فشار‌ های عصبی با جسم شما چه می‌کند؟

مرکز مشاوره بیات

به قلم حسين بيات روان شناس باليني

هرگونه اختلال که موجب بر هم زدن سلامت روانی و آرامش جسمی افراد شود، استرس نام دارد و این اختلال زمانی رخ می‌دهد که بدن باید کار‌هایی بیش از حد توانایی خود انجام دهد. در هنگام خطر و تهدید، انسان واکنشی نشان می‌ دهد که مؤسسه علمی فرانکلین به آن «جهش متابولیک» می‌گوید. در این فرایند آدرنالین و کورتیزول ترشح می‌شود؛ فشار خون، ضربان قلب و تنفس بالا می‌رود و گلوکوز در خون آزاد و آماده تبدیل شدن به انرژی می‌شود؛ فرایند گوارش، تولید مثل و سیستم ایمنی تحت تأثیر قرار می‌گیرد؛ جریان خون در پوست کاهش یافته و آستانه تحمل درد افزایش می‌یابد.

  • سردرد:

    یکی از نشانه‌ های استرس سردرد‌های مکرر است. کارشناسان می‌گویند که استرس در افراد اغلب به ایجاد سرددر‌های تنشی منجر می‌شود. این سردرد‌ها هنگامی رخ می‌دهند که تنش در عضلات قسمت بالایی پشت و گردن زیاد باشد. نتیجه نهایی آن انقباض عضلات پوست سر و سردرد‌های شدید است.

از طرف دیگر اضطراب دائمی می‌ تواند به سردرد‌های میگرنی دردناک منجر شود که رهایی از آن‌ها دشوار است و برای چند ساعت یا حتی چند روز زمان می برد. برای کاهش سردرد‌های تنشی، پزشکان معمولا بیماران را به حضور در فعالیت‌ های آرامش بخش مثل دریافت ماساژ یا حمام گرم تشویق می‌کنند.

در تحقیقات جدید رابطه ای بین شدت درد‌هایی مثل سردرد، درد مفاصل و درد‌های عضلانی با استرس شدید اثبات شده است. محققان معتقدند که استرس، درد ناشی از التهاب مفاصل و حتی کمردرد را تشدید می‌کند. در محیط کار هم استرسِ کاری در تشدید کمردرد و بروز سردرد‌های تنشی تأثیر دارد.

  • ناراحتی‌های روحی:

    افسردگی شایع‌ ترین و شناخته شده‌ ترین بیماری روحی در عصر حاضر است. در موارد گوناگون جسمی تاثیرات زیاد بر روح و روان افراد باقی می‌ماند. جالب است بدانید که یکی از اثرات مخرب استرس بر بدن دچار شدن به افسردگی است. دلیل آن این است که استرس مداوم می‌تواند باعث ایجاد احساس خشم، افسردگی، یا حتی ناامیدی در افراد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *