که خنده سطح ایمونوگلوبولین A (IgA) را افزایش می‌دهد؛ این آنتی بادی نقش کلیدی در سیستم ایمنی ما دارد. یوگا خنده می‌تواند باعث شود بدن به طور موثرتری با عفونت و بیماری مبارزه کند. 
 • ترشح هورمون اندورفین: یکی دیگر از فواید خنده درمانی ترشح هورمون اندورفین است که می‌تواند به کاهش درد، کاهش استرس و تقویت حس شادی و رفاه کمک کند.
 • کاهش هورمون اضطراب
 • شل ‌کردن ماهیچه‌‌های بدنی
 • پیشگیری از بیماری‌های قلبی
 • بهبود اکسیژن رسانی: مشخص شده است که خنده اکسیژن رسانی بدن را افزایش می‌دهد و می‌تواند عملکرد تنفسی را بهبود بخشد، سطح انرژی را افزایش دهد و حتی درد را کاهش دهد.
 • بالا بردن کیفیت خواب و برطرف کردن اختلالات خواب مانند بی خوابی: خنده درمانی نیز مانند درمان اختلال خواب با نوروفیدبک درمان بدون دارو برای این مشکل حساس است.

فواید ذهنی یوگا خنده

فواید ذهنی خنده درمانی

 • رهایی و غلبه بر استرس و اضطراب: یوگا خنده می‌تواند یک روش درمان استرس و اضطراب بدون دارو باشد؛ زیرا خنده باعث کاهش هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و اپی نفرین می‌شود که منجر به کاهش سطح اضطراب و استرس می‌شود.
 • افزایش لذت و میل به زندگی
 • کاهش نگرانی و تنش
 • بهبود خلق و خو: خنده می‌تواند با افزایش تولید انتقال دهنده‌های عصبی مانند سروتونین و دوپامین باعث بهبود خلق و خو و حتی درمان افسردگی و استرس و اضطراب شود.
 • تقویت انعطاف ‌پذیری
 • افزایش بهره‌ور و تمرکز: یوگا خنده تمرکز، خلاقیت و بهره وری را بهبود می‌بخشد و آن را به ابزاری عالی برای پیشرفت شخصی و حرفه‌ای تبدیل می‌کند.

فواید اجتماعی خنده

یوگا خنده یک فضای اجتماعی برای انسان‌ها ایجاد می‌کند؛ تا بتوانند دور هم جمع شوند؛ ارتباط برقرار کنند و خنده را به اشتراک بگذارند. این می‌تواند به کاهش احساس تنهایی و انزوا کمک کند و باعث ایجاد حس اجتماعی و تعلق خاطر شود.

 • ارتقای کار گروهی
 • افزایش پیوند گروهی
 • تقویت روابط با دیگران
 • کاهش کشمکش و ناسازگاری

جمع‌بندی

یوگا خنده می‌تواند یک روش عالی برای بهبود سلامت روان شما باشد و در کنار جنبه روانی منجر به بهبود شرایط عاطفی و اجتماعی افراد نیز می‌شود. این روش درمانی در موسسات روانشناسی و در گروه‌های اجتماعی مختلف می‌تواند اجرا شود. در صورتی که می‌خواهید با فواید بیشتر خنده درمانی و چگونگی انجام آن آشنا شوید؛ می‌توانید با موسسه ما در ارتباط باشید و از دکتر حسین بیات اطلاعات بیشتر را دریافت کنید.

سئوالات متداول

1_ آیا خنده درمانی موثر است؟

بله یوگا خنده یک روش درمانی است که در این روش از قدرت خنده برای درمان و بهبود سلامت جسمی و روانی استفاده می‌شود.

2_ یوگا خنده چگونه باعث بهبود سیستم ایمنی می‌شود؟

مطالعات انجام شده نشان داده است که خنده سطح ایمونوگلوبولین A (IgA) را افزایش می‌دهد؛ این آنتی بادی نقش کلیدی در سیستم ایمنی ما دارد. یوگا خنده می‌تواند باعث شود بدن به طور موثرتری با عفونت و بیماری مبارزه کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *