آیا افسردگی پنهان قابل درمان است؟

افسردگی پنهان
افسردگی پنهان یکی از اختلالات شایع روانی است که به دلیل رفتار نادرست اطرافیان ایجاد می‌شود. در این نوع از افسردگی افراد می‌کوشند علائم افسردگی خود را از دید خود و بقیه پنهان کنند تا جایی که باور می‌کنند به این اختلال مبتلا نیستند و اثرات سو آن را در زندگی خود می‌بینند. درمان افسردگی پنهان با استافده از روش‌هایی مانند دارو درمانی، روان درمانی و تحریک الکتریکی مغزی امکان پذیر است؛ البته درصورتی که خود فرد بیماری خود را پذیرفته و بخواهد روند درمانی را آغاز کند.

افسردگی پنهان چیست؟

یکی از مشکلاتی که بیماران مبتلا به اختلال افسردگی به آن دچار هستند درک نشدن توسط اطرافیان است؛ که باعث می‌شود فرد افسردگی خود را پنهان کند. افراد افسرده از ابتدا افسردگی خود را پنهان نمی‌کنند بلکه پس از دیدن واکنش‌های منفی و نادرست اطرافیان شروع به پنهان کاری می‌کنند.

این پنهان کاری تا جایی پیش می‌رود که خود افراد نیز فکر می‌کنند مشکلی ندارند و تصور می‌کنند با فراموش کردن بیماری می‌توانند آن را درمان کنند که به این موضوع افسردگی پنهان یا افسردگی خندان می‌گویند. افزادی که به افسردگی خندان ذچار هستند به ظاهر شاد و خوشحال هستند و کارهای روزمره خود را انجام می‌دهند ولی در خلوت جسم و روح این افراد تحت تاثیر افسردگی قرار می‌گیرد.

افسردگی پنهان

علائم افسردگی پنهان در مقایسه با افسردگی کلاسیک

راه‌های درمان افسردگی کلاسیک نسبت به افسردگی خندان راحت‌تر است؛ زیرا تشخیص علائم افسردگی پنهان به دلیل اینکه از فردی به فرد دیگر متفاوت است دشوار است. غم و اندوه و گریه‌های مکرر که بیش از 2 هفته ادامه داشته باشد، افت شدید عزت نفس، از دست دادن علاقه به انجام کارهای روزمره و تغییر ناگهانی ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری از علائم افسردگی کلاسیک است که می‌تواند در افسردگی خندان نیز وجود داشته باشد. در ادامه علائم مهم افسردگی پنهان را با هم بررسی می‌کنیم.

بروز عادت‌های غیرعادی

تغییر عادت‌ در زمینه خوردن و خوابیدن یکی از نشانه‌های بدن در برابر مشکلات مختلف است. اگر فردی در اطرافیان شما به خوبی نمی‌خوابد یا بیش از حد معمول در طول روز می‌خوابد؛ این احتمال وجود دارد که فرد به افسردگی خندان دچار باشد. این نوع افسردگی در برخی دیگر از افراد به شکل مصرف غیرعادی غذا نیز می‌تواند بروز پیدا کند.

ناتوانی در کنترل احساسات

افرادی که به افسردگی خندان دچار هستند در ظاهر تفاوتی با افراد عادی ندارند؛ البته برخی افراد مهارت بالاتری در پنهان کردن عواطف و احساسات خود دارند. احساسات افراد مبتلا به افسردگی خندان نسبت به افراد عادی قوی‌تر و شدیدتر است؛ مثلا فردی که در حالت طبیعی با دیدن یک صحنه ناراحت کننده از فیلم گریه نمی‌کند؛ در این شرایط می‌تواند به شدت ناراحت شده و گریه کند.

افرادی که به افسردگی خندان دچار هستند دچار خشم و زودرنجی فراوانی می‌شوند و از این طریق می‌توان به افسردگی آن‌ها پی برد. در افسردگی پنهان  به دلیل اینکه افراد تمام تلاش خود را می‌کنند که علائم افسردگی را بروز ندهند؛ احساسات و عواطف دیگر آن‌ها شدیدتر بروز داده می‌شود.

فلسفه ‌بافی‌‌های غیر عادی

یکی دیگر از علائم افسردگی پنهان صحبت کردن درمورد موضوعات فلسفی است که معمولا درمورد آن صحبت نمی‌کند. معنای زندگی، دستاوردهای فرد در زندگی، خودکشی، جست و جوی شادی و یافتن مسیری برای خوشبختی از موضوعاتی است که این افراد درمورد آن صحبت می‌کنند.

افسردگی پنهان

درمان اختلال افسردگی پنهان

افسردگی خندان یک اختلال روانی است که قابل درمان است. برای اینکه بتوان این اختلال را درمان کرد به یک تیم نیاز داریم که شامل خود فرد، خانواده، شریک عاطفی، همکاران، دوستان، پزشکان و درمانگران می‌شود. برای درمان این اختلال روش‌های متفاوتی وجود دارد که شامل دارو درمانی، روان درمانی و یا ترکیبی از این دو می‌شود. فراهم کردن محیطی ایمن برای اینکه فرد بتواند از احساسات و عواطف خود سخن بگوید می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

یکی از مهم‌ترین مراحل در درمان اختلال پنهان این است که بیمار قبول کند که بیمار است و به کمک نیاز دارد. فقط در صورتی که بیمار خود به روانشناس مراجعه کرده و راهکارهای او را بپذیرد و اجرا کند روند درمانی می‌تواند انجام شود. افراد متخصص درمواردی که این اختلال شدید باشد و با دارو درمانی و روان درمانی بهبود پیدا نکند از روش‌های تحریک الکتریکی مغز برای کاهش علائم افسردگی استفاده می‌کنند.

دارو درمانی

داروهای افسردگی با توجه به سطحی که اختلال فرد در آن قرار دارد توسط پزشک متخص تائین می‌شود. عواملی مانند پیشرفت بیماری، علائم افسردگی، شرایط بیمار، داروهایی که در گذشته مصرف می‌کرده و بیماری‌های زمینه‌ی فرد بر روی داروی تجویزی تاثیر دارد. درمان افسردگی پنهان با داروهای متنوعی مانند بوپروپیون (Wellbutrin XL، Wellbutrin SR، Aplenzin، Forfivo XL)، میرتازاپین (Remeron)، نفازودون، ترازودون و vortioxetine امکان پذیر است.

داروهایی که نام برده شد بدون تجویز پزشک قابل استفاده نیست به دلیل اینکه هر کدام عوارض متنوعی دارند که فقط فرد متخصص از آن مطلع است. دارو درمانی توسط ترکیبی از داروها انجام می‌شود و فقط توسط فرد متخصص برای بیمار تجویز می‌شود. درمان افسردگی بدون دارو و با استفاده از روش‌هایی مانند مدیکیشن، طب سوزنی و سبک زندگی سالم امکان پذیر است.

روان درمانی 

روان درمانی یکی از روش‌های ثابت شده برای درمان انواع اختلالات ذهنی به خصوص افسردگی است. در جلسات روان درمانی فرد متخصص شرایطی را ایجاد می‌کند که فرد بتواند درمورد شرایط خود صحبت کند و با راه‌های درمان آن آشنا شود. روا درمانی روش‌های متفاوتی دارد که فرد درمانگر با توجه به شرایط بیمار بهترین نوع روان درمانی را تجویز می‌کند.

درمان اختلال افسردگی پنهان می‌تواند ثرات مضر زیادی را در طولانی مدت بر روی فرد بگذارد؛ به همین دلیل باید در سریع‌ترین زمان ممکن شناسایی شده و درمان شود. درورتی که خود یا نزدیکان شما به اختلال افسردگی پنهان دچار هستند مراجعه به یک فرد متخصص و دریافت مشاوره بهترین توصیه است.

دکتر حسین بیات روانشناس بالینی در مرکز روانشناسی خود استانداردترین روش‌ها را برای درمان اختلالات روانی ارائه می‌دهند. درصورتی که می‌خواهید با مشاوران مرکز روانشناسی بیات در ارتباط باشید می‌توانید به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *