مهارت های فرزند پروری

مهارت فرزند پروری

توانایی  و مهارت فرزند پروری نقش حیاتی در تشکیل شخصیت کودکان دارد و تأثیر آن تا انتهای زندگی باقی می‌ماند؛ بنابراین یادگیری این توانایی‌ها امری ضروری است. پدر باید به عنوان الگویی صادق، سخاوتمند و شریف برای فرزندان خود عمل کند. وی باید وقت کافی را برای برقراری ارتباط با کودکان خود اختصاص دهد و نباید تفاوتی میان کلام و عمل خود ایجاد کند. ارتباط مادر و کودک همچنین تأثیرات مهمی در رشد روحی فرزندان دارد. والدین می‌توانند با اظهار محبت و اعتماد، به صورت مهربان و محدودکننده، متخاصم و محدودکننده یا متخاصم و آزادگذار رفتار کنند و بسته به رویکرد انتخابی‌شان، رفتارهای متفاوتی را در کودکان به وجود آورند. مهارت فرزند پروری عمدتاً از دو معیار اصلی، یعنی محبت و کنترل والدین تشکیل شده‌اند و به مجموعه از رفتارها، روش‌ها و گفتارهای والدین نسبت به فرزندانشان اشاره دارند که به صورت استبدادی یا دیکتاتوری، مهربان و محدودکننده، متخاصم و محدودکننده یا متخاصم و آزادگذار مطرح می‌شوند.

حالت دیکتاتوری یا استبدادی

این روش با کنترل شدیدی همراه است و یک فرد به عنوان رئیس تمام اعضای خانواده عمل می‌کند، در همه امور دخالت دارد و تصمیم‌ها به تنهایی او اتخاذ می‌شود. این نشان‌دهنده نمایش قدرت والدین و نقطه مقابل مهارت فرزند پروری است که این شیوه را از دو رویکرد دیگر متمایز می‌کند. این والدین بسیار انتظارپذیر هستند و به نیازها و آرزوهای کودکان توجه نمی‌کنند. پیام‌های کلامی آنها یکطرفه است و از عناصر عاطفی کمتری برخوردار است. والدین مستبد غالباً در زمان اعمال دستورات، دلیل خود را توضیح نمی‌دهند. این والدین نسبت به مواجهه با رفتارهای نامطلوب در حد متوسطی مرعوب می‌شوند. در مقایسه با دیگر شیوه‌ها، والدین در رویکرد استبدادی کمترین میزان محبت و مهرورزی را از خود نشان می‌دهند. به‌طور خاص، این والدین نادرست در روابط مادر و فرزند شرکت می‌کنند و نشانه‌های محدودی از روابط قوی با فرزندان وجود دارد. به‌طور کلی، والدین مستبد برای کنترل کودکان‌شان از روش‌های ایجاد ترس استفاده می‌کنند و توجهی به توافقات و تفاهم با فرزندان خود ندارند.

این والدین اطاعت فرزندان را به‌عنوان یک ارزش در نظر می‌گیرند و در مواقع تضاد با معیارهای خود، از تنبیه و اعمال زور برای کنترل کردن خواسته‌های کودکان استفاده می‌کنند. بر اساس تحقیقات، فرزندان والدین مستبد نسبت به فرزندان والدین مقتدر در برقراری ارتباط با همسالان و در داشتن موقعیت فعال و استقلال رأی در سطح پایین قرار می‌گیرند. این کودکان همچنین به عنوان افرادی خشمگین، منزوی، غمگین و آسیب‌پذیر در برابر استرس شناخته می‌شوند. این حالت فرزند پروری به مرور تاثیرات منفی در فرزندان ایجاد می‌کند و موجب بروز مشکلات رفتاری در نوجوانان خواهد شد.

حالت سهل گیر و بی‌تفاوت

در این خانواده، به جای اعمال محدودیت و نظارت شدید، اختیار و آزادی فراوان برای کودکان ترویج می‌شود. در این نوع خانواده‌ها، آزادی مطلق حاکم است و خبری از مهارت فرزند پروری نیست، به این معنی که هر فرد می‌تواند هر کاری که بخواهد انجام دهد. والدین در اینجا کمترین کنترل را بر کودکان خود اعمال می‌کنند و خواسته‌های آن‌ها غالباً معقول نیستند. مهرورزی و محبت والدین در این حالت در حد متوسط قرار دارد. خانواده‌ی این والدین به‌طور نسبی آشفته است و فعالیت‌های خانوادگی نامنظم و بدون رعایت قوانین اجرا می‌شود. والدین کنترل کمتری بر کودکان‌شان دارند و در ارتباط با انضباط کودکان، دیدگاه‌های متفاوتی دارند. والدین در این حالت به‌نظر می‌آیند که از یکسان برخورد نمی‌کنند و انتظارات معقولی از کودکان ندارند. فقدان خواسته‌های معقول در کنار اجتناب از توجیه و گفت‌وگو با کودک، همیشه به‌عنوان ویژگی‌های این رویکرد ذکر می‌شود. والدین در اینجا به‌صورت کمی به فرزندان خود اطلاعات صحیح یا توضیحات دقیق ارائه می‌دهند.

همچنین، والدین سهل‌انگار زورگو و سرکوبگر هستند و در بسیاری از موارد در برابر تقاضاها و شکایات کودکان، تسلیم می‌شوند. این والدین در ابراز محبت تفاوت چندانی با والدین مقتدر ندارند. مادران سهل‌انگار به‌طور نامطلوب، کودک را از محبت خود محروم می‌کنند و آنها را مسخره می‌کنند. والدین در این رویکرد به نظر می‌آیند که در مورد سیاست‌ها با کودک مشورت می‌کنند و قوانین خانواده را برای او توضیح می‌دهند. آن‌ها انتظار چندانی از انجام وظایف خانگی یا رفتار صحیح از کودکان خود ندارند. والدین در اینجا خود را به عنوان فعالانی می‌بینند که می‌توانند هر زمان که بخواهند، از آن استفاده کنند، نه به عنوان عامل مسئول شکل‌دهی یا تغییر رفتار فعلی یا آینده کودک. فرزندان این والدین از استقلال نسبت به خودداری می‌کنند و یا در امور تصمیم‌گیری مستقلی ندارند.

این کودکان به عنوان افرادی ناپخته تصویر می‌شوند که در مواجهه با موقعیت‌های نامطلوب، ترجیح می‌دهند به‌عقب‌نشینی بپردازند. این کودکان عمدتاً به‌صورت افراد تکانشی، پرخاشگر و با کمبود اعتماد به‌نفس توصیف می‌شوند و رفتارهایی که نمایانگر تجاوز و خشونت هستند، از خود نشان می‌دهند. علاقه مندان برای آشنایی بیشتر با تاثیرات نوع پرورش فرزندان می‌توانند مقاله عواطف کودکان را مطالعه کنند.

مهارت های فرزند پروری

مهارت های فرزند پروری

والدینی که تمایل دارند فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنند که در آینده افرادی مسئولیت‌پذیر باشند، اصول مهارت فرزند پروری را یاد گرفته‌اند. آنها به صورت مداوم با تلاش برای بهبود، مهارت‌های خود را بهبود می‌بخشند.

موضوعات بی خطر را بشناسید

والدین با کارآگاهی بسیار می‌توانند خطرات را در فاصله‌ای یک مایلی تشخیص دهند. آنها دارای دانش کافی درباره اینترنت بدون خطر و جدیدترین روش‌های ایمن‌سازی آن هستند و به سرعت ایده‌های نادرست را شناسایی می‌کنند.

والدین در بین حمایت بیش از حد و درگیربودن کم توازنی را برقرار می‌کنند. در مواقع بی‌خطر، به فرزندان خود اجازه می‌دهند که به تنهایی فعالیت‌هایی انجام دهند و به آنها مهارت‌های تصمیم‌گیری سالم را آموزش می‌دهند.

هدف نهایی آنها این است که به فرزندان خود یاد دهند چگونه به تنهایی خطرات را تشخیص دهند تا در مواقعی که والدینشان در کنارشان نیستند، بتوانند خودشان را حفاظت کنند و بهترین تصمیم‌ها را اتخاذ کنند.

بیشتر بخوانید: از علت پرخاشگری کودکان تا نحوه رفتار والدین

الگوی مثبتی برای فرزندتان باشید

فرزند پروری

بدون شک الگوی مثبت، مهم‌ترین مهارت فرزند پروری است که هر والدین باید بداند. والدینی که اظهار می‌کنند: “کاری را که من می‌گویم انجام بده، نه کاری را که خودت می‌خواهی”، کارآمد نیستند. بچه‌ها بیشتر از رفتارهای والدین خود آموزش می‌بینند تا از حرف‌هایشان.

هرچند ممکن است سخت باشد که در مواقع استفاده از ابزارهای الکترونیکی محدودیت اعمال کنید و به‌طور مؤدبانه هنگام عصبانیت با فرزندان صحبت کنید، اما مهم است که به یاد داشته باشید که فرزندان شما همیشه به شما نگاه می‌کنند.

محدودیت های مناسبی تعیین کنید

دانستن اینکه چگونه و زمانی که باید “نه” بگویید و چگونه بر محدودیت‌های خود اصرار کنید، مهارتی است که با تمرین به دست می‌آید. در طول زمان، یاد می‌گیرید که فرزند شما چه میزان می‌تواند موقعیت‌ها را مدیریت کند و شما چگونه می‌توانید به او کمک کنید تا با ناامیدی‌هایی که احتمالاً از آنجا ناشی می‌شود که اجازه نداده‌اید کاری را انجام دهد، مواجه شود.

هر کودک دارای ویژگی‌های خاصی است و اینکه یک فرزند به سن خاصی برسد، نشانگر آمادگی او برای برخورد با وظایف خاص نیست. گاهی اوقات، تعیین محدودیت با آزمون و خطا همراه است، زیرا والدین درک می‌کنند که چگونه می‌توانند به فرزند خود کمک کنند تا به بهترین نحو یاد بگیرد.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی در جدا کردن اتاق کودک

همواره پیامدها را اعمال کنید

والدین موفق نه تنها به تهدید پیامدهای ناپسند رفتار کودکان اکتفا نمی‌کنند، بلکه با استفاده از پیامدها به نتایج مطلوب می‌رسند. حفظ ادامه این روند نقش بسیار حیاتی در یاری‌رسانی به کودکان برای یادگیری مدیریت بهتر رفتارهای خود دارد.

اگر یک کودک تنها در گاهی اوقات با پیامد منفی رفتار خود روبرو شود، احتمالاً رفتار ناپسند او ادامه خواهد یافت. اما پیامدهای واضح و مداوم به کودک کمک می‌کنند تا یاد بگیرد و ادامه دهد.

عاقلانه مبارزه با بچه را انتخاب کنید

یکی دیگر از مهم‌ترین اصول مهارت فرزند پروری انتخاب زمان برخورد با فرزندان است. برای انجام تربیت مؤثر، لازم است والدین بتوانند تشخیص دهند که آیا یک موقعیت ارزش دعوا کردن را دارد یا خیر. گاهی اوقات، رفتارها ارزش واکنش ندارند و اگر به آنها توجه زیاد شود، ممکن است منجر به رویارویی قدرت شود.

به عنوان مثال، اگر یک کودک شش ساله می‌خواهد در یک روز آفتابی پوتین خود را بپوشد، بهتر است اجازه داده شود این کار را انجام دهد، زیرا تلاش برای متقاعد کردن او که کتان برای این فصل بهتر است، ممکن است منجر به رویارویی ناخواسته شود. اگر واقعاً می‌خواهید تأثیرگذاری داشته باشید، به جای آن بر روی مشکلات رفتاری مهم‌تر تمرکز کنید. اگر این مشکلات رفتاری به حدی مشکل‌ساز باشند، مراجعه به یک مشاور کودک می‌تواند به کاهش این مشکلات کمک کند.

به طور موثر استرس را مدیریت کنید

والدینی که به کارآمدی استرس خود را مدیریت کنند، بهتر می‌توانند با مشکلات رفتاری کودکان خود مقابله کنند. والدینی که تحت فشار هستند، ممکن است به شدت احساسات خود را ابراز کنند یا از اصول تربیتی کوتاهی کنند.

والدین مضطرب احتمالاً به تنبیه به جای پیروی از اصول تربیتی روی آورده و این باعث چرخه ناپایدار می‌شود. زیرا هنگامی که والد استرس دارد، بچه‌ها به احتمال زیاد رفتارهای نامناسب‌تری از خود نشان می‌دهند. مدیریت سالم استرس شامل مراقبت از خود و درخواست کمک از دوستان و خانواده می‌شود.

بیشتر بخوانید: آیا اعتیاد کودکان به فضای مجازی واقعی است؟

به طور مثبت به فرزندتان توجه کنید

آموزش فرزند پروری

اختصاص دادن وقت در طول روز برای به طور مثبت توجه کردن به فرزند، می‌تواند تأثیر قابل توجهی در زندگی او داشته باشد. حتی چند دقیقه توجه مثبت می‌تواند سایر استراتژی‌های تربیت را نیز موثرتر کند.

با این حال، گذراندن وقت با بچه به صورت یک به یک نیازمند مهارت است. اما این اقدام می‌تواند تأثیر قابل توجهی در بهبود کلی رفاه فرزند شما داشته باشد. برای کسب مشاوره درباره نحوه تربیت فرزندان و آشنایی بیشتر با مهارت فرزند پروری به صفحه دکتر حسین بیات مراجعه کنید.

به طور واضح انتظارات خود را بیان کنید

وقتی که بچه‌ها مطلع نیستند چه انتظاراتی از آن‌ها دارید، آنها هرگز قادر به برآورده کردن انتظارات والدین خود نخواهند بود. والدین کارآمد می‌توانند انتظارات خود را به وضوح توضیح دهند.

والدین موثر به فرزند 10 ساله‌شان نمی‌گویند: “اتاقت را تمیز کن”. به جای این‌که با این جمله از ویژگی‌های یک اتاق تمیز خبر بدهند، ممکن است به شرح جزئیات بپردازند: “لباس‌هایت را از کف اتاق جمع کن، تخت خود را مرتب کن، و قالیچه را جارو بکش.”

پادکست های مربوط به فرزندپروری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *