اختلال خودشیفتگی

خودشیفتگی

حسین بیات روان شناس بالینی، دوره دکترای تخصصی روان شناسی سلامت

 در این مطلب به بررسی اختلال خودشیفتگی از نگاه دکتر حسین بیات روانشناس بالینی در شیراز می پردازیم.

یکی از اختلالاتی که با نفوذ رسانه های اجتماعی در بین افراد سرتاسر دنیا شیوع بیشتری گرفته است اختلال خود شیفتگی می باشد. نام دیگر این اختلال در بین روانشناسان اختلال شخصیت نارسیستیک می باشد. در این مطلب به بررسی اختلال خودشیفتگی از نگاه دکتر حسین بیات روانشناس در شیراز می پردازیم.

اختلال شخصیت خودشیفته یا اختلال خودشیفتگی چیست؟

اختلال شخصیت خود شیفته یا نارسیستیک یک مدل از اختلالات روانی می باشد. افراد مبتلا به این مشکل ، توانایی های خود را خیلی بیشتر از آنچه که در واقعیت می باشد، می بینند. مردن عامه فکر می کنند که این افراد افرادی هستند که همه را از بالا نگاه میکنند. این تصور کاملا غلط می باشد. افراد خود شیفته اعتماد بنفس بسیار پایینی دارند.

ویژگیهای عمومی اختلال خود شیفتگی

این افراد دائما احساس حقارت می کنند. از این افراد همیشه باید تعریف گردد. اگر از آنها توسط فردی تعریف نگردد، به شدت عصبی یا ناراحت می گردند. از جمله سایر موارد برای این قبیل افراد عبارتند از:

  • مغرور هستند.
  • دروغگو هستند.
  • خود بزرگ‌بینی دارد.
  • افرادی فرصت طلب می باشند.
  • زندگی زناشویی بسیار شکننده و حساسی دارند.
  • خود را مجاز به استفاده ابزاری از دیگران می دانند.
  • به احساسات دیگران توجهی ندارند و فقط خودشان مهم هستند.
  • از نظر این افراد، دیگران باید بدون هیچ چشن داشتی در خدمت آنها باشند.

 

علل ابتلا به خودشیفتگی

کم‌توجهی در کودکی

در صورتی که فردی در کودکی به آن توجه کافی نگردد، در بزرگسالی تشنه توجه می گردد. این فرد در زمانی که بتواند با دیگران تعامل نماید بدنبال رفع این تشنگی می رود. این افراد در بزرگسالی حتی در دوران نوجوانی و جوانی بدنبال دریافت توجه کسب نشده در کودکی خود می گردند. حتی بیشتر از میزان مورد نیازشان.

توجه بیش از اندازه به کودک

از طرف دیگر اگر به کودک خود بیش از حد لازم توجه کنید، ممکن است که این مسئله برای او اینگونه جا بیافتد که توجه به شما و خواسته هایتان وظیفه دیگران می باشد. اگر فرد با این دیدگاه بزرگ شود به احتمال خیلی زیاد به این اختلال مبتلا می گردد.

 

اختلال شخصیت خوشیفته و دیگر اختلالات روانی

افراد مبتلا به این اختلال مستعد ابتلا به سایر اختلالات روانی نیز می باشند. اختلالاتی همچون افسردگی، دو قطبی، بیماریهای اختلال در تغذیه همچون آنورکسیا، پارانوئید، خود زشت پنداری و سایر اختلالات روانی.

درمان اختلال شخصیت خودشیفته

معمولا بهترین درمان برای رفع این اختلال روان درمانی می باشد. ولی ممکن است به تشخیص بهترین روانشناس در شیراز دارو درمانی هم برای این مشکل اجرا گردد.

روان درمانی

همانگونه که گفته شد بهترین درمان برای رفع این مشکل روانکاوی و روان درمانی فرد می باشد. روانشناس با بررسی گذشته فرد به بررسی علل ابتلا به این اختلال می پردازد. روانشناس بالینی با یافتن علل ابتلا، سعی در درمان این مشکل مینماید. علاوه بر آن سعی در رفع نشانه های این بیماری مانند بهبود بخشیدن روابط فرد با دیگران، بالابردن اعتماد بنفس فرد و سایر موارد که در بالا به آنها اشاره نمودیم می گردد.

دارودرمانی

برای درمان این مشکل ممکن است تشخیص داده شود که فرد نیاز به داروهایی برای کنترل نمودن وضعیتش دارد. بهمین دلیل احتمالا از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب تجویز گردد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *