تاب آوری روانشناختی

افرادی که در برابر فاجعه آرامش خود را حفظ می کنند ، چیزی است که روانشناسان آن را تاب آوری می نامند.  افراد  مقاوم قادر به استفاده از مهارت ها و نقاط قوت خود برای کنار آمدن و بهبودی از مشکلات و چالش ها هستند. این مشکلات ممکن است شامل موارد زیر باشد:از دست دادن شغل-مشکلات مالی-بیماری-بلایای طبیعی-فوریت های پزشکی-طلاق-مرگ عزیزی

افراد انعطاف پذیر به جای ناامیدی یا پنهان شدن از مشکلات ، به طور مستقیم با مشکلات زندگی روبرو می شوند.این بدان معنا نیست که آنها ناراحتی ، اندوه و اضطراب کمتری نسبت به افراد دیگر تجربه می کنند. این به این معناست که آنها از مهارتهای مقابله ای سالم برای کنار آمدن با چنین مشکلاتی استفاده می کنند. در بسیاری از موارد ، ممکن است حتی قوی تر از گذشته نیز ظاهر شوند.

کسانی که فاقد این تاب آوری هستند ممکن است از سازوکارهای مفید برای مقابله با چالشهای زندگی استفاده نکنند. ناامیدی یا عدم موفقیت ممکن است آنها را به سمت رفتارهای ناسالم ، مخرب یا حتی خطرناک سوق دهد. این افراد سرعت کمتری برای بهبودی دارند و در نتیجه ممکن است ناراحتی روانی بیشتری را تجربه کنند.

تاب آوری استرس را از بین نمی برد و مشکلات زندگی را پاک نمی کند. آنها می فهمند که عقب نشینی هایی اتفاق می افتد و گاهی اوقات ، زندگی سخت و دردناک است. آنها هنوز هم احساسات منفی را که پس از یک فاجعه به وجود می آید تجربه می کنند ، اما نگاه ذهنی آنها به آنها اجازه می دهد تا این احساسات را برطرف کنند و بهبود یابند.انعطاف پذیری به افراد این قدرت را می دهد تا به صورت رودررو با مشکلات کنار بیایند ، بر ناملایمات غلبه کنند و زندگی خود را ادامه دهند.

برخی از افراد به طور طبیعی و با ویژگی های شخصیتی از این توانایی ها برخوردار می شوند که به آنها کمک می کند تا در برابر چالش ها جا نزنند. با این حال ، این رفتارها فقط صفات ذاتی نیستند که در تعداد معدودی دیده می شوند. انعطاف پذیری نتیجه یک سری پیچیده از ویژگی های داخلی و خارجی است ، از جمله ژنتیک ، آمادگی جسمانی ، سلامت روان و محیط شما.

خوشبختانه تاب آوری چیزی است که می توانید هم در خود و هم در فرزندان خود بسازید. مراحل متفاوتی وجود دارد که می توانید برای انعطاف پذیری بیشتر انجام دهید.

افکار خود را دوباره تنظیم کنید

افراد انعطاف پذیر می توانند واقع بینانه به موقعیت های منفی نگاه کنند. به جای اینکه مشکلات را غیرقابل غلبه بدانید ، افکار خود را از نو تنظیم کنید و به دنبال راه های کوچکی باشید که بتوانید با این مشکل مقابله کنید و تغییراتی ایجاد کنید که به شما کمک کنند.تمرکز روی کارهای مثبتی که می توانید انجام دهید می تواند به شما کمک کند تا از یک ذهنیت منفی خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *