روش های کاربردی برای بهبود تمرکز فکر

به قلم حسین بیات دوره دكتراي تخصصي روان شناسي سلامت

اولین مرحله هدف شما، تصمیم گیری بر روی آنها است. زمانی که بتوانید هدف خود را ببینید و احساس کنید، به طور طبیعی هیجان و شور و شوق بیشتری را به شما می دهد و این البته یک نکته اصلی برای حفظ تمرکزطولاني مدت است.

تمرکز فکر

💠بر روی اهداف خود متمرکز باشید: کلید اصلی برای رسیدن به اهداف، تمرکز فکر بر روی سوالاتی است که برای رسیدن به هدف، لازم است از خود بپرسید. به عبارت دیگر، برای حفظ توجه و متمرکز شدن بر اهداف باید مواردی را به خود یادآور شوید تا بر روی چیزهایی که به آنها علاقه مند هستید متمرکز شوید. تنها با این روش می توانید تمرکز مورد نیاز برای دستیابی به اهداف خود را توسعه دهید. با این حال ابتدا باید سلسله مراتب اهداف خود را در نظر بگیرید و آن را با عمیق ترین احساسات خود هماهنگ کنید.

💠سلسله مراتب اهداف: در بالاترین قسمت سلسله مراتب اهداف رویاهای شما قرار دارند. این شامل هدف، رسالت و چشم انداز زندگی شما است. پس از رویاها، اهداف بلند مدت شما قرار دارند. این اهداف بلند مدت باید مشخص، تعریف شده و قابل اندازه گیری باشند. این اهداف بلند مدت همچنین باید با رویاهای شخصی شما مطابقت داشته باشند.

💠هنگام تعیین کردن اهداف بلند مدت خود، نکته اصلی این است که تنها یک یا دو هدفی را مشخص کنید که می خواهید بر روی آنها تمرکز کنید. داشتن اهداف بلند مدت فراوان تنها تمرکز و توجه شما را متلاشی می کنند. با تمرکز فکر بر روی یک هدف اصلی بلندمدت این اطمینان حاصل می شود که شما تمام منابع موجود را برای دستیابی به آن یک هدف اختصاص می دهید. این قطعاً بهترین راه برای حفظ تمرکز و توجه طولانی مدت است.

💠اهداف کوتاه مدت شما در زیر اهداف بلند مدت قرار دارند. البته این اهداف کوتاه مدت باید دستیابی به اهداف بلندمدت شما را پشتیبانی کنند. در پایین ترین قسمت سلسله مراتب اهداف، کارهای روزانه، آداب و رسوم و عادات و روال های شما وجود دارند.

💠فرایند تنظیم ۵ مرحله ای هدف:

هدف خود را تعریف کنید
اولین مرحله هدف شما، تصمیم گیری بر روی آنها است. زمانی که بتوانید هدف خود را ببینید و احساس کنید، به طور طبیعی هیجان و شور و شوق بیشتری را به شما می دهد و این البته یک نکته اصلی برای حفظ تمرکزطولاني مدت است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *