اهمال کاری چیست؟ + راه‌های مقابله با آن

اهمال کاری چیست

اهمال کاری چیست؟ سئوالی است که باید از خود بپرسید و اگر به آن دچار هستید سریع‌تر آن را درمان کنید تا در زندگی خود فردی موفق‌تر باشید. اهمال کاری باعث نرسیدن افراد به خواسته‌هایشان می‌شود و اعتماد به نفس افراد را کاهش می‌دهد. اهمال کاری می‌تواند منجر به افزایش استرس و اضطراب و کاهش انگیزه در انجام کارهای مهم و حتی روزمره شود. برای مقابله با اهمال کاری می‌توانید برنامه ریزی واقع بینانه داشته باشید و برای خود پاداش تعیین کنید.

اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری چیست؟ اهمال کاری یعنی به تعویق انداختن اختیاری و غیر ضروری انجام یک کار به امید عملکرد بهتر و مطلوب‌تر در آینده، به عبارت دیگر اهمال کاری یعنی دانستن اهمیت انجام یک کار و انجام ندادن آن کار، به عنوان مثال فرد نیاز به رفتن نزد دندانپزشک برای رفع مشکلات خود دارد و این امر خیلی مهم می‌باشد ولی این کار را به تعویق می‌اندازد.

اهمال کاری یعنی اجتناب از انجام کاری که در آن احتمال ترس از شکست وجود دارد و به تعویق و پشت گوش انداختن کارها به خاطر استرس و اضطرابی که به فرد وارد می‌شود. اهمال کاری یک رفتار اختیاری و ارادی هست. در تعریف دیگر اهمال کاری یعنی ناتوانی در شروع، تداوم و اتمام کار است.

پیامدهای اهمال‌ کاری چیست؟

برای اینکه بتوانید با اهمال کاری مقابله کنید باید بدانید اهمال کاری چیست و چه پیامدهایی دارد. اهمال کاری یکی از دلایلی است که باعث نرسیدن افراد به هدف‌هایشان می‌شود و بر سر راه تصمیمات درست و موفقیت قرار می‌گیرد. پشیمانی افراد بیشتر نسبت به کارهایی است که هیچوقت انجام نداده‌اند و نسبت به انجام آن اهمال کاری کرده‌اند.

بی شک نرسیدن به اهداف در زندگی می‌تواند یکی از مهم‌ترین پیامدهای اهمال کاری باشد؛ اما به جز این مورد اهمال کاری می‌تواند منجر به ایجاد مشکلاتی مانند اضطراب، اختلال افسردگی، تکانشگری، وجدانمندی پایین و ضعف در جهت گیری زمانی شود. تعدادی دیگر از پیامدهای اهمال کاری را در ادامه نام برده‌ایم.

 • کاهش انگیزه پیشرفت
 • کاهش عملکرد تحصیلی
 • کاهش رغبت به فعالیت ها
 • تخریب روابط بین فردی
 • ترک تحصیل
 • افزایش استرس و اضطراب
 • عادات غذایی و خورد و خوراک ناسالم
 • کاهش رغبت به فعالیت‌ها

برترین علل اهمال کاری 

علل اهمال کاری می‌تواند متفاوت باشد که شامل ترس از شکست، ناتوانی در مدیریت زمان، انزجار از تکالیف چالش زا و کمال گرایی مرضی می‌شود. یکی دیگر از عللی که باعث اهمال کاری می‌شود این است که مغز با علاقه به پاداش‌های کوتاه مدت و آسان دارد و اتفاقات حال حاضر را به اتفاقات آینده ترجیح می‌دهد؛ مثلا وقتی اهدافی مانند کاهش وزن را برای خود مشخص می‌کنید مغز تشخیص می‌دهد که این هدف برای آینده است و رسیدن به آن را در اولویت قرار نمی‌دهد.

اهمال کاری چیست

4 راه برتر مقابله با اهمال کاری

انجام کارها در زمان تایین شده و موکول نکردن کارها به روزهای دیگر یک مهارت فردی است که با تلاش می‌تواند کسب شود. برای اینکه بتوانید با اهمال کاری مقابله کنید در ادامه 4 راه برتر را برای شما معرفی کرده‌ایم که یکی از آن‌ها مراجعه به مشاوره فردی است. جلسات مشاوره فردی می‌تواند به شما کمک کند مهارت‌های فردی خود را افزایش دهید و به شما مدیریت زمان می‌آموزد.

داشتن برنامه ریزی واقع بینانه

برای اینکه بتوانید با اهمال کاری مقابله کنید و کارهای خود را به موقع انجام دهید باید یک برنامه ریزی واقع بینانه داشته باشید و تلاش کنید به آن پایبند باشید. اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید برای آن زمانی مشخص کنید و صبر نکنید که زمان مناسب فرا برسد؛ به دلیل اینکه این زمان هیچوقت نمی‌رسد. در برنامه ریزی خود باید این موضوع را در نظر بگیرید که پروژه‌ها می‌توانند زمان بیشتری از چیزی که شما انتظار دارید طول بکشند و باید زمانی را برای کارهایی که پیش بینی نشده‌اند قرار دهید.

تعیین پاداش مناسب

برای انجام کارهای خود در زمان تعیین شده و با موفقیت پاداشی در نظر بگیرید. اگر برای کاری که می‌خواهید انجام دهید یک پاداش در نظر بگیرید؛ علاقه شما برای انجام دادن آن کار بیشتر می‌شود و می‌خواهید سریع‌تر آن را تمام کنید پس دچار اهمال کاری نمی‌شوید. پاداشی که تعیین می‌کنید بهتر از بسیار کوچک نباشد و رسیدن به آن اشتیاق شما را افزایش دهد و این پاداش باید در دسترس باشد و رسیدن به آن غیر ممکن نباشد.

اهمال کاری چیست

کمال گرایی علل اهمال کاری

یکی از علل مهم اهمال کاری کمال گرایی است. کمال گرایی یک ذهنیت همه یا هیچ است و می‌گوید یک اتفاق یا کامل است و یا با شکست رو‌به‌رو می‌شود. افراد کمال گرا برای اینکه کاری را به پایان برسانند نیاز دارند که از کامل بودن و بهترین بودن آن اطمینان حاصل کنند؛ در غیر این صورت کار را به اتمام نمی‌رسانند. برخی از این افراد برای اینکه فکر می‌کنند نمی‌توانند بهترین باشند اصلا کار مورد نظر را شروع نمی‌کنند و خود را شکست خورده می‌دانند.

برای اینکه با اهمال کاری ناشی از کمال گرایی مقابله کنید لازم است بدانید کار انجام شده بهتر از کار کامل است. تمرکز بر عالی بودن بد نیست در صورتی که جلوی پیشرفت کار شما را نگیرد. کمال گرایی به تنهایی یک مشکل برای پیشرفت شما است و اگر باعث اهمال کاری شود شرایط را سخت‌تر می‌کند.

مراجعه به روانشناس

برای درمان اهمال کاری می‌توانیم به روانشناس بالینی مراجعه کنیم تا برای مقابله با اهمال کاری راه‌هایی را به ما آموزش دهد. در جلسات مشاوره فردی شما می‌توانید مهارت‌های فردی که در آن ضعیف هستید را رشد دهید و تکنیک‌های مختلف مقابله با اهمال کاری را فرا بگیرید.

 • روانشناس مزایا و معایب اهمال کاری را به ما نشان می‌دهد.
 • دلایل اهمال کاری را مشخص می‌کند.
 • شیوه‌های مدیریت زمان را آموزش داده می‌شود.
 • روانشناس بالینی به ما کمک می‌کند که اهداف مهم و ضروری را در اولویت قرار بدهیم و اهداف غیر ضروری و غیر مهم را در آخر کار قرار دهیم.
 • به ما آموزش می‌دهد که کارهایمان را سازمان بندی کنیم.
 • کارهایمان را به بخش‌های کوچک‌تر و قابل کنترل‌تر تقسیم کنیم.

شناخت پیامدها و علل اهمال کاری می‌تواند به پیشرفت شما در زندگی کمک کند. اهمال کاری علاوه بر قرار گرفتن بر سر راه موفقیت‌های شما می‌تواند منجر به ایجاد اختلالات روانی مانند افسردگی و استرس شود پس باید با آن مقابله شود. در بهترین کلینیک روانشناسی و نورورفیدبک در شیراز جلسات مشاوره برای مقابله و جلوگیری از اهمال کاری ارائه داده می‌شوذ و به شما کمک می‌کند با اهمال کاری مقابله کنید.

سئوالات متداول

1-اهمال کاری چیست؟

اهمال کاری یعنی اجتناب از انجام کاری که در آن احتمال ترس از شکست وجود دارد و به تعویق و پشت گوش انداختن کارها به خاطر استرس و اضطرابی که به فرد وارد می‌شود.

2-پیامدهای اهمال کاری چیست؟

 • کاهش انگیزه پیشرفت
 • کاهش عملکرد تحصیلی
 • کاهش رغبت به فعالیت ها
 • تخریب روابط بین فردی
 • ترک تحصیل
 • افزایش استرس و اضطراب
 • عادات غذایی و خورد و خوراک ناسالم
 • کاهش رغبت به فعالیت‌ها

3-آیا کمال گرایی می‌تواند منجر به اهمال کاری شود؟

بله. برای اینکه با اهمال کاری ناشی از کمال گرایی مقابله کنید لازم است بدانید کار انجام شده بهتر از کار کامل است. تمرکز بر عالی بودن بد نیست در صورتی که جلوی پیشرفت کار شما را نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *