درمان تیک عصبی با نوروفیدبک امکان پذیر است؟

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک

تیک عصبی یکی از اختلالات شایع مربوط به سیستم عصبی است که در کودکان از 6 سالگی آغاز می‌شود. در صورتی که تیک عصبی باعث ایجاد اختلال و مشکل در زندگی طبیعی فرد شود نیاز به درمان دارد. درمان قطعی برای تیک عصبی وجود ندارد؛ اما یکی از راه‌هایی که می‌تواند علائم تیک عصبی را کنترل کند درمان تیک عصبی با نوروفیدبک است. نوروفیدبک با کنترل و تغییر امواج مغزی قسمتی از مغز که به دلیل تیک عصبی دچار مشکل شده است را تحت درمان قرار می‌دهد.

تیک عصبی چیست؟

تیک عصبی نوعی وضعیت خاص در سیستم عصبی است و شامل حرکات یا صداهای ناگهانی می‌شود که افراد به طور مکرر انجام می‌دهند. افرادی که تیک دارند نمی توانند بدن خود را از انجام این کارها باز دارند و به‌صورت غیر ارادی حرکتی را تکرار می‌کنند. تیک‌ها اغلب به عنوان حرکات غیر ارادی بدن طبقه بندی می‌شوند؛ اما افراد می‌توانند برای مدتی انجام این حرکات را سرکوب کنند. با این حال، سرکوب تیک عصبی برای فرد منجر به ناراحتی می‌شود تا زمانی که فرد مجبور شود تیک را انجام دهد. تیک‌ها انواع مختلفی دارند که شامل تیک‌های حرکتی و تیک‌های صوتی می‌شوند.

این حرکات ناگهانی کوتاه مدت (تیک‌های حرکتی) یا صداهای بیان شده (تیک‌های صوتی) به طور ناگهانی در فرد رخ می‌دهند. بسته به نوع تیک‌هایی که فرد دارد و مدت زمان ماندگاری تیک‌ها، ممکن است فرد مبتلا به سندرم تورت یا نوع دیگری از اختلال تیک تشخیص داده شود. تیک عصبی معمولا در کودکان در اوایل 6 سالگی تشخیص داده می‌شود. دلیل بروز تیک عصبی هنوز ناشناخته است و به نظر می‌رسد استرس و کمبود خواب  در بروز و شدت تیک‌های حرکتی نقش دارند. پزشکان در گذشته بر این باور بودند که داروهای که برای بیش‌فعالی در کودکان استفاده می‌شود باعث بروز تیک عصبی می‌شود؛ که امروزه این موضوع تکذیب شده است.

انواع تیک عصبی

تیک‌های عصبی به صورت کلی به دو دسته تیک حرکتی و تیک صوتی تقسیم می‌شوند. تیک‌های حرکتی را می‌توان به دو دسته ساده یا پیچیده طبقه بندی کرد. تیک‌های حرکتی ساده ممکن است شامل حرکاتی مانند پلک زدن، انقباض بینی، تکان دادن سر، یا بالا انداختن شانه باشد. تیک‌های حرکتی پیچیده شامل یک سری حرکات است که به ترتیب انجام می‌شود. به عنوان مثال ممکن است شخصی دست خود را دراز کند و بارها و بارها چیزی را لمس کند. در ادامه با انواع تیک عصبی آشنا می‌شویم. هزینه درمان با نوروفیدبک نسبت به سایر روش‌ها کمی بالاتر است.

  • تیک موتور: نمونه‌هایی از تیک‌های حرکتی هستند که عبارتند از پلک زدن، بالا انداختن شانه یا تکان دادن بازو.
  • تیک‌های آوازی: تیک‌های صوتی هستند که فرد تولید می‌کند. این نمونه از تیک‌های صوتی عبارتند از زمزمه کردن، پاک کردن گلو، یا فریاد زدن یک کلمه یا عبارت.
  • تیک‌های ساده: تیک‌های ساده فقط چند قسمت از بدن را درگیر می‌کند. نمونه‌هایی از تیک‌های ساده عبارتند از جمع کردن چشم‌ها یا بو کردن.
  • تیک‌های پیچیده: تیک‌های پیچیده معمولاً چندین قسمت مختلف بدن را درگیر می‌کنند و می‌توانند دارای الگو باشند. نمونه‌ای از تیک پیچیده هنگام تکان دادن بازو و یا تکان دادن سر ظاهر می‌شوند.

شناسایی و درمان تیک عصبی

شناسایی و درمان تیک عصبی

هیچ گونه آزمایش استاندرد و تایید شده‌ای مانند آزمایش خون برای تشخیص تیک عصبی وجود ندارد. متخصصان بهداشت برای تشخیص تیک عصبی و سایر اختلالات تیک علائم فرد را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. اختلالات تیک از نظر نوع تیک موجود (حرکتی یا صوتی یا ترکیبی از هر دو) و مدت زمانی که علائم ادامه داشته‌اند با یکدیگر متفاوت هستند. در صورتی می‌توان تیک عصبی یا TS را تشخیص داد که فردی دارای تیک حرکتی و صوتی باشد و حداقل یک سال علائم تیک را داشته باشد.

در حالی که افراد در هر سنی می‌توانند تیک را تجربه کنند، این تیک‌ها بیشتر در کودکان شایع است. کارشناسان می‌گویند که حدود 20 درصد از کودکان تیک را تجربه می‌کنند. تیک‌ها به احتمال زیاد پسرها را بیشتر از دختران تحت تاثیر قرار می‌دهند. در بیشتر موارد تیک‌ها در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی کاهش می‌یابد و گاهی به طور کامل ناپدید می‌شوند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به TS تیک را در بزرگسالی تجربه می‌کنند و در برخی موارد، تیک‌ها در بزرگسالی شدیدتر می‌شوند.

با اینکه هیچ درمانی برای تیک عصبی وجود ندارد؛ اما درمان‌هایی برای کمک به مدیریت تیک وجود دارد. بسیاری از افراد مبتلا به TS دارای تیک‌هایی هستند که مانع زندگی روزمره آنها نمی‌شود و بنابراین نیازی به درمان ندارند. با این حال، اگر تیک‌ها باعث درد یا آسیب شوند درمان‌هایی برای آن در نظر گرفته می‌شود. درمان اختلالات تیک به شدت بیماری بستگی دارد. در بسیاری از موارد، هیچ درمانی لازم نیست و تیک‌ها خود به خود برطرف می‌شوند. پزشکان رفتار درمانی، دارو یا ترکیبی از این دو را برای درمان تیک عصبی تجویز می‌کنند. درمان تیک عصبی با نوروفیدبک نیز یکی از روش‌هایی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. درمان میگرن با نوروفیدبک نیز یکی دیگر از بیماری‌هایی است که با این روش درمان می‌شود.

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک که یکی از روش‌های نوین درمان انواع اختلالات روانی است امروزه بسیار مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است. درمان تیک عصبی با نوروفیدبک تبدیل به اصلی‌ترین روش درمان تیک عصبی در کشورهای پیشرفته شده است و با توجه به پیشرفت‌هایی که امروزه در دستگاه‌های بیوفیدبک و نوروفیدبک صورت گرفته است تیک عصبی با استفاده از این روش قابل کنترل است. لورتا پیشرفته‌ترین دستگاه نوروفیدبک در حال حاضر است که توانایی درمان اختلالات عصبی و تیک عصبی را با تغییر و کنترل امواج مغزی دارد. درمان سکته مغزی با نوروفیدبک نیز امکان پذیر است.

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک در شیراز

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک در شیراز

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک معمولا بدون هیچ‌گونه عوارضی است و درصورتی که توسط افراد با تجربه صورت گیرد؛ می‌تواندبهترین روش درمانی به حساب بیاید. این روش درمانی در کشور ایران نیز توسط افراد تحصیل کرده اجرا می‌شود. یکی از برترین کلینیک‌های ارائه دهنده درمان با نوروفیدبک مرکز روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات است که در شهر شیراز قرار دارد. درمان تیک عصبی با نوروفیدبک در شیراز توسط دکتر بیات و تیم باتجربه این مجموعه انجام می‌شود.

جمع‌بندی

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک یکی از روش‌هایی است که به صورت قطعی باعث کنترل این اختلال می‌شود. تیک عصبی انواع مختلفی دارد که شامل تیک‌های حرکتی و صوتی می‌شود و معمولا در کودکی شناسایی می‌شود. پزشکان برای درمان و کنترل تیک عصبی از روش‌های مختلفی شامل دارو درمانی، روان درمانی، درمان با نوروفیدبک و ترکیبی از این روش‌ها استفاده می‌کنند. برای دریافت خدمات درمان با نوروفیدبک می‌توانید به صفحه تماس با ما سایت بیات کو مراجعه کنید و نوبت مشاوره خود را رزرو کنید.

سئوالات متداول

1_ تیک عصبی چیست؟

تیک عصبی نوعی وضعیت خاص در سیستم عصبی است و شامل حرکات یا صداهای ناگهانی می‌شود که افراد به طور مکرر انجام می‌دهند.

2_ انواع تیک عصبی شامل چه مواردی می‌شود؟

تیک‌های عصبی به صورت کلی به دو دسته تیک حرکتی و تیک صوتی تقسیم می‌شوند. تیک‌های حرکتی را می‌توان به دو دسته ساده یا پیچیده طبقه بندی کرد.

3_ آیا درمان تیک عصبی با نوروفیدبک امکان پذیر است؟

درمان تیک عصبی با نوروفیدبک که یکی از روش‌های نوین درمان انواع اختلالات روانی است امروزه بسیار مورد توجه پزشکان و بیماران قرار گرفته است. درمان تیک عصبی با نوروفیدبک تبدیل به اصلی‌ترین روش درمان تیک عصبی در کشورهای پیشرفته شده است.

4_ تیک‌های عصبی بیشتر در چه سنی ایجاد می‌شوند؟

در حالی که افراد در هر سنی می‌توانند تیک را تجربه کنند، این تیک‌ها بیشتر در کودکان شایع است. کارشناسان می‌گویند که حدود 20 درصد از کودکان تیک را تجربه می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *