درمان پانیک با نوروفیدبک

درمان پانیک با نوروفیدبک

یکی از رنج‌آورترین و سخت‌ترین اختلالات روانشناختی در بین افراد، اختلال پانیک می‌باشد. متاسفانه تعداد افرادی که با این اختلال و حملات پانیک دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار زیاد است و این در حالی است که برخی از این افراد فرآیند درمانی درست و تاثیر گذاری را در طول دوره درمان تجربه نمی‌کنند. یکی از روش‌های کم هزینه و دارای نتیجه و ماندگاری طولانی مدت نوروفیدبک می‌باشد. این روش درمانی در کم‌ترین بازه زمانی بیشترین و مطلوب‌ترین نتیجه را برای بیماران به همراه دارد و سلامتی آن‌ها را به طور حتم تضمین می‌کند. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان از حملات مکرر و پی در پی پانیک رنج می‌برید، بهتر است روش درمان پانیک با نوروفیدبک را درکنار روش‌های پر هزینه و فاقد نتیجه مطلوب را امتحان کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه روش درمان پانیک با نوروفیدبک برترین و جامع‌ترین روش درمان حملات پانیک در افراد است.

اختلال پانیک به چه صورت است؟

حمله‌ی پانیک یا پانیک اتک همان اضطراب بسیار شدید در فرد است که می‌تواند در شرایط مختلف و به دلایل بسیار زیاد و گوناگونی در فرد بروز کند، به طور مثال اگر شما نسبت به مار ترس شدید داشته باشید در هنگام مواجه با آن ممکن است دچار حملات پانیک شوید و یا اگر از صحبت کردن در یک جمع فراری هستید و تمایلی به صحبت در آن جمع ندارید در صورتی که در برابر جمع قرار بگیرید ممکن است پانیک اتک را تجربه کنید.

منظور از حملات پانیک چیست؟

به زبان بسیار ساده پانیک یعنی اضطراب و استرس بسیار شدید که به صورت کاملا ناگهانی و بدون هیچ گونه پیش زمینه‌ای ایجاد شده و در کم‌ترین زمان به اوج خود می‌رسد. این در حالی است که تمامی حملات پانیک در کم‌تر از ۳۰ دقیقه فروکش شده و تمام می‌شوند. این احتلال و حملاعت بیشتر در افراد بین ۲۰ تا ۳۰ سال رخ می‌دهد. برخی از افراد شناخت دقیق و صحیحی نسبت به حملات پانیک ندارند و این حملات را با مشکلات داخلی بدن اشتباه می‌گیرند و در زمان شروع حمله به اورژانس مراجعه می‌کنند و زمانی که به اورژانس می‌رسند وضعیت نرمال‌تر و بهتری را نسبت به قبل دارند.

علائم بسیار مهم پانیک

افرادی که حملات پانیک را تجربه می‌کنند علائم قابل مشاهده‌ای دارند که با مشاهده آن علائم می‌توان نتیجه گرفت فرد دچاره حملات پانیک شده است. هر فرد حداقل ۴ مورد از علائم زیر را در زمان پانیک اتک دارد.

  • بالا رفتن ضربان قلب
  • حالت تهوع
  • احساس نفس تنگی
  • لرزش درونی و بیرونی بدن
  • احساس درد در قفسه سینه
  • سنگینی در قفسه سینه
  • عرق کردن بیش از حد طبیعی

مهم‌ترین نشانه‌های این اختلال و حملات در فرد این است که وقوع این اتفاق آنی و کاملا غیر منتظره در فرد رخ می‌دهد. در پانیک اتک فرد به راحتی و به درستی نمی‌تواند دلیل ترس و اضطراب خود را به راحتی و به درستی بیان کند. بروز هر یک از علائم‌ها در افراد با یک دیگر بسیار متفاوت است.

درمان پانیک با نوروفیدبک

علت به وجود آمدن حملات پانیک

همانطور که به آن اشاره کردیم، جملات پانیک ناشی از تجربه یک اضطراب شدید می‌باشد. از این رو عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، پزشکی، سبک و نوع زندگی و علل روانشناختی می‌تواند منجر به فعال و پدیدار شدن حملات پانیک در فرد شود. شناسایی علل حملات پانیک در انتخاب روش درمانی و تعیین اینکه آیا روش قطعی درمان پانیک امکان پذیر است یا خیر، تاثیر بسزایی دارد.

درمان پانیک با نوروفیدبک

یکی از روش‌های بسیار تاثیر گذار و دارای نتیجه طولانی مدت درمان پانیک با نوروفیدبک است. در این روش درمانی از گروه‌های مختلف دارویی مانند آلپرازولام، کلونازپام و یا ترکیبات آن‌ها استفاده می‌شود. علت استفاده از این داروها تاثیر گذاری بسیار سریع در ابتدای درمان پانیک با نوروفیدبک است؛ اما باید توجه داشته باشید این داروها با کنترل حملات باید هر چه سریع‌تر و با نظم بسیار معین به تدریج کم شده و در نهایت مصرف آن‌ها قطع شود. در نوروفیدبک مغز به خوبی یاد می‌گیرد که چگونه قعالیت‌های مرتبط به خود به به طور طبیعی و خودکار کنترل کند. در واقع استفاده از روش درمانی نوروفیدبک می‌تواند امواج مغزی را با استفاده از بازخوردی که از دستگاه دریافت می‌کند را تغییر دهد.

نوروفیدبک به وسیله تقویت امواج موثر در حالت‌های آرامش، امواج آلفا( ریلکسشن) و سرکوب ردن امواجی که در بالا بردن اضطراب و تنش فیزیکی در فرد نقش دارند، می‌تواند سبب کاهش علائم اضطرابی و بهبود فرد گردد. متخصصان بی‌شماری، به کاری گیری از روش درمانی نوروفیدبک را به منظور درمان اضطراب از عمده‌ترین موارد و زمینه روش درمانی نوروفیدبک می‌دانند. بیشتر آن‌ها معتقد هستند که یکی از اولین مواردی که توسط نوروفیدبک بهبود یافتف اضطراب بود و حدود ۷۰ تا ۹۰ درصد از بیماران اضطرابی توانسته‌اند با نوروفیدبک سلامت خود را به دست آورند.

TDCS

دستگاه تی دی سی اس یکی از دستگاه‌های نوروتراپی می‌باشد، در واقع نوروتراپی یعنی درمان اعصاب و یا درمان سلول‌های ضعیف عصبی مغز، که استافده از دستگاه تی در سی اس سبب شده تا درمان و تقویت سلول‌های عصبی و یا بیماری‌های مربوط به اعصاب به راحتی و به کمک این دستگاه پیشرفته درمان شوند.

نحوه عملکرد TDCS

این دستگاه دارای ۲ یا ۴ الکترود می‌باشد که بر روی نواحی خاصی از سر بر اساس نظر پزشک قرار می‌گیرند. جریان الکتریکی تولید شده پس از عبور از نواحی مختلف سر خود را به سطح قشر مغز می‌رساند و بر روی سلول‌های عصبی تاثیر می‌گذارد و به تقویت آن‌ها می‌پردازد.

برترین مرکز درمان پانیک با نوروفیدبک در شیراز

همانطور که گفتیم پانیک یکی از اختلالات ناشی از اضطراب و استرس شدید در فرد است که به صورت آنی در فرد بسته به موقعیتی که در آن قرار می‌گیرد رخ می‌دهد. اگر به دنبال برترین مرکز جهت درمان پانیک با نوروفیدبک که روشی بسیار تاثیر گذار و فاقد درد می‌باشد هستید، ما به شما مرکز روانشناسی و نوروفیدبک دکتر حسین بیات را معرفی می‌کنیم. در این مرکز تخصصی با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان در درمان اختلالاتی همچون استرس، اعتیاد، وسواس و … و بهترین مشاوره‌ها در حوزه خانواده، کودک و نوجوان، ترک اعتیاد و … زیر نظر برترین و باتجربه‌ترین پزشکان متخصص صورت می‌گیرد.