درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

امروزه بسیاری از کودکان از مشکل بیش فعالی و نقص توجه رنج می‌برند، علاوه بر کودکان والدین آن‌ها نیز ممکن است با مشکلات زیادی روبه‌رو شوند. برای درمان این اختلال روش‌های زیادی وجود دارد، یکی از این روش‌ها درمان بیش فعالی با نوروفیدبک است. این روش درمانی تاکنون باعث بهبود و درمان بیش از 75 درصد از کودکان شده است. در واقع امروزه رایج‌ترین راه حل درمان بیش فعالی یا نقص توجه کودکان(ADHA) نوروفیدبک است. بی توجهی، بروز رفتارهای تکانشی و همچنین بیش فعالی زیاد سه علامت اصلی این اختلال هستند. درمان بیش فعالی با نوروفیدبک می‌تواند سه علامت مذکور و همچنین بد رفتاری، پرخاشگری، بی دقتی در تکالیف مدرسه و بی قراری کودکان را نیز به خوبی درمان کند.

10 نمونه از تظاهرات بالینی کودکان بیش فعال

والدین و معلمان کودکان بیش فعال معمولا با مشاهده علائم زیر می‌توانند به وجود مشکل بیش فعالی در کودک پی ببرند.

 • بی دقتی زیاد
 • عدم دقت به جزئیات و حتی حذف آن‌ها
 • پاسخ سریع و دور از انتظار به انواع موقعیت‌ها
 • انجام فعالیت‌های بسیار مخاطره آمیز
 • توجه نکردن به عواقب خطرناک رفتار مخرب خود
 • عدم یادگیری درست
 • اعتماد به نفس پایین
 • عدم صبر و تحمل برای انتظار در صف
 • دست کشیدن سریع از کارهای خسته کننده
 • قطع کردن حرف دیگران و پریدن در صحبت‌های آن‌ها

از نظر اطرافیان یک کودک بیش فعال دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی است. این خصوصیات شامل حرف زدن بیش از حد، تنبلی و کم کاری، بی ارادگی، خویشتن داری کم، عدم مسئولیت پذیری و گستاخی است.

نوروفیدبک تراپی چیست؟

برای درک درست روش درمان بیش فعالی با نوروفیدبک ابتدا باید با نورفیدبک تراپی آشنا شوید. در این شیوه درمانی، به منظور عمکلرد موثرتر مغز به آن آموزش مستقیم داده می‌شود. در طی هر جلسه درمانی عملکرد لحظه‌ای مغز شما زیر نظر پزشک است و خود شما نیز شاهد آن هستید. در روش نوروفیدبک مغز تلاش می‌کند تا رفتارهای مثبت را جایگزین رفتارهای مخرب نماید. در این صورت به کودک امتیاز و یا پاداشی به منظور تشویق وی برای داشتن رفتارهای مثبت داده می‌شود. به عبارتی نوروفیدبک تراپی روشی است که باعث یادگیری فرد از طریق قسمت‌های قابل اندازه گیری مغز می‌شود.

وظیفه نوروفیدبک چیست؟

وظیفه اصلی نوروفیدبک درمان انواع بی ثباتی درون مغز است. به همین علت درمان بیش فعالی با نوروفیدبک نیز یکی از درمان‌های مطمئن و مفید برای بیش فعالی است. نوروفیدبک وظیفه درمان بیماری‌ها و اختلالات زیر را نیز به عهده دارد.

 • اضطراب و افسردگی
 • نقص توجه
 • اختلالات رفتاری
 • مشکلات خواب
 • سردردهای میگرنی
 • سندروم پیش از قاعدگی
 • اوتیسم
 • فلج مغزی

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک

 

حل مشکل بیش فعالی با نوروفیدبک

در بیش فعالی همانند سایر اختلالات روانی، بخشی از مغز درگیر است. با توجه به اینکه در اختلال بیش فعالی بخش لوب پیشانی درگیر است. شخصیت، رفتار و یادگیری افراد تحت تاثیر همین قیمت مغز است. از این رو فرد دچار اختلال بیش فعالی با علائمی نظیر کم توجهی، عدم یادگیری، تکانشگری و… مواجه شود. به صورتی که فرد در زندگی روزمره خود با چالش‌های زیادی روبه‌رو شود.

روش‌های رایج اختلال بیش فعالی کودکان شامل دارو درمانی، روان درمانی و تغییر سبک زندگی است. البته این روش‌ها برای همه افراد موثر نیستند و حتی ممکن است باعث بروز عوارضی در جسم یا روح افراد شوند. به همین علت مطمئن‌ترین روش درمانی این اختلال، درمان بیش فعالی با نوروفیدبک است. درمان بیش فعالی با نوروفیدبک یکی از راه‌های درمان بیش فعالی بدون دارو است و کاملا غیر تهاجمی است. نوروفیدبک تراپی با نام‌های دیگری از جمله بیوفیدبک و نوروتراپی نیز شناخته می‌شود.

عملکرد مغز و رفتار انسان دارای ارتباط مستقیم است. به همین علت در درمان بیش فعالی با نوروفیدبک، رفتار فرد از طریق تغییر در عملکرد مغز تغییر می‌کند. امواج تولیدی توسط مغز انسان متفاوت و شامل امواج آلفا، بتا، گاما، دلتا و تتا است، این امواج کاملا قابل اندازه گیری هستند. در روش درمانی نورفیدبک این امواج توسط EEG قابل اندازه گیری است. فرد مبتلا به بیش فعالی دارای امواج تتای زیاد و امواج بتای کم است. درمان بیش فعالی با نوروفیدبک به اصلاح و تنظیم این دو موج می‌پردازد.

شماره تماس روانشناس در شیراز

عملکرد نوروفیدبک تراپی چگونه است؟

یکی از کارهایی که پیش از هر جلسه درمان با نورفیدبک انجام می‌شود طرح سوال از بیمار درباره پیشینه زندگی وی می‌باشد. انجام این کار به علت بررسی روند پیشرفت و بهبود بیمار پس از جلسات نوروفیدبک است. اول هر جلسه الکترودهایی روی سر بیمار متصل می‌شود. این الکترودها به دستگاه EEG متصل هستند و وظیفه آن‌ها اندازه گیری فعالیت‌های مغز می‌باشد.

با شروع جلسه یک تصویر زنده از امواج مغزی بیمار بر روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود. علاوه بر آن این امواج به صورت یک بازی ویدئویی به فرد نشان داده می‌شود که وی باید به تحلیل و بررسی این امواج بپردازد. الکترودهای متصل به مغز بیمار، عکس العمل‌ها و پاسخ‌های دریافتی از مغز نسبت به بازی را به دستگاه EEG ارسال می‌کنند. ممکن است فعالیت‌های مغزی در اثر محرک‌ها دچار تغییراتی از جمله افزایش و یا مختل شدن شوند. نمایش فعالیت‌های مغز از جلسه‌ای به جلسه دیگر متفاوت است. زیرا نوروفیدبک می‌تواند به مرور زمان امواج مغز را تغییر داده و باعث تغییر رفتار فرد و در نتیجه کاهش علائم بیش فعالی شود.

تاثیر نوروفیدبک در درمان بیش فعالی چقدر است؟

در بررسی میزان تاثیر درمان بیش فعالی با نوروفیدبک، بر اساس مطالعه‌ای در سال 2009 میزان تاثیر این روش به صورت زیر اعلام شد.

 • درمان مشکلات نقص توجه و رفتارهای تکانشی تا حد زیاد
 • بهبود بیش فعالی تا حد متوسط

طی مطالعات در سال‌های مختلف و پروسه‌های درمانی متفاوت روند درمانی افراد به صورت زیر بوده است.

سال روش درمانی گروه یک روش درمانی گروه دو نتیجه
2011 درمان بیش فعالی با نوروفیدبک روی 8 کودک درمان شش کودک بیش فعال توسط روش نوروفیدبک به صورت نمادین بهبود هر دو گروه، هر دو دارای تغییرات مشابهی بودند
2013 درمان 16 کودک بیش فعال با داروهای محرک درمان 16 کودک بیش فعال با نوروفیدبک گروه دوم برعکس گروه اول هیچ گونه کاهش علائم بیش فعالی نداشتند
2014 درمان با نوروفیدبک درمان با نوروفیدبک بر خلاف گفته‌های والدین مبنی بر کاهش علائم پرخاشگری، معلمان فقط کمی بهبود این اختلال را اعلام کردند.

 

با توجه به اینکه تحقیقات و شواهد قبلی به صورت کامل و صد در صدی بهبود بیش فعالی با استفاده از نوروفیدبک را تایید نکرده‌اند، محققان در سال 2016 به نتیجه‌ای تازه در این خصوص رسیدند. بر اساس بررسی‌های محققان، برای اثبات میزان تاثیر نوروفیدبک در درمان بیش فعالی و نقص توجه به شواهد بیشتری نیاز است.

عوارض نوروفیدبک چیست؟

گفتیم که این روش کاملا مطمئن، غیر تهاجمی و جایگزین بسیار مناسبی برای دارو درمانی است. بنابراین ممکن است بیمار پس  از هر جلسه نوروفیدبک عوارض جزئی زیر را تجربه کند.

 • احساس خستگی از نظر ذهنی
 • گیجی، حالت تهوع و حساسیت به نور(البته حساسیت به نور فقط در افرادی اتفاق می‌افتد که در گذشته به سر آن‌ها ضربه وارد شده است)
 • در مواقعی که کودک شما در اثر استفاده از داروهای محرک به افزایش ضربان قلب مبتلا شوند روش‌های جایگزین توصیه می‌شود. البته پزشک پیش از پیشنهاد هر روش جایگزینی شما را با مزایا و معایب دارو درمانی آشنا می‌کند. سپس ممکن است دارو درمانی به همراه یک روش دیگر از جمله نوروفیدبک پیشنهاد شود.

درمان بیش فعالی با بیوفیدبک

درمان بیش فعالی با نوروفیدبک در شیراز

با توجه به گسترش فضای مجازی و همچنین میزان مطالعه افراد، آشنایی جامعه با روش درمانی نوروفیدبک بسیار افزایش یافته است. امروزه ما شاهد کودکان و حتی بزرگسالان زیادی هستیم که دچار بیش فعالی هستند. به همین علت خیلی از افراد درمان بیش فعالی با نوروفیدبک را انتخاب می‌کنند. این روش کاملا ماندگار، بدون بازگشت، غیر تهاجمی و امن است. البته درمان هر نوع اختلالی با استفاده از نوروفیدبک باید توسط فردی متخصص انجام شود.

آموزش نوروفیدبک برای بیش فعالی

 • آموزش نوروفیدبک با نام بیوفیدبک الکتروانسفالوگرام نیز شناخته می‌شود. این آموزش به شما چگونگی تنظیم فعالیت مغز را آموزش می‌دهد. در این صورت تمرکز کودک در مدرسه و اجتماع بیشتر می‌شود.
 • افزایش سرعت عملکرد مغز از طریق نوروفیدبک تراپی و در نتیجه کارایی بیشتر مغز، البته در کودکان بیش فعال شرایط متفاوت است. کودک در این شرایط به علت تمرکز بر تصاویر دستگاه نوروفیدبک ممکن است دچار کاهش تمرکز شود.
 • در طول جلسه نوروفیدبک پزشک با اتصال سنسور و مانیتور به سر کودک، وی قادر به دیدن همه الگوهای امواج مغز خود است. پزشک پس از بررسی و کنترل دقیق امواج مغزی کودک به او دستور می‌دهد که بر روی چه کاری تمرکز کند.
 • در صورتی که کودک بر روی انجام کاری خاص تمرکز کرده و توانایی مشاهده و تشخیص عملکرد مغز خود را دارد، امکان کنترل فعالیت مغز خود را نیز خواهد داشت.
 • استفاده از سنسورهای بازخورد زیستی و مانیتور کودک را بهتر راهنمایی کرده و به کودک شما این امکان را می‌دهد که در زمان تمرکز یا انجام برخی کارها فعال بودن ذهن خود را حفظ نماید.
 • جلسات درمانی نوروفیدبک به کودکان آموزش می‌دهد که استراتژی‌های مختلف را برای حفظ تمرکز خود در طی جلسه امتحان کنند. در این صورت کودکان می‌توانند پس از جلسات نیز بدون اتصال سنسورها در جلسات درمانی مختلف استراتژی‌‌های متفاوتی را امتحان می‌کنند.

4 انتقاد وارد به نوروفیدبک

 • برخی از افراد عادی و حتی عده‌ای از روانشناسان به روش درمان بیش فعالی با نوروفیدبک اعتماد ندارند. از نظر این افراد نوروفیدبک دارای مشکلات زیر است.
 • با وجود نتایج بسیار مثبت و امیدوار کننده روش درمانی نوروفیدبک، به علت عدم نتیجه درست و مطالعات دارای نقص این روش از سمت برخی از افراد تایید نمی‌شود. در صورتی که تکنیکی حتی دارای یک نقص باشد موثر بودن آن رد می‌شود.
 • بر اساس تصور عده‌ای از افراد نوروفیدبک نوعی کلاهبرداری برای دریافت پول بیشتر از مشتریان است!
 • نگران درصد زیادی از افراد بابت عدم اعتماد به دستورالعمل‌های نوروفیدبک است.
 • بر اساس تحقیقات و مطالعات محققان در سال 2016، اثر بخشی نوروفیدبک به خوبی تایید نشده است. با وجود غیر تهاجمی بودن این روش؛ اما محققان آن را بسیار گران قیمت، وقت گیر و با گرفتن نتیجه در دراز مدت می‌دانند. در واقع شما باید برای دیدن نتایج ماه‌های طولانی وقت و هزینه صرف نمایید.

4 نکته مهم درباره نوروفیدبک

 • از ترک ناگهانی جلسات نوروفیدبک خود جدا بپرهیزید: با توجه به اینکه نوروفیدبک نوعی جلسه آموزشی است، مغز در این جلسات به تنظیم خود و همچنین رفع نقایص عملکردی ذهن می‌پردازد. بنابراین حذف ناگهانی جلسات نوروفیدبک باعث عود علائم بیش فعالی می‌شود. آموزش‌های نوروفیدبک به صورت دائمی و همیشگی در ذهن کودک ثبت می‌شود
 • همکاری خانواده با بیمار: خانواده شما باید فضایی آرام و امن را برای شما فراهم کنند. زیرا صرفا شرکت در جلسات باعث بهبود شما نخواهد شد
 • ممکن است امکان درمان قطعی شما وجود نداشته باشد و این موضوعی است که حتما به همه بیماران یادآوری می‌شود. طی کردن کامل جلسات که 40 جلسه است نیز بسیار ضروری است
 • نتیجه مورد انتظار شما از جلسات بر اساس نوع و شدت بیماری، زمان شروع درمان، همکاری فرد و خانواده وی با درمانگر و رعایت نکات درمانی هم از سمت بیمار و هم از طرف خانواده و درمانگر وی

نتیجه گیری

مرکز مشاوره و نوروفیدبک بیات اولین و بهترین مرکز نوروفیدبک در شیراز است که جهت تشخیص و درمان بیماران از جدیدترین و بهترین دستگاه‌ها استفاده می‌کند. در این مرکز درمان بیش فعالی و سایر اختلالات با نوروفیدبک به شیوه‌ای کاملا اصولی انجام می‌شود. شما در کنار جلسات نوروفیدبک خود می‌توانید از جلسات روان درمانی تخصصی و متفاوت جناب آقای دکتر بیات نیز بهره مند شوید.

مرکز مشاوره و نوروفیدبک بیات طرف قرارداد با بسیاری از بیمه‌های تکمیلی نیز می‌باشد، بنابراین شما می‌توانید با خیالی راحت از بابت هزینه‌ها به این مرکز مراجعه نمایید. بخش نوروفیدبک کلینیک به صورت مجزا برای هر فردی و در فضایی آرام تعبیه شده است. همچنین رفتار بسیار خوب جناب دکتر بیات و پرسنل کلینیک نیز باعث افزایش آرامش و رضایت خاطر بیماران می‌گردد. برای دریافت نوبت مشاوره و کسب اطلاعات کامل درباره روش درمانی نوروفیدبک می‌توانید با مرکز نوروفیدبک بیات تماس حاصل فرمائید.