مشاوره فردی

مشاوره فردی

افراد در زندگی خود با یکسری چالش‌ها و اتفاقات رو در رو می‌شوند. مشکلات ممکن است به گونه‌ای باشند که به تنهایی نتوانیم با آن‌ها مواجه شویم و برای برطرف کردن آن نیازمند مشاوره از لحاظ جسمی، روحی و روانی شویم. در این موارد ما می‌توانیم برای رفع مشکل خود برای مشاوره فردی اقدام کنیم. این نوع مشاوره نوعی درمان است که می‌تواند در تمام مقاطع و جنبه‌های زندگی به ما کمک کند؛ و نه تنها برای افراد دارای بیماری و مشکل، بلکه برای افراد سالم نیز مفید است و باعث می‌شود بتوانیم تصمیمات موثری بگیریم. علاوه بر این مشاوره فردی در زمینه‌های مختلف از جمله افسردگی، اختلالات شخصیتی، اضطراب، عصبانیت، پرخاشگری و…مناسب است. به وسیله این درمان سلامت روان شما به طور کامل بدست آمده و به زندگی بهتری دست خواهید یافت.

مشاوره فردی

مشاوره فردی در واقع شامل جلسات فردی در زمینه علم روانشناسی و حل مشکلات افراد می‌باشد که منجر به افزایش خودشناسی می‌شود. در این جلسات پزشک و مشاور سعی می‌کند فرد را به خوبی شناخته و درمورد رفع مشکلات و چالش‌ها به آن‌ها آموزش دهند. مراجعه‌کنندگان در محیطی امن و خصوصی به راحتی درمورد دغدغه‌های خود صحبت می‌کنند و پس از اینکه شناخت کاملی از خود کسب کردند؛ برای تغییر و بهتر شدن خود تلاش می‌کنند. مشاوره فردی می‌تواند شما را در بسیاری از موضوعات شخصی یاری دهد . مشاوران می‌توانند به شما در مقابله با احساسات و افکارتان کمک کنند.

مشاوره فردی راهی برای افزایش خودآگاهی است و بر خلاف تصور عموم مردم افراد دارای سلامتی روانی نیز می‌توانند از آن نتیجه بگیرند. این جلسات در انتها منجر به تقویت مهارت‌های زندگی و ارتباطی، تغییر رفتارهای نادرست و کاهش مشکلات روانشناسی می‌شود. برخورد پزشک یا مشاور با مراجعه‌کننده برخوردی کاملا علمی و بر اساس اصول است. علاوه بر این‌ها مشاوره فردی شامل زیر مجموعه‌هایی همچون مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره تحصیلی و… نیز می‎باشد.

مراحل مشاوره

مشاوره فردی شامل مراحلی می‌شود که گذراندن و تکمیل آن‌ها فرد را به خودشناسی کامل از خود ‌می‌‌رساند. پس از جلسات اول و حضور بیمار مشاور تلاش می‌کند تا با ارتباط کلامی و در برخی موارد زیر نظر گرفتن ارتباط غیر کلامی به یک شناخت کلی از مراجعه‌کننده خود برسد. سپس با استفاده از اطلاعات خود درمان را شروع می‌کند. مراحل درمان به شرح زیر است:

 1. جلب اعتماد بیمار و ورود مشاور به دنیای درونی او که با توجه کامل مشاور به صحبت‌های مراجعه کننده و هماهنگی رفتار و تفاهم او با فرد صورت می‌گیرد.
 2. تشخیص مشکل داوطلب که با آزمون‌ها، مشاهدات، مصاحبه و گزارشات شخصی خود بیمار صورت می‌گیرد.
 3. ارائه راه حل درست به بیمار که با رویکردهای مشاوره ای میسر می‌شود. این مرحله با استفاده از روان درمانی در زمینه‌های مختلف و حتی درمان با نوروفیدبک انجام می‌شود.
 4. مرحله آخر پایان مشاوره فردی و چیرگی فرد بر مشکلاتش است.

مشاوره فردی و درمان اضطراب و افسردگی

اهداف و دلایل مراجعه برای مشاوره فردی

به طور کلی اهداف مشاور و دلیل مراجعه افراد بسته به مشکلات آنها متفاوت است اما می‌توان پس از مراجعه به مشاور به اهداف و نتایجی رسید که به شرح زیر می‌باشند:

 • تغییر در روش فکری نادرست
 • کاهش استرس و افزایش توانایی مقابله در برابر بحران‌ها
 • تعیین اهداف
 • توانایی بهتر در درک افراد
 • کشف راه حل برای مشکلات
 • سازگاری با موقعیت
 • شناخت بیشتر از خود و کشف استعدادها و توانایی‌ها
 • مدیریت احساسات به شیوه‌ای منسجم و حساب شده
 • افزایش آگاهی از احساسات فردی
 • تلاش برای ایجاد ارتباط با افراد
 • اعتماد به نفس
 • داشتن انتظارات کافی از خود و دیگران

مشاوره فردی در چه مواقعی ضروری است؟

امروزه همه افراد نیاز به مشاور را در زندگی خود قبول کرده‌اند و نمی‌توان گفت که مشاوره فقط مربوط به افرادی با بیماری‌های روانی می‌شود. در صورتی که در زندگی روزمره مشکلی شما را آزار می‌دهد شما نیاز دارید که به مشاور فردی یا مشاوره خانواده مراجعه کنید. احساسات شما حتی می‌تواند در مورد ناراضی بودن از زندگی، احساس نا امیدی، افکار منفی و غیره باشد. این روش درمانی به شما کمک خواهد کرد تا از شر مشکلات رهایی یابید. در زیر برخی از نشانه‌های نیاز به مشاور آورده شده است:

 • نارضایتی از شغل و یا رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنید.
 • استرس، اضطراب و نا امیدی
 • بدبینی و منفی‌نگری
 • اختلالات شخصیتی
 • عدم اعتماد به نفس
 • عصبانیت و پرخاشگری
 • عدم توانایی ارتباط در میان افراد
 • نیاز به راهنمایی برای تصمیمات مهم زندگی
 • ارتقاع سلامت زندگی و سلامت روانی فردی

مشاوره فردی و خودشناسی

مشاوره فردی در چند جلسه انجام می‌شود؟

بسته به اینکه مشکل افراد در چه حد حاد است و یا اینکه روند بهبود چگونه طی می‌شود و یا حتی روش مورد استفاده توسط مشاور به چه صورت باشد؛ تعداد جلسات مشاوره متفاوت است. زمان مشاوره نیز بسته به میزان نیاز و درخواست شما بین 40 دقیقه تا یک ساعت خواهد‌بود. علاوه بر این مشاوران ممکن است در طی جلسات مشاوره فردی برای درمان استرس و اضطراب، درمان وسواس و..و نیز اقدام کنند که همه این‌ها باعث می‌شود به تعداد جلسات مشاوره فردی بسته به نوع و میزان خدمات متفاوت باشد. شما می‌توانید با توجه به شرایط خود از مشاور تعداد جلسات مورد نیاز خود برای مشاوره فردی را بپرسید.

شماره تماس روانشناس در شیرازمشاوره فردی در شیراز

مشاوره فردی علاوه بر درمان افراد به بهبود وضعیت آن‌ها نیز می‌پردازد و لازم است افراد درهر وضعیتی به مشاوران مراجعه کنند. مرکز مشاوره و لوراتا نوروفیدبک بیات واقع در شیراز با توجه به میزان مشکل شما جلسات درمانی با کیفیتی را با هزینه مناسب ارائه می‌کند. شما می‌توانید قبل از شرکت در جلسات با مشاور خود صحبت کرده و در صورت رضایت کامل از سواد و نحوه برخورد مشاور در جلسات شرکت کنید. این جلسه‌ها به شما کمک می‌کند تا زندگی بهتری برای خود بسازید.

سخن پایانی

همانطور که دیدید در این مقاله درمورد مزایا و علل مراجعه به مشاور برای مشاوره فردی پرداختیم. شما عزیزان باید بدانید که لازمه زندگی کامل و خوب روح و روان سالم است. در نتیجه برای اینکه به این هدف برسیم لازم است فردی آگاه و با تجربه در کنار خود داشته باشیم تا بتوانیم از او کمک بگیریم. مشاوره فردی در راستای سلامت روحی و روانی و خود شناسی و زندگی بهتر به ما کمک می‌کند. پس اگر به هر دلیلی گمان می‌‌کنید از پس مشکلات و دشواری‌های زندگی به تنهایی برنمی‌آیید کافی است به یک مشاور خوب مراجعه کنید.