اختلال اوتیسم

اختلال اوتیسم بیات

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم شرایطی است که بر رفتار شخص، اجتماعی شدن یا تعامل با دیگران تاثیر می گذارد و به اختلالات مختلف مانند سندرم تقسیم می شود. در حال حاضر به عنوان یک بیماری با طیف وسیعی از علائم شناخته و درمان می شود.

اکنون این اختلال، اختلال طیف اوتیسم نامیده می شود، بسیاری از مردم هنوز هم از واژه “اوتیسم” استفاده می کنند.

روش های متعددی می توانند به بهبود عملکرد اجتماعی، یادگیری و کیفیت زندگی کودکان و بزرگسالان مبتلا به اوتیسم کمک کند. به یاد داشته باشید که اوتیسم یک شرایط مبتنی بر طیف است. بعضی افراد ممکن است نیاز به درمان کمتری داشته باشند، در حالی که افراد دیگر ممکن است نیاز به درمان شدید داشته باشند.

همچنین لازم است در نظر داشته باشید که بسیاری از تحقیقات درباره درمان اوتیسم بر روی کودکان تمرکز دارد. این امر عمدتا به این دلیل است که تحقیقات موجود نشان می دهد که درمان قبل از ۳ سالگی بیشترین تاثیر را داشته است. با این حال، بسیاری از درمان هایی که برای کودکان طراحی شده اند نیز ممکن است به بزرگسالان کمک کنند.

عوامل موثر در اوتیسم

  • تا همین اواخر اکثر دانشمندان معتقد بودند که اوتیسم عمدتا توسط عوامل ژنتیکی ایجاد می شود. اما پیشگامان تحقیق جدید نشان می دهد که عوامل محیطی نیز ممکن است در توسعه اوتیسم نقش داشته باشد. نوزادان ممکن است به علت آسیب پذیری ژنتیکی با اوتیسم متولد شوند اما محیط زیست بسیار موثر است

  • مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری، بخصوص در ۳ ماه اول

  • کمبود تغذیه ای در اوایل بارداری، به ویژه عدم دریافت اسید فولیک

  • سن مادر و پدر

  • قرار گرفتن در معرض آلودگی های شیمیایی

روش های درمان اوتیسم

تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی (ABA) یکی از روشهای درمانی فراوانی برای بزرگسالان و کودکان است. این روش به مجموعه ای از تکنیک های طراحی شده برای تشویق رفتارهای مثبت با استفاده از سیستم پاداش اشاره دارد.

درمان شناختی رفتاری (CBT) یک نوع درمان صحبت است که می تواند یک نوع درمان اوتیسم برای کودکان و بزرگسالان باشد.

آموزش مهارت های اجتماعی (SST) یک راه برای افراد، به ویژه کودکان، برای توسعه مهارت های اجتماعی است. برای برخی از افراد مبتلا به اوتیسم، تعامل با دیگران بسیار دشوار است.

کار درمانی برای آموزش کودکان و بزرگسالان است و مهارت های اساسی افراد که در زندگی روزمره نیاز دارند، تمرکز می کند. برای کودکان، این روش اغلب شامل آموزش مهارت های حرکتی خوب، مهارت های دست خط و مهارت های خود مراقبتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.