آیا تاثیر قهوه بر استرس و اضطراب ثابت شده است؟

تاثیر قهوه بر استرس

تاثیر قهوه بر استرس یکی از موضوعات ثابت شده است ولی با رعایت نکات مصرف صحیح قهوه می‌توانید این تاثیر را کاهش دهید. کافئین موجود در قهوه می‌تواند با دو برابر کردن ترشح هورمون‌های استرس‌زا منجر به ایجاد استرس و اضطراب در همه‌ی افراد به ویژه افرادی که به اختلال استرس و اضطراب دچار هستند بشود. مصرف قهوه به میزان کافی، استفاده نکردن آن به عنوان صبحانه و جایگزین کردن دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار مانند چای سبز می‌تواند در کاهش میزان استرس ناشی از قهوه موثر باشد.

تاثیر قهوه بر استرس

یکی از موادی که درون قهوه وجود دارد کافئین است که منجر به ایجاد استرس و اضطراب در افراد می‌شود. کافئین باعث افزایش سطح هوشیاری و بیدار ماندن می‌شود و همین ویژگی منجر به محبوبیت قهوه در سراسر جهان است. کافئین مانع از اثر آدنوزین بر روی سیستم عصبی می‌شود و حس خواب آلودگی را از بین می‌برد. کافئین می‌تواند تاثیرات متنوعی بر روی بدن انسان و سیستم عصبی او داشته باشد که این تاثیرات می‌تواند مثبت یا منفی باشد.

کافئین منجر به ایجاد استرس، اضطراب و تنش شدید می‌شود؛ تاثیر قهوه بر استرس در افرادی که خود به اختلال استرس و اضطراب دچار هستند بیشتر است. کافئین باعث می‌شود ترشح هورمون‌های استرس‌زا مانند کورتیزول تا دو برابر بیشتر شود و این تاثیر قهوه بر استرس را بالا می‌برد. بدن برخی انسان‌ها واکنشات شدیدتری به کافئین قهوه می‌دهد و بدن برخی دیگر می‌تواند کمتر تحت تاثیر قهوه قرار گیرد. درمان استرس و اضطراب اگر به یک اختلال تبدیل شود توسط روانشناسان باتجربه مرکز روانشناسی بیات امکان پذیر است.

تاثیر کافئین بر روی بدن افراد بین 5 تا 7 ساعت باقی می‌ماند؛ البته این میزان با توجه به ژن، جنسیت و سن افراد می‌تواند تغییر یابد. معمولا بدن خانم‌ها نسبت به آقایان سریع‌تر کافئین موجود در قهوه را متابولیزه می‌کند و تاثیر آن زودتر در خانم‌ها مشاهده می‌شود. مصرف موادی مانند کلم بروکلی یا گریپ‌فروت و همین طور تغییر در شرایط بدنی می‌تواند سرعت متابولیسم را تغییر دهد.

تاثیر قهوه بر استرس

چگونه تاثیر قهوه بر استرس و اضطراب را کاهش دهیم؟

همان طور که اشاره شد تاثیر کافئین بر روی بدن می‌تواند مثبت یا منفی باشد و درصورتی که با توجه به اصول آن استفاده شود می‌تواند تاثیرات مضر کمتری داشته باشد. در ادامه چندین توصیه که متخصصان امور تغذیه برای مصرف قهوه دارند را با هم بررسی می‌کنیم.

قهوه را به اندازه مصرف کنید

کافئین را به اندازه مصرف کنید تا بتوانید از تاثیرات مفید آن به خوبی استفاده کنید. کافئین ماده‌ای است که می‌تواند وابستگی ایجاد کند پس بهترین راه‌حل این است که اگر روزانه بیش از 4 فنجان قهوه مصرف می‌کنید آن را کاهش دهید. اگر پس از مصرف قهوه احساس خستگی و استرس شما بیشتر می‌شود و دچار حالت‌های عصبی می‌شوید بهترین توصیه می‌تواند کاهش مصرف آن باشد.

یکی دیگر از نکاتی که در مصرف قهوه باید رعایت کنید این است که بعد از ساعت 2 ظهر این نوشیدنی کافئین دار یا هر نوشیدنی کافئین دار دیگری را مصرف نکنید؛ زیرا می‌تواند بر روی کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد. خواب کافی و با کیفیت یکی از مهم‌ترین عواملی است که بر روی سیستم ایمنی و کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد و قهوه نباید منجر به اختلال در خواب شما شود.

تاثیر قهوه بر استرس

قهوه نمی‌تواند صبحانه باشد

یکی از استفاده‌های مهم قهوه از بین بردن خواب آلودگی است و بسیاری از افراد این نوشیدنی را بعد از بیدار شدن از خواب مصرف می‌کنند تا خواب آلودگی خود را از بین ببرند در حالی که این کار تاثیر قهوه را کاهش داده و باعث افزایش تاثیر کافئین بر استرس می‌شود. بدن انسان در هنگام صبح برای اینکه بتواند قند خون را تنظیم کند به مقداری پروتئین نیاز دارد و قهوه نمی‌تواند به تنهایی جایگزین وعده صبحانه شود.

مصرف چای سبز به جای قهوه

اگر احساس کردید که تاثیر کافئین بر استرس شما افزایش پیدا کرده بهتر است چای سبز را جایگزین آن کنید. چای سبز نیز یکی از نوشیدنی‌های کافئین دار است ولی میزان کافئین موجود در آن دو سوم کمتر از کافئین موجود در قهوه است. چای سبز علاوه بر اینکه کافئین دارد منجر به کاهش فشار خون و کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطانی نیز می‌شود.

مصرف قهوه می‌تواند یکی از نکات موثر در رژیم غذایی شما باشد؛ درصورتی که منجر به ایجاد استرس و اضطراب و تنش نشود. نکاتی که گفته شد می‌تواند تاثیر کافئین بر استرس را کاهش دهد و مصرف قهوه را لذت بخش کند. اگر استرس و اضراب شما شدید است و در مواقعی که قهوه مصرف نمی‌کنید نیز دچار استرس و اضطراب می‌شوید بهتر است به یک مشاور مراجعه کنید.

کلینیک روانشناسی و لورتا نوروفیدبک بیات بهترین خدمات مشاوره‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهند. دکتر حسین بیات یکی از متخصصان باتجربه در درمان انواع اختلالات روانی هستند و می‌توانند استانداردترین جلسات مشاوره را در اختیار شما قرار دهند. درصورتی که بخواهید وقت مشاوره رزرو کنید می‌توانید از صفحه تماس با ما با مشاوران مرکز روانشناسی بیات در ارتباط باشید.

سئوالات متداول

1_ آیا تاثیر قهوه بر استرس ثابت شده است؟

کافئین موجود در قهوه منجر به ایجاد استرس، اضطراب و تنش شدید می‌شود؛ تاثیر قهوه بر استرس در افرادی که خود به اختلال استرس و اضطراب دچار هستند بیشتر است.

2_ تاثیر قهوه بر استرس چه مدت است؟

تاثیر کافئین بر روی بدن افراد بین 5 تا 7 ساعت باقی می‌ماند؛ البته این میزان با توجه به ژن، جنسیت و سن افراد می‌تواند تغییر یابد.

3_ را‌ه‌های کاهش تاثر قهوه بر استرس را نام ببرید؟

مصرف قهوه به میزان کافی، استفاده نکردن آن به عنوان صبحانه و جایگزین کردن دیگر نوشیدنی‌های کافئین دار مانند چای سبز می‌تواند در کاهش میزان استرس ناشی از قهوه موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *